Biz bunu neden ve niye yapıyoruz?

Din...
Biz bunu neden ve niye yapıyoruz?Din; bu ülkede, bu coğrafyada hatta dünya üzerindeki çoğu yerde bir hayli kırılgan ve bir o kadar da tehlikeli bir konu.
Tutarlılık ile saplantı arasındaki ince çizgiyi neredeyse her zaman geçen ve geçtiğinde kanlı olaylara da sebebiyet veren bir konu.
Oysa din, bir renk ve kültür kombinasyonu. İçinde farklılığın her tonunu barındıran bir puzzle gibi...
Peki, biz bu kombinasyonu neden aklımızda ve gözümüzde bu kadar çok büyütüyoruz? Neden din, din olarak olması gereken yerde kalmıyor da her şeyin içine giriyor ve hatta sokuluyor. Siyasete, orduya, sanata, müziğe, tercihlere, seçimlere, renklere, seslere, zevklere, düşüncelere, dostluklara ve en çok da ilişkilere neden damardan zerk ediliyor?
Kendimden örnek vereyim! Mezhebimin ve etnik kökenimin bugüne dek bitirdiği pek çok arkadaşlıklara şahit olmuş biriyim. Ve onlardan daha fazla gönül ilişkilerimin de kimi zaman başlamadan bittiğini ve kimi zaman da başlayıp yolunda gitmeden avuçlarımda toz olduğunu görmüş biriyim. Bunu sürekli yaşamak beni dinden, etnik köken ayrımcılığından fazlasıyla soğuttu ve iyice uzaklaştırdı. Bu yüzdendir ki, sitede bile din ile alakalı sorulara yaptığım çoğu yorum beni kafir düzeyine taşıdı. Peki, ben neden ilişkilerimde duygu ve düşünceleri değil de önce mezhebimin getirisini götürüsünü düşünmek zorunda kalıyorum? Neden karşımdakine bunu açıklama zahmetinde bulunuyorum? Neden hoşuma giden biri olduğunda aklımda şimşek gibi çakan ilk konu din oluyor? Neden din, din olarak olduğu yerde kalmıyor da iki kalp arasına giriyor?
Siz bu durumu yaşadınız mı ve konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

5|2
13|13

En İyi Kız Görüşü

• Öncelikle harika düzenlenmiş bir paylaşım hem okurken hem dinlerken keyif aldım. Görsellik ve içerik dolu dolu. Akıcı, güzel, ifade yeteneği yüksek bir elden çıkmış ve olgun bir dille saygı çerçevesinde yazılmış. Tebrik ediyorum.

Sorunuza gelince; Alkolün şişede durduğu gibi durmaz örneği üzere din de olduğu yerde kalmayınca insanları tek bir kalıba sokan, yanlış ellerde zehirli ve zararlı olabilecek kullanılmaya açık bir kavram ve bazen de ticari bir meta. Bazı dinlerin hoşgörüsü maalesef sadece sözde. İlişkilerde bahsettiğiniz sorunlar dini hayatının merkezine koyan kişilerle yaşanılacak şeyler.

Kabul etmek gerekir ki ortadoğu coğrafyasının dini oldukça ağır kurallar içeriyor. Tam bir teslimiyet, gözü kapalı bir fedakarlık, gerekirse benliğinden, isteklerinden, arzularından ve hatta sevdiklerinden vazgeçirtecek kadar ağır. Buna insanların üstlerine vazife olmayan dini misyonları da eklenince iyice tahammül edilemez bir hale geliyor. Bunu ben de gerek özel hayatımda gerekse burada dile getirdiğim zaman aynı tepkileri alıyorum. Umursuyor muyum? Hayır. Sonuç ne oluyor söyleyeyim; hiçbir zaman zaten hayatımın merkezinde olmayan din artık hayatımdan da çıkmak üzere. Bunun tek sorumlusu ise bu din tacirleri.

İnanç Tanrı ile insan arasında kalmalı kalpler arasına hiç girmemeli. Bir dine inanıyoruz diye' inancın mı yoksa sevdiğin kişi mi?' gibi imtihan adı altında mantık dışı çocukca seçimlere zorlanıyorsak o dinin akılcılığından, samimiyetinden, hoşgörüsünden ve birleştiriciliğinden de şüphe etmek gerekir. Tanrı 'seç bakalım ona göre ödüllendireceğim' diyecek kadar gaddar olamaz, bu onun mevcudiyetine de aykırı, bu zorlamalar olsa olsa inanç sistemini kendi çıkarları uğruna kullanan insanların eseridir.

0|1
    0|0
    • 2ay

Duygu, düşünce, takdir ve beğeniniz için çok teşekkür ederim. En çok da görüşünüz için...

• 2ay

Kesinlikle. Tekrar teşekkür eder, keyifli paylaşımlar dilerim. :)

• 2ay

Rica ederim:)

Kızlar Ne Diyor 12

• Din benim için insan ilişkilerinde önemli bir faktör değil. Din, her ne kadar topluma mal edilse de esasında bireyseldir. Bir kişinin inancı ya da inançsızlığı sadece onu ilgilendirir. Ben inanana da, inanmayana da aynı saygıyı o da bana gösterdiği müddetçe her zaman sonsuz saygı duyarım. Ateist biriyle de arkadaş, sevgili olabilirim, Hristiyanla da, Museviyle de, Budistle de, Müslümanla da. Beni sadece nasıl bir insan olduğu ilgilendirir. Fakat siyaset için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bir kişinin siyasi görüşü o kişinin karakterinin yansıması gibidir. En basitinden bir kişinin topluma, insana bakış açısını, eşitlik, adalet anlayaşını, insan haklarına ve özgürlüklerine verdiği değeri hangi partiyi desteklediğini öğrenerek görmek mümkündür. Bu da bir yerde nasıl bir karaktere sahip olduğunu gösterir. Karakterleri çatışan iki insan birlikte mutlu olamayacağından dolayı da solcu bir insanın sağcı bir insanla birlikte olması mümkün değildir.

0|1
    0|0
  • Din ve siyaset tartışmaya kapalı olması gereken konulardır

Senin üzerinden örnek vereyim abi.
    Yaşın 31 olmuş, onca yıllık inancını ve görüşünü bırak ayaküstü tartışmayı,3-5 saatlik konuşmayla bile değiştirmek imkansızdır.

Karşındaki kişi de tam tersi bir düşünce ve inanca sahipse tartışma kötü bitebilir.

En azından kırgınlık olur, araya soğukluk girer.

( Bişey farkettim, birkaç soruna denk geldim. Konu ve fotoğraf içeriği olarak tam " bence " olacak tarzda )

0|0
    0|0
  • Bu tarz bir şey yaşamadım, henüz.. Arkadaşlarımla din yüzünden aramın açıldığı çok oldu ama. Hatta konuşmadığım insanlar bile var. Evet din kutsal bir kavram, inanmak, inançlı olmak güzel fakat ben de şunu gördüm/gözlemledim. Dindarım diye geçinen bir kesim var ya hani. İşte her türlü kötülüğün o kesimde yetiştiğini gördüm ve bunları din ile örtüp kapattıklarını. Çünkü öylesine etkiledikleri bir kesim var ki inanılmaz derecede büyük! O kesim için cahil desem kabalık etmiş olmam sanırım. Körü körüne inanan Allah diyenin peşinden giden ama aslında ne inandığı dini, ne de o peşinden gittiklerini, gerçek yüzlerini göremeyecek kadar kör insanlar bunlar. Kimseyle konuşurken asla demem "nerelisin, dini inancın vs. nedir" diye. İnsana, insan olarak yaklaşmak ve değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Din, dil, ırk, cinsiyet gibi kavramların insanların dayatmaları olduğunu düşünüyorum ve kimseye bu konuda karışmıyorum. Din kavramının asla ve asla bir araç olarak kullanmaması gerektiğini anlatmak öyle zor ki. Din bir kenarda, sosyal hayatı etkileyen kavramlar (devlet işleri, siyaset, sanat...) öteki bir tarafta olmalı ve değerlendirilmeli. Herkes, her konuda özgürdür bir başkasına zarar vermediği müddetçe.

0|0
    0|0
  • Dini boyut; arkadaşlıkta veya normal insan ilişkilerinde umursadığım bir durum değil ama iş gönül işlerine gelince değişir. Denklik önemli bana göre. Dini olsun, düşünsel olsun.

0|0
    0|0
  • Arkadaslik hadi belki sevgiluyken bile sorunlar cok cikmaz ama evlilikte din ve kültür farkini dügünde belli olur bu 7/24 beraber olunun hayattada ortaya cikip bence en zoru ise cocuk eğitimi farklı düşünce olunca yine farklı din ve kültür ortaya çıkar sorunlar beraberinde

0|0
    0|0
  • Ne garip... bu güne kadar hiç bir arkadaşıma dinini, inanışını, mezgebini sormadım.

İlişki boyutunda ise; benim dini sınırlarımı ihlal etmesin kendi nasıl istiyosa yaşasın banane.

İki söz geldi aklıma
    "Senin dinin sana, benim dinim bana"
    Kimse kimseyi cenette götürmiycek.
    "Her koyun kendi bacağından asılır"

0|0
    0|0
  • Din senin yasaklarını ve kurallarını ortaya koyar ve de sende ona göre bu hayatta oyun oynarsın.
    Bence hem haklısın hem haksız

0|0
    0|0
  • ıslam dınının boyutları olcutlerı var. sn bu dını tam anlamıyla bılsen zaten bu soruyu sormazsın. ıkı kalbın arasına gırmıyor ıslam. sadece haramdan uzak tutuyor

0|0
    0|0
    • 2ay

Ben bu dini tam anlamıyla bilsem de bilmesem de bu soruyu sorarım. Bunun bilip bilmemek ile alakası yok genç bayan!

• Kendinden olmayana tahammülü olmuyor genelde insanların.

0|2
    1|0
  • çunku din insan hayatini sekillendirir. Abi inancin ne?

0|0
    0|0
    • 2ay

Uzaylıyım ben...

• 2ay

Kaçtığım falan yok! Sorduğum soruyu idrak edemeden saçma sapan yanıtları yazanlar sinir etti beni.

• 2ay

ben aklı selim bir kişiliğim bu soruyu gayette iyi anladım bu sorduğun soru senin şüphelerini ortaya koyuyor yardım edecektim ama karşımdaki insan saçmaladığı için gerek yokmuş

• İtaat etmek için

0|0
    0|0
  • Ikinci gorselde baphomet mi gordum?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• bu, dinin o kişinin neresinde olduğu ile alakalıdır. mesela din benim merkezimdedir. din yoksa benim için hayatın anlamı yoktur.
    çünkü;
    din bana sunmuş olduğu hayat tarzında bedenimı ve ruhumu zedeleyecek hiçbirşeyin umrumda olmaması gerektiğini gösteriyor. dinin olmadığı veya tecrit edildiği herşeyde dünyanın bintürlü pisliği o işe bulaşıyor.
    din, bedenimin ve ruhumun selameti için sunduğu seçeneklerde krallık vadediyor.
    yani diyorki; uyarsan budur, uymazsan şudur.
    ben neden bedenimin ve ruhumun selametini düşünmeyeyimki. akıl bunun için var. -.-

4|2
    1|1
    • 2ay

Ruhunuzun selameti uğruna hiç kalbinize hayır dediniz mi?

• 2ay

Peki, size inancınızla birlikte mutluluklar diliyorum. İyi geceler.

• 2ay

teşekkür ederim :)

• Bütün evreni yaratan gökyüzünden insanlığa bakıyor ve diyor ki siz ne yapıyorsunuz?
    Ben sizi birlik beraberlik içerisinde olun diye yeryüzüne gönderdim.
    Size sayısız nimetler sundum.
    Bunun karşılığında sizden sadece tek bir şey istedim.
    Benim sizler için çizdiğim yolun dışına çıkmayın siz ne yaptınız tam tersini yaptınız?
    Hep bir aldanışın içerisinde sıkışıp kaldınız.
    Dört kitap gönderdim dördünüde kılıfına uydurup kendi kurallarınızı koydunuz.
    Dini birlik beraberlik için değilde kendi çıkarlarınız doğrultusunda bir ticarete dönüştürdünüz.
    Size ne gönderdi isem içini boşalttınız anlamsız bir hale getirdiniz.
    Dini insanlara iyiyi doğruyu hakikati öğrenmek ve öğretmek için kullanmak yerine insanların gözüne perde çektiniz.
    Beni bulun diye gönderdiklerimi benim yerime koydunuz.
    Beni size gönderdiklerimde aramak yerine size gönderdiklerimi ben yerine koydunuz, şimdi size yeni bir rehber gönderiyorum ama şüphesizki o yoldanda yürümeyi beceremeyeceksiniz ve benim size seslenişimi duymayacaksınız.
    Birgün bu uykudan uyanacaksınız o gün ardınıza bakacaksınız ki doğru sandığınız aslında sadece bir yanılgıymış.
    İtikadı size gönderdiğim dünyalıklarda değil şah damarınızda vicdanınızda aramış olsaydınız şüphesiz hidayete nail olacaktınız ama kendinizi keşfedin kendinizi bulun diye gönderdiklerim ile kendinizden uzaklaştınız.
    Gökyüzü açıksa umut vardır
    Şimdi kafanızı kaldırın ve gökyüzüne bir bakın ve düşünün sizi hidayete erdirecek yegane sır orada gizli...
    Kafanızı kaldırın ve kendinize şu soruyu sorun olmanız gerektiğini düşündüğünüz yerdemisiniz değil misiniz? bu soruyu kendinize defalarca sorun..
    Hidayete götüren yol size sonradan gönderdiklerimde gizli yoksa içinizdemi size sonradan gönderdiklerim sizi aydınlatmak için mi yoksa sizi aydınlanma sürecine ilişkin bilgilendirecek olanlar için bir kılavuz niteliğindemi
    Beni bir karıncanın kanadındada görebilirsin bir su damlasındada ama önemli olan yüreğinde hissedebiliyormusun..
    İyi geceler✋

1|0
    0|0
  • Din demagoji yapmak için çok iyi bir araç, dolayısıyla insanlar da bunu kendi menfaatleri için kullanmaktan çekinmiyorlar. İnsanları belli bir amaca hizmet ettirmek için, belli bir yerde toplamak için din çok iyi bir araçtır. İnsanlar dinleri sorgulayamadığı için bu isteklere de karşı gelemiyor normal olarak.
    Benim için dinlerin hiç önemli değil, ateistim. İnsanları ilk olarak insanlığına göre değerlendiririm, saygısına, üslubuna göre. Mantıklı ve rasyonel bir insansa dininin hiçbir önemi kalmaz. Kendim gibi olmayan insanlara bugüne kadar hep saygı duydum, duyacağımda. Ama bana saygı duymayana ben de saygı duymam. Saygı karşılıklı olur, tek taraflı değil. İnsanlar dinleri hayatlarının başına koyduğu için o dinden olmayan herkese olumsuz gözlerle bakıyor, dışlıyor. Dindar insanlar iğreniyor, nefret ediyorlar. Onlar tek şey kendi dinlerinden insanlar, gerisi bir önem arz etmiyor. Ve bu tip insanlar genel olarak zeka seviyesi düşük insanlardır. Fazla okumazlar, sorgulamazlar, din ile kafayı bozdukları için, dogmatik inançlara körü körüne bağlandıkları için mantıklı düşünme kabiliyetlerini de kaybetmişlerdir. Saygı kavramını da benimsemezler. Yalnızca kendi gibi olanlara saygıları vardır.

İnsanlar her zaman birbirine karşı saygılı olmalı, fikir özgürlüğü olan bir yerdeyiz. İsteyen kişi istediği fikri benimser, salt bu yüzden kimseye ayrı muameleye tabi tutmak oldukça yanlıştır. Ama bu tip insanlar fazlasıyla var. Ben hiçbirisini ciddiye almıyor, muhatap olmuyorum. Benimle muhatap olurken yalnızca insanlığıma bakıyor, ırkım, yaşım, ülkem vs. önem arz etmiyorsa ben de onunla konuşur muhatap olurum. Aksi takdirde yüzüne bile bakmam.

İnsanlar kendisi gibi düşünmeyen herkesi ötekileştirdiği için barış kavramı da olmuyor, kutuplar sürekli olarak birbirlerine kin kusmakta. Bu kategoride olmayan insan sayısı da bir elin parmaklarını geçmez. Artık tamamen birbirimizden iğrenir olduk.

0|0
    0|0
  • Benim dinim bana, senin dinin sana diyor ya, bunu anlayabilecel kişilerle birlikte olursa zaten sorun olmaz. Hiç bir dinde başka dinlerle ilgili kötü birşey demez, insanlar çarpıta çarpıta bu hale getirmişler, dine davet vardır ancak zorlayarak davet olmaz. Sen doğru bir arkadaş bulamamışsın sıkıntı orada, şahsen sünni şafiyim ve alevi, hanefi, hammeli, hristiyan, ateist birçok arkadaşım var, daha bunlarla hiç din konusundan küslük ve tartışma yaşamadık (sohbet anlamında tartışmadan bahsetmiyorum). Dini sen veya karşıdaki farklı şekilde kullanmazsa iki kalp arasına girmez, insan yobaz (ne yazık ki yobazlığı sadece islam geriliği gören bir karazihniyet var, yobazlık her konuda geri kafalılık, taş kafalılıktır, hristiyanında alevininde ateistinde yobazı olur) olmasın yeter.

0|0
    0|0
  • Din kusursuz, insan kusurlu. Kusurlu olduğu ve kendi kusurunu örtemediği için de sürekli karşısındakinin kusurunu bulma eğiliminde. En kolay kusur nerede aranır, din, geçmiş yaşantı, ideoloji, ırk, mezhep konularında tabiiki. Kişileri yargılamadan önce fikirleri medeni şekilde tartışmayı öğrenseydi insan, o zaman da savaşlar çıkmazdı, ahir zaman gelmezdi, biz kıyameti istemezdik.. :D

0|1
    0|0
  • Din, toplumları yönetmek için en çok kullanılan şey. Bu sebeple tüm yönetimler, toplumda ağır din unsurlarını kendilerine avantaj görüyor. Bu yüzden belki de

0|0
    0|0
  • Kesinlikle katıldım düşüncenle hemfikiriz. bir zamanlar deli gibi sevdim ve sevildim ancak kızın ailesi baskıcı dindardı ben ise namaz kılmıyorum oruç tutmuyorum diye kız benden ayrıldı 2 senelik ilişki bitti evlenecekken bu ayrıcalık benim katilim oldu şimdi o kız evli ve duydum ki koca şiddeti görmüş hemde namaz kılan oruç tutan birinden.

0|0
    0|0
  • bunun sebebi dinlerin topluma mal edilmesi bence. "islam ulkesi" diye bir tanim var. halbuki baktigin zaman islam nerde, ulke nerde. insanlari dinle kandirmak kolay oldugu icin topluma mal ediliyor bence. adamlar bu sayede 15 sene iktidarda kaliyor, sence de dini hayatin her alanina empoze etmek adamlarin isine gelmiyor mu?

0|0
    0|0
  • Din, insanda ki sonsuzluk duygusunu tatmin edebilen tek şeydir... İhtiyaçtır... Milyarlarca insan hiçbir zorlama olmadan bir dine mensup olur... Aşk, sevgi, dostluk, vs... Bunların en alasını yaşasanız bile bir gün ölüm sizi buldugunda ayrı kalırsınız... Belki gönülde hatırası olur ama sonuçta yine aynı kapıya, yokluga çıkıyorsunuz... O yüzden din sonsuz bir huzurdur derim...

0|0
    0|0
  • din silah ve insanlar bunu kullanıyor

0|0
    0|0
  • Din her ülkede siyasi rant araci olarak kullanildiği için anlamida yitip gidiyor. Tahammülsüzlüğün had safhada olduğu her toplum hoşgörü duygusundan yoksundur.

0|0
    0|0
  • Ölüm var!..

0|0
    0|0
  • Din yaşam çerçevesini her alanda çizer.

0|0
    0|0
Yükleniyor...