Levirat evlilik (baba ölünce amcanın anneyle evlenmesi) yapmış bir ailenin oğluyla evlenir miydiniz?

Babam ben daha bebekken ölünce annemle amcam evlenmişler. Üzerinde çok tartışılabilecek bir konu ama yönlendirmemek için fazla detaya girmiyorum. Bu durum biriyle evlenmekten vazgeçmenize sebep olur mu?

0|0
12|4

En İyi Erkek Görüşü

• Türkiyede olan birşey zaten bu sadece sende değil çoğu ailede bu gelenek var genellikle iç anadolu ve doğu tarafında pek onemsenecek bisey degil bence kafana takma

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• sizin durumunuzu tenzih ederek konu ile ilgili söyleyecek bişeyim var aslında kız kardeşinizin kocası öldü kız kardeşinize sahip çıkmak için nikah mı kıyacaksınız yengenizde aynı durumda kardeşiniz yeğenleriniz var yengenizin yatağına girmeden sahip çıkamazmısınız bizim toplum olarak etik kurallarımıza ne oldu ondan sonra kötü örnek içeriyorlar baldızına yengesine aşık oluyolar diye dizilere kızmaya yüzümüz ve hakkımız olur mu.
    durumu doğru bulmasam da annenizi ve amcanızı bu sürece götüren durumu bilmediğim için bişey söyleyemiyorum doğal olarak siz bu kadar olayın içinde en suçsuz olanısınız tabi işin içinde töre vb bir durum varsa evleneceğiniz kız tedirgin olacaktır haklı olarak ikna etmek size düşecektir

1|0
    0|0
    • 2ay

tabii ki töreden kaynaklanıyor. zamanımızda pek mantıklı olmayan zamanına ve mekanına göre tutarlı bir şey bana göre. teşekkürler yine de.

• Zor soru ama sevdiysem olabilir elbet senin sucun yok

0|1
    0|0
  • Eğer senin erkek kardeşin varsa senin öldüğün zaman kız onunla evlenmeye zorlanacaksa sorun olur. Eğer töre gereği ise biraz daha uzak durmasına neden olur.

0|0
    0|1
    • 2ay

çok düz mantık bakıyorsun olaya. ailenmin zamanına göre kendi doğruları neden benim şimdiki doğrularım olsun. tabii ki öyle birşey yok.

• çok gerçek sağlam binedeni yoksa vazgeçerim çünkü insan kardeşinin karısına, kadında kocasının kardeşine asla böyle yaklaşım içinde olmamalı

1|0
    0|1
  • Neden olmasin

0|1
    0|0
  • Neden evlenilmesin? Bu ne anne babanın suçu nede doğan çocugun... Ortada aşk yok, yasak ilişki yok aksi olsa ismi levirat olmazdı. Tamamen toplumsal baskı...

1|0
    0|0
  • Yok evlenmekten vazgecilcek bir durum değilde kocama cok iyi bakarım ölmesin :))

0|1
    0|0
  • Yorum yapmak istemiyorum. Hemen enerjiyi kapatıyorum.

0|0
    0|0
    • 2ay

anlamsiz bir yorum olmus.

• Istemezdim açıkçası ama sevgi varsa bunlar önemsiz kalıyor.

0|0
    0|0
  • Oglan kardeşleri ve amcalar ölmüşse ya da yoksa evlenebilirdim. 😂

0|0
    0|0
  • Olmaz ama tabi kendini geliştirmişse boyle saçmalıklar azalarak bitsin lütfen

0|0
    0|0
    • 2ay

nasil gelistirmisse mesela? :)

• Evet Neden olmasın

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Babaniz vefat edince annenizin amcanizla hicbir zorlama olmadan karsilikli riza ile evlenmesinde dinimiz islama gore bir mahsur yok. Bu evlilikden dolayi size kimsenin bir soz soylemesi kadar dunyada daha sacma birsey varmidir acaba? Kim ne soyleyebilirki? Neleri kafaniza takiyorsunuz oyle. Oz guveniniz biraz zayif oz guveninizi gelistirin.

0|0
    1|0
  • doğuda aşiretler de var töreler var bence doğru bulmu yom

0|0
    0|0
  • Tanidigim kisiler var ama ne denebilir ki bir yandan mecburiyet bir yandan garip birsey evlenmese cocuklar ortada kalacak evlense yengesi iki ucu da keskin bıçak ama Allah muhafaza.

0|1
    0|0
Yükleniyor...