Kur'ân-ı kerîm'in mealini okursak hatim sayılır mı?

Ben arapçada okuyorum ama anlamını bilmeyince içim çok rahat olmuyor, ne okuduğumu bilmek istiyorum. Peki mealini okumak hatim sayılır mı?

Güncellemeler:
2ay Güncel

1|0
6|15

En İyi Erkek Görüşü

• mealini okumak hatim sayilmaz

1|0
    0|0
    • 2ay

Sayılmaz. Hatta şunu da biliyorum, kur'an'a abdestsiz dokunamazken mealine dokunabiliriz

• 2ay

sebebini de açiklayayim:
      Meâli, Arapça'yla birebir degil. Yani çevirenin anladigi kadariyla olur.
      Arapça yazilan Allah'in kelâmini birebir anlatiyorken, meâli tam anlami olmuyor.

• 2ay

eig için çok tesekkür ederim

En İyi Kız Görüşü

• Emin degilim ama sanmiyorum, hem aslini okuyup ayrica mealini okusan sevabi artar en iyi bence yine de arastirmakta fayda var :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Mealini okursan komedi ile karşılaşacaksın, ikiye ayrılan denizler, ejderhaya dönüşen yılanlar. :D :D :D
    Hatim sayılmaz bence.

0|0
    2|0
  • oku oku gerçekleri gör. okuduktan sonra hala gerçek olduğuna inanmaya çalışabilirsin. meshepleri hadis sünnetleri ve yazanları yazdıkları ahlaksız hadisleri gör. aklına NEtakılıyorsa yaz google a. lütfen lütfen araştır. Aklına takılan hiç bir şeyi engelleme vesvese kuruntu cin şeytan deme google yaz araştır.

1|0
    1|0
  • kuran insanın varoluş sebebinin açıklaması ve ne yapması gerektiği hakkında bilgi veren tanrının insanlara gönderdiği bir öğüt kitabıdır.
    kurandan öğüt almak için onu anlamak gerekir. bu bakımdan türkçe okumak arapça okumaktan daha çok sevaptır. tabi ki en büyük sevap onu anlayıp hayatının merkezine koyanadır, sırf hatim olsun diye baştan sona okuyup bitirmek değil.

0|0
    0|0
    • 2ay

Ben anlamak istediğim için okumak istiyorum

• 2ay

ALLAH ALLAH'ın 99 isminden biri sen daha ne diyorsun ALLAH aşkına ya

• 2ay

@Bollywood_9 kuranda allahın doksan dokuz değil daha fazla ismi geçer. üstelik esmaul hüsna da geçen dokdan dokuz isim kuranda geçen allahın isimleri de değildir.
      bu isimler hadis kaynaklıdır. doğruluğu tartışılır.

• sayılmaz

0|0
    0|0
  • Anlamını bilmeden okuynlara göre kıyaslarsan cevabını bulmak bu kadar zor değil...

0|0
    0|0
  • sayilmazdiye biliyorum. anlamasan bile arapca okuyacaksin hatim icin. meal anlamdir zaten. manasinin icinde bizim dilimizde olmayanda var. ortusmez yani.

1|0
    1|0
  • bu soruyu ciddi mi soruyosun:)))) amaç kur'anı okumak maksatlı okumak mı yoksa içinde ne yazıyor insanlara uyarıları nedir diye anlayarak okumak mı?

0|0
    0|0
    • 2ay

Anlayarak okumak istiyorum

• Öncelikle sen bunu okumak için mi okuyorsun yoksa anlamak için mi buna sen karar ver. Eğer okuyorsan anlamak için oku anlamadğın birşeyi okumanın sana ne faydası olabilir? Bazıları diyor yok arapçası daha güzel falan bana kalırsa anlamak en temel taş

0|0
    0|0
    • 2ay

Bende anlamak istediğim için okumak istiyorum.. Bugün başlıyorum okumaya.

• Sayilir herhalde

0|0
    0|0
  • arapça oku meali hatım sayılmaz

1|0
    0|0
  • evet sayılır tabi ikiside Allahın kelamı

0|0
    0|0
  • bunu ben de merak ediyorum

0|0
    0|0
  • arap düşmanı olmada ne olursan ol

0|0
    0|0
    • 2ay

Ne alaka?

• 2ay

Yanlış! Hz muhammed büyün islam aleminin peygamberidir. Onun arabista doğmuş olması arapları kutsal yapmaz arapcayıda yapmaz dostum. Küçük kızları topraga gömen bir toplum nasıl olursa kutsal olur nasıl saygı görür? Saygı görecek tek arap senin deyimine göre Hz muhammed dir. Arap puta taparken Türk Ğöğe bakıyordu dostum.

• 2ay

@Murat1994 bu da olmadı ama türklerde göğe tapıyodu kardeşim

• Türkçe inmedigi icin arapcasi hatimdir bence.
    Ayrica her harfe 10 ile 700 arasi sevap verildigini duymustum.
    Extradan Tuekce olarakta insan bir defada olsa bastan sona okumali

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Anlamadan edilen duanın ibadetten sayılacağına inanmıyorum. İnsanların kolaya kaçmak adına "Arapçasını oku , öylesi daha makbulmüş" dediklerine inanıyorum.

0|1
    0|0
  • Hayır balım

1|0
    0|0
  • Sayilir tabiki kurani kerimin meali denek türkçe kuran demek Allah kabul etsin

1|0
    0|0
  • Sayılmaz arapcasından okumalısın

1|0
    0|0
  • Niye sayılmazsın

0|0
    0|0
Yükleniyor...