Toplumun kadına ''bayan'' diye hitap etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bildiğimiz üzere kadını kibarlaştırmak amacıyla kullanılan bayan kelimesi beni rahatsız ediyor. Sizler ne düşünüyorsunuz?

3|0
17|36

En İyi Erkek Görüşü

• Ziyadesiyle itici buluyorum.. Erkeklere ''bay'' denilmeyen ülkede, kadınlara ''bayan'' denilmesi doğru değil.. Kadın kaba bir söz değildir ki onu yumuşatmaya, başka isimlerle çekici yapmaya çalışasın.. Erkeğe nasıl erkek deniyorsa, kadına da kadın diye hitap edilmelidir.. Bayan kelimesini hiç bir zaman kullanmadım.. Ancak insanlar kullandıkları için, ben kadın dediğimde garipsiyorlar.. Geçenlerde sağlık ocağına gitmiştim, danışmadaki kadına doktorumun burada olup olmadığını sordum, o da kimdi sizin doktorunuz dedi, ''adını bilmiyorum, kadındı'' dedim, ''ha evet bayan doktor 1 tane var burada zaten, o da bugün izinli'' dedi.. Sanki ben pot kırmışım da, o da beni düzeltmiş gibi ''evet bayan doktor'' diyerek altını çizdi.. Kadın kardeşim onun adı, kadın.. Bayan kelimesinden nefret ederim..

2|0
    0|0
    • 2ay

Kadınların bile hemcinsine bayan dediği ülkede bir erkek olarak sizin görüşünüz hoşuma gitti eig yapılır bu

Erkekler Ne Diyor 35

• Hanımefendi daha iyi oluyor

1|0
    0|0
  • Tuvalete lavabo diyen bir toplumdan ne bekliyorsun ki.

2|0
    0|0
  • yapmacık bir hareket olarak görüyorum, ve söylemekten de kaçınırım genelde.

1|0
    0|0
  • Hanımefendi daha şık olmazmı

1|0
    0|0
  • garı desek daha samimi bence

0|0
    0|0
  • erkeğe erkek kadına da kadın ya da kız diye seslenemezsin tabiki hanımefendi ya da beyefendi iyidir bayan garip biraz

0|0
    0|0
  • Pardon bayan bakarmısınız?
    Bence gayet iyi duruyor.

Pardon hanımefendi bakarmısınız?
    Bence gayet şık duruyor.

Pardon kadın bakarmısın?
    Bence gayet rahatsız edici duruyor.

Tabi yine de hayat senin hayatın. :)

0|0
    0|0
  • beni rahatsız etmiyor

0|0
    0|0
  • Hiç demedim

0|0
    0|0
  • Kadın diyince de malum kişilerin lincine uğruyoruz vay efenim sen misin bana kadın diyen elime erkek eli değmedi ben daha kızım diye bağıranı gördüm sen olsaydın her ihtimale karşı bayan kelimesini kullanmaz mıydın

0|0
    0|0
  • hanımefendi kelimesini kullanıyorum seslenirken vs.

0|0
    0|0
  • Sen nasıl hitap edilmesini istersn hanmefendi?

0|0
    0|0
  • Yolda giderken biri çarptı sana mesela "pardon kadın " demesi daha mı hoşuna gidecek yani? ;)

0|0
    0|0
  • Kadın olman için kızlıktan çıkman gerekiyor

0|0
    1|0
    • 2ay

Kadın ve kız arasındaki iğrenç ayrımı gerçekten gözünüz görmüyor mu?

• 2ay

Gördüğü için söyledim işte sen kızoğlankız mısın yoksa kadın mı

• lady , miss , matmazel , bayan

0|0
    0|0
  • Bayansın. Neden kabul etmiyorsun ki? Bence kötü bir laf dğl

0|0
    0|0
  • Baydıklarından kaynaklanıyor herhalde

0|0
    0|0
  • ben bayan demıyorum genelde abla derım gıcıglığına :D

0|0
    0|0
  • olumlu

0|0
    0|0
  • Ben bağyan diyorum

1|0
    0|0
  • Bayan: Bayıcı 2 ayaklı insan tipi.

0|0
    0|0
  • Bunada şükret daha 5 yıl önceye kadar bacı apla bak hele gız gibi seylerde vardı

0|0
    0|0
  • Bence de

0|0
    0|0
  • Neden ki

0|0
    0|0
  • Bayana bayan denir.

0|0
    0|0
  • Abartıldığı kadar ne var bayan kelimesinde buluttan nem kapıyorsunuz sizde

0|0
    0|0
  • " şurdaki karı" deseler daha mi kibar sence

0|0
    0|0
  • Kadın kadındır, bayan babandır.
    lafı çok hoşuma gitmişti :)

0|0
    0|0
  • bence gayet uygun ve doğal bir kelime.

0|0
    0|0
  • kadın derim ben

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 17

• cinsiyet ayrımı belirtilen yerlerde nasıl ki "erkek" deniyorsa, karşıtı olana da "kadın" denmeli. kadın sözcüğü bir cinsiyeti ifade eder. bir hastane kaydında bir yaşındaki bebeğe de 70 yaşındaki insana da cinsiyet bölümünde nasıl ki "erkek" yazılıyorsa, karşıt cinsiyettekilere de "kadın" yazılır.
    "erkek tuvaleti" yazıyorsa "kadın tuvaleti" yazılmalıdır. "erkek öğrenci yurdu" deniyorsa "kadın öğrenci yurdu" denilmelidir.
    "bay tuvalet" yazıyorsa "bayan tuvalet" yazısına pek de takmıyorum.
    erkek, cinsel ilişki yaşamış da olsa erkektir, yaşamamış olsa da. aynı şekilde, kadın da öyle. kızoğlankız, kız falan çok cinsiyetçi. toplumun kadının cinsel hayatı üzerine yaptığı bu adlandırmaları düzeltmek için de kadına hitabımızı da değiştirmeliyiz. bir yaşındaki de kadındır, kırk yaşındaki de. kız çocuğu değil kadın çocuğu. çünkü ötekine erkek çocuğu diyoruz.
    bu yazdıklarımı da "kızlar"soruyor isimli sitede yazmam da ayrı bir ironi konusu.

1|0
    0|0
  • Hitap etmek amaçlı kullanan kullansın tabi ama "bayanlar neden böyle, bayanların adet dönemleri" gibi cinsiyet yerine kullanan insanlar bir yere kadar komik olsalar da sıkıyorlar. "Baylar neden kıllı olur" diye bir şey normal mi yani 😄 Kibarlık mı bu? Ne alakası var?

1|0
    0|0
  • dil bilgisine gire yanlış bir kullanım ama beni rahatsız etmiyor. İnsanlar bunu kibar konuşmak için söylüyor ve anlamda bir fark olmuyor. Ben kadın demeyi tercih ederim ama bu konuda rahatsız olanları anlayamıyorum

0|0
    0|0
  • Daha hoş buluyorum

0|0
    0|0
  • Ben kullanmam. Ama kullanılınca da rahatsız olmam

0|0
    0|0
  • Bayan sevmiyorum 😂

0|0
    0|0
  • Normal

0|0
    0|0
  • bırsey düşünmüyom

0|0
    0|0
  • Bayan daha iyi

0|0
    0|0
  • sana göre ne şekilde hitap edilmesi gerekiyor? bana göre abla ya da bacım daha itici

0|0
    0|0
  • Ben rahatsiz olmuyorum

0|0
    0|0
  • Erkek.
    Baymayan değil. Erkek.
    (Yani erkekler bayar.)

0|0
    0|0
  • Bagyaaannn😂

0|0
    0|0
  • kibar ifade

0|0
    0|0
  • Bayan kelimesi bana kaba geliyo

1|0
    0|0
  • Beni rahatsız etmiyo. seni niye ediyo. beni etmiyo. seni neden etti ki?

0|0
    0|0
  • Kadın da yaşlı kaçıyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...