Avrupa'nın Müslüman alemine bakış açısının değişebilmesi için neler yapılabilir/yapılmalı ve İslamofobi?

Sorum İslam inancını taşıyanları yermek gibi bir amaç taşımamaktadır. Sadece şunu söyleyebilirim ki Avrupada artık ciddi anlamda İslamofobi almış başını yürür hale gelmiş durumda. Müslüman olmayı geçtim Türk olduğunuzu söylediğiniz andan itibaren bile farklı bir yaklaşım var size karşı. Tanıştığınızda karşınızdaki ile muhabbetiniz ve hoşgörünüz anlaşıldığında o algı her ne kadar yıkılsa da bireysel olarak yıkılabiliyor.. Toplumsal anlamda Ortadoğu ve Müslüman ülkelerine büyük bir kin oluştu özellikle Fransa'da. Bu yanlış algıyı yıkabilmek için gerekli çalışmalar yapılıyor mu bilmiyorum. Ama bu konuda İslam inancını taşıyan herkese büyük bir iş düştüğünü düşünüyorum. Kendi inançlarının bu şekilde tanıtılmasına karşı gereken tepkiyi gerek sosyal medyada gerekse de Avrupa'da yaşayan Türk ve Müslüman azınlıkların yapacakları toplantı, miting, konferans ve bildirilerle anlatmaları gerekiyor. Yoksa sağcı ve Müslüman karşıtı ırkçı hareketler Avrupada daha da artacak ve belki de iktidara dahi gelecekler. Türkiye hakkında ki algı korkunç vaziyette ve ben gerçekten gerçekte olmayan kültür ve yaşam tarzlarının bizim ülkemizde olduğuna bu insanların nasıl inandırıldığına hayret ettim.

0|0
2|10

En İyi Kız Görüşü

• Kuranı Kerim versinler eğer değerlendirme olacak ise ondan olmalı ama insanların dine ön yargısız bakmaları çok zor bu dinde doğmamış olsam bu kadar irdelemezdim acaba demezdim dışardan birini düşünüyorum İslam inanması zor insanların dini bu kadar yozlaştırdığını düşünürsek

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Fransa'da olduğum için biliyorum: buradaki müslümanların geneli arap cezayir'de hangi politika varsa bütün müslüman ülkelerde ki politika aynı sayıyorlar. Hata ben türküm deyince tamam deyip ertesi gün bana şu türkiye arabı ile hitam ediyor, bizi tıpkı cezayirliler, tunuslular gibi arap sanıyorlar. Arap değiliz deyince sanki özümüzü inkar ediyor gibi gözüküyoruz. Tüm müslümanları bir tutmak istiyorlar. Ama şu son zamanlar anlamaya başladılar yavaş yavaş öğreniyorkar. Hem müslüman düşmanlığı durulmaya başladı baya terroristi+ müslümanlı ayırt etmeyi biliyorlar.

2|1
    0|0
    • 2ay

Tam da bunu kastettim işte. Umarım durulur ve gün geçtikçe azalır. Bu gerçekten çok ilkel bir düşünce düşman olmamız gereken insanların değer yargıları değil terör ve terörize olmuş gruplardır. Burada da İslam inancını taşıyan herkese büyük iş düşüyor.

• 2ay

Aynen öyle ama hep bir engel var Türkiye çok otokratik bir ülke oldu engellenecek herşey maalesef ama ben yine küfür yesem bile devam edecem mücadeleme 😉

Kızlar Ne Diyor 1

• Bizi de Arap sandıklari için... Nefret ettiklerinde haksızsınız diyemiyorum. Ben de nefret ediyorum Araplardan

0|0
    0|0
    • 2ay

Ben Arap değilim ve kimse beni öyle olmamama rağmen bir etnik kimliğe toptan sokmaya kalkamaz. Bu kafatasçı bir zihniyettir. Avrupayı Avrupa yapan değerlerle de bağdaşmamaktadır. Bir insan Müslüman diye masumları da suçlularla bir toptan terörist görmek ise ayrı bir hezeyandır. Bu sadece Müslümanlar için değil her dini inanç ve etnik kökendeki insanlar için geçerlidir. Empati kurabilmek lazım.

Erkekler Ne Diyor 9

• İslamı düzgün anlamak ve yaşamak gerekiyor bazı müslümanım diyen terör örgütlerinde temizlenmesi gerekiyor.

0|0
    0|0
    • 2ay

Peki bu terör örgütlerinin temizlenmesi için İslam ülkeleri yeteri çabayı gösteriyor mu? Sorgulanması gereken de bu.

• 2ay

O halde bu konuda Müslüman ülkelerde ve Avrupa'da yaşayan Müslüman aydınlara büyük iş düşüyor. Yoksa bu terör eşittir İslam algısı daha da artarak sürecek. Bunu eleştirmek için Müslüman olmaya da gerek olduğunu zannetmiyorum çünkü bu sosyolojik bir sorun ve hastalıklı faşşizan bir yaklaşım.

• 2ay

Aynen öyle malesef.

• Adamlar haklı. Ben bile içinde yaşadığım toplumdan nefret ederken onlar neden etmesinler?

0|0
    0|0
  • müslümanlık terk edilmeldir. en sağlamı bence :)

0|0
    0|0
  • Hiçbir şey.
    Sadece müslüman gibi yaşayalım yeterli.

0|0
    0|0
  • Adam olalım samimi olalım okuyalım okutalım peygamberi ve sahabeleri takip edelim yeter

0|0
    0|0
  • Bizim topraklardaki batı nefretinden fazla değildir.

0|0
    0|0
    • 2ay

Bir kıyas yapmak değil maksadım. Yanlışın fazlası ya da azı yoktur. Yanlış olan yanlıştır.

• 2ay

Öyle diyorsun da neyin doğru neyin yanlış olduğu hakkında ciddi görüş ayrılıkları var taraflarda.

• 2ay

Bir insanın işlemediği bir suçtan dolayı sırf aynı inancı paylaşıyor diye suçlu olarak yaftalanması ya da bir millete mensup olmanın ''Kötü Çocuk'' ilan edilmen için yeterli olarak görülmesi doğru olansa kabul ederim. Ama bu evrensel olarak yanlıştır. Ya da bu zaman kadar Avrupa'da öyle tanımlanıyordu.

• İslamafobi yoktur Türk düşmanlıığı vardır

0|0
    0|0
  • İ harfi ile başlayan, insanların beynini rehin alan zehirden kurtulursak sorun kalmaz.
    Daha sonra sıra H harfi ile başlayan zehire de gelecek..
    ucnoktaaforizma.files.wordpress.com/.../ateizm1.jpg

0|0
    0|0
  • bir kendine sor boyle dusunmelerinde haksızlar mı

0|0
    0|0
    • 2ay

Ettikleri laflar insanlıktan çok uzak ve toptancı. Hitler'in yapmış olduğu bir zulmün Müslümanlara yapılmasını savunur hale gelmiş insanlara rastladım. Aşırı sağ partilerin de ciddi anlamda oyları artmış. Kafatasçı bir anlayış Avrupa topraklarında vücut bulmuş hümanizm ve hoşgörü anlayışına dayalı sisteme oldukça ters.

• 2ay

Bir daha yazıyorum. '' Anlatmak istediğim şey başkalarının yaptıkları aptallık ve ilkellerden dolayı o aptallığı ve ilkelliği yapmayan hatta ve hatta eleştirenlerin de sorgusuz sualsiz aynı kefeye konulması ve sadece bir ırka mensup olduğunuz için sizi tanımadan ve görüşlerinizi düşüncelerinizi anlamadan yaftalanmanız. '' ''Suç onda bunda o beni ilgilendirmez ama o suça ortak olmadan inancını hiçbir kimseye zarar vermeden yaşayanların bunun bedelini ödemesi ciddi bir toplumsal sorundur.'' ''Bunun Avrupa gibi bir medeniyeti esir alması ise ilerisi açısından hem Avrupa'nın geleceği hem de yaşayan azınlıklar açısından büyük bir tehdittir.''

• 2ay

Bu konuda sana katılıyorum, lakin sende bilirsin ön yargı meselesini tabiki kimse yapmadığı bir şeyden sorumlu tutulamaz ama artık butun dunyada milliyetcilik had safhada ve butun dunyada insana verilen değer azalıyor bu avrupa içinde veçerli!!

Yükleniyor...