İdeolojik farklılıkların çakıştığı bu dünya nereye gider sizce?

ideolojik farklılar her zaman olmuştur ama bugün iyice çeşitlenmekle birlikte hepsi çakışacak kadar güçlü sergileniyor. peki dünya nereye gider?
şahsen ben ideolojilerin en zıt olanlarının birbrinden farklı toplumları oluşturduğu bir dünyanın hayalini kuruyorum. ÜTOPİK tabi ki. ama güzel olmaz mıydı? örnegin ateistler ve teistler kadar iki zıt ideolojilerin birbrinden farklı toplumlar oluşturması güzel olmaz mıydı? ben ateist olarak ütopik de olsa ne güzel olurdu diyorum. eminim diger bir çok ateist de bana katılırr.. çünkü.. çünküsünü iyi bilirler :)

Güncellemeler:
2ay böyle bir sitede bu tip soruların çok fazla ilgi görmeyecegni de biliyorm. yaş oranı malum. çoğunluğun malum %50den üyeler oldugnu da biliyorum.. yine de aklıma geldi soraym dedim
2ay ...

0|0
0|2

Erkekler Ne Diyor 2

• Nereye gider konusuna değinmek istemiyorum. Aslında sorun farklılıklarda değil. Sorun, herkesi kendimiz gibi yapmaya, kendi ideolojimizi topluma yaymaya çalışmakta. Camiye giden bir bey amcanın yolda masada alkol alıp eğlenenlere "muhabbetiniz bol olsun gençler" demesi, masadakilerin "sağolun Allah ibadetinizi kabul etsin demesi", veya tama tersi namazdan çıkanı masaya davet etmek "Allah kabul etsin, buyurmaz mısınız" demek "alkol almam ama sohbetinize dahil olmak isterim" demesi hiç zor da değil ütopikte değil. Mesele yayma vazivesinin, zıtlaklarla uyumlu bir yaşam yerine, zıtlıkların ortadan kaldırmasına yönelik tutum ve davranışlardan kaynaklanıyor diye düşünmekteyim.

0|0
    0|0
    • 2ay

siz de aşırı romantiksizn kusura bakmayın da. bir kere müslüman birinin ya da dini ideolojilere sahip insnların başkalarına saygı duyması son derece bu ne pehriz bu ne lahana turşusu durumu. çünkü adamların zaten kitabında bile kendi ideolojileri dışındakılara saygı yok ve tek dogru kendileri. yani dogmatikler. e bunların kendi başına bir toplum oluşturup başkaları ile karışmadan yaşamaları daha mantıklı

• 2ay

Bir cümle kullandım. Orada dedim ki yayma vazifesinin zıtlıklarla uyumu yerine, zıtlıkları yok etmeye yönelik kullanılması... Nedir bu? Dini ideolojisi olan bir insan düşünün. Bir de karşısında dindar olmayan veya dini ret eden vs. bir kişiyi koyun. Tamam meselemiz de yayma veya çarpıştırma olsun. Din ideolojisi olan bir insan için karşısındaki bir tehdittir. Olabilir böyle düşünebilir ve buna göre hareket edebilir. Aynı ideolojiye sahip bir başkası için de karşısındaki kişi bir tehdit değil Allah'ın, Tanrı'nın, Yaratıcı'nın bir nimetidir. Kendisine doğru yolu gösterme fırsatı tanınmıştır. Doğru yol ne peki? Her insanın kendi inanışı kendi doğru yolu. Sürekli çatışma, baskı, baskılama tercih edildiğinden ideolojilerin olumsuz yönleri ön planda oluyor hep.

• Nereye gideceğimiz belli değil.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...