Kabir azabı kuranı kerimde geçmez rivayetlerde geçer sizce kadir azabı var mıdır?

Bence belirsiz. H. z Muhammed peygamberimiz kuranı kerimle çelişicek söz söylemez o eşsiz insanın her sözü kurandandır. Allah söz almaksızın konuşmaz. Ama hadisler h. z muhammed öldükten 200 yıl sonra yazılan insan kelamıdır onlara güvenemeyiz. Her hadisi kuranı kerimin süzgeçinden geçirmeliyiz çünkü h. z muhammed kurana ters düşen söz de söylemez eylemde de bulunmaz hamd şükür Allahadır. H. z muhammedi görmeden sevenlere selam olsun

Güncellemeler:
2ay yanlışlıkla kadir yazmışım geri alamadım kabir olacaktı anlamışsınızdır zaten ama :)))

0|1
4|23

En İyi Erkek Görüşü

• şu an islamın olmassa olmazı olarak görülen bir çok şey kuranda geçmiyor zaten. herkes kuranı okuyup kimse kuranı anlamadığından din alimi den sapkın, pis, cahil, çirkin arapların söylediklerine uyuyorlar.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Her Müslüman hadislere iman etmekle mükelleftir. Eğer asılsız bir hadisse de, onun için bir hadis mevcut zaten. ''Olmayan hadisi varmış gibi uyduranlar, cehennemdeki yerine kendilerini hazırlasın'' der peygamber. Bizer hepsine inanmakla mükellefiz, gerisi ahırete kalmış. Kabir azabı gayet tabii vardır, şüphen olmasın..

0|0
    1|0
    • 2ay

kabir azabı olup olmaması bende bir şey değiştirmicek sonuçta kötü bir kul kabirdede cehennemdede aynı. Ama benim sorunum biz aklımızı kullanmakla kurana uymakla mükellefiz. H. z muhammed ise kuranı kerimin adeta vucut bulmuş hali. O güzel insan asla kuranda olmayana var demez. Allah haber vermediği bir şeyi bize yapmaz.

• Hz Muhammedi'in (s. a. v.) hadisleri dışındaki hadisleri sallamıyorum. İster günah olsun ister olmasın umrumda değil. Hoş namazında niyazında dindar biri de değilim ama ben böyle düşünüyorum.

1|1
    0|0
  • Bu konudaki bazı hadis ve rivayetler kur-an ile çelişmekte. Çünkü ölümden dirilişe kadar insanların uykuda oldukları ve tekrar dirildiklerinde sanki 5 dakika geçmiş gibi hissedecekleri söyleniyor. Mahşeri görenler ve iyi olmayacağını görenler keşke uyanmasaydık diyeceği belirtiliyor bazı ayetlerde.

1|0
    0|0
  • Kuran da sonradan hafızların aklında kalanların kağıda dökülmesiyle yazılmış zaten.

Ama hadislerin doğruluğu şüpheli bence

1|0
    0|0
    • 2ay

ama Allah kuranı biz korucaz der. vakia sresi 5. ayette kuran asla değiştirlemez

• 2ay

Unutma ki o kelimeler bile hafızların dedikleri. Yani iyi sorgulamak lazım yazılanları. Tek cümle ile ahkam kesemeyiz çünkü Hz Muhammed'in dediğinin birebir yazıldığı kesin değil

• kabir azabıyla alakalı hadisleri, azaptan koruyan kefen satıp para kazanan din tüccarları uydurmuştur tıpkı diğer hadisleri de uydurdukları gibi :)

1|0
    0|1
  • sen kurani okumamissin.
    nasil yok diyebilirsin? hangi zihniyet bu bu nasil bir cesaret.. bu nasil bir curret..
    mumin suresi 46. ayet neye isaret ediyor.. ?

0|0
    0|0
    • 2ay

Sabah akşam, ateşe arz olunurlar. Kıyamet koptuğu gün de şöyle denir: "Firavun ailesini azabın en şiddetlisine sokun!" bu ayet firavun ve ailesinedir. Allah herkese olacak bir şeyi bir ayet ile anlatmaz. Cehennem gibi sürekli vurgulardı olsaydı kardeşim. Bak sende bende Allaha kitaba muhammede inanıyoruz. Bu yüzden kardeşimsin ne söylersen başımın üstünde yerin var ama bence Allah kuluna bile bile zulmetmez.

• 2ay

o emretmez bunu yanındamıydın emrederken konuşurken. O hadisçilerin uydurmaları bunlar Onlara apaçık ayetlerimiz okunduğu zaman, bize
      kavuşmayı ummayanlar, ‘Bundan başka bir Kur’an getir yahut
      onu değiştir.’ derler. De ki: ‘Onu kendi tarafımdan değiştiremem.
      Ben yalnız bana vahyedilene uyarım. Rabbime
      karşı gelirsem, büyük günün azabından korkarım.” al bu ayet h. z muhammedimizi en iyi anlatandır. Hadis müslümanı

• 2ay

hadislere yalan diyerek hata etmektesınız. bir , r kere hadisler senetlerle olur. senet olarak ya zayıftır ya da sahihtir. zayıf olan senettekı hadıslerede yok denemez ıtımat gosterılır. zıra bu kulun kotulugune deıl ıyılıgınedır
      bunlar uydurma değil sahabelerin belirttiği durumlardır. bir cok alim bınden fazla hadis aklında bulundurur ezberler aynı kuranı ezberlemek gıbı.

• Bildiğim kadarıyla var hatta en zor kısım kabirde ki günlerdir. Yaptıgın iyiliklere ve ya kötülüklere, amellerine göre kabirde azabın olucak ve ya ferahlık olucak tamamen ibadetlerine ve nasıl bir hayat sürdüğüne bağlı.

0|2
    0|0
  • Hz. Peygamber (s. a. s) bir mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap çekmekte olduklarını gördü. Bu iki mezardaki ölülerden biri hayatında koğuculuk yapıyor, diğeri ise idrardan sakınmıyordu. Bunun üzerine Resulullah (s. a. s) yaş bir dal almış, ortadan ikiye bölmüş ve her bir parçayı iki kabre de birer birer dikmiştir. Bunu gören ashap, niye böyle yaptığını sorduklarında: "Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur." (Buhârî Cenâiz, 82; Müslim, İmân, 34; Ebû Dâvud, Tahâret, 26) buyurmuşlardır.

0|0
    0|0
    • 2ay

sence ne kadar mantıklı Allah aşkına. Gülüp geç h. z muhammed o güzel o eşsiz insana yakışıyor mu bu. Tirmizi buhari h. z muhammedi görmedi fasta 800 yılında doğdular sen düşün. Allah her kötülüğü kuranda söyler kıyamet cehennem v. s ama kabir azabı olsaydı ALLAH sık sık uyarırdı bizi o merhameti en bol olan hiç kulunu habersiz bırakır mı

• 2ay

Kuranda gecmedigine nasıl bu kadar emin olabiliyorsun?

• 2ay

KURANI OKUDUM

• Tabiki vardir

0|1
    1|0
  • Nasil geçmez ya
    "Firavun ve adamları sabah-akşam ateşe atılırlar. Kıyametin kopacağı gün de denilir ki; Firavun hanedanını ateşin en şiddetlisine sokun."(Mümin, 40/46)
    Bildiğin azabı anlatıyor, cehennemde şuanda kimse yok firavun kabir azabında.

0|1
    0|0
    • 2ay

kıyamet kopucağı gün denilir o. Yani diriliş günü herkesin tek hesap günü vardır oda mahşerdir

• 2ay

o kızın haklı olduğunu kabul et

• 2ay

@cemekincioğlu ya zaten ağzında su gargara yapıp fışkırtıp geri ağzına denk getir 100 sevap gibi bir söz işitirsek bu hadis değil.. o kişi hadisleri kurana göre inceleyelim sonra inanırız diyor da iperğin haram olduğunu kuranda göremezsek hadis değil mi diyeceğiz. o halde kurandaki Resulüm size ne verdiyse alın ayetini ayet olarak mı ne verdiyse almalıyız şeklinde anlıyacağız? biz indirdik biz kouyoacağız ayetinde namazda hangi sureleri okuyacağımızı bilmeden namaz kılsam kurandaki namaz kılın ayeti korunsa ne korunmasa nee... tamam ayet var ama kimse nasıl kılındığını bilmiyor. veya hacca gitmek, zekat vermek.. bu ayetler korunacak ama kimse ne olduğunu bilmeden tamam diyip okuyup geçecek. böyle koruyacağını anlayan saftır veya hadislerden kuranı sıyırıp kuran ayetlerine kafasından anlam vermek istiyordur. sonra biri başa geçer:zekat yediğiniz dışında tüm malınızdır verin der, gerekçesi ayette zekat verin diyor. peki peygamberimizin hadisi olunca niye kimse farklı uygulamıyor?

• kuranı kerimde tek değişmeyen şeyin ve insanların tek sorumlu olduğu şeyin kuranı kerim olduğu yazıyor?

1|0
    0|0
  • Gitmeden bilemeyiz

1|0
    0|0
  • Hadislerin sihhatini tartisalimda varligini ne diye tartisiyoruz anlamak mumkun degil. Kurandan bir cok ayette peygamberin soledikleri emrettikleri ve yasakladiklari dindendir bu din peygamber araciligiyla geldi fakat o sadece araci degildir Allaha itaatten sonra sıkca peygambere itaat edilmesi zikredilir

0|1
    0|0
    • 2ay

bak h. z muhammedi gözümüzle görsek ameenna gerçi o kadar şanslı olamadık ama şu an güvenemeyiz hiç bir yazıya kurandan başka. Zaten h. z muhammed kuranı kerimin vucüt bulmuş halidir o kuran ne emrederse onu yapar.

• HELAL OLSUN KARDEŞİM ALLAHIN İSTEDİĞİ MÜSLÜMANDA BÖYLE OLMALI. ALLAH AKIL VERMİŞ BIRAK SALAKLAR HADİSLERİ H. Z MUHAMMEDİN SÖZÜ ZANNEDİP SÜRÜNSÜN ONLARIN AKILLARI OLSA KURANI OKUR H. Z MUHAMMEDİN KURANDAN BAŞKA SÖZ SÖYLEMECEĞİNİ BİLİR

1|0
    0|1
    • 2ay

olsun sonuçta hepimiz Allaha muhamede kitaba iman ediyoruz ufak tefek şeyler biz müminlerin arasını açmaz

• seni şeytan iyi saptırmış.

0|1
    1|0
    • 2ay

bilemeyiz kardeşim kim sapmış kim doğru yolda siz hadis müslümanları mı yoksa ben h. z muhammed yolunda ve kuran müslümanı mı?

• 2ay

evet hoşuna gitmedi h. z muhammed 9 yaşında kızla evlense size çok uyuyor sapıklar. Sorgulamadan iman etmişsinz siz iki dakika sorgulayın ateist olacaksınız

• 2ay

@EsaretVeBedel bak kardeşim o kız hadisleri red etmedi. Senin saydığın bütün şeyler çok alakasız. Evet hadisler sayesinde namazı doğru kılıyoruz ama Allah kuranda der ki siz namazda kurandan kolayınıza geleni okuyun der. Hadislere bakınca h. z muhammedin okuduğu dualar çok güzel subhaneke mesela kurandan bir çok ayetin toplamıdır. İnsan diyor ki evet bu hadis doğru. Ama kabir azabı olsaydı gerçekten Allah kuranda bizi sık sık uyarırdı o konu hakkında Allah kuluna zulmetmez kuran sürekli olacak kötü şeylerle uyarır bizi kabir azabı gerçekten olsa firavunla bitmezdi bir çok ywerden örnek verirdi ALLAH

• 👏👏👏👏👏

1|0
    0|0
  • Bu konular derin...

1|0
    0|0
    • 2ay

Kardes ilahiyatci olarak yanlis gorusu savunduhunu acikca belirteyim

• 2ay

Iftira var diyerek iftira atiyorsun farkinda degilsin ne yazik ki

• 2ay

aklın yok tahsilin var üzücü

• Allah bilir.. ama sen varmış gibi düşün, ona göre davran.. bir şey kaybetmezsin sonuçta..

0|0
    0|0
    • 2ay

kabir azabı olsada olmasa da benim için değişmez ondan da büyük cehennem ondan da kötü Rabbimin karşısında dik duramamak var onun rızasını alamamak o en büyük acıdır. Hamd şükür Allahadır.

• tabikide

0|0
    0|0
  • Bence vardir buna delalet eden bir cok hadise mevcut kitabussitte de

0|1
    0|0
    • 2ay

ama kuranda yok kardeşim onu napıcaz.

• 2ay

Ayni sekilde cok sukur hayirli geceler dilerim

• var olduğuna inanıyorum ve açıkçası korkuyorum. Mülk suresinin kabir azabına engel olduğuna dair hadisler okumuştum.

0|1
    0|0
    • 2ay

kork ama Allahın rızasını alamamaktan kork. Kardeşim kuranı kerimi oku gör Allah kuluna bile bile zulmetmez. Allah merhameti en bol olandır. Allah haber vermediği şeyi bize yüklemez

• 2ay

evet. katılıyorum. ;)

• Kuran da yoksa islamda yoktur demek Hz peygamberi saf dışı bırakmak demektir.
    Şimdi ki kendini aydın ilahiyatçı zanneden, isminin başına doç Prof ünvanı eklenince kendini alim zanneden pozitivist kişilerin algı operasyonu dur.
    Kuran da varsa islamda vardır Kuranda yoksa islamda yoktur mantığı ile hareket etmek Hz peygamberi tabiri caizse "postacı" konumuna indirgeyerek, hüküm verme konusunda etkisiz olduğunu anlatıp, üstüne bir de ayeti kendi yorumuna göre delil gösterermek bazı kesimlerin! Projesi dir.

0|0
    1|0
    • 2ay

h. z Muhammed kurandan başka söz söylemez. Onda ki İman kimsede yoktur. Sizin gibi hadisçiler hz muhammede hakaret eder. Sizler kuranı h. z muhammedi atıp ondan 200 yıl sonra yaşayan adamlara tapan putperestlersiniz

• 1ay

hahahaa sadece gülerim sana hey gidi hey

• 1ay

Seni bu düşüncelere sevkedenlerde sana gülüyor emin ol.

Kızlar Ne Diyor 4

• Ya arkadaşım ne canımsın. Her haltı Kur'an da arıycaksanız şimdi iyi hoş Allahın emri dediğiniz birçok şeyi reddetmiş oluyorsunuz farkında değilsiniz. Bununda şirke kadar yolu var. Ne deniliyor Kuran, sünnet, icma, kıyas ve en son akıl

1|0
    1|0
  • Şayet kabir azabı diye bir şey olsaydı sorumlu olduğumuz kutsal kitapta yazardı bu. Allah'ın böylesine önemli bir mevzuyu es geçeceğine inanmıyorum.

Mantıklı da gelmiyor bana zaten.
    Sahih hsdisler belli, uydurma olanlar belli.

1|0
    0|0
  • Kuran i Kerimde geçmiyorsa bu gerçek olmadığı anlamına gelmez. Hadislerde bahsedilmişdir. Tabiki inanıyorum senin de hiç şüphen olmasın. Allah hepimizi ameli saleh kullarından etlesin. Günahlarımızı affetsin

0|0
    1|0
  • Amin kfkdkslslspspsspps. Saaaaaçmaaaaaaa.

0|0
    0|0
Yükleniyor...