Hegel'in efendi-köle diyalektiğinde de bahsi geçen "efendi" yani hükmeden, emreden kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Okulda, işte , ozel hayatlarimizda kisaca toplum hayatinda hepimiz "hükmeden" tiplerle karşilaşmışızdır. Şahsi kanaatim bu kisilerin sagliksiz bir ruh hallerinde oldugundan yana ve şu şekilde hissettiklerini düşünüyorum."Emrediyorum cunku zayifim, emrediyorum cunku ozguven eksikligim var, emrediyorum cunku kendimi güçlü hissetmem gerek" Sizce bu "efendi" olayi varolan gücün yansıması mı? Yoksa varolmayanın zayıflığı mı?

1|1
6|20

En İyi Erkek Görüşü

• Diyalektik esasen bir kac satır ile ifadesi cok zor bir olgu. Ama Karl marx sın sosyolojisi i kullanarak durumu daha hızlı algılayabiliriz. Toplumlar kaçınılmaz olarak sınıflardan olunur. Asıl olan sınıflar arası eşitliğin sağlanmasıdır. Efendi veya burjuva için ise iki güdü kaynağı vardır kanımca. İlki toplumsal yaşamın kaçınılmaz yansıması. Kapital güce hakim olma. Kapital güce hakim taraf gücünü alt sınıfların emeğine ve varlığına borçludur. Bu nereden ile gücün muhafazası için kapitalizm odaklanması ve korunması gerekir. Buda efendi veya burjuvaya emperyalizmi arac olarak kullandırma zorunluluğu getirir. İkinci güc ise insanların güdüleridir. İnsanın beğenilme üstün olma istegi toplumsal sartlar ile birleşince ortaya böylesi sosyal adaletten uzak vahşi yaşamı betimleyen bir sistem oluşturmaktadır. Son olarak böylesi kaliteli düşünce ve sorular için teşekkür ederim. Sanırım siteye artık daha sık gireceğim.

2|3
    0|0
    • 2ay

Açıklayıcı yorumunuz ve yorum sonunda isnad ettiginiz guzel cumle icin cok tesekkurler. Marx Hegelin diyalektik mantigini kendi felsefesi ile harmanlayarak topluma dediginiz sekilde uyarlamis cok ta hakli ama ben toplumsal degil daha bireysel daha varolusa ozgu yorumlar bekliyorum.

• 2ay

Size nasıl tesekkur edebilirim bilemiyorum. Durumu ayrıntılı bir şekilde hem bireysel hem toplumsal anlamda acikladiginiz icin vakit ayirip bu şahane bilgi paylaşimini bizden esirgemediginiz icin minnettarim.

• 1ay

Rica ederim bilgi paylaşmayı öğrenmeyi be savunmayı seviyorum. Büyük bir zevk ile yazdım ama hala yorumu tamamlayamadım. Ve sanırım artık taamlasam da bira gec kalmış olurum.

En İyi Kız Görüşü

• Köle deme şimdi damlarlar

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Kisiye ve duruma gore degisir. Cogunlugu bahsedildigi gibi olmakla beraber. Bazen bir amac ugruna duzeni ve yonetimi saglamak icin kisi bu duruma girisebilir. Burdada kisinin sahsi bencilligi on plana cikar kazan kazandir mi felsefesi yoksa hep bana mi

1|0
    0|0
  • Psikanalizdeki ego kavramı çok önemli bu hususta. İnsan, sürekli olarak birbiriyle rekabet ederek bir üst rütbeye taşınmak ister ve ancak bu şekilde övgü alacağını düşünür. Ama unutulan bir şey var, üst rütbeye geçen insan bunun mutluluğunu yaşayacağı yerde tekrar bir üst mevkiye ulaşmak isteyeceğinden ötürü, aslında hiçbir zaman mutlak mutluluğa ulaşamaz, sadece yaşayamadığı mutluluk hazzını emir vererek almaya çalışır. Yeni bir mevki kazanınca altındakiler onun için alt sınıf yani emir alan, saygı gösteren, önünü ilikleyen sınıf. Alttakiler için ise o, saygı gösterilmesi gereken biri. Toplumsal kanunlar gereği kişilere itaat eden-emir veren mevkileri layık görülür. nietzche ise itaat etmenin, emir almaktan daha zahmetli olduğunu söyler

1|1
    0|0
  • Kendini tatmin etme ve kanitlama cabasi

1|0
    0|0
  • Zayıf olduğunu kabullenip, güce tapma eğilimi.. Eksikliklerini, zayıflıklıklarını çok rahat bir şekilde absorbe edebilirler bu şekilde.. Araya konulan mesafeler, yanlış olsa bile geri adım atılmaması vb.. bu kanıyı güçlendirir..

1|0
    0|0
    • 2ay

Ve boylece taktiklari "efendi" maskesi ile kölelesirler. Asla geri adim atmayacaklari icin kimliklerinden olurlar...

• 2ay

Kesinlikle.. Bu konuda Schopenhauer ön planda kalıyor. Hegel konumu itibarı ile popüler olmasından faydalanarak biraz gereksiz haklı gösterildiğine inanıyorum.. Ama Estetik ve Sanat kavramlarında hemfikir olduğum saygı duyduğım gıpta ettiğim birçok düşünceleri de var.. Fakat konuya dönecek olursak Schopenhauer sanırım bize son sözü söyler..
      Sana çok teşekkür ederim, böyle bir konu açtığın için, bunları düşündüğün için, benimle paylaştığın için.. Şu an aldığım hazzı anlatmam mümkün değil..

• 2ay

Düsüncelerinize ne ekleyebilirim ki.. Ayni sekilde bende buyuk haz duydum ben tesekkur ediyorum degerli yorumlarinizla katılımda bulundugumuz icin.. Ayrica Hegel-Schopenhauer sorunsalinda ayni sekilde dusundugumuzu bilmek mutlu etti beni))

• Normalde Hegel, kendi çağındaki yönetim şekline göre analizlerde bulunmuştur, fakat ileriyi görmüş olmalı ki, aynı eStanteneler günümüzde de kıSmi de olSa yerini koruyor...

1|0
    0|0
  • Emrediyorum çünkü güçlüyüm senden üstünüm yenilmezim.. Bunun sebebi ayrıca kibirdir.. kimisinde zayıflık olduğu gibi kimisinde de kibirden kaynaklanır..

1|0
    0|0
    • 2ay

Uzun zamandır gördüğüm kaliteli sorulardan biri.. ergenlerin saçma sapan soruları trollemeleri bıktırmıştı

• Gücü elinde tuttugunu sanma olaylari iste oysa ihtiyac olmasa hizmet etmez kimse kimseye guclu olanin akli gucsuz olandan daha iyi calismaya bilir bazen tarihte iflasin esiginden beyin firtinalari yapilmasina ragmen sonuc alinamamis ama bir hic sayilacak kisiden temizlik gorevlisi bir calisaninda fikri alinmasiyla kurtulan sirketler var sonucta sahiplik bazen bize gerekli bizde sahip olmak isteriz ama liderlik yorucudur

0|0
    0|0
  • Bazıları özgüvensiz olduğu için yaptırım uygulamaya çalışır.

1|0
    0|0
  • Hegelin de Allah belasını versin efendinin de

0|0
    0|3
  • Güçsüz kimse emredemez

0|0
    0|0
  • sublımınal mesaj mı içerdi bu şimdi pek anlamadım

0|0
    0|0
  • Fantezi olarak güzel 😃
    Ama onun dışında olmaz.

0|0
    0|0
  • Tamamen varolan güçün yansımasıdır. Kendimden biliyorum be oğlum ;)

0|0
    0|0
  • Tek sebebi kibir ve içindeki dinozor kadar olan egosu ve ufaklıktan beri özendiği efendiler

1|0
    0|0
  • Acınası kişiler...

0|0
    0|0
  • Emrediyorum çünkü sen bana aitsin,

0|0
    0|0
  • efendi köle bir nevi sado mazoşizm yani sekste yaşanan şeyler. günlük hayatta herşey dozunda olmalıdır düşüncesindeyim. sevgilime köle olmak isterdim. tabi fantazilerde :) :)

1|0
    0|0
  • Cinsel sahabelere bayılırım

0|0
    0|0
  • Varolan gücün yansımasıdır. Ben özel hayatımda güçlü bir kadın isterim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Emrediyorum cunku gucluyum

0|0
    0|0
  • Sevmiyorum öyle kisileri

0|0
    0|0
  • Demek böyle şimdi anladım millet köle olmak istiyor 😂😂😂 gelin kölelerim gelin 😂😂😂

0|0
    0|0
  • Var olan gücün yansımasıdır. Para insanı değiştirir hesabı gibi. Emrediyorum çünkü benim param ve itibarım var şeklinde dusunsurler.

0|0
    0|0
  • Varolan gücün yansıması.

0|0
    0|0
Yükleniyor...