Muharrem orucu tutuluyor, farkında misiniz?

Kerbelada ölen hz. Hüseyin için tutulan yas orucudur. Ama eminim çoğunuz farkında değil. Çünkü gecenin bir yarısı tutan-tutmayan herkes davulla uykularindan edilmez. Sokakta su içen birine, kimse sırf oruç tuttuğu için hakaret veya darp etme hakkını kendinde görmez. Kimsenin ağzından "orucluyum" bahanesi duyamazsiniz. Çünkü inanç bahane edilmek için veya gösteriş yapmak için yapılmaz. Akşama kadar fakirin halinden anlayıp, akşam olunca kuş sütü eksik sofralar kurulmaz.

Siz oruç tutanların farkında misiniz?

Güncellemeler:
2ay Beni Alevi zannedenler var fakat Alevi değilim. Sadece genel görüşümü belirttim.

3|2
7|19

En İyi Erkek Görüşü

• Bu yaziyi okumustum bugun. Sonra alevileri bir daha sevdim, bir daha ne kadar mukemmel insanlar olduklarini farkettim.

2|2
    1|0

En İyi Kız Görüşü

• Eline sağlık ne güzel yazmışsın. Bunlar ramazanda orucu tutar tutmayanı linç ederler, bu aylarda oruç tutanın karşısında pişkin pişkin yemek yerler. Sözde dinciler

3|3
    1|3

Erkekler Ne Diyor 18

• Arkadaşım, neden Alevi Sünni çatışması yaratıyorsun? Aptallıktan başka bir şey değil bu, eğer Aleviler çoğunlukta olsaydılar aynı şeyi yaparlardı, insan psikolojisi bunu gerektirir.

2|0
    1|0
  • Bugün parta kızın biri akşam ezanını soruyordu orucluydu acaba niye tutuyor galba ramazandaki borçlarını ödüyo sanmıştım. ayrıca alevilikle ilgili bazı şeyler bana garip geliyor böyle yıkanmamalar vsvs abi müslümansın kuran hepimizin kitabı niye farklı bir şekilde dini yaşıyorsunuz ki ben anlamıyorum.

1|1
    0|1
    • 2ay

küfürü çevirmişler 2. cümlede nasıl bir site bu ya

• 2ay

@birsen143 mk orspusu seni ben cocuga acıklama yapacaktım sımdı senin yorumları gördüm ben utandım aptl bizi böyle mi anlatıyorsn millete kutuplaştırıyorsn cocuk sormus sadece beyinsz sonra adamlar tabi cephe alır bize ne slk insanar vr ya bide gelmiş yorum atmış. kardeşim ben sana özelden de yazarım anlatırım sen bu salagın laflarına takılma beeyin yoksunu ya okumamıstır da allah bilir s. et yazdklarını ben sana anlatcam hepsini.

• 2ay

@Zirayalnızlıkzor kardeş boşver sen onlardan olma onlar ateşe mahkum mahluklar yandıkları zaman anlarlar herşeyin hesabı var o laflarınıdan dolayı Allah a havale ediyorum onu bundan ötesi yok muhtemelen korkmuyordur ama ben hakkı Allah a devrettim o bilir yapacağını arkadaşa:) ben mesaj atarım anlatırsın bana.

• Sacma. Ne zamandir hz huseyine yas orucu olmus?

Hadisler de daha hz huseyin dunya da yok iken " Haram aylari" vardi

sen muharremi bosver zilhicce ayina odaklan

1|0
    1|2
  • Oruç, nefsin terbiyesidir. Nefis terbiye edilmedikçe orucun kazandırdığı sadece aç kalmaktır...

1|0
    0|0
  • Sen bunları yazarken bile saygısızlığı elden bırakmamışsın. Ramazan orucu Allah ın emri ile tutulur. Davul gelenektir. Olmasa da olur. Muharrem orucunu kim emretmiştir?

1|0
    1|2
    • 2ay

Hemen de eksilemişler. İşlerine gelmeyince

• 2ay

@gunesgız böyle tipler ellerine fırsat geçinceye kadar insanlık adalet ve demokrasiden bahsederler. Sonra öldürmek için "haklı!" sebeplerini açıklamaya başlarlar.

• Bazıları gibi gösteriş için değil, kültürümüze, inancımıza sahip çıktığımız için tutuyoruz orucumuzu. Çok güzel anlatmışsın, yüreğine sağlık.

1|1
    1|0
  • Ota boka oruç tutar oldunuz.

2|0
    1|1
  • Neyse bır şey derdimde o küçük beynin almaz

1|0
    1|0
  • Çok alevi arkadasim oldu ayrıştırma gibi bir niyetim yok ama asıl orucu aleviler tutuyor

1|1
    1|0
  • herkesin görüşü farklı bence seninde görüşün sana kalsın ne biz seni anlarız ne sen bizi

1|0
    0|0
  • Oruç tutuyorum tabiki ama muharrem orucunu ilk defa duydum ayrıca ağır sanayide çalışıyorum savaş gemisi yapıyoruz şu an tutmam imkansız gibi

0|0
    0|0
  • Farz değildir tutmassan bir günahı yoktur. Bu tarz oruçlar Alevilerde meşurdur 12 imam orucu filan ama kuranda ve sünnette yoktur.

0|0
    0|0
  • Farkındayım

0|0
    0|0
  • Sen şimdi iki gramlık kıt aklın ile ramazanda oruç tutanlara laf soktuğunu mu zannediyorsun omurgasız? Tutuyorsan kendine tutuyorsun. Ayrıca tutuyor olsaydın, dilin de oruç tutardi. İşiniz gücünüz fitne çıkarmak. Tıpkı lanetli Yahudiler gibi... Bırakın artık saçma sapan laf sokmayi çocuk gibi. Tutuyorsan tut. Nedir bu mide bulandirici fitne çıkarma çabası? Bizim orucumuz sizin orucunuzdan üstündur mu demiş oluyorsun şimdi? Lanetli yahudi kadar lanetli, senin yaptığın da...

1|0
    0|0
  • Aleviliği deklare ettin, sünniliği eleştirdin mutlu oldun mu, tuttuğun oruca daha fazla sevap mı kattın, Hz Hüseyine ulaştı mı mesajın.
    Oruç Allah için tutulur, kul için değil.

1|0
    0|0
  • Alevisin büyük ihtimal.

0|0
    0|0
    • 2ay

Degilim.

• 2ay

Tekrar ediyorum, Alevi değilim. Ayrıca kimseyi yargilamadim. Yalan da söylemedim. Olanı anlattım. Öyle değil mi? Iftira mi atıyorum yani şimdi?

• 2ay

Herkesi genellemek senin ne haddine ayrica sen başkasini eleştirecek kadar dininde başarılı da değilsin onun için önce insanlara respect.

• Ben oruc tutmuyorım ama tutanada sonuna kadar saygım vardır

1|1
    1|0
  • Kustun mu oruçlu ağzınla şimdi anlamadık

1|2
    1|1
    • 2ay

Kusmaya çalışıyor. Kendi yazdıklarına bakmadan düşmanca davranıp başkalarının değerlerine dil uzatıyor.

• 2ay

@MaviKuzgun olmayan Bişeyi farz kıldılar Bişi demedik. Sünnettir Muharrem 10 unda aşure orucu. He sen tüm Muharrem'i oruçlu geçir eyvallah başımız üstüne de niye farzı Tutanlara bu öfke kin durup dururken küfür ettirmek istiyorlar ne gerek var. Ne yargıladık ne bişey dedik bir baktım kusmuş şimdi buna lafı geçiririm de terbiyem müsade etmez. Onun olduğu çukura inemem arkadaş. Tut orucunu ibadetini yap neye inanıyorsan. İster öküze İnan onun için aç kal bana ne ama dil uzatma kaşınma arkadaş. Yemeyelim kırmayalım birbirimizi yeter artık

• 2ay

Hırsızın fendi ev sahibini yendi derler. Sünnilere yönelttiği suçlamaların kat kat fazlasını kendisi yapıyor. Fırsatı olsa daha neler yapardı kim bilir.

Kızlar Ne Diyor 6

• Ben alevileri buyuzden seviyorum cogu alevileri musluman olarak kabul etmez ama muslumanligin ibadetin gizlisi makbuldur sozunu bir tek nedense aleviler yerine getirir. Celiskili bir dunyada yasiyoruz.

2|3
    1|1
  • Ne kadar da yanlış bir genelleme

1|2
    1|3
  • Evet farkindayız. Hayat gayet normal akışında.

1|0
    0|0
  • Sacmalamissin oruç onlaein halinden anlamak için zaten eğer aksam yemeği yemeden oruç tutabiliyosan buyur sen tut

0|0
    1|3
  • muharrem orucunu sadece aleviler değil sünniler de tutuyor.

1|0
    0|0
  • ağzına sağlık be

1|0
    1|0
Yükleniyor...