Öldükten sonra yokolmayı istememek için bir dine inanma mantığı?

Sürekli karşılaşıyorum bununla biraz önce de bir soruda gördüm vay anasını dedim.Öldükten sonra yokolmak istememek, yokolmayı kabullenmek istememek için bir dine inanmak nasıl bir şeydir? Bu mantığa göre hepimiz işimize gelen şeylere inanalım. Mesela ben de öldükten sonra dünyaya tekrar gelmek ve özel güçlerimin olmasını istiyorum. Bu isteklerime bağlı olarak kendime yeni bir din yaratıp ona mı inanmalıyım? Bir dinin senin yokolmayacagini vaadetmesi o dinin doğru olduğunu mu gösterir? Sırf bu sebepten inanmak mı gerekir?

1|1
3|24

En İyi Erkek Görüşü

• İnsanlar ölümden sonra yok olmayı kabullenemedikleri için ahiret ve reankarnasyon inancı olan dinleri yaratmışlardır ve bu dinler ilk aptal ve ilk sahtekarın tanışması ile ortaya çıkmıştır.
    İlk insanlar 200.000 yıldır var..
    ilk çok tanrılı din 7000 yıldır..
    ilk tek tanrılı din 4000 yıldır var, neden ateist olduğumu daha ayrıntılı bir şekilde açıklama gereği duymuyorum.

Cennette ise yapılabilecek her şey yapılacak, başarılabilecek her şey başarılacak, geriye ise sadece anlamsız ve sonsuz bir var oluş kalacak.
    İlk 100 yıl belki geçer..
    İlk 1000 yıl daha acı verici..
    İlk 10.000 yıl tamamen bir işkence..!
    Üstelik bu sadece bir başlangı. 10000000000000000000000000...

1|0
    0|0
    • 2ay

size bir soru sormak istiyorum amaç eleştirmek değil sadece merak ediyorum neden ateist oldunuz sizi bu yola ne sürükledi? asıl sebebi nedir merak ettim?

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 23

• Müslümanlar olarak Kur-an a inanıyoruz Kuran da yazılanları rehber kabul ediyoruz ediyorlar. ne yazıyor allah vardır tektir bir başkası inancını inekleri kutsal sayarak yasıyor çok sacma buluyoruz degıl mı? O nediyor pekı o adamın acısından düsünüldü mü bu? Ben görünen seye inanıyorum onlar görünmeyen biseye nediyebılırsın ki bu adama inançlar bu kadar karmasık işte. Ama geçmişten bu yana ölümden korkan ve ölümsüzlügü isteyen insanoglunun inanmak istedigi çok şeyler geçti basımızdan olabılır mı olabılır olmayadabılır bilemiyecegim

1|0
    0|0
  • Güzel bir soru öncelikle bu soru için teşekkür ederim. dinlerin en güzel yanı inanmak ve inanmamak isteyen herkese bir şekilde hitap eder. Kimi mantıklı sebepler bulurken kimi de mantıksız sebepler bulabilir. Ama inan-ç eylemi kök itibari ile inanmaktan geldiği ve bu da subjektif olduğu için inanana neden inanıyorsun deme lüksümüz olmadığı gibi inanmayana da neden inanmıyorsun diye eleştirme hakkına sahip değiliz. Herkes kendisini nasıl mutlu ve huzurlu hissediyorsa öyle yaşasın =)

1|0
    0|0
  • Geçmiş çağlarda böyle yüzlerce inanç türemiştir.
    Mantığa dayalı olmayan uçuk inanışlar.
    Genelde inançların ortak özelliği; insanları iyiye yönlendirmek, kötüden uzaklaştırmak, sosyal, toplumsal ve ailesel değerleri belirler.
    Bütün inanışların hepsinde olduğu gibi en sade ve mantığa dayalı din bile suistimal ediliyor ve farklı anlamlar yükleyerek beşeriler kendilerine göre yorumluyor.
    İslamiyet'te kur'an'a muhalif olan uyduruk hadisler gibi.

1|0
    0|0
  • Egodur işte... tüüüm canlılar bitkiler hayvanlar ölecek yok olcak ama ben çok üstünüm diyor... biz ise hayır sen de üstün degilsin hatta aklını kullanamadığın için daha aşağıdasın diyoruz 😊

1|1
    0|0
  • Zaten dinlerin sattığı şey bu aslında. Ölümden sonra olacaklar. Mükafat.. Cennet. Huriler vesaire..

Ölümden korkan insan pamuğa doğru yaklaştıkça tutuşmaya başlar ve kendisini bir şeylere inanmaya zorlar. Zayıf beyinlerin, beyni kullanan insanlara yaptığı oyun işte :) Takılma boşver :)

1|0
    0|0
  • Öldükten sonra herkes yok olacak, ahiret falan yok, bunlar tamamen masaldan ibaret.

2|1
    0|0
    • 2ay

kaç kez öldün? tecrübelisin belliki öyle bir yazmışsınki hobi olarak 3-5 günde bir ölüyosun sandım

• 2ay

Kuranda yazıyor dediğiniz çoğu bilgiyi zaten Sümerler yazmıştı. İlk tek tanrı olayını da Sümerler oluşturdu. Ahiret, tanrı, peygamber, kurban gibi olaylarda Zerdüştlük dininden alınmıştır. Kuranda kendisinden önce yaşamışlardan oluşturulan kitaptır, mucize vs. yok.

• 2ay

Ayrıca çok övdüğün kitap çelişkilerle, mantık hatalarıyla dolu. Neyse yazmayayım daha çok, işlerim var. Belli ki daha yolun başındasın. Ben de sen gibiydim, dinime laf attırmazdım ama şimdi ateistim.

• İnsan yaratıcıya ne için inanır? Yarattığı için
    Yarattığına inandığın tanrının öldükten sonra yaşatmasını isteyip inanmanın saçmalığını açıklar mısın?
    tanrıya inanmanın başlıca nedeni seni yaratmasıdır ve seni yaratmanın başlıca nedeni ona inanmandır,
    Yaşatmasını istediğin tanrının, yarattığına inanıyor olmuşsun bu mantıksızlık değil tutarlılıktır temeldir, yok olmayı istemeyen birininde temelidir, cennete gitmek istemeninde temelidir yok olduktan sonra cennete nasıl gideceksin? o yüzden bu temeli çıkardığında asıl tutarsızlık başlıyor

0|0
    0|0
    • 2ay

Bunu temel edinenler şöyledir demiyorum, tüm inananlar sadece öldükten sonra yaşama isteği için inanıyor da demiyorum. Bir tartışma esnasında adam diyor ki " en azından biz bir amaç için yaşıyoruz siz yok olacağınıza inanıyorsunuz ben yok olmayı kabullenemem bu yüzden inanıyorum " bunu diyen birsürü insan var. Öldükten sonra her şeyin bittiğini kabul etmek işime gelmediği icin tanrıya inanıyorum demektir açıkça. Öldükten sonra yaşamaya inanmak saçmalıktır diye bir şey demedim sırf bu yüzden inanıp karşıdakine kurşun sıkmaya çalışmak saçmalıktır diyorum.

• 2ay

Çıkar değil sadece arzu, yok olmayı istemiyorum deyip ben ateistim diyemezsin ki yaratıcının varlığını kabul etmiş yok o zaman öldükten sonra yok olmayı istemeyelim, istemenin çıkar ile alakası yok dediğin gibi çok kötü şeylerde olabilir çok iyi şeylerde kumar oynamanın çıkarı var mı?

• 2ay

Çok kötü şeyler de olabilir ama ordaki amaç asıl odaklanılan konu iyi ya da kötü şeylerin olması değil sonsuz yaşama vaadi. Sırf bu sebepten inanan diyorum zaten ateistler tabiiki olmayacak

• evet dediğin mantıksız değil, bu çok yaygın bir yorum dinlerle ilgili, insanların yok olma korkusundan doğduğu söyleniyo dinlerin

1|1
    0|0
  • Müslumanım, dinlerde mantık aramanın saçma olduğunu düşünüyorum. Kalbin neye inanırsa, hangisinde ruhani doyuma ulasabilirsen onu secersin.

0|0
    0|0
  • İnanmak sorgulamamakdır. Herşeyiyle teslim olmak belkide sadakat v. s

1|0
    0|0
  • İnanç görünmeyeni görmektir ve inanıyorsan başkalarının görmediğini görmüşsündür.
    Allah akıl vermiştir kişilere O'nu bulasın diye.
    Bilmediğin birşeye inanamazsın. Saçmalık

0|0
    0|0
    • 2ay

Belki de görünmeyi görmüyorsundur da olmayanı gördün sanıyorsundur.

• 2ay

Bilime göre ruh diye bir kavram yoktur. Ruh kavramının materyalizm açısından detaylı analizini istiyorsan makala önerebilirim. Ayrıca inançlar ile bir şey kanıtlanmaz.

• 2ay

@spydercoupe bilim sınırlıdır. Gözlerini kapattığında girdiğin hayal dünyanı ve evrenden daha uçsuz düşünme sistemini açıklayamayan bilim, ruhu tanımlamaya yetersiz kalacaktır

• Dünyada adil sistem mevcut değil bir cok haksizliga ugramis insanlar artik caresiz , bu durumlardan dolayi bu dunyadaki haksizliklarin bu dunyada yapanlarin yanina kar kalmasi durumuda var bu da kabul edilebilir bir durum degil, ayrica inanan insan ölmekten korktugu icin degil Allahin varligina inandigi icin bunlara inaniyor

0|0
    0|0
    • 2ay

Herkes bu sebepten inanıyor demedim. Bu sebepten insanların mantığını sorguladım.

• 2ay

Yooo niye garip olsun bence konuşması en zevkli en ufuk açıcı konulardan birisi. Rahatsız olan varsa cevaplamayabilir. Kimsenin kafasına silah dayamıyoruz. Tanrının varlığına kesin olarak inanmayıp da bu sebepten dine inanan insanlar çok gördüm

• 2ay

O zaman onlari bende elestiriyorum

• Eyer bunları gerçekten düşünüyorsan demek ki varlıgın bir gerçek ve ölüm kacılınmaz bizi hayvandan ayırt edende bir özellik verilmiş biraz karmaşık duygularını bir kenera bırakıp dogruyu bulabilirsin hiç kismeye ve kimsenin düşüncerini taşımana gerek yok? Bilinmeyen ve görünmeyen bir gerçeklik

0|0
    0|0
    • 2ay

Bizi hayvandan ayıran sadece beynimizin daha gelişmiş olması. Hayvanaların da bizden daha üstün yerleri var. Hepimiz doğanın bir parçasıyız. Kendinize ütopik anlamlar yüklemeyi bırakın.

• 2ay

Sadece bu yorumundan hayvanla kendini kıslamayı mı anladın... ütopik anlamlar dedigin şey beni böyle senin gibi hayasızla sürüklemiyor o yüzden halimden mennunum bence sen ütopik kavramlarından kurtul ve gerçekle yüzleş

• Saçma bir soru kimse ölümden sonra dirileceğiz diye müslüman değil

0|0
    0|0
    • 2ay

Ben çok kez şahit oldum.

• 2ay

O onların düşüncesi bende müslümanım ölümden sonra hayat var diye müslüman değilim mantıklı olduğu için müslümanım ne yani biri ölmek istemese ve islama inansa ölmeyecek mi bunu yapan nasıl bir zihniyete sahip ola ki? Ben inanıyorum ama milyonda bir ihtimal ölümden sonra hayat yoksa bile sıkıntı değil bunun için bir inanca bağlanmak saçma

• Yanlış bir mantık

0|0
    0|0
  • Sana kim inanir :)

0|0
    0|0
  • Akp de yeni türkiye sözünü tutamadı ama hala ona inanıyorlar? Bunlar tamamıyla batıl inanç

0|0
    0|0
  • çevrende görmüş olduğun 3-5 kişiyle tamamen dinlere bir benzetmede bulunmuşsun gibi geldi ve bu çok saçma bir olay ateistmisiniz açıkçası çok anlıyamadım yoksa eleştirimi sundunuz?

0|0
    0|0
    • 2ay

Tüm inananlar bu sebepten inanıyor demedim. Bu sebepten inananların mantığı ne dedim. Düzgün okuyalım.

• 2ay

@damlay o kadar konuştun ki geniş konuyu bile anlatabilirdin bence bunları yazana kadar

• 2ay

@Eyşankarahanoğulları Yahu anlamak istemiyor musunuz? Yaptığım hiçbir şeyi bir dine bağlı olarak yapmıyorum. Yalan söylememeyi bile din için yapmıyorum hırsızlık yapmamayı da.

• Ben Reenkarmasyon'a inanıyorum

0|0
    0|0
  • İlginç

0|0
    0|0
  • Keşke yok olup olsaydı. Herşey bitseydi ama malesef bitmiyor. Aman canımı sıkıyor bu. Bir yolculuktayım daha nelerle karşılaşacağım bakalım

0|0
    0|0
  • ölümden sonrayı herkes bilse görse orası gerçekten var mı yok mu herkes inanır, kitap açıktır isteyen inanır

0|0
    0|0
  • Kesınlıkle senınle aynı fıkırdeyım

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ölümden sonrası umrumda değil yaşadığım hayata bakarım ben

1|0
    0|0
  • İnsanlar bu tarz zor meselelerle nasıl başediyorsa bırakalım da öyle başetsinler. İnansak da inanmasak da gerçeği bilemeyeceğiz muhtemelen bari huzurlu ve mutlu olalım değil mi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...