UNICEF açıkladı Kız çocukları daha fazla iş yapıyor. Kadınların tüm dünyada daha çok emek harcadığına katılıyor musunuz?

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), kız çocuklarının ücretsiz gündelik ev işleri için erkek çocuklarına oranla yüzde 40 daha fazla zaman harcadığını açıkladı. Ülkemizde de durum bu değil mi? Kız çocukları her zaman erkek çocuklarından fazla çalışır.
UNICEF açıkladı Kız çocukları daha fazla iş yapıyor. Kadınların tüm dünyada daha çok emek harcadığına katılıyor musunuz?Sizin evde durum nedir?

12|2
58|80

En İyi Erkek Görüşü

• Tum dunyada! Yalnizca turkiye degil yani..
    Ev hanimligi cok buyuk marifet ve buyuk saygi gerektiriyor.. en zor meslek... ama hayat isbolumuyle kolaylasir.. is bolumu olmali.. herkes elinden geleni yapmali.. boyle cinsiyetcilige girersek emin olun herkes cok sey bulur.. erkek otururken kadin kalkip lambayimi tamir ediyor copumu dokuyor alisveris torbasinimi tasiyor cocugumu tasiyor komurmu getiriyor.. yapmayin su farklilastirma islerini.. gelin herkes alabilecegi yuku alsin ve hayat kolaylassin..

2|0
    0|0
    • 1ay

valla evde erkek yok tamiri de biz yapıyoz taşıma işlerini de. 1 odayı komple kendim taşıdım diğer odaya :D

• 1ay

@TheCilekli evet 24 saat:(
      Basta anam bacim tum kadinlara kolayliklar.. heleki birde anaysa:(

• 27gün

Tesekkurler

En İyi Kız Görüşü

• Erkek cocuklariyla kiz ckcuklari kiyaslanmamali ona kalirsa ulkemdeki sehitlerin %99.9 erkek simdi ozaman tercih yapalim evde iste calisip yorulmak mi bir kursunu k. ahpece can vermekmi

0|6
    0|0
    • 1ay

Karşınızda şapka çıkarıyorum bayan

• 1ay

Evenesence biraz yersiz bir yere yorum oluyor ama mesaj attınız siz beni takip etmediginiz için cevap veremiyorum size sanırım ayarlarız öyle 🙄

• 27gün

Tesekkurler

Erkekler Ne Diyor 79

• Ragnar'ın 'Seni sefere yollayıp evde ben mi oturayım?' lafı geldi aklıma nedense

1|3
    1|0
  • Türkiye'de kadına verilen değer ortada. Avruoa'dski otomobil fabrikalarında erkeklerle beraber yüzlerce kadın işçi çalışıyor, ancak bizim ülkemizde ise "kadınlar yapamaz, beceremez" deyip kadınlar bu tür işlerden hemen alıkonuluyor. Bizdeki mantık "kadın yemek yapsın, çocuk büyütsün" şeklinde. Çünkü kadına değer vermiyoruz abi. "Onlar narindir, güçleri anca ev işlerine yeter" demek kadınlara yapılabilecek en büyük kötülüktür. Öyle sevgililer gününde çiçek böcek almakla, kadınlar gününde "karıcım" demekle olmuyor. Ülkenin hali ortada. Yoğun bir cinsiyetçilik var ülkemizde, bir türlü aşamadığız...

0|0
    0|0
  • Kadın emek harcar, doğrudur.

2|0
    0|0
    • 1ay

evet yatmaya emek harcar

• 1ay

@ersanersan ben de bir kadinim. Neden bana takip isteği yolladiniz peki?

• 1ay

@miss_sporty ınsan gıbı konusanlara lafım yok ondan ıstek yolladım

• Gündelik ev işi diyorsunuz. Ne bekliyordunuz erkek çocuklarının daha fazla ev işi yapmasını mı?

İşi yapılan evi kimin inşa ettiğine de bakarsan erkekler %90 daha fazla çalışmıştır. Çocukken çalışıp mühendis olmuş erkekler vardır, inşaat işçileri vardır.

Not: Yine kadını erkekten üstün tutmaya çalışan feminist yaklaşımlı bir soru. Bıktım şu kadınla erkeğin sidik yarıştırmasından. Bir türlü anlamadınız, insanın çalışkanı vardır, güzeli vardır, merhametlisi vardır, dişiliğin ve erkekliğin değil, İNSANIN.

1|0
    0|0
  • Dışarıyı bilemem ama ülkemizde böyle değil. Küçüklükten erkekleri alışsın diye çalışmaya gönderirler. Ama kızların gönderildiğini hiç görmedim.

1|0
    0|0
  • Yillar once Turkiye icin yapilan makroekonomik bir arastirmanin sonucuna gore, kadinlarin evde calisarak uretikleri hizmet eger piyasada fiyatlandirilmis olsaydi, gayri safi yurt ici hasila yuzde 20 artardi.

2|0
    0|0
    • 1ay

ne hızmetı uretıyolar bunlar merak ettım sımdı butun gun evde yatarak bısı uretılmez artı herseyı makıneler yapıyor zaten el ısı kalmadı artık

• 1ay

Butun ev hizmetlerinden bahsediyorum bulasik, camasir, yemek, utu, temizlik vs. Gelismis kapitalist ulkelerde ailelerin cogu bu hizmetleri disaridan satin aliyor. Sermaye ile emek arasinda tam ikame burada mumkun degildir. Eger bu islerin tamamini yapabilecek bir robot icat edilirse, belki o zaman olur. Bizim gibi bazi geleneksel kulturel faktorlerini piyasa ekonomisine yansitmamis toplumlarda bu hizmetler bedava sayiliyor. Iste her ailenin urettigi bu hizmetlerin toplami eger fiyatlandirilmis olsaydi, kadinlara ayda belli bir miktar ucret odenmesi gerekirdi, hem de oldukca dolgun bir ucret.

• Anaların ve evi, çoluk çocuğu için harcanan o emeklerin yerini hiç bir şey tutamaz, benim şahsi düşüncem kadınlar erkeklerden güçlü değillerdir fakat onlardan daha dayanıklıdırlar, duygusal oldukları içinde iradeleri hiç sarsılmaz,

0|0
    0|0
  • Çocukların yaptığı ev işiyle alakalı bir çalışma. Kadınların tüm dünyada daha çok emek harcadığıyla alakası yok. Click bait.

0|0
    0|0
  • İnşaatta da mı siz çalışıyorsunuz yoksa bu kadar evi Allah mı indirdi dünyaya?
    Baca temizliğinde Kızları mı sokuyorlar?
    Yük ve nakliyatta kaç erkek evladı hayatını kaybediyor HABERİN VAR MI?

0|2
    1|0
    • 1ay

evde yemeği de mi erkekler yapar, çocuğa da erkek bakar zaten

• 1ay

tırnağım kırılınca ağlayacak bir kız değilim emin ol. söz konusu vatan olunca niye geride duralım. bence de haklısın erkek kadın bir arada olduğu zaman hayat var zaten.

• 1ay

@stradivarious aynen en son dediğiniz gibi. :)

• 0|0
    0|0
  • Çünkü kız çocukları yıllarca evde çalışmak için erkek çocuklar ise dışarıda çalışmak için yetiştirildi. Hepimizin anne babası buna örnektir. Çoğumuzun annesi ev işi ile uğraşırken babalarımız eve ekmek getiren kişidir. Kendileri böyle gördüğü için çocuklarına da aynısını göstermek isterler. Bu durumda unicefi bağlamaz ^^

0|0
    0|0
    • 1ay

ev ısı ne ya gunumuzde herseyı makıneler yapıyor zaten onemlı olan dısarda calısmaktır ev ısı falan hıkaye

• kesinlikle katılıyorum kız arkadaşım evine gitti iki hafta oldu bulaşıklar dağ gibi evde hareket edersen tozlar havaya kalkyo 😁😂😆😆😂😁

1|0
    2|0
  • kesinlikle katılıyorum kız arkadaşım evine gitti iki hafta oldu bulaşıklar dağ gibi evde hareket edersen tozlar havaya kalkyo 😁😂😆😆😂😁

0|0
    1|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Hayır tam olarak bu değil erkek para karşılığı emir alarak çalışıyor bu ne kadar zor bir sey biliyormusun başkasının istediği gibi hareket etmek ama evde is yapan bir kadını yönlendiren yok ben şayet her ikisini de yaparim tabi dışarda çalışan kadınlara değil sözüm

0|0
    0|0
  • İstisnalat kaideyi bozmaz. Atrıca günümüz kadınları evde pek iş yapmıyolar. Genelde erkek çocuklar daha çok calısıyo evde. Özellikle ağır işler söz konusu ise

0|2
    4|0
  • erkekler daha üşengeç hep bundan

2|0
    0|0
  • Doğru fakat başarı getirenler de erkekler. Bu da inkar edilemez bir gerçek.

0|1
    2|0
    • 1ay

Her başarılı erkeğin diye başlayan bir söz var bilir misin? Kadınlar hep geri plana atıldığı için tarihte doğaldır böyle bilmeniz.

• 1ay

Neden nüfus sayımına dahil edilmediğimizi biliyorum. Söylemeye çalıştığım şey ezenler ezileni ön plana çıkarmaz.

• 1ay

@myliifee5 Ben de ''Ezenler sınıfına görme'' diyecek kadar ön yargılı olma diyorum.

• Kendi işlerimi evde kendim yaparım sadece çamaşır yıkamayı ve asmayı sevmem zorda kalınca onuda yapıyorum nkdr sevmesemde 😎

0|0
    0|0
  • Olabilir

0|0
    0|0
  • Unicef boş şeylere kafa yorma birazda Suriyedeki, Filistindeki kız çocuklarına bak. Onların temizliycek evi bile yok.

0|0
    0|0
  • evdekileri görmesem unicefe katılırdımda gördükten sonra fikirlerim tamamen değişti

0|0
    0|0
  • çalişan demir pas tutmaz

0|0
    0|0
  • katılmıyorum

0|0
    0|0
  • Kadinlarin is gucune katilim orani ortada.

0|0
    0|0
    • 1ay

onları gundeme getırmezler ama ne hıkmetse

• 1ay

@ersanersan bende bilmiyorum ne yapmaya calisiyorlar. Kendileri gidip calissin o zaman ev isi yapmak istemiyorlarsa. Hem calismayim, hemde evde gotumu devirip yatiyim, hic is yapmayim istiyor bazilari. Yemek yapmak falan cok kolay zaten, en basarili ascilar da erkeklerden cikiyor zaten.

• 1ay

ya hayır bunları bı de mezıyetmıs gıbı anlatmıyolar mı delı oluyorum ya

• insan olun biraz insan ayrımcılığı nekadar seviyorsunuz.

0|1
    0|0
    • 1ay

Anneni anneanneni falan gozunun onune getirirsen anlarsin bu durumu.. anlaman icin kadin olmak zorunda degilsin

• 1ay

İnsan olup ayrımcılık yapmayı şovenistlik yapmayı bırakırsanız, sırf bişiler yapıyor düşünüyor olmak için her yazılanı söyleneni paylaşmasını o zaman anlayabilir ancak ozaman dikkate alınırsınız.

• 1ay

@ersanersan konusmasi kolay tabi bir gun kadinin yerine gec bakalim sen ama bit gun bile gecemezsin

• Normal

0|0
    0|0
  • Üniversitede harçlık çıkarmak için meyve-sebze halinde bir günlük çalışmaya gitmiştim. Orada sürekli çalışan gençleri gördüm. Her bir kasayı kaldırışta nasıl bağırdıklarını duysaydın...

0|0
    0|0
  • zamanınız kızları eskiye nazaran tembel olmalarına rağmen yinede evet emekleri fazla
    fakat yinede erkeğin çalışması ile kadının çalışması arasında hem kafa yapısı olarak hemde bedenen farklar var

1|0
    1|0
  • Katılmıyorum

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    49

Kızlar Ne Diyor 57

• Doğru bence de.
    Genelden bahsedeceğim. Erkekler okulları bitene kadar genellikle ev işi yapmazlar, bütün işlerini anneleri, ablaları yapar. Ama kadınlar da durum farklı. Her yaşta ev işiyle ilgilenirsin okula gitsen de, çalışıyor olsan da.

1|0
    0|0
  • Babam gece gündüz çalışıyor çok yoruluyor. Keza eşim de öyle. Ben çevremde erkeklerin daha çok çalıştığını, yorulduğunu görüyorum.

0|4
    1|0
  • Kesinlikle katiliyorum.. calisan anne cocuk ev isleri herkesin bildigi gibi butun isler kadinlara kaliyor.. herseyi dusunen yine kadin plan program seklini hazirlayan aile hayatinda.. insan evlenmeye korkuyor inanin korkuyorum

0|0
    0|0
  • Ev işleri başlı başına bir iş zaten. Bir de bu kadının çalıştığını düşünelim; kesinlikle doğru bir tespit! Erkekler de lütfen kıçını devirmek yerine yardımcı olsun.

0|0
    0|0
  • Dunyayi ayakta tutan biz kadinlar :)

1|0
    0|0
  • Öyle tabi

0|1
    0|0
    • 1ay

ne ole ben de bulasık yıkıyorum falan fılan bunlar ıs mı yanı gecın bu ayakları ya dısarda butun gun calısın gorelım

• 1ay

@ersanersan Bulaşık işi yaptığımı kim söyledi lan ben ev işi yapmam zaten. uza

• Bu zaten bilindik bir şeydi 😄

1|0
    0|0
    • 1ay

dısardakı calısma oranında erkekler kadınları solluyor ne hıkmetse

• Kesinlikle doğru. :) 2 kişiyiz. Kizimla beraber ne yaparsak yapariz. 4 kişiyken de yine bendim işleri yapan, kizim da yardim ederdi.

0|0
    0|0
    • 1ay

@ersanersan siz kendi işinizle ilgilenmeye devam edin bence. Insanlara sataşmakla birşey kazanamazsiniz.

• 1ay

satastıgım yok ısınıze gelmeyınce nasıl da kıvırıyosunuz ama

• Kesinlikle doğru şahsen kardeşim bilgisayarının başındaki su bardağı dahi almaz bu ailenin hatasi bence küçüklükten eğiteceksin temizlik yaparken sana yardım edecek mesela

1|0
    0|0
  • her zamam bir kadin eli degmeli , cok belli oluyo

0|0
    0|0
  • Erkek kardeşim; Anne acıktım, anne pantolonumu ütülesene anne sunları yıkasana. Annem; kızım yemeği ısıtırmısın, kızım kardesinin pantolonunu ütüler misin, kızım makinayı acarmısın... Hanımların haklarını nasıl ödeyecek bu erkek milleti?

0|0
    0|1
  • Evet

0|0
    0|0
  • Benim kızım küçük daha. Oğlan büyük oğlanı koşturuyorum o yüzden bizde tam tersi :)

0|0
    0|0
  • Yapan erkekler var evet ama kesinlikle kızlar daha çok yapıyor

0|0
    0|0
  • Kesinlikle

1|0
    0|0
  • Kesinlikle.

1|0
    0|0
  • Katılıyorum

1|0
    0|0
  • Canım emekçi kadınlarım

0|0
    0|0
  • Bu durumun klişeleşmesi çok gıcık bir durum 😬 allahtan ben birazcık sansliyimki babam geç kalktigim zamanlar kahvaltıyı hazırlamış oluyo canım ya😂

0|0
    0|0
    • 1ay

uretıme katılma oranında kadınlar erkeklerın yanına bıle yaklasamıyo ne hıkmetse aaaa

• Unicef açıklamasına gerek yok hersey ortada evet yüzde dilim yanlış % 50 en az olmalı

1|1
    0|0
    • 1ay

yuzde 70-30 erkekler onde ne konusuyosun ya evde yapılan ıslere ıs demeyın artık

• 1ay

@ersanersan saygılı oldugunda cevap verıcem sana

• Evet Bencede öyle

1|0
    0|0
  • işte ben

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Katılıyorum

0|0
    0|0
  • katılıyorum ama erkeklere sorulsa bu soru ne iş yapıyolar aksama kadar evdeler calışmıyorlar. halbuki sizin kı... zı toplayan yine kadınlar

1|0
    0|0
    • 1ay

@ersanersan zaten calısıyorum aksamda yazdığım seyleri yapıyorum. ama senin gibiler kıymet bilmez. önce bir bayanla nasıl diyaloğ kurulur öğren öyle gel hadsiz

• 1ay

alla alla sız kırılgansınız erkekler bostan korkulugu mu ıyı be sıze laf denmesın ama sız erkeklere agzınıza gelenı soleyın yok ya ben de kırılganım mesela ben de hoslanmam kendıne solenmesını ıstemedıgın bısıyı sen de karsındakıne dıyemezsın

• 1ay

kırılganlarmıs ay kıyamam bız nyız bızım duygularımız yok mu benım de argo sozler duymak hosuma gıtmıyo gurur denen bısı var herkesın de onuru gururu var bu sıze aıt bısı deıl sadece

• evet

0|0
    0|0
  • tabikide kız çocukları daha çok emek harcıyor. kız çocuğu hep misafir geldiğinde annesine yardım eder. erkek cocugu ne yapar? oturup futbol izler. büyüyünce de öyle. bayanlar hem para kazanır hem evini toplar temizler hem de yemek yapar. güzel giyinmeli bakımlı olmalı bide tabi demi erkeklere göre? erkekler ne yapar, bir sac tarar bir parfüm tamam. eve gelir önüne yemek ister. yazık ya!

0|0
    0|0
  • Ayni gifteki gibi

1|0
    0|0
  • Bunu anneme söyledim 'sus da boş işleri bırakıp kahvaltı sofrasını topla' Dedi 😒😃

1|0
    0|0
  • iki cins birbiriyle kıyaslanmamalı bir evin içinde kızın ayrı erkeğin ayrı göveri vardır

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    27
Yükleniyor...