"Tarihin büyük bir kısmında anonimler kadındır." sözüne katılıyor musunuz?

Ülkemizdeki kadın düşmanı bireylerin kadınları aşağılamak için "tarihi erkekler yazdı" dediğine çok tanık oluyorum.

Tarihin büyük bir kısmında erkekler en iyi eğitimi alırken, önemli biri olmak için cesaretlendirilirken kadınlara evlenip anne olmanın en üst nokta olacağı öğretildi, ülkemizde durum hala böyle. Peki kadınlar kucağında bebekle eve kapatılmışken tarih yazmadıkları için onları nasıl suçlayabiliriz?
Çok eski bir tarih değil, 90'larda Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling erkek sanılmak için ismini kısalttı, kadın ismi kullanınca aynı değeri görmeyeceğinden korktu çünkü.

Hayatı bilgisayar oyunu oynayarak geçen 20'li yaşlarda bir erkeğin "tarih" kozunu kullanarak kadınları küçük görmesi saçma değil mi?

Güncellemeler:
2ay Güncel.

9|1
28|25

En İyi Kız Görüşü

• Bazı vasıfsız işe yaramaz erkekler bu argümanın arkasına sığınır. Kendisi de erkek ya, kendini de işin içine dahil etmeye çalışır, kendini daha üstün görür, mesela bilim insanlarından örnek verir Einstein, Edison, Graham Bell vs. Kadınlardan bilim insanı az çıkıyor der, bunun sebebi de eski zamanlarda kadınların fikirlerine saygı duymamaları, toplumun onları ev eşyası olarak görmesi, ve asla bir şey üretemeyeceklerini düşünmesidir, kadın bişey yapsa, bir fikir üretse bunun patentini almıyordu düşünün. Erkek ismi kullanıp kitap yazan biri vardı adını şu an hatırlamıyorum. Zaten kadınlara seçme ve seçilme hakkı 30'lu yıllarda verildi. Hala koca eline bakan, bilgisiz ve kendini geliştirememiş kadınlar var olsa da, artık bayağı yol kat ettik. Ve de Arap kültürü ülkemizde kötü etki yapıyor, oysa Türklerde kadının yeri özeldir, o eskide kaldı galiba.

"Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

- Mustafa Kemal Atatürk

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kesin bir kanıyla katılmadığım tezdir. Zira Fransız ihtilalinden sonra dünyanın bir çok ülkesinde kadınlar tıpkı günümüzdeki gibi değer gördüler, onlara imkanlar sağlandı tıpkı erkekler gibi. Sadece Türkiye'de bile 100 yıldır kadınlar erkeklerle aynı statüde değerlendiriliyor. Hatta öyle ki şu an onlara tanınan özel haklarla erkeklerden hukuken önde duruma geçmişlerdir. Ancak başarabildikleri ortadadır. Forbes dergisinde adı geçen kendi imkanlarıyla, babasından abisinden kalmadan, bir şirket yaratıp en başarılı şirket konumuna getirebilmiş kaç kadın gösterebilirsin bana? Dünya üzerinde kaç tane devlet yöneten kadın vardır, kaçı başarılıdır, kaçı ne kadar yıl hüküm sürebilmiştir? Kaç tane kadının mucit olduğuna şahit oldun, kaç kadının bir yetimhaneden çıkıp, kendi hayatını kimseden yardım almadan inşa edebildiğine şahit oldun? Bu sorduğum suallere elbette ki birilerinin yanıtı vardır, mutlaka milyarlarca kadın arasından sadece 1'i bunları başarabilmiştir. Bizler kaidelere bakmak durumundayız, 1 milyon erkeğin olduğu bir yerde 1 tane başarılı kadın zor çıkıyorsa, burada ''tarihin büyük kısmını kadınlar yazıyor'' demek tutarsızlıktır. Eğer büyük bir kısmını yazmış olsaydı, bugün erkeklerin yarattığı sanal dünyada, bir erkeğin kodlarını yazdığı bu sosyal platformda bunu konuşuyor olmazdık. Bu tür kendince gaz veren cümle kurarak kadınları yüceltmiyor, aksine aşağılıyorsun farkında değilsin. ''Onlar mutlu olsun, biz zaten onlardan üstünüz, onlara öncelik tanıyalım'' gibi bir zihniyetle hareket edip, onları her fırsatta övmen, doğrudan onları aşağılıyor farkında değilsin. Kadınları övme de, yerme de. Bırak herkes fıtratını yaşasın, kimseye sahip olmadığı vasıfları vererek küçük düşürme. 2000 karakter sınırı olmasaydı, sana daha sarfedecek cümlelerim vardı da, sistem bunu gerektiriyor, bu kadar yazıyorum. Üstünde düşün..

0|1
    0|0
    • 2ay

Kimseye öncelik tanımaktan bahsetmedim. Olay sadece hukuki eşitlik de değil, kız ve erkekler net bir şekilde farklı büyütülüyor. Cinsiyet rolleri var olduğu sürece kimse"zaten artık eşit konumdayız" diyemez.

• 2ay

Sence her insan ailesinden aldıklarıyla büyüseydi, onların ideolojileriyle, görüşleriyle hayatlarını şekillendirselerdi, ateş icat edilip, tekerlekler yuvarlanır, dünya gelişir miydi? İlk insandan bu yana tüm aileler birbirlerine aynı eğitimi vermiş, çocuklar da buna göre büyütülmüş olabilir mi yahu? İnsanlar fıtratını yaşar, kendi yolunu kendi çizer. ''Kız çocuğu evde oturur, erkek çalışır'' gibi bir öğütle büyütülen nesilleriz senin bu cümlene göre hepimiz. Ancak içimizde çalışan kadınlar olduğu gibi, bakan hatta başbakan olmuş kadınlar da var. O halde bir kadının yapabilecekleri sınırlıdır, başaracağı konular, durumlar bellidir. Tarih yazacak vasıfları yoktur, hele ki tarihin büyük kısmını yazabilecek potansiyelleri hiç yoktur. Dünya erkekler için yaratılmıştır, kadınlar sadece erkeklerin seks objesidir, üremeleri için damızlıktır, bu tarih boyu böyle oldu ve böyle yürümeye devam edecektir. Kimse kırılmasın gücenmesin diye kıvıracak değilim. Realist yaklaşmak kafi..

• 2ay

Bu adamı dinleyin. Şukunu verdim.

Kızlar Ne Diyor 27

• Bir kadın kucağındaki bebekle tarih yazabilir, yeter ki yaptığı iş küçümsenmesin. Bir erkek de karısı içerki odada bir mucizeye annelik yaparak tarih yazarken bilgisayar veya tablet veya telefon başında tarih yazdığını zannedebilir. Gerçek tarihi kimin yazdığı 25 sene sonra ortaya çıkar.

1|0
    0|0
  • Kadini cadi diye yakiyorlardi zamaninda nasil tarihe adini yazsinlar ki?

0|1
    0|0
  • Kadınlar yapı olarak daha üstün ama erkekler de zamanında belli yerlere gelmişler ama kadınların da o yerlere gelmemesinin nedeni belli sorumluluklarının olmasıydı yani o sorumluluklar ne kadar çoktu ki bu işlere vakitleri olmuyordu. Ama artık gelişti herşey teknoloji ya da daha farklı meslekler o sorumlulukları rahatlattı kadınların üstünden altı aynı zamanda erkekler için de öyle. Ama kimsenin kimseyi küçük gördüğü yok bana göre bir insan başka birini kendi yetersizliğinden dolayı öyle görür gerçekten küçük gördüğü için değil.

0|0
    0|0
  • Kadinlar daima daha üstün bir varliktir ve saklanmalarina hic gerek yok. Kadin anne olurken de kariyer yapar!

2|1
    0|0
    • 2ay

Yapın o zaman. Meslek sahibi olmak ve kariyer sahibi olmak aynı şey değil.

• 2ay

Ayrıca kimse üstün falan değil.

• 2ay

Kadinlar erkeklerin dayanamsyscsgi acilara dayanir erkekgrip oldugunda ölecegini sanar.

• İlk savaş kadın yüzünden çıkmıştı, işin perde arkasında kadınlar oynar. En basitinden imparatorun veya kralın aşık olduğu karısı ona akıl verince dinliyordu. Erkekleri inandırmak çok kolay akıllı bir kadın icin

1|0
    0|0
    • 2ay

İlk savaşın kayıtlarına ulaştın demek

• 2ay

Zeka farkı var demedim düşünme farkı var demek istedim erkekler mantık kadınlar duygu ile düşünür en basitinde n

• 2ay

Erkeklere yüzyıllarca duygusuz olmaları gerektiğini dayatırsan öyle olurlar. Erkek çocuklarını da kız çocukları gibi duygusal yetiştirdiğinde o mantıktan eser kalmak, dediğim gibi yetiştirilme farkı tamamen.

• O aptal beyinlerinde kurguladiklari o aptal dunyalari hic umrumda degil o 20 yasindaki oglanciklarin

2|0
    0|0
  • kesinlikle haklısın.
    Kadınların çok küçük görülüyor.
    Bu çok saçma cinsiyet fark etmeksizin hepimiz insanız.
    Çükü olunca bir şey olunmuyor.

1|0
    0|0
  • Katılıyorum.

0|0
    0|0
  • Psikopat_hatun diyor Kİ isimsiz okadar kadın kahraman varki... Kurtuluş Savaşı'nda kızgın yağları döken kadınlardı Çanakkaşe Savaşı'nda mermileri kağnıyla taşıyan kadındı

0|0
    1|0
  • Katılıyorum bu zamana kadar o kadar kadın önemli gelişmeler yaptığı halde yalnızca araştırdığımızda bunu görebiliyoruz o zamanın kafa yapısından dolayı anonim demiş olabilirler

0|0
    0|0
  • Senin sıkıntın ne

0|1
    4|0
    • 2ay

Derken? Kadınların iddia edildiği gibi aptal olmadığını söylüyorum ama senin gibi istisnalar var anlaşılan.

• 2ay

Kadınlar benim kadar şikayetçi. Dediğim gibi senin gibi erkeklere boyun eğmiş aptallar da var.

• 2ay

Sözlerine dikkat edip konuşman gerekiyor , bana hakaret ettiğinden dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı unutma

• Oha bilmiyordum

0|0
    0|0
  • Saka Kraliçesi Tomris ve Büyük britanyanın kurucu Kraliçesi bile yeterlidir.

0|0
    0|0
  • Erkekleri doğuran da, yetiştiren de, başarılarındaki en büyük katkıyı sağlayan da kadınlar. Direksiyonda kimin olduğunun bir önemi yok.

0|0
    0|0
    • 2ay

Var, ve direksiyonda kadınlar da olmalı.. Erkekleri doğurduk cümlesi ile yüzyıllarca başarının son noktasında olduğunuzu düşünüp ilerlemediniz.

• 2ay

Doğrudur, bazılarınızın aksine onu kullanıyorum çünkü.

• 2ay

Bu iyi güzel bir şey ama sonuç olarak yanlış noktadasın. Umarım zamanla bu durum değişir.

• Evet saçma. Erkeklerin kadınlardan üstünlüğü yok. Küçük gören tiplerin de hiçbir büyüklüğü yok.

2|0
    0|0
  • Ve soruyu soranin bir erkek olması..

0|0
    0|0
  • Godiva demek çikolatası da güzeldir

0|0
    0|0
  • saçmalığın daniskası

0|0
    0|0
  • Kadınlar gizli yöneticilerdir onlar tarihi erkeklerden çok daha farkli yazar

0|0
    0|0
    • 2ay

Gizli olunca güç elde edilmiyor. Bu bahanenin arkasına sığınmak yerine kadınların tarih boyunca bastırıldığını kabul edip şu an bu baskının geçersiz olduğunu göstermek için bir şey yapın.

• 2ay

Osmanliya baktığında ya da baktığın diğer milletlede ve devletlerde kadının gücünü hissedebilmen gerek.. Kanuniyi anlatirken hürremi anlatmazsan eğer eksik kalır bunun gibi daha bir sürü ornek var ve sen onlar güç elde edemediler diyemezsin.. Kadınların tarih boyunca bastırıldığını iyi biliyorum ve bunu değiştirmek icin birçok sey yapiyorum rahat ol

• 2ay

tamam da ne yapabilirizki Hala daha kadınların nasıl ezildiğini küçümsendiğini biliyorsun

• Wow 👍

0|0
    0|0
  • Basarili her erkeğin arkasinda guclu bir kadin vardir kesinlikle evet doğru

0|0
    0|0
    • 2ay

Arkasında değil önünde olsanız daha iyi olmaz mı?

• 2ay

İsteyen önün de olur kardeş tercih meselesi

• 2ay

Anlasaydın keşke. Başarılı bir erkeğin arkasındaki kadın olmak övünülecek bir şey değil.

• Ya erkekler kim ki anasını satayım? Sadece belli bir yaşa geldiğinizde para kazanacaksınız.

0|0
    0|0
  • Dogruu.

0|0
    0|0
  • Sana katiliyorum

0|0
    0|0
    • 2ay

Eh, kucağında bebekle eve kapatılmadıysan tarih yazmak ve bazı şeyleri değiştirmek için çabalarsın umarım.

• 2ay

Cabalayacagim evet. Saol uyarin icin

• saçma bir düşünce bence

0|0
    3|0
  • afferin sana

0|0
    0|0
  • katılıyorum söze

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Cem Yılmaz'ın 'Binlerce yıldır erkeğe gazı verdiler, şimdi gazı almaya çalışıyorlar' lafı geldi aklıma

He mk, kadınlar mazlumluktan bu kadar geri plana atıldı.

Evrimsel birçok sebebi var bunun.

Bugün burda bu tip şeylere 'hep erkekler yüzünden yaaa' diyecek hatunların ciddi bir kısmı 'Kocam bana bakabilmeli yani' de der.

0|0
    0|0
    • 2ay

Kocam bakabilmeli diyenler genelde "başarılı erkekleri kadınlar doğuruyor" diyerek bunu övünç kaynağı yapanlar. Ben erkekler tarafından bastırılmaktan bahsetmiyorum sadece, başlarda evrimsel olsa da daha sonra durum değişti. Milyonlarca mozart'ın kız kardeşi gibi kadın var belki de.

21. Yüzyıl'a kadar aynı niteliklere sahip kadın ve erkeğin başarılı olma şansı aynıydı diyebilir miyiz?

• 2ay

Yüzyıllardır çoğu bundan memnundu.

16. yüzyılda 'ben kariyer yapıcam' düşüncesinde kadınlar çoğunlukta mıydı ki?

Bir grup erkeğin ürettiği modern fikirlerden etkilenip erkekleri şeytan bellemek tipik feminen yüzsüzlüğünden ibaret.

• Boudica, Jean d'Arc ve belki benim bile bilmediğim birçok savaşçı kadınlarda vardı. Kadınları asla hafife almayın! Hepimizi bir kadın doğurdu, bunuda unutmayalım.

0|1
    0|0
  • Geçmişten bugüne kadınlar hep araç oldu. Amaç erkeklerindi.

1|0
    0|1
  • Tarihin gizli kahramanı kadınlardır..
    Yönetim kademesinde yer almaları biraz uzun sürseler bile..
    Ancak bunu insanlar görmek istedikleri gibi görüyorlar hepsi bu

0|0
    0|0
  • Katılırım.

0|0
    0|0
  • Kadın erkek milletinden uzak kalırsa çok şey başarır. Bak, Tomris Hatu'nun kocası ölmüştü. Kocasının ölümünden sonra nasıl da Pers İmparatorluğu ordusunu dağıttı.

0|0
    0|0
  • Yanlış diyorum. Öyleleri olabilir ama daha çok anonimler kimliğini acıklamak istemeyen herkes tarafından bilinen kişilerdir.

0|0
    0|0
    • 2ay

Bilinen kişiler de çoğunlukla erkekler oluyordu.

• 2ay

Sen kadın mısın? Merak ettim.

• 2ay

Hayır, sahip olduğum bir uzvu gurur parçası haline getirmeyen bir erkeğim. Bu konuda bu kadar hassas olmamın sebebi de çoğu Türk erkeğinin aksine güçlü ve eğitimli bir anneye sahip olmam. Alınma ama çoğunuz annenizin evdeki düşük statüsü ve babanıza karşı ezikliği yüzünden tüm kadınları aynı sanıyor.

• Konu kadınlardan açıldıysa örneğim tabiki Nene Hatun olacaktır Nene Hatun gibi kadınlar sayesinde bugünlerimizi yaşıyoruz. Savaş zamanı cephede mermi taşıyarak yardım etti bu tarihi yazmaya kundaktaki bebeğini ölüme terk etti vatanını terk etmedi sırf bu yazılı tarih kitabı kapanmasın diye. Kim diyebilir şimdi tarihi sadece erkeklerin yazdığını?

0|0
    0|0
  • çok geçmişe gerek yok son 100 yıla kadın icatlarına bakmak bile insanlığı ne denli ileri taşıdıkları belli ediyor

0|0
    0|0
  • Eskide bu durum böyleydi ama şimdi iyice azaldı belli kesimler hala eski düşüncede, Kadınlarımızın da faydalı olacağı durumlar illaki var, Yanlız önce her kadının ATATÜRK"E saygısı olmalı.

0|0
    0|0
  • Kadınlar, her zaman daha güçlüdür. Her başarının arkasında bir kadın vardır. Cinsiyet ayrımı yapan zihniyetler yaşamamalı bence. Herkes eşittir ve böyle kalacaktır.

0|0
    0|0
  • Tarih kadınları yazmaz ama kadınlar arka planda yıkılmasına sebep olmuştur devletlerin buda böyle işte

0|0
    0|0
    • 2ay

Veya kurtarılmasına. Hürrem devleti olumsuz etkilerken kösem olumlu etkilemişti mesela. Bir çok tarihçiye göre kösem erkek padişahların yarısından daha iyiydi.

• sevdim

0|0
    0|0
  • Tarih okuyun okuyun ki kadinlarin milyonlarca yil yattiklarini daha iyi anlayin

0|0
    0|0
    • 2ay

Yazdıklarımdan tek kelime bile anlamadın mı:/

• anonimler erkekmis gibi geliyor

0|0
    0|0
  • Mesela iş ararken kadın olmanın bir avantajı var hangi iş olursa olsun daha üstün görünür

0|0
    0|0
    • 2ay

Hayır yok? Cinsiyetinden dolayı iş hayatında ayrım gördüğünü düşünüyorsan muhtemelen asıl sebep rakibin olan kadından daha niteliksiz olmandır. Evli kadınlara sırf hamile kalıp doğum izni alırlar diye iş verilmeyen bir ülke burası.

• doğrudur efenim örnek osmanlının yıkılma dönemi

0|0
    0|0
    • 2ay

İlber Ortaylı yıkılma döneminin kadınlar saltanatından önce başladığını ve Kösem sultanın birçok erkek padişaha göre harika iş çıkardığını söylüyor :)

• 2ay

Ya, yıkılma döneminin kadınlar saltanatı ile alakasız olduğunu bilmeyen bir ergen mi söylüyor bunu Bana?

• 2ay

yav bak sana burda açıklama yapmak istemiyorum ama yapıcam.
      sultan ahmet ekber ve erşet sistemini getirdi. aile üyesinin en büyük erkek çocuğu tahta geçmek zorunda oldu. ve o dönemlerde osmanlı refah içindeydi. tahta gelen padişahların çoğu zevk ve eğlenceye dalıp devlet idaresini paşalara bırakmıştı. bunu gören valide sultanlar kendi otoritelerini güçlendirmek için yavaştan devlet yönetimine karıştı ve paşalarla iş birliği yapmaya başladı. zaten sultan ahmetten sonra 2 3 padişah hariç devleti valide sultanlar el altından yönetmiştir. abdül hamiti kim öldürttü kardeşim? annesi değil mi? çok konuşma bence...

• Valla sozu bilmemde resim guzelmis

0|0
    2|0
  • aptallık..

0|0
    0|0
  • Kadınlar olmasa dağlar delinmez, çöller aşılmaz, fetihler gerçekleşmezdi :D

0|0
    0|0
  • saçmalık

0|0
    0|0
  • saçma

0|0
    0|0
  • evett

0|0
    0|0
  • Buda sadece bizim gibi toplumların değil dünya genelinin kadına gereken değeri vermediğini gösterir.

0|0
    0|0
    • 2ay

Ama dünya bunu aşmak için çaba gösterirken Türkiye'de güçlü kadınlara psikolojik baskı yapılarak engellenmeye çalışılıyor.

• 2ay

Dünya bu konuda bizden ilerde zaten bunu kimse inkar edemez. Ama genel olarak üst düzey modern ülkeler harici bizden kötü ülkeler bile var.

• 2ay

0 ile 10 arası skala yapsak 5'in altında kalacağımız kesin.

Yükleniyor...