Dini duygular neden sömürülüyor?

Bugün katıldığım bir konferansta da bunu buram buram hissettim. İnsanlar bir olay anlatacak ama geçmişteki ya da günümüzdeki inançları sömürmek adına konuşmalar yapıyorlar. İnsanları din ile yönlendirmeye çalışıyorlar. Onları dinlerine göre yargılayıp gruplaşmaya sevk ediyorlar. Fakat sonra önemli olan insanlık diye dolanıyorlar. Ne kadar saçma bir düşünce tarzı.
Sizce dini duygular neden sömürülüyor? Zihinleri ele geçirince insanları yönetmek daha kolay mu oluyor?

1|2
2|23

En İyi Erkek Görüşü

• efendiler
    biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil
    bilakis bu tip yapılar din ve devlet düşmanı oldukları
    Selçuklu ve Osmanlıyı bu yüzden batırdığı için yasakladık.
    çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat
    etmezseniz göreceksiniz ki: bazı kişiler bazı cemaatlerle
    bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne
    sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra
    devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.
    ayrıca unutmayın ki; o gün geldiğinde, her bir taraf
    diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.
    Mustafa Kemal Atatürk
    17 aralık 1927. Ankara

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• dini duygularını belli eden Ben buyum şundanım diye gezen herkes sömrülmeye muhtaçtır.
    Gizlice yaşayacaksın

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 22

• Şu sözü asla unutmayın.. Yahudi ''Dünyada en iyi ticaret din ticaretidir'' demiş.. çok para orda, istediğin kadar kadın orada ve kulluk , le kıllık da orada. Bir öğretmen 2000 Tl maaş alıyor ama imam 5000 Tl alıyor.. Öğretmen insanları aydınlatıyor imam ise karatıyor.. Jeeplere binen sıkmabaş hatunları görüyorsunuz başka söz söylemeye gerek var mı.. Şu anda mercedes sahiplerinin %75 tarikat ve cemaat ileri gelenleri..

0|0
    0|0
  • Fanatikleşen insan yapılan yanlışları daha doğru, doğruları da eşsiz görür. Ortada bir diğer grup varsa ona karşı olmak için birlikte olurlar. Din kişilerin hayat boyu önem verdikleri bir düşünce ve kişinin içini bilmeden söylediklerine en kolay kanabilecekleri, kanınca da en kolay fanatiklik yapacakları konulardan biri. Bu yüzden para ve güç için liderik yapmak isteyenlerin çoğu onu kullanıyor sonuç olarak gruplaşma oluşuyor ama liderlik kazanılıyor. Olan birbirlerinden ya da hiç yanımadıkları kişilerden nefret etmeye başlayan topluma oluyor.

0|0
    0|0
  • Din en büyük afyon dur. Bunu ülkemizde çok güzel görüyoruz. Soylenilen anlatılan din değil yaşanılan din olursa amenna. Ne diyor ayette mal biriktirmeyeceksin ama Ramazan ayında hep aynı şeyleri anlatan Hatipoğlu çok güzel mal biriktiriyor. Soylenilen din başka yaşanılan din başka.

0|1
    0|0
  • Butun inanclar somuruye aciktir en derin inanclar 3n fazla somurulenlerdir

0|0
    0|0
  • Bu ülkede allah diyen lider çobandır.

0|0
    0|0
  • Bizimki gibi egitimi zayıf insanlardan oluşan ülkelerin en büyük doğal kaynağı "kerizleri" dir. Avcı olanlar (politikacilar zenginler din adamlari.. vs) bu büyük doğal kaynağı asla heba etmeyecek kadar zekilerdir.

0|0
    0|0
  • zayıf ve sorgulanmaktan korkulan nokta

0|0
    0|0
  • İnsanları yönetebileceğin tek yol inançlarıdır çünkü.

0|0
    0|0
  • Çünkü toplumumuz buna o kadar müsait ki ya çıldırıcam bugün dersteyiz adam gitmiş Kur'an-ı Kerim eğitimi veren sınıfı seçmemiş felsefe sınıfını seçmiş sonra hoca birşey anlatmaya başlayınca ama hocam kuranda öyle yazmıyor ki diyor. E bu insanları daha kolay nasıl yönetebilirsin ki?

0|0
    0|0
  • Eğitimsizlik he eğitim alanlarıda görüyoruz orası ayrı mesele, sanırım insanın kendisini geliştirmesi önemli.
    Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır, Diploma insanın cehlini alsada; "Hamurunda varsa eşeklik, baki kalır.
    Fuzuli.

0|0
    0|0
  • İnsanları yola getirmek daha basit çünkü

0|0
    0|0
  • insancıklar buna çok müsait çünkü :D
    o yüzden 1 milyar kelle sayısı var

0|0
    0|0
  • İnsanları en kolay din üzerinden kandırabilirler çünkü...

0|0
    0|0
  • cunku o sekilde yonetmek daha kolay

0|0
    0|0
  • Katılıyorum. saf insanlar üzerinde etkili

0|0
    0|0
  • Cahil insanları din ile istedigin gibi kullanabilirsin

0|0
    0|0
  • Amaç uğruna kendi çıkarları uğruna bu kadar basit

0|0
    0|0
  • Her şeyimi dine göre düzenliyorum bundan da memnunum umrumda değil diğerleri

0|0
    0|0
    • 2ay

Keşke herkes ben dinimi yaşıyorum diğerleri umrumda değil dese. Ancak insanlar dini, kendi sözlerine destek olması için kullanıyorlar 😕

• 2ay

@Turq-uoise ben inan her dakikamı dine göre düzenliyorum bu harika bir şey

• Cahil insan çok

0|0
    0|0
  • Cehaleti yonlendirmek icin yeni model, bak en az yarimizda model boyle..

0|0
    0|0
  • ? as

0|0
    0|0
  • uyguları somurmek kolay dıye

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Türk insanının hassas noktası din, gelenekler..

0|0
    0|0
Yükleniyor...