Önce ne demek istediğimi anlatayım. Yaptırılmak istenen ya da yapılmaması istenen bir şey sizce eğitimle mi çözülür yoksa kanunlarla ya da ağır cezalarla mı? Örneğin kadına istismar konusunu ele alalım. Sizce bunun için köklü kanunlar ve ardından ağır cezalar mı daha etkili olur. Yoksa bireylere verilecek etkili eğitimler mi bu sorunu çözmemizde daha etkili olur. Kısaca eğitim mi baskı, korku ya da yıldırma mı?

0|0
218

En İyi Erkek Görüşü

• Ağır cezalar ve yaptırımlar hiçbir dönemde hiçbir şeyi çözemez. Nitekim dayak adam etse önce eşek adam olurdu diye bir söz var değil mi? Şöyle ki bunların sebebi iki şeyden kaynaklanır. Biri cahil toplum birisi ise baskıcı toplum. Konuya şöyle bakalım ailenin yapmanı istemediği şeyleri yapıyorsun değil mi? Mesela sitede çok vardır ailesi "SOFİ" olup gizli gizli alkol alan insanlar. Burada alkolün çekiciliği verdiği haz değil onun yasak olmasıdır. Ve çoğu insan bunu bir tür tepki olarak biriktirir içinde. Son dönemi dikkatle inceleyelim. Tecavüz, istismar, sübyancılık, kadına şiddet eğilimleri 10 yıl önceye göre neredeyse 2-3 kat artmış. Peki izlenen haberlere ve dizilere bakalım şimdi. Hamile kadın sokağa çıkmasın tartışması, kürtaj tartışması gibi kadın bedenini maddeselleştiren tartışmalar ve fatmagülün suçu ne gibi ya da arka sıradakiler dizisi gibi (tecavüz edilen zehra karakteri) tecavüz eden kişiye aşk beslemeye başlayan diziler. Nitekim sonuç hem baskıcı topluma tepki hem bilinç altına yerleşen algılardan kaynaklı bu duruma geliniyor. Peki bunu aşacak olan nedir? Eğitim. Ben metroya bindiğimde çevremde etekli biri olunca farketmiyorum ya da şortlu. O süreçte kitap okuyor oluyorum çünkü. Okumasam bile bana diğer insanlardan farklı gelmiyor. Çünkü bu zamana kadar açık giyinen insan "İSTEKLİ"dir gibi saçma sapan düşüncelerim olmadı. Gerekli olan eğitimdir. Ama bu eğitim sadece çocuğa ve halka değil devlet yetkililerine de verilmelidir. Ayrıca tabuları kaldırmalıyız. Ne zaman cinsellik yasak meyve olarak görülüp yaftalanmazsa o zaman ülkede tecavüz adında birşey kalmayacaktır.

Selametle

0|0
    0|0
    • Konuya yaklaşımın çok güzel. Bence de, herşey kirli beyinlerden kaynaklanıyor. Buna insanları yonlendiren medya ve devlet adamlarının kirli beğinleri de dahil. Bu kirli beğinlerden en çok rahatsız olan biz bayanlar bunlara çare uretilirken de çok duyarsızız. Galiba başımıza gelenler mustehak bize...

• teşekkür ederim ☺

• Rica ederim :)

En İyi Kız Görüşü

• Küçük yaştan itibaren eğitiminin verilmesi gerekiyor. Ama her odun da yontulmaz, bu yüzden caydırıcı cezalar da şart. Yani önce eğitim, ardından ceza.

0|0
    0|0
    • Yontulmayacak odun yoktur. Yeter ki yontmasını bil. Her kotu davranışın altında yatan psikolojik bir tramva vardır. O tramva düzeltilmedikçe sen istediğin kadar ceza ver adamın beyni kirli çıkar yine aynısını yapar..

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 17

• hepsinin yeri var eger çözüm sadece eitimle olsa çözülürdü ya da sadece ceza il olsade çözülürdü
    bahsettiğiniz eğitim ceza gibi kavramların manalarını iyi anlamak ve bu tür davranışlarının psikolojik ve sosyolajık alt yapılarını iyi kavramalıyız
    şimdi ben açıklardım ama burada açıklayamamaktan korkarım ya metin bölümü yetmez ya da okuyan anlamaz

0|0
    0|0
  • Eğitim aslında doğru kabul edilen şeyin uygulatılmasıbdsn ibaret

0|0
    0|0
  • Ailede terbiye önemli

0|0
    0|0
  • İlk 5-10 yil agir cezalar gelmeli, bu zqman zarfinda erkekleri egitmeli...

0|0
    0|0
    • Bu da olabilir ama bayanlarda çok eğitimsiz. Boş ve faydasız işlerle meşgul. Konu bence çok çekici ama bizin bayanlar onun bunun yırtmacıyla editörüyle, partide kullanacagı rujun rengiyle meşgul. Sonra da olanlardan şikayetçiyiz. Peki çozume ne katkımız var. Hiç. O zaman başımıza gelenler mustehak bize...

• Eğitim mi ceza mı demek istiyorsun sanırım yerine ve adamına göre değişir diyorum eğitimden yanayım ama bazı adamlara ceza Lazım hayvan gibi insanlar var bunlara hayvana davranır gibi davranacan

0|0
    0|0
  • Baskı korku yıldırma diktatörlüklerde olur. Eğitim her zaman her sorunun köklü çözümü olmuştur ve olacaktır. (Orta ve uzun vadede elbette)

0|0
    0|0
  • Eğitim ve öğretim olması gerek

0|0
    0|0
  • dediğimiz eğitim olayı uzun vadede yaklaşık 30 yıllık bir sürede çözülür zihniyet meselesi çünkü ama eğitimden yanayım

0|0
    0|0
  • Baskı korku yıldırma daima şiddeti doğurur. Önüne geçmekte zorlanacağın toplumsal olaylarla karşı karşıya kalırsın. Eğitimle bu işin çözüleceğine inananlardanım

0|0
    0|0
  • Düşündüm taşındım bu iş hiçbir şekilde çözülmez

0|0
    0|0
  • Eğitim...

0|0
    0|0
  • Eğitim için artık çok geç olur daha kötüye gitmeden cezalarla

0|0
    0|0
  • Kadına istismar konusunu örnek aldığın için ordan gidelim kesinlikle baskı korku cezalar ile önüne geçersin eğitim ile sadece belirli bir kitleyi kötü bişey olduğunu düşündürürsün. Ağır cezalar ile çok daha caydırılır

0|0
    0|0
  • soru kendi cevabını veriyor burada zaten baskı, korku ya da yıldırma derken negatif izlenim veriyor

0|0
    0|0
  • Ağır ceza bu olayı çözer. "Kısas"

0|0
    0|0
  • Zihniyet

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...