Kuzey Kore'ye bakış açınız nedir? Yasaklama ve kısıtlamalar sizce haklılık payı taşıyor mu? Ya da bunlar asılsız mı?

1- İnternet (Devlete ve bazo kurumlara açık kullanım halka yasak)
Kuzey Kore’de İnternet halka yasak. Belli kurum ve kişiler Kwangmyong adlı ülke içi intranet ağına erişebiliyor. Bu ağda devletin filtresinden geçen bazı yabancı bilimsel içerikler de var. Belli kentlerdeki üniversiteler, kamu ve endüstri kurumlarından erişiliyor. Ülke dışıyla bağlantı kesinlikle kurulamıyor.

2-Televizyon ( Devlet kanalları haricinde özel kanal yok )
Kuzey Kore’de devletin kısacası ülkenin lideri Kim Jong-Un’un sözcülüğünü, propagandasını yapan sadece devlet kanalları serbest. Ülkedeki televizyonlar da sadece devlet kanallarının frekansını çekecek şekilde üretiliyor ve yapılan programlar da bir parti bülteni tadında.

3-Kuzey Kore insanları
Kuzey Kore halkı devlet tarafından Songbun adlı sistemle 3 ana sınıfa ve 51 kategoriye ayrılır ve her vatandaşla ilgili gizli bir dosya tutulur. Herkesin Songbun derecesi tüm yaşamını şekillendirir; işini, yaşam standartlarını, evliliğini, eğitimini, askerliğini, devletten aldığı hizmeti. Marks ve Engels Songbun’u duysalardı herhalde ağlarlardı. Zaten bir süre önce başkent Pyongyang’daki Kim Il-sung Meydanı’ndan Karl Marx portresi kaldırıldı.

4-Kuzey Kore'de gece hayatı
Ölümsüz Lider Kim Il-sung her yerde olduğu gibi barda da biz emperyalist batılıları güneşiyle aydınlatmaya devam ediyor. :D Kuzey Kore’de gece hayatı aslında yok. Başkent Pyongyang’da az sayıdaki üst düzey partilinin ve büyükelçilik personelinin gidebildiği bir Diplomatic Club ve bir bar var. (Ne kadar eşitlikçi ama)

5-Saç Modeli
Kuzey Kore’de saç modelleri devletçe belirlenir. Kadınlar için 18, erkekler için 10 saç modeli var. inanmayınız. Sadece üniversite öğrencilerine bu kural getirildi, diğer erkekler yine devletçe belirlenmiş 10, kadınlar 18 saç modelinden birini özgürce seçmeye devam edebilecek.

Bunlar K. Kore'ye gidenlerin, K. Kore üzerine araştırma yapanların ve K. Kore'den bir yolunu bulup kaçanların ortaya attığı (iddialardan) sadece bazıları.

Güncellemeler:
2ay Soru güncellenmiştir.
2ay güncel güncel güncel

0|0
3|12

En İyi Erkek Görüşü

• bir cok ülkeyle diplomatik iliskisi yok , özellikle abd nin tehditlerine boyun egmeyen postasinida koyan bir ülke , yasaklar paranoyakca

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• internet yasağı bizdede var sayılır bir yerde patlama oldumu saldırı oldumu internet direk iptal interneti kesmiyorlar çok akıllılar ya yavaşlatıyorlar ama hiç farkı yok kesmekle

1|0
    0|0
    • 2ay

İnternet toptan halka yasak burada hatırlatırım. Onu bıraktım yasak olmayan yerlerde yabancı adreste giremiyorsun bir tutulamaz yani :)

• Farketmez sonuç olarak orada faşizm vardır. Aslında her yerde biraz da olsa faşizm vardır. Sadece dünyada faşizmin zirve yaptığı yerlerden birisidir kuzey kore. Halk halinden memnun ise faşizm değildir elbet.

1|0
    0|0
    • 2ay

Memnun olmayana kaçma hakkı ya da dile getirme imkanı olsa söyleyecekler rejimi eleştiren idam ediliyor. Bu da dediğiniz gibi kendi ideolojilerinin faşizanlığını yapar hale getiriyor onları

• 2ay

Peki hiç düşündündünüz mü Suriye'de neden iç savaş var? İdeoloji için. Düşünce özgürlüğü için. Benim yönetim stratejim uygulansın diye. Kuzey Kore halkı da hükümete karşı iç savaş çıkartabilir. Sonunda ölüm olsa bile bunu yapmalılar. Osmanlı Devleti boşuna 1. Dünya savaşında binlerce şehit vermedi. Bu vatan için. Nazi Almanyası canı sıkıldığı için Avrupayı işgal etmedi. Japonya atom bombasını boşuna yemedi. Her halk özgürlüğünün bedelini ödemek zorundadır. Kuzey Kore halkı için de geçerlidir bu. Ölümse ölüm.

• 2ay

Özgürlük için prangalarını her insanın kırıp atması lazım. Bu konuda size katılıyorum.

• Kuzey Kore harikulade bir ülke. Kimsenin sömürgesinde olmayan, kimseye ihtiyaç duymayan, sadece Kuzey Kore halkının üstünlüğüne inanan bir devlet. Kendi kendilerine bir yerlere gelmeye çalışan, kendi silahlarını üreten, kendi sanayisini yaratmaya çalışan, kimseden yardım almadan nitekim bunu başarabilmiş bir ülke. Türkiye'nin de böyle bir ülke olmasını, ABD ve Avrupa sömürgesinde bir devlet olmasına yeğlerdim..

0|0
    0|0
    • 2ay

Bu bir bakış açısı ama bu bakış açısı bence insanın özgürlüğünü demokratik haklarını düşünce özgürlüğünü hiçe sayan bir yaklaşım. ABD ve Avrupa sömürgesi altında değiller ama hayatları ne giyecekleri saçları hatta dillerinden çıkacak her kelime bir adamın dudakları arasında.

• Kuzey kore din karşıtı bir devlet tıpkı İslamcılar gibi dinleri yasaklayarak ateizmi galip getireceğiz sanıyorlar. İslamcılar islamdan başka dinlere nasıl düşman olup ölüdürp islam sancagı dikeceğini sanıyorsa onlarda öyle Hristiyanlıgı yasakladıgı halde kuzey kore güçlenen bir din islamı din olarak tanımazlar çünkü islam bir din değildir siyasi ideolojidir

1|0
    0|0
    • 2ay

Saç stili ile dinin ne alakası var ya da bara sadece üst düzey yetkililerin girebilmesinin onu anlamadım ama?

• 2ay

Klasik geri kaçış hamlesi kürtaja her zaman karşıdır.
      Eşcinsellik konusunda resmi bir ögretimiz yoktu şekle girdi
      Klasik cahil iddiaları hani papa yanılmazdı :)
      Papanın yanılmazlıgının ne oldugunu bile bilmeyecek bir cahille konuşmak çok saçma sana iyi rüyalar hayaller

• 2ay

Hristiyanlık hakkında rehberi islam ve kuranın olanın düşünceleri çocukça olması dogaldır

• Türkiyede oraya benzemeye başlıyor zaten,

1|0
    0|0
  • Bence çok güzel çünkü ,
    Dış ülkelere muhtaç değiller. Ülke her şeyi kendileri üretiyor.
    Abd diğer kimyasal silah üreten ülkeleri tehdit ediyor. Ambargo koyarız ülkenize turist gelmez enerji alamazsınız ithalat ihracat yapamazsınız ekonominiz çöker. diye tehdit ediyor. iran bu tehditlere boyun eğdi çünkü ambargo yüzünden ekonomisi çökme noktasına geldi ve kimyasal silah üretmiyor.

savaş durumunda abd ve avrupa ülkeleri benim sattığım silahları kullanamazsın demiyor. çünkü hepsini kendileri üretiyor. En son kıbrıs savaşında öyle bir olay olmuş abd bize uçakları kullanamasınız demiş ve kıbrısın yarısını alabilmişiz

İnternet ve kanal konusuna gelince dış dünyadaki olaylardan halkın haberi olmaması için yapıyorlar. mesela arap baharı çıktı bütün arap ülkeleri yıkıldı rejimler yıkıldı kuzey korede isyan olabilir ve vatan sevgisi azalır

şuanda sürekli savaş şarkıları söyleniyor abd düşman olarak görünüyor.

0|0
    0|0
    • 2ay

Arap baharı var bizde de olabilir bu yüzden yasaklayalım rejim yıkılır bu yüzden yasaklayalım gibi anlayışlar insan hakları ve özgürlükleri ile ne kadar bağdaşır. Ayrıca bu korku varsa kendilerinde rejimlerinin yıkılacağına dair kendi rejimlerinin adil olmadığını eşitlikle de bağdaşmadığını kendileri de biliyorlar ve çekinceleri vardır demektr. Zaten bunu da önüne geleni idam ederek gösteriyorlar. Vatan sevgisi korku imparatorluğu kurulması ile olacaksa bunu da ayrıca garip karşılıyorum. Siz olaya emperyalizm ve kapitalizm düşmanlığı olarak bakıyorsunuz. Ama ortada 1 doğru 10 yanlış varsa geride o doğruda maalesef kalmıyor. Ayrıca ne vatan sevgisi ki bu insanlarını gruplara ayırıp her biri hakkında dosya hazırlıyor. Yani vatanında yaşayan insana bile güvenmiyor. Kendi eğlenebiliyor her haltı yiyebiliyor ama halkı üniformalarla geziyor ülke dışına çıkamıyor özel mal elde edemiyor.

• 2ay

Dünya şükür ki hukuki ve insani her türlü kazanımını K. kore ye değil insan hakları ve demokrasiyi benimsemiş ülkelere medeniyetlere borçlu. Savaş paranoyası ile kafayı yemiş dayatmacı rejimlere değil. Çünkü onlar sadece kan dökmeye yarayan silahlar üretmekle meşguller istisnaları çok azdır ve kaideyi de bozamaz. İyi akşamlar. Sizinle aynı görüşte değilim benim görüşüm budur sakız gibi uzatmanın da bir anlamı yok tartışmayı sizin görüşünüze isteyemesem de saygı duymak zorundayım. Benim düşüncemin K. kore ve onun gibi dayatmacı diğer düşüncelere karşı en büyük silahı da bu zaten saygı... Dar ağacında sallandırmak değil saygı ve eleştiriye katlanabilme bahanesi aması fakatı olmadan saygı ve hoşgörü.

• 2ay

Bana göre abd yüzünden böyleler abd çok kötü bir ülke herkesi bitirdi

• Komple sevmiyorum işim olmaz.

1|0
    0|0
  • Nekadar ozgurlukcu bir ulke

1|0
    0|0
  • bence ortayı tuturmaları lazım.

1|0
    0|0
  • Bence güzel bir ülke.

0|0
    0|0
  • bana elin korelisinden

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Kampı unutmuşsun hani şu ölüm kampları suçlunun ailesini de kafeslerde tutup ölmesi beklenen

1|0
    0|0
    • 2ay

2000 sınırım olmasa her şeyi yazıcam bir de herkes tarafından gerçekliği çok tartışılmayan az çok kanaat birliğine varılmış iddiaları yazmaya çalışıyorum. Dediğiniz de eğer gerçekse rezalet ki haber olmuştu gazetelerde.

• Bizdede özel kanal yok hepsi parti propogandası yapıyo zaten. İstemedikleri bişey oldumu internet erişiminide kesiyolar. Bu gidişle yavaş yavaş benzeriz

1|0
    0|0
    • 2ay

Çok karamsarsınız bu hale anca bizi K. Kore'nin benimsediği ideoloji getirebilir ki onu da halkımız kabul etmez.

• 2ay

İnşallah kabul etmez halkımız o zaman.

• 2ay

Aman aman düşman başına

• Bu iddialardan daha fazla ve daha kotuleride var. Ülke 1970 lerde yaşıyor izlenimi verilmiş.

1|1
    0|0
Yükleniyor...