Erzincanlı aleviler hakkında düşünceleriniz neler?

Erzincanlı aleviler hakkında düşünceleriniz neler?
🙆🙆👑

0|0
3|33

En İyi Erkek Görüşü

• Erzincanlılar samimi oluyor ama nereli olursa olsun Aleviler candır.. Son derece naif ve güzel insanlar.. :) Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali 💙

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 32

• İyidir Erzinganlılar, severim.

1|0
    0|0
  • çok deliğanlı adamlardır. bir tanesini tanıdım ünide, adam canını bile verir senin için. sen kötülük etsen de o etmez.

1|0
    0|0
  • Erzincanlılar vatanını seven insanlardır. Burda bazı K*rdolar Erzincanı K*rt şehri gibi lanse etmişler nüfusunun %90'ı Türk olan Erzincanı K*rt şehri saymak ne komedi gerçekten.

1|0
    1|0
  • Dur biraz tespit sıcayım.
    Aleviler özünü koruyanlar ve koruyamayanlar olarak ikiye ayrılmıştır.
    Özünü kaybetmiş olanlar Allah peygamber tanımaz islami öğretileri reddederler. özünü koruyanlar ise bu memleketin ışığıdırlar.
    Özellikle kürt alevileri sol örgütlere ve pkk ya yakındır.. özünü kaybetmemiş aleviler genelde milliyetçi olup siyasi bir tarafın güdümüne girmezler..

0|0
    1|0
    • 2ay

Kürt alevisi dedigin kurtlesmis ermeniler. Pkk'ya yakın değillerdir. Onlarda akrabalarda karmaşa olur biri türküm der biri kurdum der biri ermeniyim der. Özünde onların ataları ermeni'dir. Erzincanlı alevi olarak söylüyorum. Atalarım ermeni. Anneannemler türkçe bilmezler. Ama ailem hiçbir zaman vatana ihanet etmedi. Milliyetçi degiliz sağcı hiç degiliz. Solcuyuz atatürkçüyüz. Ama terörist değiliz... İslamda ırkçılık yoktur dininizin kurallarını aşmayın... Bu vatanda her ırktan insan var her dinden insan var.

• 1ay

sen alaevi değilsin. Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

• 1ay

yazdıklarımı okumamışsın. Alevilerde şu şekilde durum: Alevilerin ibadethanesi Cami değildir Cem evidir. Aleviler Cem Evinde İbadet eder. Türkiye'de 5000 Civarında Cem Evi Mevcuttur. Aleviler Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra ömeri osmanı, bekiri halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder. Açıkcası Camiye giden kişiye Alevi denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Alevi Alevilikten çıkmış Şiileşmiş olur. Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmıştır. Namaz kılıyor 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Bizle bir alakası yok. Alevilikte kendine kuralları olan sabit ibadet şekli olan bir inançtır. Aslını İnkar Eden Haramzadedir

• Birşey düşünmüyorum.

1|0
    0|0
  • hepsi kardeşimiz vatan evlatları ne düşüneceğim alevileri çok iyi bilirim bilgi olarak

1|0
    0|0
  • Die bitch die

0|0
    1|0
  • türk oldukları

1|0
    0|0
    • 2ay

Hepsi mi?

• 2ay

benim bildiğim aleviler sadece birbiriyle evlenirler bu da ırklarının saf kalmasını sağlamıştır tabi son yüzyılda bu gelenek bozulmaya başladı orası ayrı :D

• Erzincanlı alevi bir erkek/kız. T. C vatandaşı. İnsan.

0|0
    0|0
  • onların aslı ermeni

1|0
    0|1
  • Erzincanlı, sivaslı vs. bilmem hepsi iyidir benim için.

1|0
    0|0
  • Erzincanlı aleviler olduklarını düşünüyırum

1|0
    0|0
  • igrenc bir soru ya.. buram buram irkcilik kokuyor.. erzincanlilari ayri alevileri ayri severim. insanlari ayristirmam!!

0|0
    1|1
  • Erzincanlı oldykları başka ne düşüneyim

1|0
    0|0
  • onu bılmemde erzıncanda askerlık yaptım erzıncan hakkında ıyı seyler dusunmuyom o daglar yok mu hayatımda gördugum en berbat yer

0|0
    1|0
  • erzincanlılar , çok heyecanlılar :D

1|0
    0|0
  • severim )

1|0
    0|0
  • Aleviler başka ne düşenelim.

1|0
    0|0
  • güzel halay çekerler

1|0
    0|0
  • Kral gibiler

1|0
    0|0
  • Alevidirler

1|0
    0|0
  • Öğrenmeye açık olduğu sürece, iletişim kurarım
    Kör ve katı bir bağnazlik ile hareket ettiği sürece de, kendi kültür ortamında yaşasın. Samimiyet tesis etmem.

0|0
    0|0
  • Kendi kafalarindan bir din icat eden toplumlara saygi duymuyorum.

0|0
    2|1
  • dersimli olarak ilgi duyduğum kızlardır, dersimli alevi kızları anasının gözü oluyor

0|0
    0|0
  • severim ;)

sarımaden ler en bilinenleridir

0|0
    0|0
  • yaw insanın Erzincanlısı şuralısı buralısı Alevisi sünnisi nedir mk nedir neyi bilmek istiyosun mk

0|0
    0|0
  • Düşüncem yok

0|0
    0|0
  • Bilmem bide Alevilerin ayrı ayrı şehirdekilerş değişik mi oluyo

1|0
    0|0
  • Erzincanlıyım ama alevi değilim. Erzincanlı alevilere gelince de pek haz etmiyorum kendilerinden.
    Not: Alevileri severim.

0|0
    1|0
  • kızılötesi vatandaşlarımız.

1|0
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 3

• Bilmiyorum hiç tanımadım ama genel anlamda severim alevileri.

1|0
    0|0
  • Erzincan can erzincan :) Dörtyola selamlar!

2|0
    0|0
  • Öncelikle Erzincanlıyım ve Oğuzların Bayat Boyundanız. Erzincanlı alevi arkadaşlarım çok oldu. Aleviler'in kime ne zararı var ki?

0|0
    0|0
Yükleniyor...