Türkler İslam yerine Hristiyanlık ile tanışsaydı neler olurdu?

Tarihi , coğrafi, sosyal hatıyla bir bütün olarak nasıl bir sabaha uyanırdık?

1|1
2|25

En İyi Kız Görüşü

• Teslis inancı bize uymazdı ya kendimize göre yorumlardık ya da asimile olurduk

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• turk kaganligi gokturk ya da bilge kagan zamaninda yollig tiginin yazdigi bolumde purum dedigi dogu romayla zaten bir gorusmeleri var.. en son gokturk kurganindan bizans parasi cikmistr.. o zamanlar bizans ortodoks hristiyandir... cok ciddi de ticari ve askeri baglantilari var ahmet tasagil tagbac kayitlarindan yazdigi eski çince bunu cok dile getiriyor gokturker kitabinda... hristiyanligi taniyorlar yani turkler en azindan 6 inci yuzyildan bu yana cunku bizans elcisi bile ilteris kaganin yug torenine geliyor elciler gonderiyor... turkler hristiyanligi benimsememistir.. bolge uzakligi ya da yeterli misyoner faliyeti oldugu icin gerci balkanlardaki macara giden kumanlar.. bugun gagavuz atalari kabul edilen peceneler hristiyan olmsutur ama bir varliklari yok... gerci o zaman islamiyet daha guclu hem turkler sogddaklardan gelen irani kavimlerle cok isli disli... farslilarin emeviler doneminde musluman olmasi turklerinde zaten islamiyeti farslilardan ogrenmesi etkilidir... o yuzden arabin salat dedigine farsca namaz der turkler.. bence avrupada cok fazla taraftar bulamazdi.. selcuklu.. harzemsahlar.. babur.. devlet-i alliyye.. memluklar.. gazneliler.. dehliler.. timurlular.. gibi buyuk devletler kuramazdı... avrupada vatikan papalik cok secici ve baskici.. turkler oyle hacli seferine katilacak tipler degil... kendileri cikarsa cikardi.. zaten haclilara duvar olan turklerdir... duklerin.. baronlarin icinde erirdi... zaten avrupaya balkanlara gitmis politik olarak hristiyan turk var mi yok... ayriyetten avrupayi avrupa yapan ronesans.. sanayi devrimi gibi ilerici adimdalardir.. vatikandan kurtulunca galiloyu bile hapse kapatan yobaz aristokrat goruslu adamlardir... bence turkler bu kadar buyuyemezdi.. sahsi gorusum...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Müslümanlıktan önce pek çok din gibi hristiyanlığıda kabul etmiş bir topluluguz.
    Demekki pekte birşey olmuyormuş :)

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Müslümanlar için "cehennemde yanacaklar"
    Muhammed için de "yalancı peygamber" derdik

Her Hristiyan gibi..

0|1
    0|0
  • Aslında bazı boylar tanıştı
    Bulgarlar Macarlar ve sonrasında Hunlar..
    Avrupa Hunları
    Ancak bu durum onları savaşçı özelliklerini yitirmelerine neden oldu Macarların durumu ortada..
    Bulgarlarda önce Bizansın sonra Osmanlının egemenligine girdiler
    daha öncesinde Avarlar var onlarda Frenkler tarafından tıkıldılar

0|1
    0|0
  • Samimi söylüyorum eğer islamı tanımasaydık Hristiyanlığa geçmezdim Saçma sapan uydurulmuş bişey bu ben Tengrici olurdum 😎

0|2
    0|0
    • 2ay

bana da günahkar doğmak anlamsız geliyor. Masum bir bebeğin ne günahı olabilir.

• 2ay

Günahkar değil herşey aklı başına gelene kadar günahsızdır ne zaman aklı ererse doğruyu bulmakla Tanrıyı bulmakla yükümlüdür Türkler bunu İlk yaratıldığından beri Tengeicilik şamanlık olarak yapıyorlardı Tanrıya tek tanrıya inanıyorlardı tanrının adı Ülgen idi en büyük tanrı idi... Yardımcıları suyla adında dünya işleriyle uğraşan hizmetkârıydı... Şeytanın yerine Erlik vardı erlik kötülüğün yayıcısı idi... Şu anki Islama %80uyan bir dini yaşıyorlardı zaten inanmak geçiş yapmak zor olmadı benim kanaatimce

• 2ay

@Aykut1990 Fikirkerimiz de aynı kanka, katılıyorum sana :-)

• İslamiyet var olmadan önce hak din olan Hristiyanlık, bu topraklara hakimdi zaten.. Bu toprakların insanı hak dine iman etmeyi seviyor, yeni bir din daha gelecek olsaydı, ona da iman ederlerdi..

0|1
    0|0
  • İkisi de aynı şey değil mi? al müslümü vur kristiye..

0|1
    0|0
  • Vatikan ve papa Türklerden çıkardı bütün Avrupa Avrasya Orta doğu bizim olurdu birleşik devletler olurduk kanımca ama şu bir gerçek AB üyesi garanti olurduk 😁

0|1
    0|0
  • islam afrikaya doğru kayardı, müslümanlar afrika üzerinden okyanus yolunu seçmeye mecbur kalırdı. avustralya japonya gibi okyanus ülkeleri, amerika kıtası islamla 10. yüzyılda tanışırdı. benim senaryom böyle

0|1
    0|0
  • Bu topraklar zaten Hristiyan topraklarıdır.
    İslamcıların tarih kültür arkeolojik olarak hiçbir söz hakkı yoktur.
    Bu topraklar kendilerinin iddia ettiği gibi islam kanıyla sulanmadı 2 bin yıldır Hristiyanlık bu topraklarda.

Kilise babaları Türkiyeliydi Noel baba antalyalı demreli havarilerin birkaçı bu topraklarda şehit oldu meryem ana bu ülkede yaşadı göge alındı
    Hristiyanlık dünyaya Türkiyeden Anadoludan yayıldı.

0|1
    0|1
    • 2ay

söylediklerine katılıyorum biri hariç. Son bin yılda bu topraklarda müslüman kanı da aktı.

• Dusunsene sunnetsisiz.. iyg pislige bak..

0|2
    0|0
  • İslamın benimsenmiş olması gerek inanış gerek ibadet olarak hali hazırda ki inanç biçimine uygun olmasıydı. Tanışmış olsaydık bile benimsemezdik bence hristiyanlığı

0|1
    0|0
  • tanıştılar zaten

0|2
    0|0
  • Aynı olurdu bu kafayla

0|1
    0|0
  • Cok daha mutlu ve medeni bir toplum olurduk bugun2

0|1
    0|1
  • Kurban bayramında geyik keserdik 😂

Takım yakışmış abi 👍👍

0|1
    0|0
  • hayat devam ederdi.

0|1
    0|0
  • hunlar tanıştı zaten ve türkleri macaristandan ileri geçirmediler

0|1
    0|0
  • hıristiyanlığı yaşasaydık osmanlı olmazdı türk de olmaz dı o zaman

0|1
    0|0
  • Hristiyan olurduk, ne olacak

0|1
    0|0
  • Çok daha iyi olurdu.

0|1
    0|0
  • Avrupa birliğinde olurdu

0|1
    0|0
  • Daha iyi ve çağdaş şartlarda yaşıyor olurduk.

0|1
    0|0
  • Erkeklerin yarıya yakını babalık testi ile uğraşıyor olurdu

0|1
    0|0
  • İyi tarafı, daha insancıl olabilirdik.
    Kötü tarafı, artık kafir olduğumuz için cehennemde yanacağız

0|1
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...