Türkiye, neden araplaşıyor?

Biz Türküz, Türk gelenek ve göreneklerine ait olmamız gerekirken, neden dualar arapça, kıyafetler arap kültürüne ait, neden ezan arapça? Herkesin kendi anadili var. Kendi dilimizde ibadet etmek günah mı? Ben kendi kültürümüze dönmemizi istiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

1|2
11|19

En İyi Kız Görüşü

• aynen kapanmak arap geleneğidir.
    #Irkçı

0|0
    3|1

En İyi Erkek Görüşü

• Duyduğum en doğru öneri. Türk kalmadı ortada tipler arap gelenek arap kıyafetler arap dualar arap. İslamla araplığı birbirinden ayırmak gerekiyor. Bir rahmetli barış manço vardı Türk diyebildiğim.

2|0
    0|0
    • 2ay

Hah işte Türk. Kardeşim, sırf bu davranışım için inançsız damgası yedim. Müslümanım ama bu davranış beni inançsız yapar mı? Müslüman mısın sen mesela?

• 2ay

Sen bakma onlara. Ben de Müslümanım ve dinin ne olduğunu Allahın neyi nasıl ne kadar istediğini gayet iyi biliyorum kuranı Türkçe okumamın anlamamın sayesinde. Kuranın amacı anlaşılmak zaten her millet de ancak kendi dilinde anlayabilir aksi takdirde beyinsizlik etmiş olurlar. Allah kaç defa düşüne düşüne okuyun diyor herkes ancak kendi dilinde düşünebilir. Allah her dili anlıyor zaten. Arapçanın zerre kadar kutsallığı yok kutsallık doğru bir imandadır. Allah üstünlük sadece takvada diyor. Ne dilde ne ırkta ne gelenekte değil.

Kızlar Ne Diyor 10

• Çünkü Araplaşmayı dindarlaşmak sanıyorlar. Arapçayı kutsal sanıyorlar.

2|2
    2|0
    • 2ay

Aynen ya. İnançsız damgası yedik iyi mi?

• 2ay

Bak yobazlar eksilemiş😂

• 2ay

Bıktım yobazlardan bıktım...

• Dili yok edersen milleti yok edersin. Maalesef Arap kültürü (direkt İslam olarak anlamayın) hastalık gibidir. Azıcık bir seyden etkilenip kendi kültürüne soksan seni araplastirir. Bakın uygur Türklerine turklerin içinde en ezilen onlardır niye? Çünkü Arap olmuşlardır artık muslumanlik ayrı Arap sevicilik ayrı. Çoğu Türk toplumu musluman fakat neden Uygurlar gibi ezik bir topluluk değil? Çünkü sadece İslami kabul ettiler arapligi değil. Ayrıca tüm dinler Arap coğrafyasına inmiştir sadece ileri zekalı insanlar din yerine kültürü benimsemiş ve Arap kırması olmuştur.

0|1
    0|0
    • 2ay

Hah işte bu gerçek Türk kardeşim benim. Bende onu diyorum. Sadece kendi anadilimiz varken neden arapça? Bir Amerikalı müslüman olabilir. Hangi dilde dua ediyor? İngilizce. Kabul oluyor mudur? Oluyor. Allah yücedir. Her dili anlar zaten. Türk kültürünü yaşamak varken neden arapça?

• Tekerleme gibi ibadet 😄
    Yahu Türkçe olsun hissederek yapın ibadetinizi. Sizede yaranılmıyor.

0|1
    0|0
    • 2ay

Onu diyorum ben de. İnançsız damgası yiyoruz bir de. Türkçe varken neden arapça?

• 2ay

Hah işte bu gerçek Türk kardeşim benim. Bende onu diyorum. Sadece kendi anadilimiz varken neden arapça? Bir Amerikalı müslüman olabilir. Hangi dilde dua ediyor? İngilizce. Kabul oluyor mudur? Oluyor. Allah yücedir. Her dili anlar zaten. Türk kültürünü yaşamak varken neden arapça?

• 2ay

Bu kırılması güç bir yozlaşma.

• Bende istiyorum hemde çok

0|1
    0|0
  • Vala kardeş olacağı vardıysa bile tayyip izin vermez bu saatten sonra

0|1
    0|0
    • 2ay

Sırf bu yüzden inançsız damgası yedim? İnançsız yapar mı bu davranış beni? Müslüman mısın mesela?

• 2ay

Sayılır. İşte sözde müslümanların davranışı bunlar. Arapça indirilmiş diye Allah bizim dilimizi anlamıyor mu sanki? Sen istediğin gibi inan, ibadet et. Kimseyi umursama.

• arkadaş soru soruyo olmak için sormayın, kaç yaşındasınız hala kendi özgürlüğünüzü yaşayamıyo musunuz? bebek misiniz anlamıyorum ki? neden aralaşıyo musuz? sen türkçe dua et abi, sana etme diyen mi var, git youtubedan türkçe ezan indir telefonuna, ezan vakti aç, tabi o kadar laf ettikten sonra Allah ın divanına durabileceksen. düşünmeden sormayın şu soruları be yeter. kendi özgürlüğünüzü kendiniz kısıtlıyosunuz haberiniz bile yok.

0|1
    0|1
    • 2ay

İnançlıyım şükür. Sadece kendi anadilimiz varken neden arapça? Bir Amerikalı müslüman olabilir. Hangi dilde dua ediyor? İngilizce. Kabul oluyor mudur? Oluyor. Allah yücedir. Her dili anlar zaten. Türk kültürünü yaşamak varken neden arapça?

• 2ay

Ya ne incili? Ağzımdan öyle bir şey mi çıktı? İçtin mi?
      Diyorum ki, müslümanız ve Türküz hepimiz değil mi? Türk değil misin? Nedir bu arap dili özentisi? Kur'an evrenseldir. Allah herkes için indirmiştir kutsal kitabımızı. Ben de diyorum ki, illa arapça neden, kendi dilimize çevrilerek okunsa, insanlar daha iyi anlar.

• 2ay

'Türkçe okumak istiyorsan Türkçe mealini oku.' Eğer anlamıyorsan birkaç dilde daha yazarım ama başlarsın hemen aaa neden kendi dilinde yazmıyorsun diye. Bak kardeşim, bir yorumun diğer yorumu tutmuyo. Bu sayfayı kapat, git google'a gir, ama aa o ulusal arama motoru değil, ondan aramam dersen (ki demezsen de artık komik kaçar) git yerli arama motorlarından 'Kur'an Türkçe Meal' yaz ve oku. Belki bir şeyler anlarsın da bir yararlı iş yapmış oluruz biz de.

• Dön bağlayan mı var seni

0|0
    0|0
    • 2ay

İnançlıyım şükür. Sadece kendi anadilimiz varken neden arapça? Bir Amerikalı müslüman olabilir. Hangi dilde dua ediyor? İngilizce. Kabul oluyor mudur? Oluyor. Allah yücedir. Her dili anlar zaten. Türk kültürünü yaşamak varken neden arapça?

• acaba Peygamber efendımızın dılının arapca olması dusların ve ezanın arapca olmasına neden olmasın

1|1
    2|0
    • 2ay

• 2ay

bak dua dıyordun dus ederken zaten kendı ısteklerını kendi dilinde soylersin ancak surelerde orjinal hali varken ne diye turkce soyleyesın ki sonucta arapca soylemek bıle bır sunnet sayılır yıne turkce istıyosan yap ama namazda nolur o kadarını bılemıcem

• Ezan arapça olması sana neden bu kadar batıyor
    O değil de cesaretini varsa Allaha sorarsin neden arapça dinledik diye.!

1|0
    4|1
    • 2ay

• 2ay

Ezani ilk okuyan Bilali Habesidir
      Ve o zamanlar arap dili hakimdi
      Arapça seçilmiştir kimsenin neden arapça okundu demeye hakkı yoktur.
      Türküz ve elhamdulillah Müslümanız
      Kuran'ı Kerim ve ezan her daim arapça okunmalıdır

• Özgürlük ne demek? Nasıl özgür olunur? Başka insanların hayatlarını kendi istediğimiz şekilde düzenlesek ne olur buna özgürlük denir mi?

2|0
    2|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Dinlerin milliyeti olmaz. Siz geri kafalı ırkçı faşistler bunu bilmezsiniz. İslam düşmanlığından mütevellit her defasında ''ırıplışıyırız'' vecizelerinizi duymaktan rahatsız oluyorum. Göttanrı inancına inanan Türk'ler dahi İslamiyet doğduktan sonra İslamı seçmişken, sen neyin kültüründen, neyin dönmesinden bahsediyorsun? Biz zaten özümüzü yaşıyoruz. Mete Han'ın torunları olarak, İslamiyeti seçen nesildeniz. Saçma sapan sağdan soldan duyduğunuz şeylerin manasını bile bilmeden kullanmaktan vazgeçin koyun sürüleri. Artık önünüzdekini taklit etmek yerine kendi görüşlerinizi oluşturun. Kim ulan bu Tengri dedim demin bir tane senin gibi bir tipe, ''bizim kültürümüz'' dedi başka da cümle kuramadı. Taptığınız, inandığınız olguların ne olduğunu bilmeden inanmayın. Kendi ideolojilerinizi oluşturmayı öğrenin. Nörolojik uzuvlarınıza az kan yollayın, çalıştırın. Başlayacağım sizin İslamiyet düşmanlığınıza bok oğlu boklar..

2|0
    2|1
    • 2ay

Dallama. İnançlıyım şükür. Sadece kendi anadilimiz varken neden arapça? Bir Amerikalı müslüman olabilir. Hangi dilde dua ediyor? İngilizce. Kabul oluyor mudur? Oluyor. Allah yücedir. Her dili anlar zaten. Türk kültürünü yaşamak varken neden arapça?

• 2ay

Kur'an'ın dili Arapçadır da ondan. Öz Türklerin alfabesini, İngilizlerin alfabesine çeviren adama tek kelam etmeyin, İslamiyet hakkında atıp tutun, bir halt olmaz sizden gözüm..

• 2ay

helal olsun.

• Katılıyorum

1|1
    2|1
  • Lan yürü git bir den sen çıkma.

2|1
    2|1
    • 2ay

• 2ay

İslam dininde ibadet dili arapçadır. Bunda değişiklik olmaz. Şahsi dualarını zaten herkes kendi dilinde yapıyor. Türklüğü İbadetler ile karıştırmayın.

• Başımızdakiler arap aşığı çünkü.

0|1
    0|0
    • 2ay

• 2ay

Ben pek anlamam bu işlerden ama türkçesinin de aynı etkisi olması lazım, sonuçta evrensel bir din?

• Bastakiler arap sevici.

0|1
    1|0
  • dine gelince araplaşıyoruz diyosunuz ama batının herşeyini yaparken nedense kimseden batılılaştık diye ses çıkmıyor
    ne doğu ne batıyı severim
    hristiyanlarda incil herkesin kendi dilinde okutulmuyor kilisede

2|0
    2|0
    • 2ay

Birader, neden kendi dilimizi kullanmıyoruz sorun orada.

• 2ay

Madem ırk önemli değil. Kur'an zaten tüm dinlere, ırklara geldi. Evrenseldir. Kendi dilimizde okunsa tamamen, ne gibi günahı olabilir?

• 2ay

zaten mealini öğrenmemiz gerekir ama camide sadece türk olcak diye bişey yok dualarımızı zaten türkçe yapıyoruz ama ayetler sıkıntı yaratır

• Sebebi bellı dostum iktidar

1|1
    2|0
    • 2ay

Aynen

• 2ay

Bunların fena beyni yıkanmış hakikaten. Müslümanlığı kendi dilimizde de yaşayabiliriz?

• 2ay

Aynen. Muslumanlıgı kendı dılımızde tabıkı yasayabılıriz. Zaten Kuran ı Kerım sadece araplara degıl tum dunyaya ındı. Tum ınsanlıga geldı

• Hocam biz türküz hala türk gelenekleri ile yaşıyoruz az ya da çok araplaşma yok Kuran-ı Kerimi arapça okuma zaten ben çok karışıyım türkçe oku anla yeter hayatına uygula ezan konusuna girme arapça okunması gereken bişey yani biri türkçe ezan okusa kimse dinlemek istemez o tarz bir durum yoksa okunur ama ezanın özelliği ruhu etkileyip namaza davet etme okadar benim görüşüm kendi dilinde ibadet etmen günah değil çünkü haşa Allah din dil ırk ayrımı yapmamakta arapça olmasının nedeni araplara inmesi türklere inse türkçe olurdu sen bunlara takılma ibadetini et sadece dilin bir önemi yok samimiyet önemli ülkemizde bunu kimse anlamıyor herkes illaha arapça şu bu diyor takılma çok önemli olan anlamak inanmak kalben yani dille değil ırkla değil

0|0
    0|0
    • 2ay

Sen diyorsun ya. Irk ayrımı yapmıyorum ki. Kendi dilimizde okuyalım, anlayarak okuyalım diyorum.

• 2ay

işte takılma ona kardeşim ırk mış dilmiş sen kalbinle yap git türkçe oku Allah'a kendilernin ürettiği saçma bişey var ki bu bence Emeviler döneminde gelme arapçılık yaptıklarından sen takılma kalbinle türkçe olarak kendi dilinle ırkın la yap yani dinde ırk ayrımı yapma millette arapçıo bir din ayrımı var sen yapma

• çünkü burdaki türkler zaten araplaşmış idi.

atatürk ile bir süre bozulmadan korundular.
    ne zaman atatürk vefat etti ondan sonra toplum yine eski haline döndü.

islamdan boşuna nefret etmiyoruz.

1|1
    2|1
    • 2ay

Ben müslümanım mesela fakat, arap kültürüne karşıyım. Türküz biz.

• 2ay

o zaman sen ehli sünnet müslüman değilsindir.

gerçek müslüman tecavüz eder, vahşice öldürür, kadın döver, oğlunun pipisini zorla kestirir ve onu cinsel anlamda sakatlamış olur, farklı görüşe saygı duymaz, çirkin ve paçoz giyinir vs vs

ama sen başka bir islamı savunuyorum demişsin... ne diyelim. bana yakınsın demek ki... yıllardır türban yaygarası koparanlara da karşısındır.
      ortada hiçbir mağduriyetleri yoktu bile.
      tamamen islamın siyasete ve günlük hayata karışma isteği ile oluyor...

islam kadar kötü bir din yok...

• 2ay

İslamı anlamıyor bu arap milliyetçileri..

• Arapları ve arapçayı 3 şey için sevin
    Peygamber efendimiz araptır
    Kuranı kerim arapçadır
    Cennette arapça konuşulucaktır
    İtiraz eden inkâr eden bizden değildir.

1|0
    2|0
    • 2ay

bunları nereden biliyorsun?

• 2ay

Dallama. İnançlıyım şükür. Sadece kendi anadilimiz varken neden arapça? Bir Amerikalı müslüman olabilir. Hangi dilde dua ediyor? İngilizce. Kabul oluyor mudur? Oluyor. Allah yücedir. Her dili anlar zaten. Türk kültürünü yaşamak varken neden arapça?

• 2ay

Zaten her ülkede müslüman var ve herkes kendi dilinde dua ediyo sen duânı arapçamı ediyosun. Ezan ve kuranı kerimden bahsediyosan Allah kendi kelamını bize arapça olarak göndermiş ve senin bunu değiştirmek bzim ve kimsenin haddi değil ayrıca arapça okumanın ayrı bir keyfi var ve verdiği huzur sen bunları bilemezsin tabi. Sadece Kuranı kerim dinleyip te binlerce müslüman olan var

• İbadet arapça yapılabilir. Ama arap gibi yaşamak isim koymak nedir abi. Ulu ırkımız Oğuz kağanımızın töreleri varken

0|0
    1|0
  • Alayının köküne...

1|0
    0|0
  • Alevi olabilirsin Türkçe ibadet etmek istersen kardeşim

0|0
    0|0
    • 2ay

Değilim normal sünni bir müslümanım.

• 2ay

Kardeşim bana şu la kelimesini kullanma bir ikincisi o tür soruları sorgulamaya başladıysan geçmiş olsun yakında İslamiyetten çıkacaksındır çünkü bir sürü arkadaşım var

• 2ay

Allah'a şükür inançlıyım. Sen nereden bilebilirsin ki? Çıkmak falan o nasıl laflar kardeşim. Ben inanıyorum. Zamanında arapça olduğu için öyle olmuş, onu da anlıyorum. İslama engel değil ki Türkçe?

• İslamiyeti kabul edersen böyle olur

1|0
    0|1
    • 2ay

Sadece kendi anadilimiz varken neden arapça? Bir Amerikalı müslüman olabilir. Hangi dilde dua ediyor? İngilizce. Kabul oluyor mudur? Oluyor. Allah yücedir. Her dili anlar zaten. Türk kültürünü yaşamak varken neden arapça?

• Hadan sabbah oku derim. Senden 800 900 yil once yapmayi denemis.

0|0
    0|0
  • En basitinden 10'luk askeri sistem Hun imparatoru Mete Han tarafından kurulmuştur ve askeri , savaşçı yeteneklerimizin temeli hep Türk kökenimiz ağırlıklı iken atılmıştır. Sonradan başka milletlerle karıştıkça bazen parlak bazen kötü dönemler yaşanmıştır. Bizim kültürümüzde mesela Hakanın eşi kurultay denilen ülke işlerinin görüşüldüğü toplantılara bizzat katılırdı. Ama arap anlayışında kadına o kadar değer verilmez. Senin dediğin dil konusu cumhuriyetin ilk yıllarında tartışılmış ve bir ara hatta Türkçe ezan bile okunmuştur. Ama gelen yoğun tepki ile sonra tekrar arapçaya dönüldü. Esas sorun tabi ki şu ki mesela bizdeki din eğitimi ezber üzerine dayalı. Arapça öğretilmeden her şey ezberleniliyo. Türkçesi de öğretilmeli bence. Şimdi birisi çıkıp zaten Türkçeye çevrilmiş hali var diyecektir. Doğru var ama ben arapça bilmeden bir başkasının arapçadan Türkçeye çevirdiği bir eserin yüzde yüz tam doğru çevrildiğini ve yorumlandığını nerden bilebilirim o zaman?

0|0
    0|0
    • 2ay

• 2ay

Bir yabancı müslümanlığı öğrenmek için kendi diline çevrilmiş halini okuyo önce. Ondan etkilenerek müslüman oluyo zaten. Yoksa hiç bilmediği arapça harflerle kitabımızı okusaydı ne anlayabilirdi ki? Bazıları anlamıyo ama Kur'an-ı Kerim'in farklı dillere çevrilmesi zarar aksine dünyadaki müslüman sayısını artıracaktır aslında. Türk kültürü konusunda ise haklısın. Bizim kültürümüz bence çok saygı duyulacak , örnek bir kültür.

• Turkiye nin araplastigi falan yok aksine tekrar saf Türk kimliğine olan ilginin arttigini dusunuyorum. Osmanli zamaninda dinin de katkilariyla araplaşmişlardi zaten yeterince.

1|0
    0|0
    • 2ay

Orta Asya'ya bakıp konuş. Arap kıyafeti o çarşaflar. Kur'an, Türkçe okunabilir. Arapça gereksiz bence. Çok şükür inançlıyız.

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...