Parasız yaşanır mı?

bence yaşanır arkadaş. doğada ekilecek bir arazin olsun, suyun olsun yetiyor. ne gerek var kapitalismin özendirdiği şekilde yaşamaya? yok lüks binaymış yok şu kadar odası, yok teknolojik aletleri vs olmalıymış. valla bu karı milletinde 1 gram akıl yok. arazi beleş git ormana yerleş yap bir tane tahtadan ev, etrafını da kışın soğuğa karşı ısı geçirgenliği düşük maddelerle kapla oh mis. biraz tavuk keçi koyun inek de besle tamamdır. ben anlamıyom bu insanları hem gdolu besinleri tüketip sağlığından oluyolar hem kimyasallara maruz kalıyolar. git arkadaş 1300 lira maaşla çalışmak için şehire yerleşiyon karın çalışmıyosa zaten hiçsin. bir de pis egzos kokularını soluyon vücudun harap oluyor yaşlanıyon hızlı çöküyon. bir de aldığın 3 krş parayla pazardan marketten gdolu besinleri alıp tüketiyon. yahu köyünde isteidğini ekip biçiyon sağlıklı yaşıyon daha ne şehire geliyonnn yahuu. yok efenim neymiş çocuklar okuyup iş sahibi olcakmış. iş sahibi olsa nolur onlar da kapitalizmin köpeği oluyo farkında değilsin.

0|0
10|9

En İyi Kız Görüşü

• Bunlar güzel hayaller, hoş hayaller, kapitalizmin köleleştirdiği insanların onca koşuşturmadan, iş telaşından birkaç dakikalığına kafasını kaldırıp da düşünmeye fırsat bulduğunda kurduğu hayaller.
    Lakin bir çoğu için sadece "hayal" olarak kalacak hayaller. Çünkü maalesef ki sistem böyle işlemiyor, eskisi gibi değil hayat, o kadar alışkınız ki rahat yaşamaya; günümüzde sadece yiyecek, giyecek ve barınak yaşamamız için ne yazık ki yeterli gelmiyor...

0|1
    0|0
    • 1ay

eig seçtiğim modun anlattığına göre bunu gerçekleştirmiş bir ingiliz aile olmuş. yani hayal falan değil önemli olan istemek.

• 1ay

Tabiki imkansız değil, fakan çoğu insan için yalnızca bir hayal olarak kalacakları aşikar.
      Senin gibi doğal besinler dışında tek bir hazır gıda bile yemeyenler için daha kolay olacaktır elbette ama sen bile fazlasıyla zorlanırsın diye düşünüyorum. Ha buna değer mi? Değer...
      Bu arada yazar yazmaz eig seçilmenin keyfini ilk kez tadan biri olarak çok teşekkür ediyorum 😊

• 1ay

rica ederim :)
      demişsin ya "eskisi gibi değil hayat, o kadar alışkınız ki rahat yaşamaya; günümüzde sadece yiyecek, giyecek ve barınak yaşamamız için ne yazık ki yeterli gelmiyor..." diye.
      aslında yeterli gelir gelmesine de insanların bu alışmış oldukları düzendeki hırsları bitmediği ve hiçbi zaman bitmeyeceği için bunu kabul etmek istemiyorlar. Bu da kapitalizmin işine yarıyor.

En İyi Erkek Görüşü

• Bu işe girmek için belirli bir sermaye lazım eğer yapar ve tutturursan bence olabilecek bir şey. Hiç National Geographic Wild izleyen var mı bilmiyorum ama 5 kişilik İngiliz aile sen kalk Londra'dan Şili'ye ALLAH'ın volkanik dağlarına yakın bir yerde arazi satın al. Ev inşa et ve doğadan beslen :) Bizzat gördüm şok :) Üstüne üstlük 6 yaşındaki erkek çocuk palayla ağaç soyuyor. Bizim buradakiler makas tutamıyor. Faydası çok yeter ki yürek olsun. Daha sonra düzen oturduğunda ürettiklerini satar farklı ürünler alırsın veya maddi imkan oluşturur başka kapılar açarsın alan genişletirsin. Hayvancılığa vs. girersin.

0|1
    0|0
    • 1ay

aynen. bizim insanların çoğunda inanç olayı yok. başaracağına inanmayan adam hiçbişeyi başaramaz. herşey mümkün senin bu anlattığın olay güzel bir örnek.

• 1ay

Hayır olay yanlış anlaşıldı :) Ola ki ciddi bir şey oldu hastaneliksin. Ee doktor lazım ve haliyle para lazım :) Ne olur ne olmaz hesabı yoksa parayı al kullan hesaba at faiz işlesin vs. değil :D

• 1ay

hee anladım :D
      ama yine de bence ani ağır bir kaza bela oluşmazsa hastanelik bişey ortaya çıkmaz. ama bu ihtimale karşı kenarda bir miktar para teminatın açısından tutarsın tamam onda sorun yok dediğin doğru fakat doğada yaralanan iyileşmezse ölmeye mahkumdur bunu da unutmamak lazım :D
      bu arada vücut bir çok kesiği kendi onarıyor ağır olsa da bir şekilde kan durduğu sürece kendi kendine iyileşiyor. bıçaklı kavgaya karışırsan o ayrı tabi :D o da sakin bir yaşam alanında çok zor :D

Kızlar Ne Diyor 9

• Bal gibi de yasanabilir. Oyle yasayan bir suru insanlar var. Tek sorun saglik. Hasta olursan bunu bitilerle cozmek zorundasin ev ortaminda ve bunun icin bilgi gerekiyor. Onun haricinde bir sllntl olmaz bence.

0|1
    0|0
    • 1ay

hasta olmazsın merak etme o sana kapitalizmin empoze etmiş olduğu bir algı.
      asıl şehirde hava kirliliğinde yaşayanlar hastalıklara yakalanır.
      insan vücudu o kadar mükemmeldir ki kendi kendini her hastalığa karşı savunabiliyor ancak bağışıklık sistemini zayıflatan faktörler oluştuğunda bu savunma hiçbi işe yaramıyor. senin vücudun kanser vb bir çok hastalığa açık hale geliyor. bu da doğal beslenmek ve temiz havayla mümkün. şu an günümüzde beslenmelerin nerdeyse tamamına yakını GDO ve katkı maddesi ağırlıklı. eğer doğadan kendin ekip biçersen kısaca kışın kış meyve/sebzeleri yazın da yaz meyve sebzelerini tüketirsen bir hastalık ortaya çıkmaz. Doğada hastane falan yok. kapitalist düzen bunu getiriyo tüm sektörler birbiriyle bağlantılı.
      ben ingiliz bir kadını nehir kenarında kendi kendine doğum yaparken gördüm youtubeda. demek ki hastanelere gerek yokmuş. ilk insanlar para icat edilmediği zaman nasıl yaşıyorlardı? ben söylim hayvanlar nasıl çoğalıyosa onlar da öyle yaşıyıp çoğalıyolardı.

• 1ay

o mantıklı şeyler dediğin çoğu şey para için yapılıyor ayrıca o böbrek taşlarını döken bir bitki zaten doğada mevcut, suyunu içince kimyasal reaksiyonla böbreklerinde birikmiş kalsiyumu parçalayarak idrar yoluyla atıyor. doğada herşeyin bir çaresi var. öyle olmayaydı ilk insanlar bu zamana kadar popülasyon arta arta gelemezlerdi.

• 1ay

Sen ne diye saldırıya geçtin ki şimdi? Yok mu dedik?

• Off off neyin kafası bu ya paran yoksa bir bokun yoktur bu devir boyle toz pembe hayaller değil arazim olsun ekip biçip yiyim.
    Elektriğini kim ödeyecek su parani kim odeyecek kim ısıtacak o evi neyle giyiniceksin bu şeyler para sürekli ayni şeyleri giyemezsin
    Koyun keçi alicakmis parasız al bakalım bunları asil beyinsiz olan sensin insan sadece para kazanmak için okuyup is sahibi olmuyor yani bir çoğu en azından sevdiği mutlu olduğu isi yapıyor.

0|0
    1|1
  • Çok haklisin, 2 sene içinde yapmayı planlıyorum tüm bunları

0|1
    0|0
  • Yaşanır bir şekilde elbet herşeyin bir çaresi vardır:D

0|1
    0|0
  • Git yasa bakalim yasayabiliyomusun? 2 gun anca yasarsin. Luks evde yasa diyen yok sana. Ama bir evinin olmasi sart. Tahtayi nerden bulacaksin? Onu bile parayla yaparsin..

0|1
    0|0
    • 2ay

kızım kafan mı basmıyo bir tek ihtiyacın olan şey kesecek bir bıçkı. herşey doğada var hem de ücretsiz. amerikada bu yaşam tarzını uygulayan çiftler bile var.

• 1ay

Sen bilirsin yilanlara dikkat et hadi eyvallah.

• 1ay

Yalnız TCde tapulu yerlerin dışındakilerin tamamı hazine malıdır. Yaparsanız birisi şikayet eder ve davayı kaybedersiniz. Siyasi durumları hariç tutuyorum.

• ilk insanlar varken para yoktu mesala, demek ki yaşanıyormuş

0|1
    0|0
  • Araziyidi onu işleyecek eşyalarida parayla aliyorsun

0|1
    0|0
  • Hayır..

0|1
    0|0
  • yasanmaz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• 15 sene şehirde yaşadım,5 sene olacak köyde yaşıyorum. Hukuk okumayı hedeflerken ziraat okumaya karar verdim. İleriki planım tüketeceğim her besini kendim üretmek. En azından küçük bir şehirde yaşamayı düşünüyorum. Kendime ormanda da bir hayat kuracağım tabi.

0|1
    0|0
    • 2ay

helal.
      peki sence mümkün mü parasız yaşam?
      ABD içinde bunu uygulayan çiftler olduğunu duydum. organik bir yaşam tarzını benimsemişler ve herşeylerini kendileri üretiyor para geçmiyor.

• 2ay

Bence mümkün ama parasız zor. Çünkü illa bir şeylere ihtiyacın olacak ve para kullanman gerekecek.

• az once izledim ... calısma istegim gitti.. kendimi dogaya veresim var.. ebnce toplanak soyle bişeye kalkısak.. ama RTE bizi bırakmıyo orda da borc cıkıyo sgk prim borcu :/

0|1
    0|0
  • Para malın ticari hale dönmüş şeklidir.
    Genel olarak söylüyorum; malı uzun süre saklayamazsın ama parayı saklayabilirsin.
    Ayrıca örneğin elindeki patatesi bisikletle takas edecek insan bulamayabilirsin ama para ile satın alabilirsin

0|1
    0|0
    • 1ay

aynen fakat suistimal ediliyor bu durum. örneğin beslenmede oyunlar oynanıyor 3kağıtçılıklar dönüyor ve insanlar herşeyi parayla satın alabileceğini zannediyor. öyleyse neden karatay ve yavuz dizdar gibi uzman doktorlar ev yapımı yoğurda teşvik için kampanyalar düzenliyorlar? çünkü sahtekarlar herşeyi para için yapıyor. işin kalitesini kimse önemsemiyor.

• 1ay

Söylediğiniz doğru.
      Ama her konuyla ilgili düzenlemeleri oy verdiğimiz kişiler yapıyor.
      Onları seçerken dikkatli olunmalı
      Sonuçta tacir maksimum karı elde etmek ister.
      Devlet izin veriyor ki söylediğiniz durumlar oluyor.

• Mandıra filozofu vardı bugün ondan etkilendin galiba

0|1
    0|0
    • 1ay

yok farkındaysan o film başlamadan 1 gün önce sordum bu soruyu.
      ama bence mümkün yaşamak.

• Mandira filozofu gibi yasarsin karsim

0|1
    0|0
  • Ben bu yaşıma kadar parasız yaşadım parayla alakam yok hiç param olmadı

0|1
    0|0
    • 1ay

nasıl yaşadın biraz açıklar mısın :)

• 1ay

Ölü gibi yaşadım işte bende bilmiyorum nasıl yaşadığımı ama gerçekten parayla alakam yok hiç gerekte duymuyorum ailemdende para almam nasıl yaşayabiliyorum anlam veremiyorum demek ki yokluklada yaşayabilir insanlar ama herkes lüks yaşıyo görünüşe bakılırsa

• Bunu önce kendin başarıp sonra bunları bize söylemen gerekir öyle kolay değil.

0|0
    0|1
  • burada yaşanmaz

0|1
    0|0
Yükleniyor...