Ortada çocuk olmamasına rağmen nafaka ödenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence hiç acıtasyon ve pozitif ayrımcılığa gerek yok. Nafaka böyle durumlarda ödenmemeli benim görüşüme göre.

0|0
25|20

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Ankara Barosu Avukatlarından biri olarak; sorulan bu konuya kısaca değinmek istiyorum.

Kadının erkekten nafaka istemesinde problem yoktur ancak bu hususta mahkemelerimizin tutumu şudur. Çalışan dahi olsa kadının ekonomik özgürlüğünde eğer yaşamını idame ettirmeye yetmeyecek düzede bir geliri dahi olsa nafakaya hak kazanıyor. Kadının çalışmıyor olması halinde %100 nafakaya hak kazanıyor. Ancak anlaşmalı boşanma davalarında eş talep etmiyorum derse nafakaya hükmedilmez. Çocuğun olmaması durumu çocuk için tedbir/ iştirak nafakasına hükmedilmesini engeller ancak Kadına hükmedilen nafaka çocuk için hükmedilen nafakadan bağımsızdır. Bu yönü ile Kadına nafaka hükmedilmesi yasal yönden ve Avrupa insan hakları sözleşmeleri ile de temellenmiş ve Medeni Kanunumuzca da uygun görülmüş bir husus olup bence de verilmesinde yarar vardır. Toplumumuzda güçlünün karşısında güçsüz korunmaktadır. İşçi işverenine karşı, tüketici üreticiye karşı vatandaş devlete karşı kadın erkeğe karşı güçsüz durumda kabul edilmekte ve korunmaktadır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 24

• Nafaka sadece çocuklar için ödenmiyor bildiğim kadarıyla. Ülkemizde genellikle kadınlar, çalışma hayatına katıl (a) madıklarından maddi ihtiyaç içinde olabiliyorlar. Bu durumda aile kurduğu erkekten boşanma sonrasında (iyi niyetli olunması ve en azından maddi bir gelir elde edene kadar) nafaka almasını normal karşılıyorum. Aynı şey erkek için de geçerli mi bilmiyorum. Geçerli olursa mantıklı karşılarım.

0|2
    0|1
  • Yurtdisinda nikahsiz birliktelik yasayanlar ve cocugu olanlarda bosandiktan sonra nafaka aliyor.
    Bizimkilerde nikah var. Cocuk kusur kalsin. Bosanmis adama bisey olmuyor. Madur hep kadin. Iyi olmus o yuzden.

0|0
    0|0
  • Eğer evlilik boyunca ortak ödenen şeyler varsa bence verilmeli. Herşeyi erkek omuzlamışsa kadının bir payı yoksa kesinlikle gerek Yok. Ama eğer kadın destek olmuşsa maddi anlamda ödenmeli, çünkü kendine bir birikim yapamamış ve erkek bunu nafaka ile sağlamalı.

0|1
    0|0
  • Ayrılık sebebine bağlı... Adam aldatmışsa, kadın o parayı söke söke alacak!

0|0
    0|0
  • Kadina zamaninda sen calisamazsin dediyse vermek zorunda kadin kendi istegiyle calismadiysa ya da çalışıyorsa verilmemeli bence

2|1
    0|0
  • Kadın çalışıyosa zaten nafaka alamıyo. Çalışmıyosa da duruma göre belirlenmeli. Bazı eşler oluyo mesela karısının işten çıkmasına sebep olmuş onu maddi manevi yıpratmış o zaman nafaka alması hakkıdır bence

0|0
    0|0
  • Aynen oyle

0|0
    0|0
  • Eğer karım calistiramma diyen krolar ödesin aldatilan veya şiddet gören ödesin kadın psikoloji bozuyor yapmaz

1|0
    0|0
  • Ödenmemeli

0|0
    0|0
  • Bence de çocuk yoksa nafaka vermek pek anlamlı gelmiyor.

0|0
    0|0
  • saçma... kadın çalışamayacak durumdaysa eyvallah ama eli ayağı tutarken mahkemenin böyle bir karara varması benim fikrime göre gereksiz. ama şu da var ne şekilde boşanıldı? boşanmanın asıl nedeni ne? alınan cevaba göre hakim karar vermiştir bence.

0|0
    0|0
  • Evlendiği için işini bırakan ve geri dönemeyecek olan kadınlar da var

0|0
    0|0
  • sen erkek oldugın için böyle düşünüyosun bece bir kadının nafaka istemesi gayet normal

0|0
    0|0
  • nafaka ödenmemeli böyle bir durumda

0|0
    0|0
  • Evlenme ozaman :3

0|0
    0|0
  • niye ödesin ki saçma, benim ablam sadece çocuklarına alıyor.

0|0
    0|0
  • İnsanların kendi hayatı gerekli görenler var demekki. Ama ben istemezdim.

0|0
    0|0
  • evlilik sözleşmesine ekleyin evlenmeden.

0|0
    0|0
  • Bence de.

0|0
    0|0
  • Çalışmayan kadınlara verilmeli.

0|0
    0|0
  • ödenmeli

0|0
    0|0
  • kadin issizse almali bence

0|0
    0|0
  • Boşanma durumuna göre değişmeli bence. Kadın aldatıldığı için boşanma davası acıyorsa misal, ya da şiddet gördüğü için, mağduriyet oluşmasına engel olunması lazım. Tazminatsa tazminat, tatmin edici bir tutarı yoksa o zaman nafaka, en azından bir süreliğine. Çünkü beklenmedik bir şekilde hayatı başına yıkılıyor kadının geliri de yoksa ortada kalır.

0|1
    0|1

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 19

• Toplum olarak kadınların okumasına karşıyız!

Toplum olarak kadınların çalışmasına karşıyız!

Bakire kız ile evlenmek isteriz!

Başından ne geçerse geçsin bakire olmayan kadını bir arsızlık ya da bir problem ile iliskilendiririz!

Eee böyle bir toplumda bu kadın nasıl ekmek yiyecek?

Buna ektiğini biçmek denir. Kadını erkeğe muhtaç eden bu toplumun o özellikle maco ataerkil yapısı. Buda elinizde ki sonuç!

1|0
    0|0
  • Nafaka denen kavram ulkemizde erkegi yolma yolu olarak goruluyor.. evet erkek nafaka odemeli! Ama buda kadina 6 ay en fazla bir sene destek icin.. sobrasibsa kadin calusip cabalayip kendi yasamini kendi kurmali.. cocuklarin giderleride ortak karsilanmali.. cok yanar doner bir konu bu mutlak kadinlar burada iki yuzlu.. dusunsenize kadin evlenmiyor bir omur nafaka aliyor.. evlilik bes sene nafaka omur boyu! İse giriyor sgk yapmiyor hayatina giren erkekle nikah yapmiyor... Bu dunyanin birde obur tarafi var!!!

0|0
    0|0
  • Öyle bir yasa mı çıkıyordu, bir mahkemede çocuksuz boşanmalarda nafaka haksızlık diye dava mı ne açılmıştı ama sonucunu bilmiyorum. Bencede bu "pozitif ayrımcılık" denen saçmalıktan vazgeçilmeli. Bir kuruma bile 100 kişi alınacaksa ilk 80 yetkin ve işi hak eden kişi erkekse 50 erkek 50 bayan olarak kontenjan açıp bayanlara pozitif ayrımcılık yapılıyor. Yetkin 50 erkek işe giriyor ama ilk 80'daki 30 erkeğin hakkı yeniliyor. onların yerine daha az hak eden 30 bayan alınıyor. Bu hak değildir, pozitifte değildir...

0|0
    0|0
  • İslam hukukunda esin butun masraflari kocaya aittir. nafakanin kapsamina yiyecek icececek tedavi ilac ve bazi durumlarda hizmetci masraflari girer. Evin temini ve dosemeside kocaya aittir. Bunun icin kocanin zengin olmasi gerekmedigi gibi kadinin fakir olmasi da sart degildir. Kocanin nafaka borcuyla yukumlu olabilmesi icin gecerli bir nikah akdinin ve kadinin fiilen evlilige hazir bulunmasi gerekir. Kocasinin evine tasinmayi reddeden veya evlilik icin yasi elverisli olmayacak derecede kucuk olanlara karsi kocanin nafaka borcu yoktur.

0|0
    0|0
  • Nafaka asla ödenmemeli. Keriz gibi erkeğe ödetiyorlar sonra da " Eşituk biz kadın erkek eşuggguutrrr" diyorlar. Hadi göreyim eşitliği.

0|0
    0|0
  • kadının hayatından günler almışşın
    ve kadının çalışmak için yeterince donanımı yok
    napacan

0|0
    0|0
  • Odenmeli bence. odeniyorda zaten. cogu bayani okutmuyosunuz evlenince calistirmiyosunuz. universite okurken biraktiriyosunuz. evlenince o kadincagiz senin eline bakiyo. ee bosaninca nolcak? Kim bakcak ona gecimini nasil saglicak hic degilse senden alinan para destek olur kendisine

0|0
    0|0
  • Hayır bence ödenmeli nafaka.

0|0
    0|0
  • Bence nafaka hiç ödenmemeli. Boşanmalarda bariz ayrımcılık söz konusu. Resmen kadınlara ayrıcalık tanınıyor.

0|0
    0|0
  • Bosaninca zarar verme hirsi giriyo araya oyle tahmin ediyorum halbuki iki taraf anlasarak yollarini ayirsa adam gibi sozlerini tutsalar boyle sacmaliklar olmaz

0|0
    0|0
  • çocuk annede kalıyorsa çocuğun aylık harcanan masrafını babanın ödemesi gerek onun dışında boşandığı eşine para ödemesini haklı bulmuyorum eğer aldatma olmadı ise

0|0
    0|0
  • nafaka neye sebeb ödeniyor ve kadının evlenene kadarki zamanıdır o sanırım kadın aldatıldıysa filan diyedir

0|0
    0|0
  • Eğer kadın benim yüzümden işinden eğitiminden olduysa evlilik doneminde lafım olmaz ama çocuk yok üstüne kadın çalışıyor sa ya da benim yüzümden madur olmadiysa nafaka verilmesi hiç iyi degl

0|0
    0|0
  • kendıne sıgortalı bır iş bulana evlelenene kadar odenmelı bence

0|0
    0|0
  • Cocuk yoksa az miktarda odetiyorlar, anlasmaliysa

0|0
    0|0
  • nafaka kadin-erkek esitligine ters dusmuyor mu ya? rezillik

0|0
    0|0
  • Garip bir durum