Suudi kadınların özgürlük mücadelesi, günümüz dünya kadını tarafından daha yüksek sesle bağırılmalı mı?

Suudi Arabistan'da bir kadının pasaport alabilmesi, ülke dışına çıkabilmesi ve evlenebilmesi için babası, erkek kardeşi, eşi ya da dulsa oğlundan izin alması gerekiyor.Suudi kadınların özgürlük mücadelesi, günümüz dünya kadını tarafından daha yüksek sesle bağırılmalı mı?
Ev kiralamak, hastanede tedavi görmek ve dava açmak gibi işlemlerde de çoğunlukla erkek izni aranıyor.
Yasal olarak gerekli olmasa da birçok iş yeri ve okul, "vasi"sinin izni olmadan kadınları kabul etmiyor.

14 bin kadının adı ve soyadıyla beraber imza verip mahkemeye başvurması dünya çapında ses getirmesi gereken bir başkaldırı değil mi sizce de?

2|2
22|65

En İyi Erkek Görüşü

• Bizim ülkemizde birde MUSTAFA KEMAL ATATÜRK"ü sevmeyen kadınlarımız var. şunların halini görsünlerde ibret alsınlar.

2|5
    1|1

En İyi Kız Görüşü

• Aslında bir görünen kısım var rahat zengin hayatı yaşayıp her istediğini yapan arap kadınları birde diğer kısım fakir sisteme uymak zorunda olan arap kadinj yani söyle düşünmeyin hepsi bu sisteme uymuyor arap Kraliçe bile sisteme uymuyor halkı kapalı giyiniyor kendi açık basit bir örnek birde hizmetcileri var evlerde ev içi döşemeleri çok önemli mal varlıkları var yani arap kadinindan çok önce kendini düşün Suudi Arabistanda fakirden çok zengin kesim var.

1|1
    1|0
    • 2ay

Suudi Arabistan'da fakir yok akıllı olun NE fakiri bir tane bulamazsın yok oraya giden muhacirler fakirdir çalışmak için giden Afrikalı Pakistan'lı Endonezya'ylılar var onlar biraz fakir halkında bir tane bir tane fakir bulamazsın

• 2ay

@Emrene tartışmayacam seninle yüzde yüz hepsi zengin değil.

• 2ay

Fakiri yok dedim ben zaten zengilliğin nisabı herkese göre değişir ama fakir yok her suud vatandaşı yattığı yerden 4.000 riyal alıyor orada herşey burdan ucuz

Erkekler Ne Diyor 64

• Bu tüm kadınlarımızın bir kere daha oturup düşünmelerini gerektiren bir durum. Atatürk ün kadınlarımıza ne kadar değer vererek onları erkeklerle eşit haklara sahip yaptığı Türkiye Cumhuriyetine ve Atatürk ilkelerine en çok sarılması gereken kadınlarımızın, bu Cumhuriyete neden en çok sahip çıkmaları gerektiğinin kanıtı. Bundan 100 yıl önce dünya kadınlarından bile önce haklarına kavuşmuş olan kadınlarımız ne kadar şanslı. Umarım ordaki kadınlarda bir an evvel bu haklarına kavuşurlar zira, kadın ne köledir ne de izin alarak yaşaması gereken bir cariye, kadın da erkek gibi bir insandır. Saklanması ve gizlenmesi gerekmez, hür doğar ve hür yaşar. Bugün ben bir erkek olarak bile bunları düşünebiliyorsam bu Atam sayesindedir.

2|2
    0|3
  • Bunlara özenen milyonlarca kadın var ülkede, ben en çok bunu anlamıyorum.

3|2
    1|1
  • Kadını çırılçıplak soymak, çalışmak zorunda bırakmak ona özgürlük vermek değildir, kadını kapitalizme köle etmektir.

2|1
    3|1
    • 2ay

Türkiye'de kadınlar çalışmak zorunda değil, kendi istekleriyle çalışıyorlar. Yani seçim hakları var. İslamcı kadın düşmanlığınızı sevimli göstermek için bu kadar saçmalamayın.

• Arabistan'da kadını insan yerine koyan kim var ki zaten? Hepsi bir taraflarından yasalar uydurup yürürlüğe koyuyor, bazı okumamış cahiller de adına şeriat diyor. Hangisine yanayım bilemedim.

6|0
    3|4
  • seriat iyidir diyen zihniyetlere ders olur diyecegim ama hic sanmiyorum
    birde ozgur laik bir ulkede yasarken seriat gelirse daha iyi olacak diyen hanimlarin herseyine karisilsa nasil davranirlar bilemedim simzi

1|2
    1|2
  • Şeriatla yönetilen kadınlar özgürlüğe, laikliğe, özgür laik haklara sahip kadınlarımız böyle bir hayata özeniyorlar. İlginç.

4|3
    2|1
    • 2ay

İnsanların doğdukları çevre, yaşam tarzı o kişiyi toplumsal bir serüvenin içine iter. Ve sonrasında bu düzenin yanlışlığını farketmek ve başkaldırabilmek özenmek değil, hakkını savunmaktır.

• 2ay

@Mrvsdea haa şeriat ile yönetilen bir ülke her kadının hakkı diyosun yani... sonra tekrar döneriz bu yanlıştan falan. Tabi. Hıhı

• Adı ve soyadıyla mahkemeye başvuru yapabildiğine göre durum o kadar da vahim değil!..
    Ben Suudi Arabistanı gezdim halkın %90 nı kadın erkek şu an ki yönetim biçiminden memnun illa ki ne yaparsan yap bazı çatlak sesler her yerde her zaman çıkar!..

2|4
    1|1
    • 2ay

Çatlak ses? Catlak ses dedigin şey özgürlüğün eşitliğin laikligin sesi aslında ataturk un bize seneler öncesinden verdiği ses. Yazık sana

• 2ay

@Jodienaiden

Ben Suudi Arabistan'ı savunmuyorum adamların itikadında bile problem zaten şeriat denilen şey onların uyguladığı kurallar değil bozuk vehabi mezhebi zihniyeti ama Allah'ın doğrusu neyse onu söylerim ben çok gezdim Arabistsnda Mekke Medine Cidde riyad taif gitmedim yeri kalmadı nerdeyse bir gün medinede hastalandım hastaneye gittim ne görüyüm hastanedeki doktorların çoğu kadın ve beni bir bayan doktor muayene etti hemde odasında tek başına bayanlar orda ticaret yapabiliyor tek başına sosyal yaşantının direk içindeler demek istediğim burdan böyle her söylenenlerin üzerine atlamayın hemen bunların çoğu algı yapmaktadır amaçları İslamı karalamaktır ben buna kızıyorum burda herkes bilip bilmeden sallıyor

• 2ay

@tambirakrepp
      Bunlar hep algı operasyonu ve sizlerde bunu bal gibi yuturuyırlar size yok erkekler beş altı tane evliymiş yok şöylemiş yok böyleymiş miş miş miş bu mişler sabahlara kadar yazsam bitmez gidin bir suudu dolaşıp gelin öyle konuşalım burda dünyanın neresinde bir erkeğe beş altı kadın düşüyor istisnalar kaide bozmaz dünyanın her yerinde zengin erkekleri hep bir kaç dostu vardır eşinin haricinde burda ise nikahlı evlenmiş tek tük çift eşli görebilirsin ama çok nadir legal yani bu adamın durumu hanımının rızası ile evlenmiş peki diğer dünyadakiler ne olacak bırakın bu işleri biraz aklınızı kullanın

• Ülkemizdeki kadınların bir kısmı bunlardan olmak istiyor, bence o kadınları buraya alalım, bizim o özenen leşleri oraya gönderelim.

2|1
    0|0
  • musluman kadin mahremsiz uzak yolculuk yapamaz nebi (sav) yasaklamistir. bu ona deger vermek onu korumak icindir. özgürlugunu falan kisitlamak ona ikinci sinif muamele yapmak icin degil. dini yanlis yasayanlara bakarak degerlendirmemeli asil kaynagindan ogrenmeye calismali

3|1
    5|1
  • Bütün erkeklerimiz bir anda feminist kesilmiş hayırdır daha fazla bacak ve dekolte görme isteği mi acaba? Cinsel organlarının bir kısmını kapatıp sağda solda dolaşan kokoşlar artık midemi kaldırıyor. Sudi Arabistan gibi olmasını istemiyorum ama ortalıkta yarı çıplak gezenlere de karşıyım.

2|3
    3|2
  • Dünyanın her yerinde kadın cinayetleri , kadınlara yönelik şiddet varken nasıl dünya çapında ses getirebilir ki bayanlar.. bence en büyük ses getirecek olay adam gibi adamların çıkıp kendini erkek sayanların karşısında kadınlar için set olması ve bunu dünya genelinde uygulanabilirse bence çok daha büyük bir yankı oluşturabilir diye düşünüyorum

1|2
    0|0
  • Baş kaldiri olsun zaten. Şerefsiz prensler orda burda bikini kadınlarla yiyip icmesini biliyor. Veya prenses yurt dışında dar kıyafetler giymeyi biliyor. Çifte standart olmamalı.

0|0
    0|0
  • hatunlardan Ataya bir teşekkür beklerdim ama neyse. güzel bir haber şeriat araplar içinde bile çatlamaya başlıyor

1|2
    1|4
  • Şeriat bu değil şeriat Allah'ın kanunlarıdır arkadaşlar bu araplar biraz yobaz geri kafalılar neyse uzun uzun yazsamda kimse anlamayacak

2|0
    2|2
    • 2ay

Kuran'da, hangi sure olduğunu unuttum, kadınlara 'Gezmeye falan çıkmayın, erkeksiz fazla dolaşmayın, evinizde oturun, mümkün olduğu kadar az ortalarda görünün' diye ayet var.

Yani Allah'ın kanunları aşağı yukarı böyle.

• 2ay

Kurani defalarca okudum medresede büyüdüm, Nisa suresini kast ediyordun ve orada öyle bir kelam yok

• 2ay

Ahzab 33. Evlerinizde oturun diye açıkça söylüyor

• Bizim akplilerde bunlar gibi olmak için oy veriyor

2|3
    3|1
  • değil 14 bin 1 milyon kadın bile olsa öldürür acımazlar. Şerefsiz bir yönetim var. Kral abd askerlerine seks hizmeti versin diye abdli p*rno yıldızlarının ücretlerini ödüyorken kendi ülkesinde bir kaç eyalette abd üslerinde eğlence partileri içkili fuhuşlu mekanlar tahsis ederken ülkesinde göstermelik eziyet ediyor. Bunuda İslam diye yutturmaya çalışıyor. Halbuki Peygamberimiz zamanında kadınlar erkekler gibi savaşır ata binerdi.

0|0
    0|0
  • Onlarda bizimkiler gibi biat etsin çapulcu olmasın protesto da neymiş

0|0
    0|1
  • Erkekler işlerine nasıl gelirse öyle yönetiyorlar işte. Çok vebal altında olan var çooooookkkkk...

0|0
    0|0
  • La olum oturun oturdugjnuz yerde libya suriye gibimi olmak istiyosun düsmanlar gelip evinizdemi tecavuz etsin siz ailenimizi öldursun batinin oyunlarina gelmeyin

0|1
    0|0
  • ya gerek yok gözünüzde büyütüyorsunuz kadın haklarını. şu an herşey normal zaten. onlarda da normal ama bazıları illaki suyu bulandıracak

0|2
    0|3
  • Ne faydası var

0|0
    0|0
  • Cabuk gercek islam bu degil diyenler gelmeden

0|0
    0|0
  • yaşasın şeriat. kadınlar köledir erkekler üstündür. yani islamda öyle

2|1
    3|1
  • arapları sevmiyorum ama kadınlarının düştüğü duruma üzülüyorum

1|0
    0|0
  • 14 bin vs Milyonlar :D

0|0
    0|0
  • Eylemler

0|0
    0|0
  • Önce siz kendi özgürlüğünüzü kazanın'da digerleri kolay 😉😀

1|1
    1|1
  • İslam inşallah bu yobazlardan, adını kirletenlerden kurtulacak.

0|0
    0|0
  • aslında böyle ülkeler yüzünden yanlış olan şeylere bile bazen savunma hissi yaratıyorlar.

0|0
    0|1
  • haklisin

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    34

Kızlar Ne Diyor 21

• Araplardan nefret ediyorum zaten en iğrenç milletlerden birisi benim için onlar. islamda kadın yüceltiliyor denilse de kuran okunulduğunda hadi okunmasa bile şeriat olan ülkelere islam ülkelerine bakıldığında kadının ne konumda olduğu çok rahat görülürür.

1|1
    1|0
    • 2ay

Kuranda ne kadar kadın üstün tutuluyor gibi gözüksede alttan alttan aşağılanıyor sanki o kendini koruyamaz kocasız kendine bakamaz gibi

• 2ay

@VoynukReis :D evet arapların kanında var pştluk

• 2ay

@Minercelik Suçu resmen kutsal kitaba atmışsın. Senin bu yorumuna cevap veriyorum ve diyorum ki suç kitapta değil Arap zihniyetinde. Nesini anlamadın ki

• yoo değil
    bence çok güzel uygulamalar
    yani kadın kim ki
    bu başkaldırıyı yaparken
    erkeklerine sormuşlar mı
    utanmazlar
    ne demek ya
    mahkeme kabul etmiş mi bir de o imzaları
    yazıklar olsun
    kadınların hepsi idam edilmeli
    dersem
    herkes bana hop dur kardeş noluyo der ama
    orası öyle
    o kadınların yaşadıkları bunlar
    türkiyenin
    türk kadınlarının
    ileride yaşayacağı şeylerin
    fragmanı bunlar
    işte ilerde biz garipler de
    sadece on dört bin kişi
    öyle bir avuç kadın
    mahkeme mahkeme
    kadın olarak yaşama savaşı veririz

0|0
    0|0
  • Seriata asla laf söyleyemem, imanimi zedeleyebilirim aksi taktirde AMA nefsime, hayat bicimime uygun degil. gerci suudiler gercek seriati uyguluyor mu tartisilir. hic sanmiyorum.. özgürlügü kisitliyor bu durum deniyor. bu tamamen bakis acisiyla ilgili. kimisi icin kapanmak, yaninda bir erkekle seyahat etmek gezmek özgürlük, kimisi icin tam tersi.. bana göre en uygun sistem herkesin istedigini yapabildigi, acigin istedigi gibi acik, tekmelenmedigi, araniyor gözüyle, fahise gözüyle bakilmadigi, kapalinin istedigi gibi kapali, örümcek beyinli denmedigi bir toplum. acaba basarabilir miyiz bunu? Insallah.. sunuda eklemek isterim. kapali olan ve seriati savunan kisilerin, eger öyle bir sisteme dönüssek sadece cok cok kücük bir kismi bunla hosnut olacagini, alisacagini inaniyorum. biz bu düzene alistik

0|0
    1|2
  • Avrupada en ufak şeyler için protesto yapıyolar bu konuyla ilgili de bişey yapsalar tüm dünyaya duyurslar güzel olur 😂

0|0
    0|1
  • Ben şimdi okudum. Gerçekten de çok önemli. 8 martı boş versinler, bu kadınların haklarının tanındığı gün kadınlar günü olsun

0|0
    0|0
  • Helal olsun yürüsünler beee... İyice erkek kölesi yapmışlar kadınları bu nasıl zihniyettir ya! Allah korusun burda olsa heralde düşünmek bile istemiyorum.

0|0
    0|0
  • Şeriat Allahın kanunudur.
    Bunun bozuk yanlış olduğunu söyleyen insanın iman ve Müslümanlığndan şüphe etmesi gerekir.

0|1
    3|3
    • 2ay

Gelde kahrolsun şeriat diye slogan atanlara anlat. hepsi bizans piçi

• Kadınlara araba kullanma yasağının kalkması için eylemler oldu, feminist gruplar ülke dışından destek oldu. Sonuç olarak, kadınlara araba kullanma izni bile hâlâ verilmiş değil. Ülkeden yetkili biri "ülkemiz kadınların araba kullanmasına henüz hazır değil" dedi çıktı işin içinden. Şeriat polisi Mutawa, araba kullanan kadın görürse götürüyör. Türkiye'de doğduğum için on bin kere şükür etme sebebi.

0|0
    0|0
  • Ben böyle islam anlayışını...

0|0
    0|0
  • Tabi ki bu bir başkaldırıdır. Dili dini dış görüntüsü en azından beni ilgilendirmiyor. İnsanî hakkını savunan ve artık bende bir düşünen bireyim diyebilen toplumda bastırılmaya çalışılan kadınlara sonsuz saygım var.

0|0
    0|0
  • Aynen. Bu ne lan kole mi bu kadinlar

0|0
    0|0
  • Seriata gore oyle cunku

0|0
    0|0
  • Işte ıslam dünyasını yanlış yerlere çeken zihniyetlerinin bir ürünü bunlar. muslumanlik adi altinda kadinlara yapilan bu aşağılama dan utaniyorum ve islam dan beni soğutuyor.

0|1
    1|2
  • bağırılsada birşey değişeceğini sanmam

0|0
    0|0
  • Arap sempatizanlarına duyurulur.

1|1
    0|0
  • hepsi bu sisteme uymuyor ki.

0|0
    2|0
  • Şeriata girmeden önce akılları nerdeymiş.

0|0
    2|3
    • 2ay

şu an türk kadınlarının aklıyla aynı yerde muhtemelen

• 2ay

@Jodienaiden irandaki şeriat şeriat değil. kasinlarin başlari yari açik. oyle. tesettür olmaz.. hirdizlik eden idam ediliyor. halbuki kuranda hirsizliğin cezası el kol kesme.. iramdaki şeriat zikine göre şeriat :)

• 2ay

Benim sesim çıkmıyor mu%50likkoyun yüzünden olmasın adan kendini bir haltsanıyor.

• Öyle artık bıraksınlar şu cahilligi

1|1
    0|4
  • Sonuna kadar destekliyorum. Kadını kendi başına bir hiç sayan erkek düzeninde başka birşey değil. Etrafları bir kapanla örülmüş durumda.

1|0
    0|0
  • Sen kendini özgür mu sanıyorsun Türkiye de. Gitmişsin suudi arabistanın derdiyke uğraşıyon. Orada şeriat var ve Türkiye den bile daha ozgurler.

0|2
    4|1
    • 2ay

Eleştiriye tahammülün yok gelmiş soru soruyorsun. Hastasın kızım sen git önce tedavi ol gel. Soru sormak neyine

• 2ay

beyinsiz mk aynı yorumu kopyalayıp atıyor aciz

• 2ay

Eksileyin beyinsiz ozurlululer, yollu tipler. Simdi daha iyi eksilersiniz. Hahahahaaaaaaaa

• Bu tek suudi arabistan da. mı böyle cogu yerde bu baskı mevcut

1|2
    0|2
Yükleniyor...