İmam Nikahıyla evlenip boşanmış biri nafaka alabilir mi?

Çocuğu da var iki tane. 20 yıl önce evlenip 7 yıl evli kalan çiftin ayrılması durumunda, eş yoksulluk nafakası hukuken isteyebilir mi? Kanıt olarak düğün videosu felanda var. Çocukları 20 li yaşlarda.

0|0
6|18

En İyi Erkek Görüşü

• Çocuk iştiraki ile alabilir diye biliyorum. Yani cocuklara alir ama eş alamaz yanlis bilmiyorsam. Hukuk sitelerini bir incele bakalim.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• resmi yönden alamaz karşısındaki kişinin vicdanına kalmış bir mesele

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Kesin bir bilgim yok ancak bence isteyemez, çocuklar genç olsaydı onlar için para alınabilirdi ama çocuklar da yetişkin.

0|0
    0|0
  • vicdanenn evet yasal hayır

1|0
    0|0
  • bununla ilgili çok kanun değişti bence bir avukata sormakta fayda var

1|0
    0|0
  • Nikahı imama yaptıysa, nafakayı da imamdan istersin artık..

0|0
    1|0
  • nereden alıcak. nıkahı kıyan ımamdanmı_?

0|0
    1|0
  • İmam nikahı ile bir hak talep edemez.

0|0
    0|0
  • Çocuk için alır.

0|0
    0|0
  • Resmi nikah yoksa nafaka isteyemez. Resmiyette evli görünmüyorlar.

0|0
    0|0
  • Asla alamaz resmi nikah olmadan eş olarak görülmüyor kayıtlarda

0|0
    0|0
  • Resmi nikah olmadan hiç bir şey alamazsın.

0|0
    0|0
  • Hayir resmi bisey yok ortada

0|0
    0|0
  • Yeni kanuna göre evet alabilir.

0|0
    0|0
    • 1ay

Emin misin?

• 1ay

Meral K., eşinden boşandıktan sonra ailesinin girişimiyle İstanbul SGK'da müfettiş Davut E. ile tanışır. Meral K., eşinden boşanmak üzere mahkemelik olan Davut E'nin evlilik teklifini kabul eder. Ancak Davut E. eski eşi ile boşanma davasının temyizde olduğu gerekçesiyle Meral K.'ya resmi nikah kıymaz. Bu arada çiftin 2 çocuğu olur ve Davut E.'nin eski eşiyle boşanma davası ancak sonuçlanır.
      Bu sırada Davut E. SGK Bolu İl Müdürlüğü'ne atanır ve başka bir kadına resmi nikah yapar. Durumu öğrenen Meral K., Ankara Kazan Asliye Hukuk Mahkemesi'ne Davut E. hakkında aylık 400, TL. nafaka, 70 bin TL. manevi, 100 bin TL.'lik de maddi tazminat davası açar.
      Geçtiğimiz günlerde Kazan Asliye Mahkemesi'nde süren dava Meral K.'nın lehine sonuçlandı. Mahkeme, Meral K.'yı haklı bularak imam nikahlı eşi Davut E.'nin 45 bin TL. manevi tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme kararında, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesine vurgu yaparak, Türk Medeni Kanununun 174/2 maddesi

• 1ay

Teşekkürler

• Alamaz diye biliyorum..

0|0
    0|0
  • 18 yaşın altındaki çocuk için alır

0|0
    0|0
    • 1ay

Hukuk mu okudun da böyle net konuşabiliyorsun ben merak ediyorum gercekten 18 yaş sınırını neye göre koydun sen şimdi

• 1ay

Bilgim çerçevesinde hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namus ce vicdan üzerine ant içicez zaten ben saman altından su yürütmek insanlara haksızlık yapmak için okumuyorum tabikide kendi doğrularıma göre kararlar vercem öyle savuncam ve kararıda etkilemeye calısıcam sizin mesleginiz ne pardonda beni eleştiriyorsunuz burdan

• 1ay

@Nurkk sizin meslek şeytanla dans etmekle aynı şey
      Yeri gelir bir katili yeri gelir bir sapığı savunursunuz
      Lidyalılar parayı bulduğundan beri
      Paranın bir tarafında şeytan diğer tarafında avukatlar var
      Sizin için ne kadar çok para o kadar çok masumun!
      Tabi vicdanı ve dürtlüğü ilke edinmiş hak için mücadele eden
      Çok değerli hukukçuları tenzih ederim
      Böyle mücadele eden bütün herkesinde
      Yanında oldum ve olacağım
      Benim işime gelince ben her yerdeyim
      Her işteyim bazen yanında bazen arkanda bil bakalım ben kimim?

• alamaz

0|0
    0|0
  • Hukuken geçersiz.

0|0
    1|0
  • İmam nikahli oldugunu devlete nasıl kanitlicak?

0|0
    0|0
    • 1ay

DNA raporu sunarak biyolojik babası oldugunu kanıtlar cocuklarının manevi tazminat davası açar

• 1ay

@Nurkk haklı arkadaşlar turkiyede her gün bir kanun değişiyor artık takip edemez hale geldik imam nikahli olup olmadigina bakmıyorlar dna sonuçları her türlü hakları o çocuğa verdirebiliyor

Kızlar Ne Diyor 5

• Hayir bosuna resmi nikah demiyoruz. Dini nikahla bisey talep edemezsiniz

0|0
    0|0
  • İmam nikahına yaparsanız olacağı bu işte hicbir hakkı yok o kadının

0|0
    1|0
    • 1ay

20 yıl önceden bahsediyorum, şehir hayatı olmayan bir yer köy hayatı

• 1ay

zaten insan olsan gizli olmazsın birde o aklınla terbiyesizleşme

• 1ay

Ok by

• Hayır

0|0
    0|0
  • İsteyemez resmiyette herhangi birşey yok.

0|0
    0|0
  • Hahahahhhaa yok artık

0|0
    0|0
    • 1ay

Noldu

• 1ay

Dediğim gibi manevi tazminat ayrıca resmi bir nikah söz konusu olmadıgı icin çiftin ayrılması gibi bir durum söz konusu değildir. yani kararda imam nikahıyla evli bulunduğu kadını neden olmaksızın ayrılan erkek bireyin kadın üzerinde bıraktığı üzüntü ve buhran üzerinde durulur diye düşünüyorum. Manevi tazminatın altında yatan neden de budur anlayacagın benim branşıma girmiyor bu medeni hukuk ama ders olarak gördüğüm için yardımcı olabilmişimdir diye düşünüyorum

• 1ay

Anladım. Ayrılıktan sonra kadın zaten bipolar hastalığına yakalandı. Oda heralde değerlendirilmeye alınır. Çok teşekkürler

Yükleniyor...