Kanserli arkadaşıyla dalga geçtiği için, annesi kızının saçlarını kazıdı. Ağır bir ders mi yoksa yerinde bir tepki mi?

Kemoterapi gördüğü için, bütün saçları dökülmüş kanser hastası sınıf arkadaşıyla alay eden kızının saçlarını makineyle kazıyan anne sizce yerinde bir ders mi vermiş yoksa ağır mı kaçmış dersiniz?

18|6
263|195

En İyi Erkek Görüşü

• Peki kızının bu kafada yetişmesi ailenin suçu değil mi? Demek yeterince saygı sevgiyi öğretememiş. Peki cezayı çeken neden kız?

İnsanlar ne zaman kendini sorgulamaya başlarsa o zaman bir şeyler oluşur dünyada. Çocuğun yaptığı tabi ki yanlış ama tek başına suçlu değil annesininde kendi saçını kazıması gerekirdi..

4|2
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Burdan iyi yapmış diyenlerin hepsine biraz empati rica ediyorum biraz okumalarını düşünmelerini çocuk psikolijisini anlamalarını... hayatı boyunca çocuğu olumsuz etkileyecek yanlış davranışta bulunmuş annesi😡 işte böyleleri anne oluyor baba oluyor dünyaya psikolijisi bozuk yetiştiriyor😡 benim gibiler evde kalsın anca 😀 neyse gerçekten çok sinir oldum

5|0
    0|1
    • 1ay

Belki dalga geçtiği kız 2 ay sonra hayatını kaybedecek. Ancak diğer kız onun bu sağlık problemiyle dalga geçiyor. Sen insanların 'hayati' sağlık problemleriyle dalga geçen bir kızdan ne bekliyorsun? Bu kız en az 16-17 yaşındadır. En azından "Ben niye o kızla dalga geçtim? Ve niye annem benim saçlarımı kazıdı?" Diye düşünebilecek bir yaşı var. Acımamak lazım böyle tiplere.
      Psikolojik açıdan bakacak olursak zaten psikolojisi normal olan birisi karşısında ki kişiyi sağlık problemlerinden dolayı küçük görmez. Ayrıca dalga geçilen kişinin de psikolojisi bozulur. Sence bu daha mı iyi?

• 1ay

@SizSankiÇokŞeysiniz Anne baba o çocuğu her kim büyütmüşse onunda payı var o yanlış davranışta yani hasta olan biriyle dalga geçmesinde

Erkekler Ne Diyor 194

• Anne gibi annedir... Keşke böyle kalbi olsa her annenin. Ama böyle güzel kalbi olan anneye de, böyle iğrenç bir çocuk niye verdin Allah'ım? Bunu anlamak güç. O annenin sınavı olsa gerek bu da.
    Neden böyle dedim? Çünkü kızı aşağılığın teki. Başkasının bırak hastalığı, görünüşüyle de dalga geçemezsin. Kendi başına gelir diye dua ederim ben öylelerine, inşAllah... Kimseyle dalga geçilmez... Ki kız ne kadar kötü bir durumda olan kişiyle alay ediyor. Hani ona moral verip, umut olacağına... Daha da perişan etme derdinde. Zaten o hastalık da üzüntü daha beter ediyor. O kız üzülmüştür, belki hastalığı kötüye gidecek bu kişi yüzüne. O yüzden çok salak birisi. Annesi böyle yapıp, ona nasıl olduğunu anlatmak istemiş o durumun. Tabii kız acı çekmeyecek onlar gibi, kemoterapi görmeyecek. Ama bir baksın aynaya, şimdi onun saçlarıyla dalga geçseler? Ne hisseder? İşte bütün mesele bu... Empati yapması için yaptı annesi bunu...

2|0
    1|0
  • Yaptığı yanlış. Çocuk aklı belki hiç yaşamadığı için bilmiyor ya da işin dalgasında olabilir karşı taraf için çok üzücü bir durum ama O yaştaki birine makas değilde kazıtması çocuğun psikolojisini bozar. Ya intihara kalkışsa ya da büyüdüğü zaman annesinden intikam için öldürürse bu sonuçları'da düşünmek lazım.

3|0
    0|0
  • Ben bu olayin sadece bu kemoterapi meselesinden kaynaklandigini sanmiyorum. Bence bu durum sadece bardagi tasiran son damla olmus. Eğer anne gercekten bilinçsiz biri olsa böyle bir cezaya gerek duymaz cokta umursamazdi. Demekki annenin bazi hassasiyetleri var. Evet bu ceza kizda belkide ters tepebilir, belkide cok işe yarayabilir bunu bu gunden kestirmek güc. Dün gece guzel program izledim. Turkiyede bir okulda çocuklara sormuslar:Hayaliniz nedir diye kimse bisey anlatmamis. Bir kiza yanasip soruyor öğretmeni hic mi hayalin yok? Diyor ki ogretmenim var ama soyleyemem alay ediyorlar! Öğretmen şunu diyor hayal ile dalga gecmenin sebebi yetersizlik, ic dunyanin bozuklugu , diger insanlari kendi sevyene cekip rahatlama ihtiyaci diyor. Yani o kizda sağlıksız bir egitimin ürünü. Umarim bu ceza amaçlandığı sonuca ulasir.

1|0
    0|0
  • Hiçbişeye faydası olacağını düşünmüyorum. O kıza ancak kime sataşacağını iyi seçmesini öğretecek bir davranış.

Gücünün yetttiğini ezmeyi öğrenmiş, bu ceza bunu çözmüyor.

1|1
    0|1
  • Hayır tabi ki ve o kadar kanka insan var ki ( Evet, iyi yapmış ) yazmışlar. Kanserli bir insanla dalga geçmek gerçekten aşağılık bir insanın verebileceği bir tepki fakat o aşağılık biri kızımız olduğu zaman saçını kazıtmanın iyi bir ders olacağını düşünsem bile, bunu video halinde youtube üzerinden paylaşmak daha aşağılık bir davranıştır. Düşünsenize şimdi bu kızın psikolojisini, belki de zaten bunalım içinde yolunu kaybetmiş biriydi. Bu yüzden a. ptal gibi davranıp arkadaşıyla dalga geçti. Bunu güzel bir dille ona anlatım, arkadaşının bir şekil gönlünü almasını da sağlaya bilirdi ( iyi bir anne, baba ) Ben bunu doğru bulmuyorum, her insan hata yapar ama cezası bu olmaması lazım. şu an şuna hak etmiş diyen insanların, yaptıkları bazı davranışları bilsek demek ( youtube ) üzerinde soyundurup, üstlerine tüy dökücü dökmemiz gerekiyor yani öyle, Tanrım, kafayı yemişler insan resmen.. İyi günler.

1|2
    0|1
  • işin içini bilmiyorum. kıza iyi bir ders vermiş ama internette yayımlaması kızın yaptığı eşeklikle kapışabilecek düzeyde

5|1
    0|0
  • iyi yapmış diyen basit zihniyetlilere acidim.

Ceza sistemi ile çocuk yetiştirip ders verdiğini sanmak aptal bir varsayimdan ibaret.

4|0
    1|0
  • kocası olsam o anneyi resmen öldürürdüm

bir filmde izlemiştim gerçek bir kesitten alıntı. üvey anne çocuk ellerim üşüyor diye eline eldiven aldığı için yani parayı gereksiz harcadığı için önce bunu dövüyor sonra ellerini birbirine bağlayıp sokağa atıyordu. tam kocası gelecekken ise geri alıyor. neyse adam bakıyor çocuğun elleri mos mor saatler geçiyor geçmiyor meğer ki kan gren olmuş doktorlar tüm kola sıçramasın diye bileklerini kesiyorlardı. bu olaydan sonrada adam kadını öldürüyordu işte bu da buna benzemiş.

3|0
    4|1
    • 1ay

Helal olsun bunca "insan"arasından en sevdigim yorum

• 1ay

@ereniniz burda anneyi savunup durma

Savundukça seninde hatalı olduğun ortaya çıkıyor. Sen hiç mi hata yapmadın hiç mi arkadaşınla daga geçmedin. Mesela baban seni en ufak şımarmanda kap karanlık tuvalete mi kitledi dövdü mü ya da buna benzer şeyelr mi yaptı. Kısaca burda hatalı işleri savunma asla

• 1ay

anneyi savunmuyorum ve emin ol hata yaptıysamda kendime yaptım başkalarına yapmadım başkalarının zararına hiç bir şey söylemedim emin olabilirsin o yüzden bu kadar rahat konuşuyorum ve yine söylüyorum ki anneyi savunmuyorum.

• Bu tepkiyi öyle vermek yanlış it pislik yemekden vaz geçmez ne yani bir daha yapsa bu sefer boyunu na ipmi dolayacak bunu bu şekilde değil de kemot tarzı yerlerde ki etkinliklere götürse hiç değilse anneside orada ki çocuklar için kermes tarzı etkinlikler var öyle yerlere katılır annesi ne yapmış kanser hastaları için onu da merak ettim.

1|0
    0|0
  • Bence şov amaçlı yapmış. Zihniyetleri ceza vererek durduramazsınız. Yapılması gereken o zihniyette davranışlar sergilemeyecek çocuklar yetiştirmektir.

3|1
    0|1
  • annesi kızının saçlarını kesmeye karar verdiğine göre, kızına arkadaşının saçlarının hastalık sebebiyle döküldüğünü önce anlatmış, buna rağmen kızı, uslanmayıp dalga geçmeye devam ettiği için saçlarını bu şekilde keserek kızına ders verdiğini düşünüyorum. ayrıca uslu bir çocuk saçları isteği dışında kesilse bile böyle tepki veremez, kızı şımarık olabilir. annesinin kızıyla başetme tepkisi de bu nedenle sert olmuş görünüşe göre.

0|0
    2|0
  • Yerinde olmuş. Öyle bir öğretmen de vardı herhalde. Kanserli öğrencisi kendini kötü hissetmesin diye kendi saçlarını da kesmişti

0|1
    1|0
  • bu anneyi mi övüyorsunuz siz? valla şaka gibi. bana kalsa bir güzel söveceğim ama mesajım silinecek... kendisi, kızına ahlak ve insanlık verebilmiş mi acaba? görüntüye bakacak olursanız, bu malın kendisinde insanlık bulunmuyora benziyor. kızını kendisi yetiştirememiş ki.. aslında bu videonun hikayesi dediğin gibi bile olmayabilir.

0|0
    0|0
  • Kızımız da çok ufakmış, video gerçekte bunu mu anlatıyor bilemeyeceğim, insanlar bu zamanda o kadar yalnız ki, çağımızın baş edemediği güçlü hastalıklarındandır yalnızlık.

0|0
    0|0
  • Ablam baya profesyönel yapıyor işini :D
    Valla ağır olabilir evet; ama herkesin de bir tepki şekli var. Umarım görüp de ''acaba'' diye düşünen gençler olur umarım davranışları hakkında.

0|0
    0|0
  • İyi yapmis. Valla helal olsun kadina

1|1
    1|0
  • iyi bir ders vermiş
    empati yapar biraz
    şımarıklıgın luzumu yok

1|1
    1|0
  • Kaş yaparken göz çıkarmak

2|1
    0|0
  • cok ıyı yapmıs kanks

2|0
    2|0
  • Hak etmiş , bravo

0|0
    1|0
  • Kız için çok da bişey değiştirmez. Karakter denen şey genetik. Kötü insan çocukken de kötü büyüyünce de. Ama kanser arkadaşı için iyi olmuş. Biraz teselli olur belki ona.

1|1
    1|0
  • Çok ağır bir şey madem ders verecekti kendi saçını kesseydi her gün karşısında annesini öyle görmek daha farklı bir ders olurdu

2|0
    0|0
  • önce dalgageçen kızın yaşı önemli. anne bunu kızına anlatabilirdi güzel bir şekilde uyarırdı. ikininde tepkileri yanlış

0|0
    0|0
  • Günümüzün aileleri gene iyi saç kesmekle bırakmış. Ben öyle bişey yapsaydım annem kanser olana kadar döverdi beni herhalde :D

1|1
    0|0
  • şimdi burda sonuç önemli. bu kız dalga gectiğiyle kalıp ilerde normal bir birey olabilcekti belki. şimdi ne olacagını kimse kestiremez . böyle bir ders olmaz konusarak anlatılmalı.

1|0
    1|0
  • Az bile yapmış.

0|0
    1|0
  • Hatayı hata ile düzeltmek daima saçmadır bana göre.

0|0
    1|1
  • Anne yi tebrik ediyorum iyi bir ders olmuş... Hak ettigi dersi vetmiş

2|2
    1|0
  • Bence yerinde bir ders. Empati kuramayan kızına arkadaşını anlaması için bir fırsat vermiş.

1|0
    1|0
  • Ceza vermek yerine, ilk önce bu davranışı yapmaması için gerekli eğitimi vermeliydi o anne. Cezayla öğretmek önemli değil. Önemli olan o duruma getirmeden çocuğa bir şeyler aşılamak.

1|1
    0|1
  • Erkekler Devam
    164

Kızlar Ne Diyor 262

• Agir olmuş bana gore.
    Boyle bir ceza verecegine çocuğunu bilinclendirmeli empati kurma yetisini guclendirmeliydi.
    Kanser hastasi çocukları ziyaret ettirebilir acilarini paylastirabilirdi. Kiz bunu öğrenince kendi isteğiyle yapacakti zaten.
    Kiza sadece düşman yetiştirdi haberi yok.

4|1
    0|1
  • Pardon da bunun neresi dogru egitim bunun icin var cocugunun iyi bir birey olmasını isteyen insan baskalariyla dalga geçmenin yanlış olduğunu zaten ogretmeliydi bu yasa gelmis çocuğa bunu ogretmekten aciz ol sonra da vay efendim nasıl elalemle dalga gecersin bu cocuk belki bunun yanlış oldugunu ogrendi ama ileride yaşadığı bu travmayi atlatabilmesinin imkanı yok anneliği cezalandırmaktan ibaret sayan zihinlere yazıklar olsun.

4|0
    0|0
  • Ne olursa olsun kötü yapmış bence bu nasıl annelik yani hayret bide videoya çekmiş. Eğer orta bir terbiye varsa bunu önceden verecekti.

5|1
    0|0
  • Ne tavsiye verirse versin o çocuk empati kurmayı öğrenemeyecekti, annesi çok iyi bir ders vermiş. Bu kızın saçları bir daha uzar ama ya kanser hastası arkadaşında bıraktığı etki? Herkes bu kızın psikolojisini sorguluyor ama ya kanserli kız? Annesini takdir ediyorum. 👏👏

0|1
    1|0
  • Ömur boyu annesinden nefret edebilme ihtimali yuksek.. ama arkadasinin uzunca bir sure belki saclari hic olmyacak ama kendisinin bir gun saclari uzayacak ve saglikli bir biyer belki bu dusunceye de sahip olabilir ve arkadasinida kendisine yapilanida anlayabilir. Ama her iki sonucta da yapilmasini onermeyecegim bir davranis cunku bir kiz icin saclari cok onemlidir ben sclarimin olmadigini dusunmek bile istemiyorum😢

2|0
    0|0
  • Elleri öpülesi anne dedikleri bu işte.. Eğer çocukları birilerini aşağılayan bütün anneler böyle yapsaydı şu an dünyada bu kdr ezilen insan olmazdı

1|3
    2|0
  • Çocuğun psikolojisi açısından çok ağır bir ceza. İnsan o yaşlarda ailesini yansıtır. Kızına önce hastalıkları öğretmesi gerek, empatiyi öğretmesi gerek. Bunları öğrenmiş olsa zaten dalga geçmezdi. Herkes çuvaldızı kendine batırsın önce.

0|1
    1|0
  • böyle ceza verilmez, sadece nefret yaratır... empati yapamıyorsa, drama eğitimleriyle çocuğa oyun yoluyla empati yaptırılabilir.

1|0
    1|0
    • 1ay

Kesinlikle👏 çocukta değil o genç kız. Cocuk olsa belki unutur ileride. Boyle davranmasinin nedeni yine aileden kaynaklanıyor.

• 1ay

videoyu izlemedim açıkçası, çocuk olarak düşünerek yorumladım uyarın için teşekkür ederim :) ama çocuklar asla unutmazlar.. bu yüzden psikologlar çocukluğa inerler, hele hele 0-6 yaş dönemindeyse durum daha da vahim olurdu.. karakterin oturduğu, kişiliğin şekillendiği yaş aralığı, bu yaş aralığın da ki bir çocuğu geleceğin meleği de yapmak elimizde, katili de..

• 1ay

İzleseydin daha kötü olurdun bence duygusal anlamda. Bence cezasi bu olmamaliydi. Kizin yaptığı da yanlış ama çok daha farklı yöntemler varken resmen işkence ediyor

• Başta iyi bir ders gibi gözüküyor ama bunun o kızın psikolojisini nasıl etkilediğini düşünsenize, üstelik annesinin bu hareketi kızda ancak nefret uyandırır, kızın ders çıkaracağını sanmıyorum aksine bence geri tepme olasılığı daha fazla, yanlış yöntem.

3|0
    1|0
  • Annesi gercekten hakkaniyetli bir insanmis kisinin empati kurmasiyla ilgili biraz da herseye ragmen losemili arkadasina saygi duymaliydi annesi belli ki bir kac cumlenin kizini pek de etkilemeyecegini dusunup bu yola basvurmus

0|3
    1|0
  • Ağır olmuş... Yanlış bir hareket bence. Bunun yerine çocuğuyla sakince konuşması lazımdı...
    Kısıtlamalar cezalar son çare olmalı ve bu kadar ağır olmamalı asla.
    O kız bundan çok etkilenecek ve bunu hiçbir zaman unutmayacak...
    İnsanlar, özellikle çocuklar hata yapabilirler...
    Daha güzel yöntemlerle çözülebilir.
    Dalga geçtiği kişiye güzel bir hediye alınır mesela ve kızın ondan özür dilemesi sağlanır... Bunun için annenin çocuğuyla etkileyici bir şekilde konuşması lazım.
    Kız anladıktan sonra hatasının farkına vardıktan sonra bir daha kolay kolay dalga geçmez başkalarıyla.

1|0
    0|1
  • Bu çocuk böyle davranıyorsa zaten o anne tarafından yetiştirildiği için saçını kazıtması onu daha kinci bir birey yapabilir. O çocuğa ders olarak bir kanser vakası hastanın videoları izletilseydi zaten yaptığından utanç duyardı diye düşünüyorum ya da en azından pataklasaydı bilmiyorum böyle düşündüm öğretmekte anne babanın elinde sonra da öğretmenlerin

2|0
    1|0
  • Önce kendini "anne" sanan şu kadına acıdım. Sonra hayatı boyunca bir zamanlar saçları kazındığı için "kanserli" insanlardan nefret edicek olan bu kıza acıdım. Daha sonra geldim, yorumlara baktım. Bir kaç tane "insan" aradım. Belki biraz da vicdan. Ama bunu "empati" olarak adlandıran insanları gördüm. Sonra da kendime acıdım. İnsanların arasında yapayalnız oluşuma.

2|0
    0|1
    • 1ay

Aynen kardeş tam icimden geçenleri yazmış sın yazık gerçekten

• 1ay

Bunu Yapan da onaylayan da ruh hastası bence normal gelmiyor bana millet saçının teline kıyamıyor evladının bende çok hassasım çocuk konusunda o yüzden ilk defa bukadar tepki verdim ve üzüldüm

• 1ay

@gülbeyazım Aynen öyle ya kızın yapıyor diye her şey doğru değil tabi ama bir yanlışı böyle ağır bir ceza vererek düzeltemezsin böyle öğretilmez bu

• Tamda yerinde bir ders. Bazı saçma salak hatalar, ağır bedeller ödetir. Dalga geçerken, başıma ne gelir diye düşünür artık.

1|1
    2|0
  • Ağır kaçmış. Hiç kimse suçlu olsa da bedensel bütünlüğüne zarar verilmesini haketmiyor. Kanserli arkadaşından özür dilemesi yeterli olurdu.
    Eski toplumlarda, hırsızlık gibi büyük suçlarda insanlar, saçlarının kesilmesi yoluyla cezalandırılırdı.

0|0
    0|0
  • Fazla ağır olmamış mı? Bilinçlendirmek yerine... Öz güvenini fazla zedelemis. Yanlış bir şey bu.

1|0
    0|0
  • Cok guzel yapmis! Cocugu masum bir insani katledince bile savunan vahsi yaratiklar var dunyada, bu kadin bence cok vicdanli. Sahsen masum insanlara zarar verince bile ille de olumune cocugunu savunanlara ve hatasini duzeltme cabasina grmeyenlere hos bakmiyorum.
    Ve yaptigi, oturup iki nasihatle duzeltilebilecek bir hata degil. Bu ders iyi olmus yuzden.

2|0
    3|0
  • Uzun uzun çocuğuna doğruyu anlatmak, insanlar gibi konuşmak varken neden böyle bir hareket? O küçücük. anlamaz ki doğruyu yanlısı. hadi 16 yaşlarında bir kız olsa neyse. Çocuğun psikolojisinin nasıl etkileneceğini bir düşünsenize : Anneden nefret etme, korku duyma ve GUVENMEME. Ders vermek isterken azicik akilli olun. Saygılar.

1|0
    0|0
  • Bu bir ceza değil , kızın kimi örnek aldığı ortada...

3|2
    0|0
  • Bu nasıl bir cahiliyet ya... Tamam kız bir hata yapmış ama konuşularak çözülebilirdi... Birde utanmadan çekip yayınlamış... Yazıkk...

2|0
    2|2
  • Hem ağır hem yerinde :D

1. Ağır çünkü o yaşta çocuklar mantıklı düşünemediği için ve olgun insanlara nazaran empati yapamadığı için ağır bir ceza olmuş düzgünce konuşmalıydı.

2. Yerinde ama şöyle yerinde o kız en azından sınıftaki tek saçsız kız olmayacak kendini yalnız hissetmeyecek.

0|0
    0|0
  • İyi güzel hoş da videoya ne gerek var?
    Ceza ise tam yerinde olmuş.

0|0
    0|0
  • Bu kızon yaptığı davranışın sebebini açıklıyor bana höre. Karşısıda insan gibi konuşmayı, anlatmayı bilmeyen bir anne, ve bunu videoya çeken başka bir şahsiyet var. Düzgün bir şekilde anlatılmış olsa o kızda zaten bu şekilde davranmazdı. Bence ailecek tedaviye ihtiyaçları var

0|0
    0|0
  • Yerinde bir tepki falan değil. Bu nedir ya? İnsan psikolojisinden hiç anlamıyan biri yapar ancak bunu.. Böyle insanlara anne denmesi de dünyanın garipliklerinden biri.

2|1
    0|1
  • Oh olmuş. Az bile yapmis.. Bu kiz kesin ilerde kanser olur. Demedi demeyin.. Çünku Allahin tokati sert olur bu tiplere.

0|0
    0|0
  • Boyle uyarmayi dogru bulmus bir sakıncası yok bence de

0|0
    1|0
  • Yerinde olmuş eline sağlık 👏👏👏

0|0
    1|0
  • bilemedim biraz fazla gibi. bari sadece kesseymis

0|0
    0|0
  • Kızın yaptığını asla savunmuyorum ama böyle annelik olmaz. Kızına küçükken doğruyu ve yanlışı öğretseydi ne kanser hastası sınıf arkadaşı nede kendi kızı böyle bir olay yaşamazdı. Ceza sistemiyle çocuk eğitilmez. Sadece çocuğa nefret etme duygusunu aşılar ve psikolojik olarak zarar verir.

0|0
    0|0
  • Helal olsun o anneye

0|0
    1|0
  • Kızlar Devam
    232
Yükleniyor...