Müslümanım ama?

Açıkçası neden cariyeligin ve koleligin kalmadığını anlayamıyorum. Çok eşlilik hak gibi görülüyor. Şartları kuranda yazmıyor. Bazı şeyler dönemselse o zaman Kur'an evrensel olmuyor. O zaman neden bazı şartlar uyarılar yok? Anlayamıyorum açıkçası. Kur'an da erkek üstünlüğü var bir yere kadar kabul edilebilir ama fazlaymis gibi geliyor. Neden böyle ben anlayamıyorum?

Güncellemeler:
Açıklayabilecek olan var mı?
Başka?

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi islami kurallarla yönetilen bir memleket olmadığımız için ve herşeyi parça parça birleştirdiğin için bazı kurallar sana farklı görülebilir.

Öncelikle Kölelik ya da cariyelik dediğimiz sistem ile işçilik patronluk arasında çok büyük bir fark yok. Kur'an yanlızca böyle bir realiteyi düzenlemiştir. Büyük savaşlar sonucunda ortada kalması muhtemel insanların hakları bu şekilde düzenlenmiştir. Bu gün olmaması yarın çok büyük bir savaşın sonucunda yine aynı durumların oluşmayacağı anlamına gelmez.

Çok eşlilikte yine buna mükabil bir durum diye düşünüyorum. Büyük savaşlarda Savaşı kazanan tarafta bile Büyük bir kadın nüfus fazlalığı oluşabilir. Böyle bir durumda tavsiye tek eşlilik olmasına rağmen realiteyi düzenleme şekli ve iznidir bu konu.

Kuranda Kulluk ve kulluk vazifesi bakımından bir erkek üstünlüğü yok. ancak fiziki şartlar bakımından kadın ve toplumdaki yeri açısından düzenlemeler var. Örneğin kadının ne kadar parası olursa olsun eşine vermek durumunda değildir. ailenin geçimini sağlamak durumunda olan erkektir. yani erkeğin parası aile bireylerininken kadının parası kendine aittir.

0|0
    0|0
    • Sen evrenselden ne anlıyorsun. Bütün dünyada ve bütün şartlarda her zaman diliminde aynı anda aynı şekilde geçerli olmasını mı istiyorsun?

İhmal ettiğin ya da görmezden geldiğin nokta şu. Dünya her an değişiyor ve her anda değişmeye devam edecek. Ancak senin içinde bulunduğun toplum ile dünyanın bir başka ucunda başka şartlarda yaşayan insanlar aynı imkanlara sahip olamayacak her zaman.

Örnek vermem gerekirse Londradaki müslüman bir iş adamı eğer dinine bağlıysa eşi haricinde 7-8 kadını aynı anda idare edemeyecek en fazla 4 ve bunların arasında rıza da dahil olmak üzere haksızlık huuksuzluk yapmadan eşit davranması gerekecek. Zambiyadaki adam 30 kadınlık bir harem oluşturup her yıl yeni birini ilave edemeyecek. Güneydoğudaki kumaların durumuna bakarsan o aşiret reisi müslüman olmasaydı tek eşli mi olacaktı sanıyorsun.

Batı şehirlerinde dini hiçbir şekilde takmayan ateistlerin bile kaç kadınla yaşayıp kaç kadını madur bıraktığını biliyormusun?

• Öyle erkekler de var. Karaktersiz insanların yaptıkları bunu haklı çıkarmıyor. Ayetin iniş sebebi de belli ama insanlar bunu kötü kullanıyor.

• Turkiyede ve dunyada erkekler daha fazla cok eslilik olsa diger erkekler ne olacak?

En İyi Kız Görüşü

• Ben de sorguluyorum. Erkek ustunlugu neden ayricaligi neden diye

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Dini kurallar eskiden gerekliydi. Tabii ki o kurallar üstün bir zeka tarafından artık ihtiyacı olunmayacağı zamana kadar çok iyi işleyecek şekilde yapılmış. Hızlı evrensel iletişim ve tarih bilgisiyle modern ve gelişmelere uyacak kanunlarımız var. Hayatın her yerinde yapılması gerektiği gibi eskiye takılıp kalmamalı, yeniyi düşünmeliyiz. Eskiye bağlı kalıp dışarıya kendini kapatanlar düşünmeden başkalarının kuklaları oluyorlar.

0|1
    1|0
    • O zaman dediğim gibi Kur'an evrensel olmuyor

• kafan karıştı yani

0|0
    0|0
  • kuranda erkek üstünlüğü var çünkü yuvayı dişi kuş yapmaz erkek yapar.. çünkü erkeğin kadını tavlaması gerekir ki yuva kurulsun..

0|0
    0|0
    • Sorularımin cevabı değil bu

• Beynin sulanmış

0|0
    0|0
  • kuranı tamamen okudunuz mu?

0|0
    0|0
  • Kuran-ı Kerim tabi ki evrenseldir... Hz. Allah bizi yaratan haşa bilmiyorda biz mi biliyoruz...
    Ayrıca erkeklerin birden fazla kişi ile evlenme hakkı zannedersem cinsel anlamda tatmin olma amaçlı değil başı boş kalmış kadınlara sahip çıkma hakkıdır...
    Ve bir erkek bir kişi ile evli ise kimse demez 2. ciyi neden almıyorsun diye ama günümüzde insanlar zaten 20 eşli falan oldu evlenmeden herkesle yatan bir gruh var zaten

0|0
    0|0
    • Kadınlarda da var malesef

• Cok yazik

• aynen...

• Kuranda fiziksel guc acisindan erkek ustunlugu vardir...
    Kuran evrenseldir ve eger bakabilecek durumdaysaniz cok eslilik yapabilirsiniz fakat esit davranacaksaniz tabiki bence esit davranmak pek mumkun değil

0|0
    0|0
    • Nüfus sayımı ne olacak peki mesela Turkiyede erkekler fazla çok eşlilik olsaydı çoğu erkek evlenemezdi. Hem kadınlara yazık değil mi doğuda çekilmiş bir belgesel kuma kadınların yaşadıkları dram anlatılıyodu. Uzuntuden kendime gelemedim bir sure

• Sizde haklisiniz ama kadınların cile çekmesini kuran ya da Allah istemezki bunun suçlusu Kuran ya da Allah değil insanlardir ve Kurandaki cok eslilik yalniz cinsel anlamda değil sahiplenme anlamindadir sokakta kalmis vs sahiplenmedir. Bende desteklekmiyorum sadece tarafsiz bir sekilde size anlatıyorum. :)

• Kur'an anayasadir. Hadislere bakmadan amel edilemez. Kur'an evrenseldir.

0|0
    0|0
    • Anlat o zaman

• Söyledikleri beni tatmin etmiyor

• Mesela neyi anlamıyorsun bana sor

• dini nekadar biliyosun sen :)

0|0
    0|0
    • Sen ne kadar biliyosun anlat ogreniyim

• Olur

• yok kalmadı

• cok irdelememek lazım