Bu Afgan kadının "cinsiyetçiliğe" karşı yaptığı eylem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Afgan kadın önce sünnet oldu.. Yetmedi rahmini aldırdı , göğüslerini kestirdi.. Göğüslerini, rahmini ve vajina artıklarını toprağa gömerek haramlıktan kurtuldu. Sadece organlarını değil.. Eski kadınlığına, kadın oluşuna ait tüm belge, kimlik vs hepsini toprağa gömdü.. O artık erkekleri tahrik eden, onları cennet yolundan alıkoyan, haram biri değil.. Hiç bir mümin erkek ona bakarak hallenip, günah işlemeyecek. Beni tahrik ediyorsun diye hiç bir mümin erkeğin saldırısına uğramayacak olmanın rahatlığı ile 'YAŞAMINA' devam edecek..(!)
Başkent Kabil'de yakın arkadaşlarının da katıldığı ve geleneksel Afgan cenazesinin tüm ayrıntılarını taşıyan bir tören düzenleyen Muhammedi, kendi ülkesinde erkeklerin her alanda ayrıcalıklı bir sınıf olduğunu savunduğu için toprağa gömdüğü şeyin aslında 'cinsiyeti' olduğunu belirtti. ARKADAŞLARINI DA ÇAĞIRDI Mezar taşına adını yazdıran ve yakın arkadaşlarına da cenaze davetiyesi düzenleyen Fehime Muhammedi, Sputnik'e konuyla ilgili verdiği röportajda 'Kimseye cinsiyeti ön plana alınarak değil, ancak kişiliği ön plana alınarak yaklaşılmalı. Her zaman kadın olduğum için gurur duydum, ancak Afganistan'da cinsiyetin ayrıcalığın gölgesinde kalması asla kabullenebileceğim bir şey değil" dedi.

GÜNLÜKLERİNİ DE GÖMDÜ

Fehime sözlerine şöyle devam etti: "Bunun acısını bu ülkedeki bütün kadınlar çekiyor. Kadın olduğunuz için insan yerine koyulmadığınız bir yer hayal edin. Buna nasıl katlanılabilir? Cinsiyetimizi değiştirmemiz imkansız. Kadınları aşağılamıyorum. Ancak kadın olarak bütün hatıralarımı bu toprağa gömmek istiyorum".

Fehime, ayrıca günlüklerinin de içinde olduğu hayatına dair bazı önemli anı eşyalarını da bu anıt mezara gömmeyi tercih etti. Fehime, asıl gömdüğü şeyin ise cinsiyeti olduğunu belirtti.

ADINI DEĞİŞTİRDİ Fehime, bundan sonra ismini değiştirerek Danişgar yapacağını, bu ismin Afganistan'da hem kadın hem erkeğe verilebildiğini, cinsiyeti ortaya koymadığını söyledi.

Alıntı
Bu Afgan kadının

1|0
18|2

En İyi Kız Görüşü

• Kadına değer verilmeyen toplumda bir insanın artık mantık ve akıl kurallarını hiçe sayıp sadece yıpranmış ruhunun duygularının etkisi altında verilmiş bir karar bu. Afgan erkekleri ağlasın biz ne yaptık diye. İlerde sorulacak hesabı bunların.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

• Güzel bir hareket. Şeriat ülkelerinde kadınlara uygulanan zulümlerden kurtulmak yine kadınların elinde bence. Birlik olup ayaklanmalılar.

2|0
    0|0
  • Bana kalirsa kendisiyle celismis. hem kadinligini gommus hem kadin mi erkek mi belirsiz kalmis. burada asil soru şu ; Kadin mi sadece tahrik edendir? kadinin varligi kotu bir seyse allah neden kadini yaratti? Herkesin nefsi kendine midir, yoksa kadin bastan cikartti diyip erkeklerin her istedigini yapmasi normal midir?
    Eger ben kadinsam ve bunu secemiyorsam yapilan elestirilere otekilestirmelere karsi durup bununla gurur duyarim beni kadin yapan vucudumsa ve allah bu bedeni bana emanet etmisse ben kimim ki bunu degistireyim..
    Bu insanlar muslumanim diyip kurani kerimi birkez olsun okumamislar belli ki.

1|0
    1|0
  • Ne kadar acı bir tablo değil mi... Orta doğuda kadın olmak nedir bizler bilemeyiz... Kadınların hukuksal olarak eşitliği dahi olmayan bir toplum.. Şimdi iyiki Atatürk vardı diyebiliriz.. Gerçekten bu dünya düzeni ne zaman değişecek çok merak ediyorum.. Bunları düşünerek, kadınlar artık biraz daha güçlü olmaya çalışmalı.. Ellerinden geleni yapmalı.. Olmuyorsa oldurmalı.. Bilmiyorum ama, ben bu okuduğum yazıyla durumun vahimliğini bir kez daha anladım...

1|0
    1|0
  • Demek ki o kadar bunalmis ki bunu yapmis, ona bunu yaptiran zihniyet umarim bir gun tukenir..

1|0
    0|0
  • Sacma bir düşünce yapisi

0|0
    1|0
  • Kadınları bu yola iten zihniyetler utansın. Ama onlar utanmaz şimdi üzülüyolardır nasıl taciz edicez şimdi diye.

2|0
    0|0
  • Kadını yücelten Hz. Muhammed ve bir kadına bunu yaptıran ümmeti...

1|0
    0|0
  • Ayrımcılığa karşıyız ama cenaze düzenlemesi falan çok saçma

0|0
    1|0
  • Saçma buldum

O beden bizim degil bize emanet
    Kendi kafasına göre oyle kendini kesip bicmesi saçmaligin daniskasi

1|0
    1|0
  • Biraz saçma

0|0
    1|0
  • kesinlikle haklı

0|0
    0|0
  • Ne olursa olsun ben gereksiz buldum.

0|0
    1|0
  • Ne olursa olsun Allah'on takdir buyurduğu neyse odur. Çok yanlış buldum desteklemiyorumda.

0|0
    1|0
  • en iyisini yapmış hak verdim doğrusu tüm kadınlar böyle yapsa erkekler isyan eder bu seferde

0|0
    0|0
  • Neler yasadi ki en sonunda boyle bir şey yapti , zor durumlar bunlar

1|0
    0|0
  • Bir kadına bunu yaptıran düzene lanet olsun.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Tövbe yarabbim..
    Bu şirk koşmamış bildiğin depar atmış..

#Vesselam

1|0
    1|0
  • Akparti tarzında insanların sapıklığından bıkmıştır

1|1
    7|0
Yükleniyor...