Bizim toplumumuzda kadın erkek eşit midir?

Herkese sorarsak evet eşit derler. Ama bu ağızda dolanan sözlerden ibaret bana göre. Siz neler düşünüyorsunuz toplumsal açıdan kadın ve erkek eşit midir?

0|1
19|32

En İyi Erkek Görüşü

• Yasalara göre eşitiz ama süre gelen bilinçsiz toplum kültüründe erkek üstündür
    bunun nedeni ise eğitimsiz yetişen aileler nesilden nesiile kadın aşşalandıgı için günümüzde de Türk toplumunun yapısına bu şekilde işledi ve buna müdahale edilmedi günümüzde hala devam ediyor toplumun biliçlenmesi gerekiyor bunun içinde eğitim kaynakları sunulmalı kadının erkekten farkının olmadığı iyi bir üslupla anlatılmalı ki gelecek olan ve şu an yetişen nesil bunun farkına varmalı geçmiş de kalan kadına karşıt örf adetler ve töreler yeni nesile işlenmeden ortadan kaldırılmalı her şey, in başı eğitim , eğitim ve eğitim nasıl konuşulması gerektiğini davranış saygı ve iletşim kurmayı daha çocuk yaşta işlenmeli bilinçlere her gün daha kötüye gidiyoruz ve toplum bunun farkında değil çocuğuna harşlık ver telefon al eve girsin çıksınla çocuk büyütülmez sorumluluk yok artık aileler de kadın kutsaldır ve kıymetlidir

2|0
    0|0
    • 2ay

Kadın her şeyden önce anadır doğanın sevginin yaşamın ailenin temelidir ve kimsenin hiçbir erkeğin ona bağırmaya şiddet göstermeye hakaret etmeye taciz etmeye hakkı yoktur ve bu savunulamaz istediği gibi giyinir istediği saate dışarı çıkar kadınlarında eğlenmeye gezmeye ve diğer her şeye erkek kadar hakkı vardır erkek yapınca elinin kiri kadın yapınca namussuz diyen zaten insan dahi değil yobaz yaratığın tekidir bir kadına sen düzgün gözle bakarsan hiç bir şey de olmaz

En İyi Kız Görüşü

• Hayir erkeklerle esit degiliz. Kanunen oyle ama gercek hayatta yine erkekler hakimiyeti yurutuyor. Herkes cinsini bilsin ama esitlikten cok adaleti isterim. Bir sekilde erkek ve kadin zaten esit olamazlar. Ama adalet konusunda kadinlarda erkeklerde esit olmasini isterim

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• Kadın erkek tabiki eşit değil. Biz erkekler kadınları ezeriz taciz ederiz aşağılarız hor görürüz. Çünkü kadın zayıftır güçsüzdür bizim kölemiz olmasını isteriz her zaman. Bu topluma göre eğer kadının sözü geçiyorsa evde erkek erkek değildir gibi anlam taşır

1|1
    0|0
    • 2ay

Sağol sonunda biri gerçekleri döktü ortaya bunu bekliyordum. En çok kendini geliştirebilen insanlar nasıl biliyor musun? Bana göre etrafını gözlemleyip dil , din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın eleştiri yapabilen insanlar. Eğer bir kişi etrafındaki olayları iyi gözlemleyip eleştirisini yapabiliyorsa bitmiştir. Yorumun için teşekkür ederim

• 2ay

Sen de çok yerinde bir yorum yapmışsın teşekkür ederim

• Lafta eşittir ama nedense maşallah köprüyü geçene kadar bu söz sonrası ne eşitliği erkek hep öndedir taktiği başlar yani lafta kalıyor ama asıl olan bir cok durumda esitlik vardir

1|0
    0|0
  • Eşit falan değildir. Ama olmalıdır.

1|0
    0|0
  • Özelikle bazı yöreler de kadın köle gibi.. öyle zihniyetlerden nefret ediyorum. Kadın, annedir. İslâm ise annenin ayaklarına tasvir ediyor. Ama anlayana!!!

1|0
    0|0
    • 2ay

Aynen keşke tüm erkekler böyle düşünebilse

• 2ay

İslâmiyet kadına değer vermiyor, iddiasında bulunanlara cevaben şunu demek istiyorum: "Peygamber Efendimiz'in soyu kızı Hz. Fatima anamızdan gelmiştir!"

• Değil

1|0
    0|0
  • Kanunen esit ama pratikte 10 adim ondeyiz maalesef...

1|0
    0|0
    • 2ay

Aynen yorumlarda bende bunu söylediğim için iki dakikada cahil ettiler beni. Oysa bu eşitsizlik konusunda tez yazmışlığım var ve çok fazla araştırma yaparak kitaplarda okudum. Anlam veremedim bu nasıl bir hırstır daha eşit olmadığını bile kabul edemeyen zihniyet?

• Değildir. Çünkü müslüman toplumda kadın erkek eşit olamaz. İslamda eşit değildir çünkü

1|0
    0|0
  • hayır değil eğitim seviyesi yüksek kimselerde kadınlara pozitif ayrımcılık var. cahil kesimde kadına eziyet.. asla eşit olamayız

1|0
    0|0
  • Herkes isine gelince esit

1|0
    0|0
  • Değildir.

1|0
    0|0
  • değil

1|0
    0|0
  • erkekler eşit görüyor kadınları da, kadınlar kendilerini erkeklerden daha üstün görüyorlar kendileri bozuyor eşitliği

1|0
    0|1
    • 2ay

Ben erkeklerin en azından büyük bölümünün eşit olarak gördüğünü düşünmüyorum

• 2ay

Tamam ilk yorumunuzu da ben yaparım o zaman :)

• 2ay

:D konulara bakabilirsin :D

• Değil nerde eşit

1|0
    0|0
    • 2ay

Bence de değil ama sorulduğunda eşit diyen çok

• 2ay

Yalancılık paraylamı nerde o eşitlik en basit hangi kadın canının istediği zaman istediği ywre gidebiliyor bu sadece bir tane örnek

• ahahhha ne eşiti yawww

1|0
    0|0
  • Hak bakımından eşitler. Ama diğer bakımdan bütün sorumluluk erkeğin üzerindedir.

0|0
    1|0
  • Eşittir

0|0
    0|0
  • hayır. sadece bizde değil bütün dünyada erkek üstündür

0|0
    0|0
  • Evet eşitiz. Tabi ki öyle denecek anayasa da eşitiz aynı haklara sahibiz senceye baksalardi eşit olamazdık. Senin eşitlik kavramını anlamadım ama ülkede kadın ve erkek eşit bil.

0|0
    0|0
    • 2ay

Canım tamam anayasaya göre kanunlara göre eşitiz. Ama gerçek hayatta eşit miyiz? Sen bana bunun cevabını ver? Toplumsal hayatta diye belirttim üstte

• 2ay

Benim cehaletim mi? Neyse sanırım işinize gelmedi söylenenler. Bunun arkasına sığınmak mantıklıca. Evet hayatta öğreneceğimiz çok şey var ve malesef cahilim. en azından her şeyi biliyormuş edalarında gezmiyorum bence asıl cahillik bu :) Neyse dediğiniz gibi tartışma gereksiz siz hayal aleminde kurduğunuz ülkenizde devam edin

• 2ay

Benim işime gelmeyecek bir durum yok bayan. Ben zaten bayanlara karşı her zaman kibar bir şekilde davranirim. Kadınlar bir toplumun çekirdeğidir * dediginiz gibi olsun, işime gelmemiş olsun herşeyi bilmiyormuş edalarinda takılıp utopya da yaşayan cahilin tekiyim. Size iyi günler ama şunu bilin eşitlik yasaya baglidir ve yasada eşit olan insanlar zaten eşittir.

• Kadın erkek eşit değildir.. Fıtratta yok böyle bir şey..

0|0
    1|0
  • Toplumsal açıdan eşitiz.

0|0
    0|0
  • deve kuşuna uç demişler deveyim demiş yuk tası demişler kuşum demiş :)

0|0
    1|0
  • birey evlenince eşit oluyyor yasallar la?

0|0
    0|0
  • Eşit yeni yasalarla kadın öne bile geçebiliyor bazen.

0|0
    0|0
  • Değıl dunyanın hıcbır yerınde deıl

0|0
    0|0
  • hiç bir toplumda kadın-erkek eşit değildir,

0|0
    0|0
  • lafta eşitiz derler bişi yapılcak olsa sen erkeksın yapıver

0|0
    0|0
  • bazı konularda birbirinden üstünler
    iş konusunda daima kadınlar ön planda
    cogu işyeri kadın arar
    agır işlerde erkekler daha ön planda zaten kadınların talebi yok fazla
    bankalar kadın arar
    muhasbeci kadın
    satış temsilcisi kadın
    callc enter kadın
    magaza kadın

onun dışında otobüste kadınlara yer verilir. 1 kişi bile verse yeterli
    kapıdan gecerken kadına öncelik tanırsın
    kadın erkegi secen kişidir
    sadece dogru erkegi secemezler o baska
    kadın hep üstün ama cinsellikte kadın üstün olmuyor
    sadece konu cinsellik
    erkek 10 kişile birlikte olsun fişekler patlar dugun vs
    kadın olur baska bir damga yer
    cinsellik dısında kadın her türlü üstün
    bu mu eşitlik simdi?

0|0
    0|0
  • eşit değiliz

0|0
    0|0
  • Erkeklerin askerlik yaptığı ve kadınların askerlik yapmadığı bir ülkede kimse eşitlikten söz etmesin.

0|0
    0|0
    • 2ay

Askere mi gidelim? Valla her konuda eşitlik olacaksa razıyım

• 2ay

Anladım. Doğuda mı, İstanbul'da mı?

• 2ay

Şu an doğuda değilim araştırma için oraya gitmiştim. Ankarada çalışıyorum

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 18

• Egitimli ve maddi olarak zengin kesimlerde buyuk oranda esitlik var ama toplumun geneli fakir ve fakir kesimlerde egitim de yok. Sonuc olarak hayır esit degil.

1|0
    0|0
  • Değil.

1|0
    0|0
  • Türklerde kadın erkek eşittir islamda değil.

1|0
    0|1
    • 2ay

Ne kadar farklı ve etnik grupları barındırsakta çoğumuz Türk ve müslümanızda. Yani o zaman hangisini kabul edeceğiz? Eğer Türk değilsek kadın erkek eşit değil mi diyeceğiz? Bu ayrım biraz sert gibi geldi bana aslında başka şeylerde var gibi altında bence

• 2ay

ben Türküm müslüman değilim. İslamiyet Türklüğü yok edip araplaştırmaya meyilleştiriyor toplumu. Bunu daha net görmek için orta asya Türklerindeki yapıyla şuanki yapıyı karşılaştırabilirsiniz.

• Maalesef eşit değil. Yasa olarak eşit olabilir ama toplum olarak değil kadına değer vermeyen çok var, nakliye firmaları sadece kadın olduğunu görünce işini baştan salma yapıyor. Ya da en basitinden bir kadın seksi sevince s*rtuk deniliyor erkek sevince göze batmıyor. Sonra da diyorlar " türk kadını patates çuvalı gibi hicbir aktifliği yok :’-(" bu hale getiren sizsiniz zaten. Ukraynalı kız diye ötüyorlar ama ukraynalı kız gibi mini etek giyince de otobüste dövüyorlar. Birbirleri ile celişiyorlar işte. Burdaki sorulara bakıyorum erkek cinsellik ile ilgili sorunca kötü cevap yok ama kadın tarafından sorular sorular da bir ahlak polisliği, bir dolaylı yoldan laf gönderme bilmemne dengenizler

0|0
    0|0
  • Degil.
    O erkek yapar.
    O gezer gecelere kadar sen otur evde.
    O kendini korur o erkek.
    Bu cümleleri hatta baska versiyonlarini bir cok kiz/kadin hayatinda en az bir kere duymustur. O yüzden bizim toplumumuzda kadin erkek esitligine inanmiyorum

1|0
    0|0
  • Eşit değil maalesef en basit örneği bir erkek gece dışarı çıksa kimse bir şey demez, bir kadın çıksa millet demediğini bırakmıyor, erkeğin istediği kadar sevgilisi olabilir kadının olamaz, toplumun gözünde bu böyle..

1|0
    0|0
  • hangi açıdan olduğuna göre değişir.
    yetkinlikler, yetenekler bakımında kadını erkeği geçtim kimse birbirine eşit değildir.
    hak ve özgürlükler bakımından ise her birey, hatta abartabiliriz, her canlı eşittir.

0|0
    0|0
  • hayır degil cunku kadin yapar mi kafasi vr herkeste

1|0
    0|0
    • 2ay

Yani haklısınız o kafada var. Çağımızın gerisinden geldiğimiz bir gerçek bu konuda. Kadına ne zaman gerçek değeri verilecek bu toplumda merak etmekteyim. Sanırım göremeden ömür bitecek

• 2ay

aslinda dinimiz plan islam dinine gore yasasak kadinin degeri bilinir

• Bizim toplumda hala degil

1|0
    0|0
  • Değil.

1|0
    0|0
  • toplumsal açıdan kadın erkek tabiki eşittir. Tabi bu durumu kabul etmeyen, etmenin kendisine faydasının olmadığı ülkeler ideolojiler sistemler elbet var. Türkiye de ataerkil ve erkek egemen tavrıyla toplumsal açıdan bile kadına kadınsal değerini bırakın insanî değerini veremeyen, vermek istemeyen, sistem tapıcı insanlar bolluca..

0|0
    0|0
  • Hayır hiç de eşit değil

1|0
    0|0
  • Eşittir diyeni bulunca seviniyorum ben. En azından dilde eşittir denildi diye.

1|0
    0|0
  • Hayır

1|0
    0|0
  • Kadın ve erkek eşit değildir. Olamaz da zaten yasalar ve kanun haricinde.

1|0
    0|0
  • Kadın üstündür

1|0
    0|0
  • Değiliz

1|0
    0|0
  • Hiç bir zaman eşit degil

0|0
    0|0
Yükleniyor...