Erkeksi ve kadınsı laflarından hoşlanmıyorum, siz bu ayrımı yapıyor musunuz?

Pantolon erkek. Topuklu ayakkabı kadın. Kilotlu çorap kadın. Kıllı bacaklar erkek. Makyaj kadın.
Liste böyle uzayıp gidiyor. Halbuki bir pantolon benimse, o pantolon bir kadına aittir, yani kadınsıdır. Bir topuklu ayakkabıyı erkek giyiyorsa, o ayakkabı erkeksidir, çünkü erkek giyiyor. Eşyaların, moda beğenisinin, renk seçiminin erkek ve kadın olarak ayrıştırılmasına karşıyım. Pembe de pek ala erkek rengidir, eğer o erkek beğenerek kullanıyorsa.
Etek giymeyi sevmiyorum diye erkek olmuyorum. Ya da bir erkek, etek giymeyi seviyor ve giyiyorsa o etek erkeksidir.

8|3
57|75

En İyi Erkek Görüşü

• Cinsiyetçilik her zaman kötüdür. Kadın ve erkek eşittir.

2|1
    0|2

En İyi Kız Görüşü

• Uzun zamandan beri gördüğüm en mantıklı ve düşündürücü sorulardan biri. Ben de etek ve elbise giymeyi sevmiyorum ama kadınım ve dişiyim. Topuklu ayakkabı, külotlu çorap ve elbise giyince kadın olunmuyor. Kadınlık, dişilik içte olan bir şey her şeyden önce.

1|0
    0|1
    • 2ay

bende kışın üşümemek için kilotluçorap giyerim çok sıcak tutar başka bişey giymem etek gibi sadece o ve oda ısınmak için

Erkekler Ne Diyor 74

• Aşağıda engellenmişim : ) valla şöyle söyleyeyim, etrafımda her bok heteroseksüelken ben neden eşcinselim biri bana bunun açıklamasını yapsın 😄 Heterolar aman erkekler erkeklerle bir şey yapmasın neme lazım diye kafayı yerken. Hetero diziler, gazeteler, arkadaşlar, aile, toplum baskısı her şey heteroyken eşcinseller nasıl eşcinsel oluyorlar acaba. Demek ki bu allahın bir lütfu 😄 @Deadman2 di mi şekerim <3

2|0
    0|0
    • 2ay

Ağza bak ya. ne yaşarsan yaşa arkadaşım ağzını yaya yaya kafa geçer gibi anlatma kimseyi ilgilendirmez senin şahsi konun. şu yazından sonra iyiki toplum baskısı varmış dedim.

• gaylık lezbiyenlik türeyip gitsin sapık bir toplum meydana gelsin diyenlerin istedikleri bir düşünce mantık yapısı.

3|2
    3|0
  • Gördüğün en saçma düşünce. KADIN KADINDIR ERKEK ERKEK yaradılışımızda bir ayrım var zaten ama bu iki cinsiyetten birinin ne daha alçak olduğunu ya da yücelmiş olduğunu gösterir. bazı şeyler erkek için bazıları kadın içindir bu ikisini birbirine karıştırdığın zaman toplum yoldan çıkar arkadaşım. asvalttan gayleri lezbiyenleri spatulayla kazırız

4|3
    2|0
    • 2ay

Katılıyorum sana. Kadın erkek eşitliği çok abartılmaya başlandı. tamam bazı durumlarda eşit olması lazım zaten. Ama Allah kadın erkek diye farklı cinsiyetlerde yarattıysa demek ki aynı olamaz dmi...

• 2ay

@Edameda06 olmamalıda zaten iyiki kadın ve erkek diye bir ayrım var iyiki birbirine ihtiyaç duyan varlıklar. kadın erkek eşitliği haksızlık için olmalı sadece böyle saçma şeyler için değil. kadınında erkeğinde hayatta görevleri sorumlulukları var.

• Evet böyle bir algı var. Yani pembe, mor gibi renkler giymez erkekler. Yakıştırmaz kendisine. Şu ünlülerin menajerleri giyebilir, biraz ağızları da kadınsı konuşmaya yatkındır. Yani yaya yaya konuşur falan şekerim gibi kelimeler kullanarak. Onlar giyer. Erkek etek giyemez bence yakışmaz. Çıkmış yeni erkek etekleri ama, giyen olmaz bence. O menajerler haricinde. :D Erkeksi ve kadınsı lafları hoştur aslında. Ama pantolon erkek duymamıştım hiç. :D Kadın da giyer pantolonu. Ben erkeksi derken, sert anlamında. Kadınsı da böyle nanoş olunur erkek giyerse, o tarz. :D

0|0
    1|2
  • Aferir leyn :) Sen kendini aşmışsın. Bu dediğin kısaca şekilciliğe giriyor sanırım. İsteyen istediğini giysin, kullansın nabarsa yapsın. Yaftayı yapıştırmamalıyız veaa her kim olursa olsun bizi rahatsız etmediği sürece istediği herşeyi yapmakta özgürdür...

1|0
    0|0
  • bencede öyle haklsın. ben kışın üşümemek için kilotluçorap giyiyorum mesela içlik filan giyince pantolon kabarık duruyor rahat hareket edemiyorum ama kilotluçorap giyince böyle sıkıntı olmuyor ve daha rahat hareket ediyorum o yüzden kışın kilotluçorap giyerim etek filan giymem ama çorap giyerim üşümemek için. sonuna kadar da erkeğim yani. giysiyle cinsiyet olmaz önemli olan ne hissttiğidir kim ne istiyorsa giyebilmeli. ki hislerede saygım sonsuz sonuçta ben bir sağlıkçıyım ve bazı şeyler insanın elinde değildir hormonlarla alakalıdır bunada kimse bişey yapamaz yaradalış gereği öyledir. ama toplumumuz malesef genelde at gözlüğü olduğu için işin bu boyutunu bilmezler. en basitinden ben staj yaparken çocuklar gelirdi hormonal dengesizlikten dolayı doktorlar karar verir ona göre iğne yapardık. o çocukların ne suçu var ilerde cinsiyet değişikliği istediği zaman o ne yapsın elinde olan bişey değil bunlar. ama toplumumuz malesef öyle değil özellikle aşağıda erkeklerin yazdığı yorumlardan anlaşılıyor

1|0
    0|0
  • Feminen ve maskülenlik, kişiye özel olarak değişmez, 'Ben hoşlanmıyorum' diyerekten reddedemezsiniz.

Kavram karmaşası yaşamayınız.

0|0
    1|0
  • Bu düşünce yapısı toplumumuzda LGBT'e üyelerini artırır. Yani erkek kadın kiyafetini, elbisesini, eteğini giyerse sırf bu düşünce için bir zaman sonra kendisini bir trans olarak görür.
    Kadın zaten bir zamanlar erkeğin pantolonu olarak bildiğini yeterince, parfümünü, gömleğini vb. Tür şeyleri giyiyor. Alıştık ona ama erkeğin kadınsı giyinmesi saçmadır, aykırıdır.

3|0
    4|0
    • 2ay

👏👏 işte bir parlak zeka örneği 😂 Etek giy bakalım panpa bir süre değişimleri bize yollarsın

• 2ay

Eğer amerikayı örnek gösterip sonradan oluştu dersen malesef ülkemizdeki kitap okuma, anlayış gösterme, empati kurma, sağduyu vb. Türlü şeylerin oranı çok çok düşüktür yani amerika gibi gelişmiş ülke değil bu durum sonradan da oluşma oranı çok düşüktür Türkiyede..
      Asıl hala sen başka şeylerde dersen senin ki inat olur :D çünkü birazcık daha açıklanamaz bu :D

• 2ay

Hepte bu etiketlemeyi unutuyorum ya @AquaPie

• Toplumsal normlar çok hassas. Yani sen erkeksin ve sütyen giyersen kendini erkek gibi hissedemezsin çünkü normlar küçüklükten beri beynine işlenmiştir. Bir süre sonra bunu zorladığımızda iş cılkından çıkar.

Ayrıca Peygamber Efendimiz (S. a. v)'in hadisi var. "Erkeklere benzeyen kadınlara, kadınlara benzeyen erkeklere ALLAH lanet etsin." buyurmuştur. İnanan biri böyle işlere merak sarmaz zaten kendini erkek gibi hisseden biri sizin giydiğiniz objelere ilgi duymaz.

Benim görüşüme göre dediğin çok olabilir ve mantıklı değil. Bir şeyleri bir daha düşünmek lazım. Kadın beyni-Erkek beyni, Erkek hormonları-Kadın hormonları ve toplumsal normlar gibi konuları bir daha düşünmek lazım. Sırf "Kadınsı" ve sırf "Erkeksi" olgularına takılarak ilerleyemeyiz.

1|0
    1|0
  • Aristo mantığı diyorlar buna. Serçe bir kanatlıdır. Şerçeler uçar. O zaman kanatlılar da uçar. Tavukta bir kanatlıdır. Tavuklarda uçar.
    Böyle saçma konuşmuşsun işte.

0|4
    1|0
  • Yapıcam tabiki de ne bekliyonuz etek mi giyelim? Kadınlar ve erkekler cinsiyetini belli eden kıyafetler giyiyorlar. Onu erkek giyse hoş mu olur? Veya aynı Sekilde kadın kundura ayakkabı veya takım elbise giyse hoş olcağını zannetmiyorum. Giyenler var biliyorum ama bence hoş değil.

1|0
    1|0
  • Selam seksi tavşanları kovalayan kız,

Kardeş, kadın kadın gibi davranmazsa, erkek de erkek gibi davranmazsa bu tür terimler kullanılır..

Kadınlığı kıçı başı sergilemek olarak algılanlar var toplumda maalesef

0|0
    1|0
  • senin sinirlerin bozulmış uzan dinlen biraz tamam topulu ayakkabıları biz giyeriz sıkıntı yapma sen onu istiratine bak 😅😅😅😂

4|1
    0|0
  • İnsanların sana ters gelecek görüslerinide begenmiyorsun. Hem bahsettigin yapi kimseye uymak zorunda degil cunku cok sacma yani sence dogru dusunce olabilir ama farkettiysen sen bircok insandan gereksiz bos dusunuyorsun... Dusundugun kadar da insanlarin seninle ayni dusunmesini bekliyorsun bu yanlis.

0|0
    1|0
  • bilgi kültür birikimi falan sende işe yaramıyor sanırım. sadece mantık var

1|1
    1|0
  • Marjinal olucam diye sıçıp sıvama istersen topuklu ayakkabı veya etek giyen (folklorik olarak hariç) erkek mi olur? İyi sıç yani sen de

0|0
    1|0
  • ayım yok bende

1|0
    0|0
  • Siz de iyice bulandırmayın. Bugüne dek kadınların giydiği ve erkeklerin giyerken hoş olmayan bir sürü şey var. Mesela bir tangayı erkek giyiyorsa buna kenini yırtsan da erkeksi diyemezsin ona top, gay, kadınsı dersin bir de o adama takım elbise giydir bakalım ne deniyor. Duygusal anlamda da erkeksi kadınsı ayrım olmaz saçmalık bunlar

0|0
    1|0
  • topuklu ayakkabiyi ilk fransada erkeklerin sokaktaki b*klara basmamak için giydigini bilmiyorsun sanırım😊

2|0
    0|0
  • Diğerlerinin yüklediğin anlamları eşyalara yüklemene gerek yok

1|0
    0|0
  • Feministluginiz yuzunden kadinlardan soguttunuz

0|1
    1|0
  • rahat takıntısız bir yapın var demek ki bende fazla önemsemem ama çevre çok şekilci haliylede liste uzayıp gidiyor

1|0
    0|0
  • artık neyin kadınsı neyin erkeksi olduğu giyenlerin belirledigi bir dünyada yaşıyorsak artık buna takılmamak gerek
    haklısın yani

0|0
    0|0
  • çok boş buluyorum dusunceni..

0|0
    1|0
  • Haklısın

1|0
    0|0
  • Erkekler için üretilen herşeyi giyebiliyorsunuz ve bu bir sorun yaratmıyor zaten. Ama kadın eşyaları bize yakışmıyor.

0|2
    0|1
  • Evet bu ayrımı yapıyorum ve gayette normal bence.

1|0
    1|0
  • ve mantık koşarak uzaklaşır

1|0
    1|0
  • Bir topuklu ayakkabiyi erkek giyiyorsa ona erkek denmez ne dendigi malumdur

1|1
    1|0
  • Dünya unisex

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    44

6 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 56

• Ayırımcılıktan bende hoşlanmıyorum. Günümüzde erkeğin giydiği bütün kıyafetleri kadınlar rahatlıkla giyebilirken kadına has kıyafetleri erkeklerin giymesi aynı etkiyi yaratmıyor.
    Karşımızdaki erkek, ben straplez elbise ile rahat ediyorum, bikini giymeyi seviyorum yatarken gecelik giymekten hoşlanıyorum dese kadın olarak, o erkeği ne kadar erkekten sayarız tartışılır.
    Yoksa kim ne giyerse giysin kimseyi ilgilendirmez...

1|1
    0|0
  • Sen kafayı yemissin doğanın kanunu bu hem artık sadece erkekler pantolon giyer diye bir standart yok kadınlarda giyiyor ve erkekler bunu yadirgamiyor hatta baya beğeniyorlar kadınsı gostermek erkeksi gostermek nedir yaa bu tarz diyaloglar oluşturarak asıl sen ayırıyorsun birbirinden

1|1
    1|1
  • Katılıyorum.

1|1
    0|0
  • Bana göre, şöyle bir şey var ki herhangi bir erkek kıyafeti kadın giydiğinde kadınsı olabiliyor ya da en azından kadına da yakışabiliyor çünkü kadın bedeni zaten estetik yaratılmış ama kadına ait kıyafetler erkeklere yakışmıyor çünkü çok "küt"duruyor bence. Yani topuklu ayakkabı giyen bir erkek ne kadar estetik durabilir, bilmiyorum. Tabii bunu derken cinsel yönelimi çoğunluktan farklı olan insanlar için konuşmuyorum. O, bir tercih ve ya yönelim meselesi ama erkek gibi hisseden ve erkek gibi görünmek isteyen birisinin topuklu ayakkabı giymesini, kadın çantası kullanmasını anlamamı beklemesin kimse benden:) Skinny jean'ler için de aynı şeyi demek istiyorum ama bazı hipster tarz erkeklerde güzel durabiliyor.
    -Gecen bol olsun.-

0|0
    0|0
    • 2ay

ben üşümemek için kışın pantolon altına kilotluçorap giyiyorum ona bakış açınız nasıldır peki

• 2ay

benim gibi çalışma ortamın dışardaysa herkez kapalı ortamda elinde çay kahve pc başında çalışmıyor

• 2ay

Bence konu fazla uzadı ama son bir şey olarak şunu diyeyim o zaman, dışarıda çalışıyorsam ve iş yerim eğer kıyafetlerimi sınırlandırıyorsa üşümemek için yine de külotlu çorap giymezdim, özellikle de bir erkek olsaydım, bot giyerdim, giyerdim, kalın bir palto giyip atkı takardım, bere takardım, eldiven takardım, o zaman bacaklarım da biraz daha ısınırdı.

• Ben dusunus şeklindeen hoslanmadim

1|0
    0|1
  • Aynen öyle.

2|0
    0|0
  • Hadiseye gerçekten baliketli olmak yakisiyor

1|1
    0|0
  • Cinsiyetlerle özdeşleşmiş durumlar, eylemler ve nesneler vardır. Doğal olarak algımız da buna göre şekillenmiştir.
    Kimse kadın kıyafetleri giyen bir erkek kadın olur demiyor zaten, bu yüzden kadınsı deriz.
    Kavramlar münhasır zevklere göre belirlenmez.

1|1
    0|0
    • 2ay

ben üşümemek için kışın kilotluçorap giyiyorum onu nasıl değerlendiyorsunuz peki

• Yanlış düşünüyorsun. Erkeksi ve kadınsı demek ayrım yapmak değil. Cinsiyetlerin kendine has özellikleri demektir o sözcükler. Kadının kendine has özellikleri kadınsı anlamını taşır. Erkeğin kendinde has özellikleri ise Erkeksi anlamını taşır. Ayrımla alakası yok. Ayrıca zaten bazen ayrım yapılmalı. Kadın erkek eşitliği diye diye yakında erkeklere zorla çocuk da doğurttururlar...

0|2
    0|1
  • İstiyorsa herkes istedigini giyer ve yapar. Ama tabiki kadını kadınsı yapan erkeği erkeksi yapan şeyler var mesela topuklu ayakkabı kadını daha zarif ve çekici gösterir erkekte hiç görmedim ama istiyorlarsa giysinler etekte burda sıkıntı yok. Sen ayırmaya karşısın ama illaki olacak özellikler.

0|0
    0|0
  • Haklisin. Toplumda bu dusunce oldukca kadinlar cok ayristirilir. Etek giyen bir erkege top muamelesiy yapilfikca kadinlar siddet gormeye devam eder. Etek giyen bir erkek burdaki macoluk taslayan tum erkeklerden daha erkek olabilir. Kiyafetle zerre alakasi yoktur.

1|1
    0|0
  • Hayır yapmıyorum kimseye o kıyafet çok erkeksi demedim..
    Yaşlı işi demisimdir..

2|1
    0|0
  • Yapıyorum evet.

1|1
    0|0
  • Kesinlikle bu dusuncene katılıyorum ben beğenerek giyiyorsam kendime yakistiriyorsam o kıyafet benimdir, bana goredir, benim cinsiyetime uygundur kimsenin bu erkek pantolonu ya da erkek polari demesi umrumda olmaz benim için artık kız pantolonudur kız polaridir kimsenin ne dediği umrumda olmaz

1|0
    0|1
    • 2ay

bencede öyle. ben kışın mesela üşümemek için kilotluçorap giyiyorum ama sadece kilotluçorap etek fila giymem sonuna kadar da erkeğim

• 2ay

@fatih741 bende erkek polari giyerim hem kendime yakistiriyorum hemde sıcak tutuyor usumuyoruz

• 2ay

yani nolacak sanki. sen peki benim kilotluçorap giymemi nasıl karşılıyorsun

• Dinimizde bile kadın erkek ayrımına dikkat edilir mesela bir kadın kaşları "erkeksi" yse onları aldırmali. Senin bu yazdığına göre kadın erkek diye bişey kalmasin tum herkes

1|1
    2|0
  • çok doğru bir şeyi vurgulamışsın tebrik ediyorum

2|1
    2|1
  • aklımdan geçenlere tercüman oldun saol :)

1|1
    0|0
  • Nekadardasacmabidusuncenvar

1|3
    2|1
  • Kesinlikle çok doğru, düşüncelerine tamamen katılıyorum. 😊👍

1|1
    2|1
  • Evet bence normal o hitap şekilleri. Sonuçta hepimizin bir cinsiyeti var. Ve kadınlara göre olan kıyafetler tabiiki kadınsıdır. Erkeklere göre olanlarda erkeksidir. Saç kesimleri, konuşma şekli, davranışlarda buna dahil.
    Kadın ve erkeğin arasında fark var.

0|0
    0|0
    • 2ay

Medeniyet dediğimiz şeyler bizi tuzağa düşürüyor. Kadınların ve erkeklerin arasında "kocaman" bir fark var. Bazı konularda Eşit de değiller.
      “Resûlullah (s. a. v.), kadınlaşan erkeklere ve erkekleşen kadınlara lânet etti." (Buhârî, Libâs 62. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Libâs 28; Tirmizî, Edeb 24; İbni Mâce, Nikâh 22)

Eğer bu benzeme olayı dini literatürde “hünsa” denilen ve yaratılışta var olan bir benzeme ise, kişiler bundan sorumlu değildir. Çünkü bu, insanların iradesi dışında bir olaydır.

Ancak, bilerek -konuşmada, gülmede, hareket etmede, davranış biçiminde, giyimde, kuşamda- erkek ve kadının birbirine benzemeye çalışması, lanete müstahak edecek bir davranıştır. (bk. Nevevî, Müslim/Selam, 32. hadisin şerhi)

Ama bazı konularda müstesnalar vardır:

Bir kadının ilimde, irfanda ve dinen rağbet edilen diğer hususlarda erkeğe benzemesinde hiçbir sakınca yoktur. Bilâkis bu gibi durumlardaki benzeme makbuldür. (Ahzâb, 33/59)

• Süper kafa ya gel arkadas olalım

1|1
    0|1
  • Alkişlıyorum

1|1
    1|0
  • Yanş etek ve topuklu dışında haklısın

0|0
    1|0
    • 2ay

ben kışın üşümemek için kilotluçorap giyerim çünkü gerçekten çok sıcak tutuyor ve potluk yapmıyor rahat oluyor onun dışında başka bişey giymem yani etek vs gibi sonuna kadar da erkeğim

• doğru bende öyle düşünüyorum bu KONUDA 😉

1|1
    1|0
  • Aslında ayrım değil. Bir makyajı kadın da yapıyor transseksüel bir erkekte. Bir pantolonu kadın da giyiyor erkekte fakat bir erkek bir kadının giydiği türden bir pantolon giyse boncuklu taşlı renkli bu onun toplumda yargılanmasına sebep olur.

0|1
    0|0
  • ' HM' reklamını izledin sanırım 🙄

0|0
    0|1
  • Bazı şeyler abatılıyo özellikle renk konusunda evet fakat bu durum moda da cinsiyetin olmaması anlamına gelmemeli. Mini etek tapuklu ayakkabı dişildir meseka ama erkeklerde pembe giyebilir.

1|1
    0|0
  • Yazmış olmak için yazmışsın bu bir. İkincisi karakter için de kullanılır bu sözler.

0|0
    2|1
  • Aynen dogru diyosun

1|1
    0|0
  • Karşı cinse yüklenilirse sevmiyorum. Bana erkeksi denilirse kavga çıkar.

1|0
    0|1
  • Kızlar Devam
    26

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...