Çocuklara dini eğitim vermek hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu yaştaki çocuklara Allah nedir desen bilirler mi sizce daha küçüklükten itibaren korku ile yetiştirilmiyorlar mı

Çocuklara dini eğitim vermek hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
21|31

En İyi Erkek Görüşü

• Selam kardeş,

Küçük yaştan itibaren kendilerini yaratanı, hayat amaçlarını az da olsa kavramaya çalışmaları lazım.. Küçükken düşündürmek lazım çocukları..

Din eğitimi vermek Allah ile korkutmak değil, günah işlemekten korkmak ile olmalı. Allah'ı sevdirmeli. Allah korkusu öyle canavardan öcüden korkar gibi bir korku olmamalı... Allah korkusu, hata yapmaktan, saygısızlık yapmaktan korkmalı... Saygıdan korkmalı insan. Bu korku öyledir ki, insanı olgun davranmaya sevk eder. İman ve itikadın temelini sağlamlaştırır

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İslam-hrıstyanlık ve bu tür dinlerde normalde çocuğu alın korkutun, ürkütün, cehhenem ateşini anlatın vs gibi bir şey dendiğini duymadım ve bildiğim kadarıyla da yok. İslam'Dan eminim ayrıca.
    Çocuklara Allah'ı yaratıcıyı anlatmak onların seviyesine ulaşarak anlatmanın bir zararı yok.
    Çocuklar sa-lak değildir basite indirgeyerek anlatılabilir. Bir çocuk sıkıldığı zaman dua edebilmesi psikolojik yönden olumlu etkiler.
    Bir çocuğa normalde iyilik yaptıramazsınız anlamsız gelecektir ama dinle birlikte yaptırırsanız daha iyi odaklanır, daha iyi anlar.
    Baleyi düşünün küçük çocuklar yarı çıplak giydirilip zor hareketleri yapmaya mecbur bırakılıyorlar. Saatlerce çalışan, çikolata yemeyen var. Asıl acı budur.
    Piyano dersini düşünün saatlerce eğitim alıyor mecbur mu? değil ama ailesi istedi diye veriliyor işte. Parmaklarına yazık değil mi
    Okula ne demeli küçücük yaşta ödev yapıyorlar yazık değil mi
    eğer sizin bakış açınızla bakacak olursa o halde kim bir şey yapmasın normal spor bile çocuk için kötü olabiliyor.
    Bu tür eğitimler küçükken verilir tab, zorlamadan, aşırı yüklenmeden hafifçe verirsiniz. Giderek artırırsınız bu işin yolu budur.
    18 yaşına gelen birini 1. sınıftan alırsanız ne olur? ya da hadi baleye şimdi başla deseniz olur mu? normalde olmaz sınırları zorlarsa belki
    işte dini eğitimde bunun gibi.

0|0
    0|0
    • 1ay

çocukları küçümsemeyin küçük yaşlarda bile anlayan anlar bizzat tanıklık ettim buna. Avrupa ülkelerinde çocuklara büyük gibi davranılır ve pek çok konu anlatılır bir bizde var bu -çocuktur anlamaz-durumu aşın bunu çocuklar çoğu şeyi anlar

Erkekler Ne Diyor 30

• Müslümanlık öğretecekler ise doğru buluyorum ama farklı bir dini eğitim olacaksa karşıyım. Bir bomba patlatıp uçuracaksın :) Bende Müslümanlığın bütün vazifelerini yerine getirebilen birisi değilim, açıkça belirtmek isterim. Bu halde neden bu kadar karşısın dersen de bir terörist gibi gördüğümü söyleyebilirim. Müslümanlar hiç değilse sağa, sola saldırmıyor ama diğer dinlerdeki ülkeleri görüyorsun. Her gün bir yerleri bombalıyorlar. Hiç değilse biz rahat duruyor ve insanları bombalamıyoruz.

1|0
    1|1
  • Yazar diyor ki; ondan önce seks eğitimi verilsin.
    Beyni spermleşmiş şahıslar genelde dini eğitimin o egoist popolarına gireceğini sanıyor da...

1|0
    2|2
  • Çocuk istismarından başka bir şey değil. Az önce kur'an kursu öğrencilerinin Çav Bella cover'ını dinledim midem kalktı

0|0
    0|0
  • Oldukça yanlış buluyorum. O yaştaki çocukların sayıları, yazmayı vs. öğrenmesi lazım, dini değil. Küçücük çocuklara dinin dogmalarını dayatıyorlar, sorgulama duygularını kaybettiriyorlar. Tamamen baskı.
    Ergenlikten itibaren onlar kendilerine göre hayatı anlayacaklar zaten. Dini de o zaman idrak edecekler. El kadar çocukların dini ibadetler ile ne alakası olabilir. O yaştaki çocukları rahat bırakın. Çocukluklarını yaşasınlar diyeceğim ama nerede sizde o kafa.

0|0
    0|0
  • Geleceğin potansiyel bağnaz insanları olacaklar. İyiki küçükken babam zorla camiye göndermeye çalışırken parkta oynayıp gelmişim :D

0|1
    0|0
  • Ben ahlaki eğitimini veririm sadece. Seçmek istediği dini kendisi seçsin ve inansın. Zira din insan ile tanrı/tanrılar arasındadır.

1|0
    0|0
  • Ben çocuğuma sorgulamayı ve Doğru karar vermeyi öğreteceğim dinini kendi seçsin çünkü dinde zorlama olmaz olursa samimi ve gerçekçi olmaz. Hayatta insan karar verme yaşına geldikten sonra herşeyi sorgulayarak ve seçerek öğrenmeli.

0|0
    0|0
  • Ben belli bir yaşa gelene kadar dini eğitime karşıyım yani önce şu öğretilmeli bence insan olmak insan olmayı iyiyi ve kötüyü doğruyu ve yanlışı öğretmeliyiz ondan sonra dini eğitim hem daha çok hoşuna gider hemde mantığına yatar

0|0
    0|0
  • çocuğunuza dini eğitimi kendiniz verin cemaatlere gönderip beyinlerinin yıkanmasına izin vermeyin.

1|0
    0|0
  • Kendi kararlarını verebilecek yaşa gelsin sonra kendi seçsin eğitimini. Bu yaşta kesinlikle çocuğumu yollamam.

0|0
    0|0
  • ben çocukları dini eğitim vermiyecem çünkü devlet zaten okullarda dini eğitim verio yeterince her okulu imam hatipe döndürdüler zaten

0|0
    0|0
  • Kendisi sorgulaması gerek bunu ama tüm dinler hakkında bilgi vermek gerekir

0|0
    0|0
  • bu yaşta sana konuşma öğretilmeseydi konuşmazdın
    ya da salakça konuşurdun yemek yemeği çatal tutmayı öğretmeselerdi çiğ et böcek yerdin elinle beyin israfı seni

0|0
    0|0
  • Çocukları korkutmak yanlış. '' Allah seni çarpar, taş eder.'' gibi söylemler çocukları korktuğu için Tanrı'yı sevemezler. İnsan korktuğu bir varlığı sevemez. Onun yerine çocuklara sevgi aşılayacak şekilde anlatmak gerekir.

0|0
    0|0
  • hic gerek yok

0|0
    0|0
  • imanının sana yükümlülüğü çocuğuna dini eğitimi verebilmek ve bunu olabildiğince küçük yaşta başlamalısın biz de aynı yoldan geçtik

0|0
    0|0
  • Çocuklara dini eğitim vermeyi yanlış bulanlarda sözde bilimsel teknoloji adı altında din karşıtlıgı din düşmanlıgı aşılayacaklar zaaaaaaaaaaaaaa :)))

Yine ateizmin dinsizliğin ahmaklık iddialarından birisinin çürümesi

0|0
    0|0
  • İnançlar çocokluktan itibaren oturmaya başlar. sen birşey anlamaz zannediyorsun ama bebeğin anne karnında bile etkilendiğiyle ilgili bilimsel çalışmalar var.
    bir de şu korkutma işini anlamadım. ne alaka? inanç=korku mu?

0|0
    0|0
  • Doğrudur sonradan kendisi dininide seçebilir problem yok

0|0
    0|0
  • bence yanlışş... çocuklar büyüyünce kendi istekleri doğrultusunda ilerlemeli.. bence o yaştakilerde hep aile zoruyla gidiyor

0|0
    0|0
  • Ağaç yaşken eğilir. Hem küçükken öğrenilen şeyler daha zor unutulur

0|0
    0|0
  • Bence ufakken öğrenmeli.

0|0
    0|0
  • Çocuklararın beynini yıkamamtan baska bişey degil.

0|0
    0|0
  • ağaç yaşken eğilir

1|0
    0|0
  • Tüm dinler öğretilmeli...

0|0
    0|0
  • Agac yasken egilir bence ufaktan ogrenmeli

1|0
    0|0
  • Bunun korkuyla ne ilgisi var onu pek anlamadim ama bu yasta çocukların çocukluk yillarini yasamalarini ve buna müdahale edilmemesini daha doğru buluyorum. zaten bir zaman sonra o kendi yolunu cizecektir.

0|0
    0|0
  • Haklısın. Güzel nokta. Ama bunu herkes görmezden gelir.

0|0
    0|0
  • secim hakkı sunmadan buna alıştırıp belki korku belkide caresizlikten bu yola sürükleniyorlar işte

0|0
    0|0
  • Ya 18 yaşında kadar hiç bir çocuğa safsatalar öğretmeyeceksin. Ufkunu karartmayacaksın çocuğun.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• bir çocuğa dini eğitim vermemek çocuğu dinsizliğe itmek demektir. o çocuklara tek tek sordun mu da Allahı bilmediklerine bu kadar eminsin. eminim o temiz ruhları saf kalpleri bizden daha iyi algılıyordur yaratıcıyı.

2|0
    2|0
  • Çocuklara önce insanlığı ve ahlakı öğretmek gerekiyor. Yoksa din adı altında milyon tane pisliği yapan da çıkar, dinsiz damgası vurulmasına karşın melek kalpli olanı da. Önce insalık sonra din. Öğretilecek olan dinin de yasaklarını 'şunu yaparsan böyle cezalandırılırsın' şeklinde anlatmak yerine 'bu konu şu şu sebeplerden yasaklanmış' gibi örnekler verilerek çocuğun bunu kendi dünyasında analiz etmesini sağlamak daha mantıklı. Böylece çocuk yanlışın neden yanlış olduğunu öğrenecek, bir olay zihninde zorla yasak kısmına kaydedilmeyecek.

0|0
    0|0
  • Çocukları orada , burada ya da farklı bir yerlerde dini kimlik kazanmaları yerine kendileri oğretsinler.

0|0
    0|0
  • Allaha karsi korku ile yetistirilmemeli ilk önce sevmeli sonra su kurallara uyulmadigi zaman neler olacagi ogretilmeli ki seven sevdiğinden vazgecmemeli 😊

0|0
    0|0
  • Agac yasken egilir, korku yerine sevdirmeyi tercih ederek yetistirecegim evladimi.

0|1
    0|0
  • bende camilerde büyüdüm
    hic bir yan etksini görmedim

1|0
    0|0
  • Allah korkusu olsun. Korku iyidir. Şu dünyada ve ahirette kimden korkması gerektiğini bilsin. Şimdiki veletler benim bilmediğim oyunları indiriyor maşallahları var siz kafanızı yormayın anlarlar onlar.

0|0
    0|0
  • Bence verilmeli. anne karnindayken baslarmis egitim. ablam krese gonderiyor oglunu.4 bucuk yasinda dini egitim veriyorlar ve cocuk kur'an i okumayi ogrendi masallah. o kadar hosuma gidiyorki. keske ailemiz bizi boule egitseydi diyorum hep

0|0
    0|0
  • banada pek iyi bişeymiş gibi gelmiyor

0|0
    0|0
  • Bir çok filozofa gore cocuklar ilk diniz duygulari 14 yas arası edinilir yani ilkokulda ortaokulda gosterilen hiçbişi etkilemez

0|0
    0|0
  • bana verdilerde noldu :D

1|0
    0|0
  • Evlat onun evladı herkes istediği gibi yetistirir

0|0
    0|0
  • evet din egitimi verilmeki

0|0
    0|0
  • onlar için en iyisi bu , ağaç yaşken eğilir ;)

1|0
    1|1
  • Ağaç yaşken eğilir. Atalarımız boşa dememiş en iyisiybu

0|0
    0|0
  • Bence ogretilmeli allahi bilsinler dini bilsinler allah korkusuyla yasasin tabiki

1|0
    0|0
  • O çocukların kaçı ne yaptığını biliyor acaba, buna eğitim denmez

0|0
    0|0
  • Gerekli

0|0
    0|0
  • Önüne tüm seçenekleri sunmak ve gerisini ona bırakmak gerek bence.

0|0
    0|0
  • Katılmıyorum..

0|0
    0|0
Yükleniyor...