Kadınların siyasette hakimiyet çağı mı başlıyor?

Feminist değilim. Fakat gündemi takip ettiğimde ABD'de Hillary Clinton başkanlığın en ciddi adayı, İngiltere'de Theresa May geldi, Almanya da Merkel var ve şimdi de Birleşmiş Milletlere bir kadın geliyor. Fransa'da Le Pen'e ciddi anlamda bir destek var. Dünyanın en etkili ülkeleri ve kurumlarında artık kadınlar söz sahibi duruma gelmeye başladı.

Bu durum siyaset erkek işidir kadın işi değil algısını ileriye dönük olarak sizce yıkabilecek midir? Siyasetteki bu değişimin modaya, kadın erkek ilişkilerine da yansıyacağını ve buna yönelik değişmez tabuları yok edecek akımları da beraberinde getirebileceğini düşünüyor musunuz?

Güncellemeler:
2ay Bu bir sorudur soruda yer alan görüşü soruyu sormam savunduğum anlamına gelmez masaya yatırdığım anlamına gelir. Buna göre sadece kendi düşüncenizi yazarsanız beni bir görüşün savunucu ilan etmeye kalkmazsanız sevinirim. (Sözüm meclisten dışarı)

8|3
59|154

En İyi Erkek Görüşü

• Kadınların siyasette hakimiyet çağı mı başlıyor?

Buna yönelik dünya çapında planlı bir girişim var. Bkz. Meryem Kültü.

1|0
    0|0
    • 2ay

Meryem ve İsa mükemmel bir tespit eğer sizinse gerçekten size büyük bir saygım var keşke gizli kullanıcı olmasaydınız.

• 2ay

Araştırmacı yazarlar buna karşı uyanık olmamız konusunda uyarı yapıyordu.
      Güçlü ekonomileri olan ülkelerde bu girişimler yapılarak dünya çapında kabul görmesi hedefleniyor. Türkiye'de de Meral Akşener ile yapılmak istendi.

• 2ay

Anlayacağın, hristiyanların ve yahudilerin desteklediği bir proje. Halkı müslüman olan devletlere örnek teşkil etmesi bakımından Türkiye'de de hayata geçirilmek istendi. Hristiyan ve yahudiler bu sayede emellerine daha rahat kavuşacaklar. Kadınları da araç olarak kullanıyorlar. Kadınların, siyasette aktif rol almalarını, idareciliğe kadar yükselmelerini öğütleyerek desteklerini almak ve bu sayede emellerine ulaşmak niyetindeler. Gayet etkili bir araç olduğunu söylemeliyim. O sebeple milletimizin ve özellikle devletini, milletini seven kadınlarımızın uyanık olması gerek.

Erkekler Ne Diyor 153

• kadınların iktidarda olması güzel
    Ancak..
    Kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkı veren Ulu Önder Atatürk'ü unutmamak lazım..

5|1
    0|0
  • Hmm, son yıllarda Dünya'nın niye berbatlaştığı ortaya çıktı sanki.

Şu kadının etkisinden ne olacak allasen. Yıllar önce bir konfreransta 'Vladimir Putin bir KGB ajanı, ruhu yok' türünde konuşmuştu, Putin'e iletilince 'Bizde siyasetçide kafa olur ilk başta' gibisinden ivedi bir ayar almıştı. En büyük şansı Donald Trump gibi Ali Ağaoğlu'nun Amerika şubesi bir adamla yarışması.

Merkel Almanya'da ciddi düşüşte şu sıralar.

Ki oralar Türkiye gibi değil, başbakan olunca kafana göre herşeyi idare edemiyorsun.

0|0
    0|0
    • 2ay

Her başa gelen ülkesini kendine çizilen sınırlar dahilinde idare edebilir zaten.

• Clinton'un desteklenmesindeki tek gaye, karşısındaki rakibin radikal bir sağcı olmasıdır. Karşısında Obama gibi bir aday olsaydı, Clinton'un şansı olmazdı. İngiltere'de zaten parlamenter sistem sadece göstermeliktir. Seçilmiş başbakanın dahi, kraliçe tarafından onay almaması halinde koltuğuna oturamadığını biliyoruz. Mutlak monarşiye yönetilen bir devlette göstermelik kukla bir makamda kadın veya erkek olması bir şeyi değiştirmiyor. Almanya'ya gelince, Angela Merkel bir koalisyon hükumeti temsilcisidir. 3 parti birleşip, içlerinden bir başbakan seçmişlerdir. Tıpkı Tansu Çiller gibi, tek başına iktidara gelemedikleri için göstermelik koltukta oturttukları bir kimsedir. Tek başına iktidar olup da, kadın olan bilinen bir başbakan yoktur. Ha bu hiç olmayacak manasını taşımaz, gayet tabii olabilir. Ancak istisnadır, tek tük çıkar. Dünyayı kadınların yönetmesi söz konusu değildir..

0|0
    1|0
    • 2ay

ABD de bir kadın başkan fikrinin önceden tasarlanmış olduğunu ve bugün hayata sokulmak istendiğini düşünüyorum. Buna en uygun kişi de Hillary idi ama şu an hasta ve işler sarpa sarabilir.

• 2ay

Neyden örnek vereceğiz? Varsayımlar üzerinden mi? Bİzim insanımızda inanılmaz bir komplo teorisi hastalığı var, insana kendini büyük resmi gören kişi hissi verse de, çoğu zaman yanlış yunluş, şu veya bu şekilde alaşağı edilebilir argümanlara gidiyor ucu

• 2ay

@Ragnar_Lodbrok Size bu konuda hiçbir şey söyleyemem bu konuda haklı olan siz olabilirsiniz belki ama ben şüpheci biriyim :) Komplonun başladığı yerde bilimsellik biter ama şüphe etmek de doğru bilinen yanlışları bulmayı sağlayabilir.

• Selin Sayek BÖĶE... bu kadına hastayım

https://youtu.be/_PnJHmgjQEA

0|2
    0|0
  • Merkel'e lafım yok Lâkin diğerinde bir numara yok. 250 nüfuslu koskoca Amerika'nin başkan adaylarina bak. Demokrasi nedir sorusunun cevabı budur işte.

1|0
    0|0
  • Ülkeyi sadece başkanlar yönetmez. En baştaki kişi kadın olsa da, onun altında olan kişiler erkektir ve ülkeleri yine perde arkasından erkekler yönetir.

0|1
    0|0
    • 2ay

Cinsiyete dayalı kalıplaşmış bir fikir bugün geçerli ama yarın geçerli olmayabilir soru da öne yönelik zaten.

• 2ay

Umarım böyle kadınları gelecekte görürüz.

• 2ay

Ben Türkiye'nin başında sadece Tomris Kağanları görmek istiyorum.

• Ne güzel bir gozlemm siyaset bilimci olarak hayran kaldim. Bu konu zaten bircok komplo teorisine konu oldu sayın soran. Araştıracağım.

1|0
    0|0
    • 2ay

Siyaset bilimcilere de benim büyük bir hayranlığım var umarım bu ülkede layıkıyla yerine getirebilirsiniz.

• 2ay

Kadınlar eğer hak ediyorlarsa bilgileri ve yetenekleri ile sırf kadın oldukları için siyaset dışına itilmemeli. Bunun dışında kadın-erkek takıntım yoktur.

• 2ay

bence de öyle aynı şekilde sırf kadın diye de siyasetçi yapılmasın :D tansu çiller adaylığını koyunca partililer kadının önünü açmak için çekilmişti ve sonuç hüsrandı :D bizim hukuk profesörü de erkeklerden ne gördük biraz da kadınlar gelsin demişti o da saçma. yani mesele cinsiyette değil ki kafada... o nedenle işi bilen gelsin diyorum

• Bence bu kadınların hakimiyeti ele almasıyla alakalı bir konu değil. Bahsettiğin ülkelerin hepsinde zaten cinsiyet ayrımcılığı aşılmış çoktan o nedenle bu olaya erkektir kadındır diye bakmıyorlardır bile. Ama evet, kadınların güney Amerikada ağırlıklı olarak avrupada da parlementolarda ve yönetimde eskiye nazaran daha çok yer aldığı bir süreçteyiz.
    Yalnız halen daha erkeklerin baskın olmasının sebebini kadınların siyasete ve yönetime karşı ilgisiz olmasına bağlıyorum. Yani cinsiyetçi bir ayrımdan kaynaklandığı kanısında değilim. Direk ilgilenmiyorlar. Kadınların hakim olduğu alanlar da var mesala onlar da erkeklerin ilgisizliğinden kaynaklanıyor kanısındayım.

0|0
    0|0
  • Hillary Clinton, demokratların adayı , obama ve bush ailesinin desteği rockefeller ailesiylede seçim kampanyası ve ekonomik gücüyle bu kadar güçlü maalesef hep erkekler
    Merkel'in duygusal davrandığı, şantajlardan çekindiği ve türkiye konusunda mülteci sorunu ve erdoğana karşı iyi tutumu yüzünden koltuğu çok ciddi sallantıda
    Le Pen erkek zaten? onlarında söz sahibi olmasının nedeni mülteciler ve fransadaki terör eylemleri ki kendileri aşırı sağ parti zaten sadece aşırı sağcı olmaları kazandırıyor.
    maalesef durum böyle

0|0
    0|0
    • 2ay

Marine Le Pen erkek mi? :D Hillary açısından katılıyorum size ama Trump gelmemeli Trump zaten Hillary başa gelsin diye yaratılmış bir figurandı. Ama şu an Hillary hasta ve kaza ile de olsa Trump'ın gelme ihtimali ürkütücü.

• 2ay

Gayet iyi biliyorum Le Pen 'i ayrıca ben yükselişte dedim zaten dikkat ettiyseniz iktidar sözcüğünü Le Pen için kullanmadım. :)

• 2ay

özellikle ama Marine i eklemedim bu eksiklikten dolayı karışıklık oldu siz de bu konuda haklısınız. Güç dediğiniz şey Trump 'ın elindeki mi? Nevada yı araştırın ve orada kurulan yeni düzeni Trump 'ın serveti istediği zaman vardır ya da yoktur fazlası değil dünyada gücü ve serveti gerçekten elinde tutan global düzenin başları ise sadece adaylar arasından tercih yapar.

• Renklerin, müziklerin, sporların cinsiyetleri olmadığı gibi yönetimlerin de cinsiyeti yoktur. Belki daha iyi bile olabilir. Dünya'ya kadın eli değmiş olur.

1|0
    0|0
  • Maalesef öyle bir şey yok. Hilary'nin gelmesi Merkel'in olması istisna. Çünkü akın akın kadın siyasetçi gelmiyor. Bence kadınlar modayı gösterdikleri ilginin yarısını siyasete gösterseler tozu dumana katarlar ama olmuyor yani sonuçta

0|0
    0|0
  • Bir detayı hatırlatmak istiyorum dünyada kadının yönetime katılmadığı ülkeleri incelersek eger geri kalmış ülkeler olduğunu görebiliriz. Kadinlar bizim bastacimiz toplumda huzuru sağlıyorlar bunu kabul etmek gerek.

0|1
    0|0
    • 2ay

Gelişmiş ülkelerde bile kadın başkan başbakan cumhurbaşkanı sayısı parmakla gösterilecek kadar.

• 2ay

Ben de cinsiyet ayrımı yapmıyorum hak ediyorsa gelmeli kadın ya da erkek algısının kırılması lazım hak eden başa gelmeli. Aynı fikirdeyiz.

• 2ay

Kesinlikle...

• Ne fark eder ki yöneten yine mason siyonistler!
    Dünyadaki siyasetçilerin çoğu yahudi siyonistin kuklası Hıllary A planı Trump B planı işte tüm dünyada insanları böyle oyalıyorlar yok kadınlar, yok özgürlük, yok barış, yok eşit haklar falan filan yersen ben tokum aç olanlara afiyet olsun!..

1|0
    0|0
  • hepsi siyonist köpeği yahudi olduğu için bir halt değişmeyecek. ortadoğuya daha büyük fitneler getirecekler. Sonuç ne? Bize faydası olmayacağı kesin.

0|1
    0|0
  • bende feminist değilim ama dünyayı kadınların yönetme fikri hoşuma gidiyor açıkçası..

2|1
    0|0
  • Bizimkilerde trip atsın, gönül eğlendirsin onla, bunla. Soran olduğunda Atatürkçüyüm desin. Okullarda öğrendiğinden fazlasını bilmez. Hatta o kadarını bildiğinden bile emin değilim. Genel olarak durum bu arkadaşım.

0|0
    0|0
    • 2ay

Bu konuda size katılıyorum. Kadınların politikaya ilgisi ülkemizde çok düşük.

• kadınlar yönetsin

0|0
    0|0
  • Iyide bu zaten boyleydi sen kuklalari oynatan bunak kari janet yellen'i arastir her konusmasinda yer yerinden oynar;))

0|1
    0|0
  • bizde de Akşener başbakan olabilecek kapasitedeydi. kariyerini bitirdiler

0|0
    0|0
  • siz söz sahibi kadınlar sanıosunuz ama görünür kısmı o dağın :)) emir uyguluyorlar hepsi :D

0|0
    0|0
  • o da başlasın ve artık siyasetin hakimiyet çagı bitsin :D

0|0
    0|0
  • darısı Türk Kadınının başına diyeceğim ama baktığım zaman Türk Kadınının aklı bir karış havada gibi geliyor

0|0
    0|0
  • almanyada merkel gidiyor.. clintonunda daha kazancağı kesin değil

0|0
    0|0
    • 2ay

Evet sadece fikir alıyorum tartışmaya açıyorum soru soruyorum zaten kesin bir yargıya varmıyorum.

• 2ay

Tamam bende kadınların siyasette hakimiyet çağı başlamıyor demeye getirdim

• 2ay

Baştan söylüyorum tartışma uzamasın diye gereksiz uzayabiliyor çünkü ondan söyledim sizinle alakalı değil :) Görüşünüz için teşekkürler.

• erkeklerin yönettiği dünya şu an b. k götürüyor. biraz da kadınlar yönetsin. onlar dünyayı düzene sokarlar.

0|1
    0|0
  • Hepsi akıllı ve tehlikeli kadınlar...

0|0
    0|0
  • baslamıyo

0|1
    0|0
  • 😆Kadınlar hangi mertebede istediği kadar güçlü de olsa kadındır Kadınlık duygularını herzaman belli ederler bu kaçınılmazdır😉

0|0
    0|0
  • Dünya yı karılar yönetsin vay halimize...

0|2
    1|1
  • Bizde de bir ara Tansu çiller vardı şimdikinden kötü olmasın.

Ama kadın olması değil, önemli olan iyi bir lider olması.

0|0
    0|0
  • Kadın olsa ne yazar zihniyet aynı insanlar dan oluştuktan sonra gerisini siz anlayin bunların biriside hepside aynı değirmenin sahibine çalışıyor.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    123

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 59

• ah keşke ülkemizde de gündemde olsa ülkemizde kadının önemi yeri artar şiddet azalır kadın saygın konumuna gelir ben şahsen cumhurbaşkanı olmak isterim ülkemi dış ülkelerde temsil ederim şehit yakınlarına ücretsiz ev işsiz kardeşlerime iş imkanı okuyamayan kardeşlerime de imkan saglarım her hafta gençlere dil kursuna teşvik ederim Atatükçü kişiligimle göz doldururdum. benzinde indirim ev alacaklara kolaylıklar saglardım. iki gözyaşı dökene maaş bir oya bir çuval kömür vermem..

2|0
    0|0
  • Erkek modacı oluyor neden kadın siyasetcisi olmasın?

4|0
    0|0
    • 2ay

Kadın kırılganmış öyle diyorlar ne kadar mantıklı bir açıklama değil mi :D

• Bu tabutlar artık yok edilmeli bütün bu duvarlar yıkılmalı çok yavaş bir şekilde de olsa kadınlar sonunda söz hakkına sahip oluyorlar yüksek zumrelerde. umarım kadınlar için herşey değişir ve daha fazla söz hakkına sahip olunur

1|0
    0|0
  • Oh be sonunda kadınlar geliyor de azıcık barış görücez dünyada

2|1
    1|0
    • 2ay

Cinsiyetle ilgisi olsaydı keşke o konuda sizin kadar emin değilim :(

• 2ay

Hangi yoruma güldünüz pardon

• 2ay

Uzatmayın bence neye güldüyse gülmeye devam etsin burada gereksiz tartışma çıkmasının hiçbir faydası yok.

• e bizde de 90 larda tansu çiller vardı o zaman da böyle diyeydiniz.
    her neyse duygularını geri planda tutup mantığı ile hareket eden her kadın siyasi hayatta rol alsın tabiki.

0|0
    0|0
    • 2ay

Mesut yılmazın bir vasfı olmamasına karşı devlet işlerine karışıyordu, rahşan ecevit sırf bülent ecevitin karısı diye genel af getiriyor falan sdafsda d:D

• 2ay

hıı miting meydanında Allahı size emanet ediyorum diyerek, konuşmacıların sırtına çok büyük bir yük bindirdiği siyasetçiydi. Milliyetçiliğin nolduğunu bildiğini sanmıyorum sadece güneydoğuyu askeriyeye teslim etti napıyorsanız yapın dedi sonuç binlerce insan asit kuyularına atıldı geride sadece mineralleri kaldı (: bide 30 yıl önce oğlu kaçırılan 90 yaşındaki bir kadının; oğlum belki gelirde evi tanıyamaz diye evi boyatmıyorum diyen bir anne bıraktı çok milliyetçi

• 2ay

@jagler1376 asker konusuna değinirsek bunu eleştireceksen akp döneminde şehit olan askerin haddi hesabı yok o ailelerin çektiği acılara odaklan derim. çiller döneminde bu kadar asker şehit olmadı hatta savaşlar dışında ülke tarihinde hiçbir partinin döneminde bu kadar asker şehit olmadı bu kadar çocuk babasız kalmadı bu kadar aile evlat acısı çekmedi. allah ile ilgili dediği şeyler umrumda değil açıkçası milliyetçiliği dincilik ile karıştırmayın ben deistim zaten din konularını takmıyorum. güneydoğu ve doğu çok karışık zaten birçok insana göre sivastan ötesi ateşe verilmeli anca öyle temizlenir. ama tabiki kurunun yanında çok yaş da yanar. bu hümanist değil ama kimi zaman gerekli bir durum. bilmiyorum siz eleştirmek için eleştiriyorsunuz.

• Türkiyeye de Tansu Çiller gibi kadın lazım pkknın kökünü kazıyordu bir ara 😂 😂 😂

0|1
    0|0
    • 2ay

Tanklar yürütülmeden de indirildi koltuktan. Oğlunu Beykoz'da askerlik yapıyor göstertip Ankara'da otelde konaklatıyordu. :)

• 2ay

Tamam @MrsWizard iyi akşamlar

• 2ay

@DeliKahraman cahil olanın kim olduğu ortada saçma sapan görüşümün altına yorum yapıp şimdi de muhalefet olmaya değmezsin falan diye zırvalama. Neyse senin gibi oksijen israfına fazla bile cevap verdim. Engel!!! 😂😂😂😂

• Bunlardan once bizim bayan basbakanimiz olmustu zaten.

0|0
    0|0
  • Yeni olan bir durum mu bu? Hıllary ya da Merkel yeni mi seçildi? Türkiyede Tansu çiller ilk kadın başbakandı ne oldu? Kaldıki hillary dış işleri bakanı... Çok basit örnekler bunlar.

0|0
    0|0
    • 2ay

Hillary şu an başkan adayı ve dışişleri bakanlığını bırakalı çok oldu şu an dışişleri bakanı John Kerry siz baya geride kalmışsınız.

• 2ay

Anlatmaya çalışyığım şeyi ne derece idrak edebildin ya da edebildin mi merak ettim. Ben kim hangi görevd ya da değil, Hıllary hala dış işleri bakanı mı dedim ki sen bana böyle bir cümle kullandın... Bu iki örnek yıllardır siyasette Merkel 10, yılını dolduruyor Almanya nın ilk kadın başbakanı eee. Kadın türk düşmanı olabilir fakat güçlü projeleri olan sağlam alt yapısı ile hala başbakan... Günümüzwe kadar siyaset denilen yoldan çook kadın geçti kiii anlatmaya çalıştığım şeyin odak noktası budur. Bu 2 şahsiyet yıllardır siyaseette. Sırf bu iki örnekle böyle bir başlık atmanızı yadırgadım... Haa çok isterim orası ayrı lakin erkek egemen bir topşumda 10 15 yıldır siyasette aktif bulunan 2 şahsiyet içinde kaldırıp kadın lar artık siyasete hakim gibi bir bvaşlık atman komik durmuş... Haticeye değil neticeye bakanlardanım.. NET

• 2ay

Gelecek için nasıl bir neticeye varabildin ben de onu anlamıyorum konuşulan şey netice değil gelecekte olur mu bu sorgulanıyor ben katılmıyorum dersin anlaşılır zaten uzatmaya ne gerek vardı Hillary Merkel diye bahsedip ve örnekleri yargılayıp basit dediğin örneklerin önemini idrak ettirmeye çalıştım sadece sana. İyi günler.

• Hz. Isa'nin yerine Meryem ana on plana cikiyor. Maksat degisiklik olsun.

1|0
    1|0
    • 2ay

Bundan bir kişi daha bahsetmişti bence mükemmel bir tespit umarım dediğiniz gibi değişiklikte kalmanın ötesine geçebilir ama zor gibi duruyor.

• 2ay

Biliyorum Ertan Ozyigit. Ben de onun yalancisiyim.

• Bu durum iyi

1|0
    0|0
  • Evet , artik siyasette kadinlar daha çok soz sahibi olacak, oyle gozukuyor açikcasi, feministim ama bence siyaset kadini yipratir, yorar cunku siyaset yalan dolan , yuzsuzluk, para sevgisi ve utanmazsizliktan ibaret, guclu bir psikoloji lazim , erkeklere tam uygun yani, kadina yakistirmam!!!

0|0
    0|0
  • Ülke yönetimlerinde kadınların söz sahibi olmasından ziyade göreve gelen kişiler benim ülkemin çıkarını koruyan kişiler mi diye bakıyorum. Fakar burda verdiğin 2 örnekte Türkiye düşmanları. Ayrıca Donald Trump başkan olacak bu burda kalsın

0|0
    0|0
  • İnşallah.

0|0
    0|0
  • Başlasın 😬

1|0
    0|0
  • Cesareti olan göstersin kendini

0|0
    0|0
  • Bu durum çok güzel birsey daha da cogalmasindan yana gönlüm..

1|2
    0|1
  • Dünyayı kadınlar yönetse her ülke için söylüyorum eminim daha güzel bir yer olurdu

0|0
    0|0
  • e bir zahmet şimdi görün dünyayı hahahah daha mükemmel bir dünya için.. ahahahah mutlu ettin akşamüzeri akşamüzeri

1|0
    0|0
  • Canim guncellemeni girdum de , savunsan ne olacak? Kime ne?

0|0
    0|0
    • 2ay

Bazı arkadaşlar hesap sorar tarzda yorum yapıyor tartışmak istemediğimden cevap vermeyince de cevap veremedi işte diye kendilerini sebebini bilmediğim bir şekilde tatmin etme gereği hissediyorlar ben de bunu yazma gereği gördüm.

• 2ay

Taktığımdan da değil aslında klavye kullanmaktan ellerim yoruldu ve biraz başım ağrıyordu çareyi bunda buldum ben de :D Kendilerini haklı göstermeye ve baskın olduklarına inandıkları ana kadar yazmaya ve bulaşmaya devam ediyorlar çünkü uzayıp gidiyor sakız gibi...

• 2ay

Ben de careyi " tamam haklisin cahil olan benim ozur dilerim" diyerek buldum 😅

• kadınlar hiç bir zaman hakim olamazlar

0|1
    0|1
  • Kadınlar daha iyi olur hayata her alanda katılmaları

0|0
    0|0
  • Zor bence ama umarım gelir

0|1
    0|0
  • Kıyamet alameti biliyor musun
    Kadınların uat vazifelere gelmesi

0|1
    0|1
  • uyuşturucu kullanımı artıcak gibi dnfmöcx

0|0
    0|0
  • Umarim

0|0
    0|0
  • Çok yakında dünyayı kadınlar yönetecek. Bilirkişi söylüyor.! 😊

1|0
    0|0
  • Donald trump defil mi en guclu aday abdde

0|0
    0|0
    • 2ay

Otoriteler Clinton daha yakın diyor ama malum bir hastalık haberi var gidiyor Clinton hakkında bakalım neler olucak.

• Hadi insallah

0|1
    0|1
  • Darısı ülkemizin başına

0|0
    0|0
  • Evet ben dunyanin cok degisecegine inaniyorum

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    29
Yükleniyor...