İslam güzellikleri nelerdir?

İslam'dan sonra Allah yeni bir din göndermemiş ve kıyamete kadar da göndermeyecektir. İslam, önceki dinleri tasdik etmekle beraber, zamanla bozulmaya uğradıkları için bu dinlerin hükümlerini ortadan kaldırmıştır. Ahlakın İslam'da büyük önemi vardır. Peygamber Efendimiz "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim."(Muvvata, hüsnü'l-hulk,8) diyerek İslam'ın güzel ahlak dini olduğuna işaret etmiştir. İslam dini hakkı gözetmek, başkasına karşı iyi davranmak, yardım etmek, çalışıp başkasına el açmamak, yumuşak huylu, fakir ve yoksullara karşı şefkatli olmak, utanma duygusuna sahip olmak, çocuklara iyi davranmak, cömert olmak gibi pek çok ahlakî ilkeler getirmiş, bu ilkelerle insanların mutlu olmasını sağlamıştır. Her çağın ihtiyacına cevap veren, hiçbir zaman diriliğini kaybetmeyen İslam, belli bir ırk veya topluluğa değil, bütün insanlara hitap eder. Bu yüzden onun yüce esasları insanın yaratılışına uygundur. Pozitif bilimlerin belirlediği ilkelerle de çelişmez. Çünkü pozitif bilimlerin ilkelerini de dinin esaslarını da koyan Allah'tır. Kaynak bir olunca bunların arasında çelişki de söz konusu olamaz. İslam kolaylık dinidir, güçlük dini değildir. Allah, dini insanları sıkıntıya sokmak için değil, aksine onları hem dünyada hem ahirette mutlu kılmak için göndermiştir. Durum böyle olunca mutluluğa götürecek vasıta olan dinin, insanları mutsuz yapacak zorlukları bünyesinde taşıması düşünülemez.

0|0
3|2

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• "İslam dini hakkı gözetmek, başkasına karşı iyi davranmak, yardım etmek, çalışıp başkasına el açmamak, yumuşak huylu, fakir ve yoksullara karşı şefkatli olmak, utanma duygusuna sahip olmak, çocuklara iyi davranmak, cömert olmak gibi pek çok ahlakî ilkeler getirmiş, bu ilkelerle insanların mutlu olmasını sağlamıştır."

Bunlar islamın değil insanlığın gereğidir.

Keşke müslümanlar böyle yaşasa. Çocuklara tecavüz etmese.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

• İslamı anlattığınıza emin misiniz?

0|0
    0|1
    • 2ay

Yazdığınız şeyler bile kendi içinde çelişiyor günümüzde, nasıl bu kafaya geliyorsunuz ben asıl onu merak ediyorum. Neyse bol inançlar..

Yükleniyor...