Alevilik nedir? Niye alevileri hor görenler var?

Meraktan soruyorum

0|0
3|11

En İyi Kız Görüşü

• Degisik ya.. saygi duyuyorum ama bazilarinin inanclarina anlam veremiyorum. saz ile ibadet kuran da veya peygamberimizin hayatinda yok ki. hz ali camiide bicaklandi diye camiye gitmemek. cem evi yoktu ki önceden? alakayi anlamiyorum. islamiyetten cok uzak geliyor bana.. tabi ibadetlerini istedikleri gibi yasasinlar, kimseye zararlari yok

0|0
    0|0
    • 1ay

Hmmm

• 1ay

senin anlattığın şey sünnilik. biz aleviler sünnilerin kaynaklarını kendimize referans kaynak olarak almayız. bizim kendi referans kaynaklarımız vardır. biz kimseden kendi inancımızla ilgili referans alacak değiliz. bizim inancımız böyle. bizim inancımıza saygı duyana bizde saygı duyarız. saygı duymayana biz de saygı duymayız. bizim inancımız hakkında ne düşünüyorlarsa. bizde aynısı onlara için düşünüz. herkesin inancı kendine doğru. yolun açık olsun.

• 1ay

@SehonunOğlu asil cahil sensin. zerre fikrin olmadan yoruma atliyosun. bu cehaletini yasina veriyorum

En İyi Erkek Görüşü

• Alevilik temelde Ali'yi sevmekten gelir. Eğer inandığınız Alevilik buysa, en ala Alevi benim. Ancak bir çoğunuz bu sebepten değil, Ali'ye peygamberliğin geldiğine inandığınızdan Alevisiniz. Ali kabul etmemiş de, Muhammed'e verdi peygamberliği verdi gibi bir safsataya inanıyorsunuz. Alevilik inancı günümüzde bir mezhep değil, dindir. Zira İslamiyetin gereklilikleri bellidir. Kalkıp da bunları değiştirip; "ben namaz kılmam, abdest almam, orucumu kendime göre belirledim, camii'ye katiyen girmem" dersen, İslamiyete saygısızlık yapmış olursun. Burada dini sorulduğunda müslümanım demek yerine Aleviyim diyen insanlar, müslümanlardan saygı bekleyemezler. Biz bir diniz, İslam ile ilgimiz yok deyin, size saygı duyulsun. Onu değiştirmeye kalkarsanız, buna saygı duymayız. Aleviliği sadece Ali'yi sevmekten ibaret gören müslümanlar bizimdir, sözlerim onlara değildir.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Issizlik hepsi insan olsun yeter..

0|0
    0|0
  • Aleviliğin temeli hz. Aliyi sevmektir. Ama günümüzde bunu sapıtanlarda vardır

0|0
    0|0
    • 1ay

Hz Aliyi Sevmek Alevilikse bende Aleviyim diye tuhaf bir cümle ortalıkta sürekli çevriliyor. Sanki Aleviler Hz Aliyi bir putu seviyormuş gibi gösteriliyor. Aleviler Hz Aliyi Hz Muhammedin Amcasının Oğlu Olduğu İçin Ve Onun Vefatından sonra Onun Halifesi olarak Hz Aliyi kabul ettikleri için Hz Aliye Hürmet ederler. Aleviler Ömeri, Osmanı. Ebu Bekir Halife Kabul etmezler. Suniler Hz Aliyi Dört hak halifeden dördüncüsü olarak kabul eder ve saygı gösterirler. Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

Erkekler Ne Diyor 10

• Dostum benim alevilik ile hiç bir bağım yok ama benim çocukluk arkadaşlarımdan teki aleviydi. Hemde Sivas'ın en koyu aleviler'inden birisiydi :) Çok mert bir çocuktu gerçekten. Anlatsam örneklerini versem uzun olur ama gerçekten dürüst birisiydi. Tabi her kesimin iyisi var kötüsü var. Ben direk kötü diye bakmıyorum yani. Aynı zamanda bir aile dostumuz var, onlarda alevi. Her zaman görüşürdük çok iyiler ama en son Akp'ye düşman oldukları için hdp'ye oy vermişlerdi ve bende bunu anlayınca o günden beri pek aramıyoruz. Tabi ki herkes aynı değil Kürt, Türk her kesimden oy vereni var. Sadece bu yüzden aramıyorum yoksa diğer konularda sağ olsunlar iyi insanlardır.

0|0
    0|0
    • 1ay

sirf hdp ye oy verdi diye 40 satirda övgü dolu bahsettigin cocukla konusmaktan vazmigeçtin.)

• 1ay

@Enternasyonel Dostum hdp demek terörist demek. İnsan soğuyor. En son görüşmemizden sonra kaç kez aradılar niye gelmiyorsunuz diye ama tabi ki bundan dolayı diye doğrudan diyemiyorsun, utanıyorsun. Yapacak bir şey yok :) Bu arada ilk bahsettiğim çocukluk arkadaşım o hdp'ye oy vermiyor. Aile dostumuz dediğim veriyor :)

• Aleviler oruç tutarken kimseye karışmaz, oruç tutmayanı dövmez, herkesin inancına saygılıdır.
    Yani kısacası, Aleviler insandır. Alevileri sevmeyenler insan değildir. https://www.youtube.com/watch?v=sSqh8y217VA

0|0
    1|0
    • 1ay

Naptılar ki aleviler sevmeyenler var yani? Pkklılar mı niye sevilmiyorlar
      Bide hangi kesim sevmiyor alevileri dinciler mi

• 1ay

Benim oturduğum mahalle full alevi ve çok pkklı var o yğzden dedim

• 1ay

Benim tanıdığım Aleviler hep Atatürkçüydü.

• alevilerin kendinden başkalarına saygısı var mı? saygı, sevgi, çağdaşlık der dururlar ama kendilerinden başka herkes onların gözünde yanlıştır, kötüdür. dünyanın sırrını bir onlar keşfetmiştir.. bunu düşmanlık olsun diye söylemiyorum. tanıdıklarımın çoğu öyle.

1|0
    0|0
  • Ya sevmeyen kesim şu alevi zaza kürt olup dinsiz pkklı tipler oluyor ya onları sevmeyenler olurda onun dışındakileri dışlayanlar oldugunu sanmıyorum niye dışlansın kimse kimseyi dışlanıp hor görülsün. dediğim gibi sadece pkklı zaza kürt alevlerinde oluyor böyle bir durum.

0|0
    0|0
  • kelime anlamı h. z ali'yi seven kişi ama bizdeki uygulamada öbür dünyada h. z ali'nin yüzüne bile bakmayacağı kişi. geçen okulda m. yardımcısı diyor şimdi çocuğun ailesi alevi h. z muhammed'in hayatını seçmeli ders istemiyormuş ki genellikle böyle o zaman bende söylemimi sertleştiriyorum sapık bir anadolu kültürüdür alevilik.

1|0
    0|1
  • Cahil insan pislik düşünür. Budur nedeni.

0|0
    1|0
  • Çok derinlemesine biliyorum Alevileri ama burda anlatmak istemiyorum

0|0
    0|0
  • Din olarak bakılıyor ama alevilik kültürdür. Bunun çeşitli tarihçeside var. Çok uzun konu.

0|0
    0|0
    • 1ay

mezhep aleviliğe din diyen yok zaten ibadet şekilleri farklı yalnız ramazan degıl muharrem namaz degil cem gibi

• 1ay

@Enternasyonel biliyorum fakat din diye tutturanlar var.

• Tanımıyorum

0|0
    0|0
  • Odalara doldurulup yakıldıklarında ellerinde yine sazları vardı yanmış bir sazın yarı parçası oradadır yaşasalardı yine şiir okuyup türkü söyleyip, saz çalacaklardı..
    Ama onları yakanları milletvekili, bakan yaptınız
    Yanmayanlar da yandı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...