Arkadaşınıza borç verir misiniz?

Günaydın :) Şahsen borç almayı da vermeyi de pek sevmesemde kıramadığım insanlar elbette oluyor. Peki siz arkadaşınıza, akrabanıza veya herhangi birine ihtiyacı olduğunda borç verebilir misiniz?

Arkadaşınıza borç verir misiniz ?

1|0
30|20

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 29

• İmkanım olduğu ölçüde veririm elbette. Tabii borç alıp vermek her ne kadar günlük yaşamın olağan bir faaliyeti olsa da kıtlık bilinci yarattığı, bereketi bloke ettiği bir gerçek. Bundan dolayı geri gelmesine çok da ihtiyacım olmayan bir meblağsa direkt olarak bağışlamayı daha çok severim. Para zaten onu iyiniyet üzere paylaştığınızda fazla fazla geri gelen bir enerji. Bunun çok defalar mütecribi oldum...

0|1
    0|0
    • 2ay

Uzun zamandır yüzeysel ve sığ cümleler okuyorum KS'da, tüm bunlardan sonra 21 yaşında birisinden böyle bir cümle okuyacağım aklımın ucundan geçmezdi :) cevabın için teşekkür ederim.

• 2ay

Taltifiniz için teşekkür ederim 🌹

• Kiramayip verdiklerimden hic bir para geri gelmedi ama 20 30 bunlarin lafini yapma veririm. Ama tutupta 100 uzeri asla vermem kimseye

0|1
    0|0
    • 2ay

Aynı durumda kalsam vermezdim açık söyleyeyim, yani hiçbirisinin geri gelmemesi de çok ilginç

• 2ay

400 tl verdim birine gelmedi birime 200 tl verdim ertesi gun soz vercem dedi gelmedi 50 tl verdim birine alalacele isi varmis ertesi gun veririm dedi 1 sene gecti gelmedi yani kisacasi insani paraya vermekten ziyade sugun vercem geri deyip vermemeleri bekletmeleri psikolojik olarak yipratiyor oyuzden bidaha para mara vermem desemde malim ben kiramam veririm. Ama bana gun vermeyin derim elinzde olursa veririsiniz diyorum geciiyorum

• 2ay

Bana biraz borç verir misin diyesi geliyor insanın sana :D

• Param varsa veririm hatta geri istemem ufak bir paraysa

0|1
    0|0
  • Parayi veririm geri vermesini istemem.

0|1
    0|0
  • Kendi paramın olduğu zamanlar verirdim . d

0|1
    0|0
    • 2ay

Sen borç meselesini boşver de hala yemek tarifi paylaşıyor musun :D

• 2ay

Tekrar hoşgeldin öyle ise :)

• 2ay

Hoş buldum teşekkürler :)

• Daha geçen gün 1.000 TL isdedi arkadaşım vermedim çünkü o kadar nakit yoktu normalde yardımcı oluyorum samimi bulduğum arkadaşlarıma.

0|1
    0|0
    • 2ay

1000 TL yüklü bir miktar, yani olsa bile düşünülmesi gereken bir konu, tabi dediğin gibi samimi bir arkadaşınsa ve durumun müsaitse lafı olmaz yine de.

• 2ay

Paradan çok maneviyata önem veriyorum, imkanlarım müsaitse yardımcı oluyorum

• 2ay

Bazen böyle cevaplara şaşırıyorum, hala maneviyata önem veren insanlar görmek güzel

• Ahahahahah gercek arkadas

0|1
    0|0
  • vermiyorum istemezler zaten benden

0|1
    0|0
  • Cok yakin ve guvendigim arkdasimsa veririm

0|1
    0|0
  • hayır diyemem ki ben böyle durumda

0|1
    0|0
  • yani zaman zaman

0|1
    0|0
  • Veririm borç olarak değil karşılıksiz veririm

0|1
    0|0
  • Yakın olduğum iki arkadaşım var onlara hiç düşünmeden veririm. Benim ihtiyacım olduğu zamanda onlar verir. Fazla bir para değilse geri istemeyiz hatta

0|1
    0|0
  • Artık vermiyorum çok yakınlar dışında

0|1
    0|0
  • Sadece çok yakınlarıma veririm, bu da iki elin parmaklarını geçmez... Kendim hiç isteyemem

0|1
    0|0
  • Çevremde borç isteyecek biri yok olsa evet

0|1
    0|0
  • 😃😃Cok güldüm en son 30 tl verdim geri gelmedi bakkimi helal etmiyorum param var 30 tl ye muhtac deilim ama yaptigi mallik

0|1
    0|0
    • 2ay

Adı üstünde borç :) hibe destek değil, geri dönmediğine üzüldüm tabi bu yüzden başkalarına borç vermemek gibi bir hisse kapılmışsındır muhtemelen

• 2ay

Aynen bakkal market onlar tanidik bile olsa geri verilmeli yani iste insanlar bu dunya icin yasadiklari belli kul hakkini dusunen yok

• 2ay

Aslında işin özü de kul hakkı, sırf bu yüzden bile geri iade etmek gerekiyor içime sinmez benim

• YOK VERMEM

0|1
    0|0
  • Veririm tabiki

0|1
    0|0
  • Evet

0|1
    0|0
  • bn veriyorum ama samimiysek veririm

0|1
    0|0
  • ne için kullanacağına ve samimiliğimize bağlı

0|1
    0|0
    • 2ay

Samimisin ama ne için kullanacağını bilmiyorsun, bu durumda ne yaparsın?

• 2ay

Anlıyorum, bu durumda senin için miktardan çok ihtiyaç sebebi önemli oluyor, gerçekten önemli olduguna kanaat getirdiğin şeyler içinde borç verebiliyorsun

• Veriyorum tabikide

0|1
    0|0
  • Eğer başka bir yere borcumu varsa veremem caiz değil😊

0|1
    0|0
    • 2ay

Çok ama çok sıkışık durumda ve cüzi bir miktar istiyor ise?

• 2ay

Kötü bir durum ya. İstemesi bir dert rededilmek ayrı bir dert😬

• 2ay

Kesinlikle öyle, Allah o duruma düşürmesin, borç nasıl istenir onu bile bilmiyorum de işte bir defa oldu onda da elim boş döndüm :D

• Kim olduğuna bağlı

0|1
    0|0
  • Varsa veririm ve paradan ümidi keserim

0|1
    0|0
  • gercekten önemli bir durumsa neden vermeyeyim kiama yeni tanıdığım birine vermem

0|1
    0|0
  • Borç veririm sıkıntı olmaz. Atm de para yokken borç aldiğimda olmuştur. Basit şeyler bunlar

0|1
    0|0
  • erkekse vermem ama kızsa veririm

0|1
    0|0
    • 2ay

Peki neden bu ayrım?

• 2ay

erkekler sözlerinde hiçbi zman durmazlar ve o borcu asla ödemez.

• 2ay

Yanlış anlama ama bunun erkek olmakla hiçbir alakası yok, güvenilmeyecek insanlara denk gelmişsindir

Erkekler Ne Diyor 20

• veririm ve ondan sonra unuturum onu..
    gelirse arkadaşlığımızın hakkını verir, gelmezse o paraya onu da tanımış olurum..

0|1
    0|0
  • Hayatım boyunca daha kimseden borç almadim.. verme konusunda'da çok yakinim güvendigim ise veririm.. zira parasinda değilim ama insanlarin sadık olmamasi sinirimi bozuyor.

0|1
    0|0
  • İs gereği insan sikisabiliyor bazı zamanlarda. İsteyebilecegim ve borç verebilecegim durumlar her zaman var maksimum vadesi 48 saattir :) ne ben kimseyi suistimal ettim ne kimse beni. bir kaç müşteriye bilgisayar vermiştim arkadaş diye :) onlar kayıttan silindi ödeme almadigim için ama onun dışında oyle borclari kestim :) sadece is yaptığım insanlarla var borç harç isi.

0|1
    0|0
  • 100 ve fazlası olursa veriyorum. 20-30 lira istenilince veriyorum ama gönlüm olmuyor. Sebebi 20-30 lirayı geri isteyemem ve ak ların unutturması..

0|1
    0|0
  • kucuk borclarda sikinti gormem

0|1
    0|0
  • Veriyorsun geri isteyince kötü oluyorsun... Hiç verme öyle kötü ol... Paran gitmesin.. borcunu ödeyen insan 100 kişide 60 kişi... gerisi sahtekar... Dolandırıcı, yüzsüz insanlar...

0|1
    0|0
  • Asker de borç para verdim bazı arkadaşlara geri dönüşü olmadı ne yazık ki 🙁

0|1
    0|0
  • Çok güveniyorsam veririm

0|1
    0|0
  • Almamm. ama veririm.

1|1
    0|0
  • Defalarca verdim çok o şekilde para döndürdüm ama hepsini aldım bu güne kadar kimsede alacağım kalmadı

0|1
    0|0
    • 2ay

Alacağının kalmaması iyi, bu durumda arkadaşların borcuna sadık insanlar

• Guvendigim biriyse tabiki.

0|1
    0|0
  • dayanamıyorum bu durumlara , kendımı de yardıma muhtaç olarak düşünüyorum ve verıyorum

0|1
    0|0
    • 2ay

İhtiyaç durumunda sana yardımcı olabilecek insanlara karşı düşünmeden borç verebiliyorsun öyle ise?

• 2ay

bana yardımcı olur veya olmaz dıye düşünmüyorum , bır gun de benım bırılerınden borç ıstedıgım aklıma gelıor sadece

• 2ay

Doğru bir düşünce tarzı, kimin ne zaman ihtiyaç duyacağı belli olmuyor para denilen illete.

• Evet 3 ay önce 300 tl verdim hâla gelecek...

0|1
    0|0
  • Cebimde ihtiyacımdan fazlası varsa verebilirim önceliğim kendi açlığım sonuçta :D

0|1
    0|0
  • Veririm..

0|1
    0|0
  • tabikide

0|1
    0|0
  • Canı sağolsun parada daha önemli şeyler var... polemik bile yapmam cebimde 100 lira varsa 95 lirasını veririm ihtiyaç sahibine...5 lira da yol param olsun

0|0
    0|0
  • Veririm

0|0
    0|0
  • Para ihtiyaci olan carsa faiz karsiligi verilir..

0|0
    0|0
  • Veririm.

0|1
    0|0
Yükleniyor...