Sizce başörtüsü 'farz' mı yoksa 'kültürel gelenek' mi?

Mısırlı avukat Nebih el-Vaş, 'başörtüsü farz değil, kültürel gelenek' diyen müftüyü canlı yayında ayakkabıyla dövdü.

Bu olay yaşanmış bende burda sorayım dedim..

• Farz
    86% (32)60% (15)76% (47)Oy Ver
  • Kültürel Gelenek
    14% (5)40% (10)24% (15)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
13|18

En İyi Kız Görüşü

• Evet Kuranı anlamadan okuyanlar için farz. Mahrem yerleri örtün diyor kafanızın kılını örtün demiyor. Ama doğru söyleyi dokuz köyden kovarlar özellikle kadınların hiç itiraz etmemeleri ilginç. Benide kafir ilan ederler şimdi 😂😂😂 ha ama şöle bir durum var kapalı olup adam gibi tam kapalılığa yakışır şekilde giyinip kendini geliştirirse. Geliştirmekten kastım kültürlü olması buna laf yok. Ne hikmettirki kültürlü insanlarında bir çoğu açıktır. Kapalı olan ise nadirde olsa var. Tartışmaya açık bir konu

0|1
    4|0
    • 2ay

Bende farz olduğunu düşünmüyorum. bir sayfada bunun hakkında şöyle diyordu 'Birçok kimse parmağın işaret etmesi gereken yere bakmadan direk parmağa bakıyor'

• 2ay

Ayrıca ben hadisleri de sağlam bir kaynak olarak görmüyorum

• 1ay

Teşekkürler

En İyi Erkek Görüşü

• Farz mı tarz mı kültürel gelenek mi bilmem ama herkes inandığını yaşasın ama bunu araştırarak yapsınlar. Bu kadın açık bu cehennemlik bu kadın kapalı bu cennetlik diye bir şey söz konusu değildir zaten Allahın bileceği bir iş bu.

Biraz yorumları okudum da hadis olaylarına girilmiş, hadis durumuna bende katılıyorum internette çok fazla çöp bilgi var. 10 15 kişi birlik olsanız bir cümle ortaya atsanız bunu yaysanız günler içinde hadis diye ortalarda dolanmaya başlar. Tabi sağlam kaynaklar mevcuttur oralarıda okumak gerekiyor ama mantığın aldığı kadarı ile inanmak gerekir. Şimdi bu hoca böyle demiş çok sağlam bu hoca ben biliyorum dediğiniz insan şeytanın başı bile olabilir. Kuran Kerim de de demiyor mu zaten; En büyük günahkarlar sizin yanınızda müslüman görünüp sizden ayrılınca şeytan olanlar diye.

Bu yüzden her şeye körü körünede inanmamak lazım, hadisi inkar etmek ayrıdır her yazılanı hadis olduğunu kabul etmemek ayrıdır. Bu ikisini bir birine karıştırıyorlar maalesef. Baksanız hadisi inkar ediyorsun dinden çıkacaksın derler ee peki o gerçekten bir hadis değil ise ne olacak? Ne olur ne olmaz ben onun hadis olduğuna inanayımda işimi sağlama alayım mantığıda olmaz yani. Bu seferde o söyleyen adama inanmış olacaksın. Bu da yanlış.

Bu yüzden fazla irdelememek gerekir insanlar araştırsınlar ve mantığının aldığını uygulasınlar en doğrusu o bence.

0|1
    1|0
    • 2ay

Tam anlatmak istediğim şeyi anlatmışsın bazıları g. tünden anlayıp geliyor ahkâm kesiyor.
      Mesela ben şeye takıldım ilk yazılan hadis peygamber efendimizin ölümünden 250-300 yıl sonra yazılmış hani çıkıpta bir tane hocanın peygamber efendimizin ağzıyla uydurma bir hadis vermediğini nerden bilicez anlatmak istediğim o hadisleri inkar ettiğimiz yok

• 2ay

@__Duru---_-_ Arkadaşım bir sıkıntın var galiba senin. Neden farz ya da değil dememi istiyorsun? Ben sana ne dedim bu işlere kesin bir netlikle cevap verirsen bu FETVA ya girer FETVA nedir biliyorsun değil mi? Bunun altından kalkamam ben sen altından kalkacağına inanıyorsan farz dersin diretirsinde senin kendi kararın ve Allah ile senin aranda olan bir şey ama bunu benden duymak istemen tamamen acizlikten öteye gitmez bilesin. Çünkü her insanın inancı Allah ile kendisi arasındadır ve Allah herkese beyin vermiştir kullansınlar diye sanada beyin vermiş banada beyin vermiş bu başörtüsünün farz olup olmamasına karar verilmesi beni ilgilendirir benim düşüncemde kalır bunu sana neden aktarayım ki? Bunu sana aktardığım an FETVA olur ve yüz kere tekrarladım FETVA nın altından kalkamam ben. Hasbinallah ya benim Türkçemde mi sıkıntı var anlamıyorum ki.

• 2ay

@__Duru---_-_ Gelmişsin benden netlik bekliyorsun merak etme ben Allaha karşı oldukça netim. Benim gibi müslümanlardan haz alırsın ya da almazsın o da senin kendi problemin Allah ile aramıza neden girmeye çalışıyorsun inancım onunla benim aramda SANANE?

Kızlar Ne Diyor 12

• Hey Allahım ya bu adam g. zekalı. Dövmek ne ya.

1|1
    1|0
  • Dinimize göre farz, müftüyü dövmek ağır olmuş güzel bir şekilde ikaz edilebilirdi. Üstelik canlı yayın 😒

0|1
    0|0
  • Farz

0|1
    0|0
  • Farz!

0|1
    0|0
  • farz tabi ALLAH emir

0|2
    0|0
    • 1ay

alakası yok ben araştırdım öyle bir şey yok

• 1ay

nedemek yok sahabe eşler peygamber eşler boşuna mi giyiyor var olan şeye yok denmez saçmalama lan bir kadın bir teli saç gözükse cehennem de yılan olarak gelecek

• Iyı yapmıs ellerıne saglıkk

0|0
    2|1
    • 2ay

İyi madem, gelenek olduğunu düşünenler de sen "Farz" dediğinde seni de dövsünler. Olur mu?

• Kuran'da örtünmek olarak geçiyor. Bilemedim şimdi

0|1
    0|0
  • İyi yapmış fetoda başörtüsü teferruattir demişti bu da onlardandir eminim

0|0
    0|0
  • Farz tabiki, bu nasıl soru?

0|0
    0|0
  • Gelenek bence

0|0
    1|0
  • Sen müslümansan eyvah. Hadislerde geçer. Öyle atma hadislerden değil sağlam kaynaklardan bulabilirsin. Sen hadisleri inkar edersen imanında çok büyük zayıflık vardır. Yazık sana.
    Kuranda herşey geçmez hadislerin dinde çok büyük yeri vardır sen müslümanım diyebiliyosan peygamber efendimize inanmak zorundasın onun laflarını inkar etmenin onu inkar etmekten bir farkı yoktur.
    Öyle internet sitelerinden araştırmakla böyle ergenlerin kafalarını karıştırıyorlar işte.
    Ahirette ama ben kurana inandım safsatalarıyla af dilersin.

1|0
    0|1
  • Farz

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Hiç biri değil tek gerçek Yahudi köpeklerinin dinimize sokuşturduğu kadını aşağılama simgesi... hep söylediğim şey;neden tek kitap, İki İslam,94 mezhep,152 tarikat ve sayısız cemaat hangisi gerçek kitabım emrettiği Müslüman? Kuran peygamberden 400 yıl sonra yazıldığına göre..

0|1
    0|0
  • Her insanın namahrem yerlerini örtmesi farzdır. Kadın erkek ayrımı olmaksızım farzdır. Üstelik her dinde farzdır sadece islamiyette de değil. Araştırabilirsiniz.
    Kadının da saçı, kendisine nikah düşebilecek her erkeğe namahrem olduğundan örtmesi farzdır..

0|1
    0|0
  • Ohoo şimdilerde moda dar giyim falan fistan 1 ton makyaj süslümanlar türedi.
    Yetmezmiş gibi p*rno sitelerinde kategorilere eklendi daha nediyim :)

0|1
    3|0
  • Hiç dikkat ettiniz mi hiçbir konuda kadına destek vermeyen kadın haklarını savunmayan eşitliğe falan inanmayan erkek milleti nedense başörtüsü konusunda kadınlardan daha çok mücadele ediyor ;-) enteresan..

0|1
    1|0
  • Farz
    Ama gel gör ki yaşanılan kültürel gelenek olmuş..

0|1
    0|0
  • Farz

0|1
    0|0
  • ayet var cılbab dıye gecer örtu. örtmek. örtüçü. manasına gelır

0|1
    0|0
  • Farz ama Farz olduğu için kapanılmıyor ya aile baskısı ya da Görsellik

0|1
    0|0
  • Farzdı tarz oldu artık

0|1
    0|0
  • Farz.

0|1
    0|0
  • Gelenek oldu artık şampiyon

0|1
    0|0
  • Allah emretmis, bunun sizcesi bizcesi yok..
    FARZ'dir

0|1
    0|0
    • 1ay

ALAH emretmedi bu kuranın son peyganberden beri değiştirilmediği ne malum bence farz değil iyi araştırdım ben

• Bu olayın "sizce"si olamaz. Dini yargılar "bizce" ye göre değerlindirilemez. Ayet var hadis var fıkıh var. Açıp bakıverin bir zahmet..

1|0
    0|0
  • Farz ama şimdilerde moda oldu maalesef

0|1
    0|0
  • başörtüsü farzdır :D :D

0|0
    0|0
  • Tabi ki farz değil aklını kullananlar için.

0|1
    1|0
  • Kuran da olmayan bişi farz olur mu?

1|1
    2|1
    • 2ay

Kaç kez okudun kur'an'ı?

• 2ay

Şahin Hadislere baktın mı?
      Fıkıh kitaplarına baktın mı?
      Diyeceksin ki kur'an yeterli değil mi. Orda sadece örtünün yazıyor. Doğru. Fakat kur'an da sadece namaz kılın diyor. Nasıl kılınacağını söylemiyor. Bu da sünnet hadis ve fıkıh tan öğreniliyor. Lütfen din konusunda bilmeden kesin yargıda bulunma. Dinden çıkmana sebep olabilir

• 2ay

Sahih hadis olacaktı

Yükleniyor...