Mağazacı olan arkadaşlarım kardeşlerim bakın bi?

Merak ediyorum sıkıntılarınız neler?
Ben de Leventte bir avm de magaza çalışanı olarak hep çıldırdıgım noktalar var..
Mesela biz de sattıgından prim alırsın bir insanlar geliyor ki müşteri olarak onlarla bir iki diyalogumu sizinle paylaşmak istiyorum..
Ben ayakkabı magazasındayım bir müşteri gelir belki yarım saat belki bir saat tutar saçma saçma sorular sorar eyw derim bilmiyodur cevaplarım.
Bunun üstüne bir kaç ayakkabı ister giderim depodan tırmanır getiririm öyledir depolar bilen bilir.
Neyse o kadar tırmanıp getirdikten sonra ben daha istediklerini getirirken elinde 3-4 tane ayakkabı tutup bunları da istiyorum der.
Peki der onları da getiririm.
Tabi o sırada içeri bir ton alıcı müşteri girmiştir diğer satış danışmanları çatır çutur satış yapar görürsün bişey yapamazsın senin önünde ki müşteri seni rahat bırakmaz sürekli ürün ister çünkü hepsini de ayrı ayrı ister işkence yapar gibi.. Düşünmüyo da bu adam satıştan kazanıyor diye ya da uğraşıp getiriyor tek sefer de istiyim diye..
Neyse ona da eyvallah diyosun 1 saat ürünleri tek tek anlatırsın falan dener hepsini en sonunda ben biraz düşüneyim diye çekip gider.. Bazıları ayır gelicem birazdan der yine gider gelmez..
Abi o an hayatı sorguluyorum yemin ederim ya yapılan terbiyesizliğemi yanayım kaçan satışlara mı yanayım bilemiyorum bide bir saat uğraşıp düzelttiğin reyonu bir dakika içinde paramparça etmiştir.
Üstler duruma bakınca herkes satıyo sen satamıyosun der bilmez kimlerle uğraştıgını bir de ordan eziklenirsin. Müşteriye bişey dicek olsan senin işin bu diye üste çıkmaya çalışır o da bilmez senin işinin burda ürün satmak oldugunu ürün denettirmek için gelmediğini anlamaz..
Bazı insanlar zaten kendi numarasını bilmeden 10 çift ayakkabı isteyip sonra ay benim numaram 39 muş deyip aynı 10 çiftin farklı numarasını ister tekrar. Ve bu her gün tekrarlanır aralıksız bazen sadece bu tiplerle uğraştığın olur satamazsın ekmek kazanamazsın.

Benim sıkıntım bunlar yani ne diyim paylaşmak istedim sadece sizinkiler nedir?

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Seni en iyi ben anlarım heralde. Bende mağazada çalıştım. 1-2 hafta önce okul sebebi ile ayrıldım. Birebir aynı dertleri yaşadım. Mezela kadın 10 tane ürünü diziyor koluma neyse giriyor kabine deniyor. 1 buçuk saat kıyafet deneyen olmuştu mübarek dolabını yeniledi. Bir de yetmezmiş gibi kombin yap bana der. Ben satış danışmanıyım stilist miyim sanki. Bir de "Bunun üzerine ne veriyorsunuz?" demiyorlar mı şeytan diyor hanfendi onun üzerine birşey vermiyoruz begendiginiz birşey varsa alın deneyin yani değil mi? Hadi mesela o kadın denedi aldı 300 küsur tuttu. Ama bizim mağaza çok kalabalık oluyor zaten. 1 buçuk saatte biz o kadar satışı hayda hayda yapıyoruz. Bütün personeli rezil etti orada. Kimiside 5-6 parça şey denicek oluyor aa iyi hepsini almasa bile 2-3 şey alır diyoruz. Ama gel gör ki kadın gerçekten yakışan şeye bile burun kıvırıyor yarım saat bizi oyalayıp hiç birşey almadan çıkıp gidiyor. Bu da benim yaşadıklarımdan bir kaç örnek. Sabır gerekiyor bu işlerde

0|1
    0|0
    • 2ay

Sorma ya aynen öyle..
      Ben şu an ufak bir magazaya geçtim önceden boynerdeydim çok iyi anlıyorum seni kalabalık mağazada çok daha sıkıntı bu işler.. Haklısın

• 2ay

Hyde Park

• 2ay

Anladım boşver iyi yapmişsın çıkmakla tebrikler :)

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

• Müşteriye baktığında alıcı olup olmadığını hal ve hareketlerinden anlaman gerek. Alıcı olduğunu düşünmüyorsan hiç oralı olma, oyalayıcı sorular sorarsa da kalmamış haftaya gelecek falan dersin en azından müşteriyi kaçırmamış olursun. Ben mağaza çalışanı falan değilim. Ama dediğim gibi gözlemci ve uyanık olman gerek yoksa böyle durumlar çok yaşarsın.

0|0
    0|0
    • 2ay

Mağazacı olmadıgın belli kardeşim :) Yanlış anlama çünkü müşteri ye kalmamış diyosun mesela sen arkanı döndüğünde çaktırmadan diğer satış danışmanına soruyor gidip yöneticiye soruyor bir şekilde uğraşıyor yani.
      He hadi anladım diyelim alıcı olmadıgını yine de bakmak zorundasın yöneticiler başında her ana yapıcak bişey bırakmıyolar o an müşterinin insafına kalıyosun açıkçası 3 senedir bu işteyim artık kimin alıp almayacagını anlasan bile bir şekilde seni rehin alıyor kaçamıyorsun..

Yükleniyor...