İngiltere de Yaşamak , Deneyimlerim Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Türkiyeden geçen sene ayrıldım, şartlardan dolayı mecburen İngiltereye yerleşmek zorunda kaldım.
Önceleri vatanımdan ayrıldığım için bir hayli üzüntü içerisine girmiştim. Lakin 2 yaşam koşulu arasında dağlar kadar fark ve yeni yurdumun beni bir hayli kendisine çekmesi , üzüntümün yerine mutluluk kapladı.

İngiltere de Yaşamak , Deneyimlerim Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
Londra da yaşayanlarda bana hak verecektir. Bu durumum temel sebeplerine geçelim.

1. İnsanları detaycı, düzenli ve analizci (İyi bir eğitim seviyesine sahipler) Herhangi bir vatandaşı durdurup bir takım sorular sorsanız bile (yüksek olasılıkla) olayları nasıl analiz edip sonuç çıkardığını sizde şahit olursunuz.

2. Kitap okumayan, eğitimci bakış açısına sahip olmayan insanlar ciddiye alınmıyor
Boş ve dağınık yaşayan insanları yüksek bir biçimde ezme politikasında yaşıyor Londra.

3. Acıtasyon yapan dilencilere yer yok
Bu benim çok dikkatimi çekmişti. Sokaklar mendil açan dilencilerden çok , herhangi bir yeteneğini gösteren insanlar var. Ve önlerinde ya bir çanta oluyor ya bir mendil.

4. Hüzün, Duygusallığı aşılayan bir ülke değil
Toplu taşıma aracına bindiğinizde çalan bir arabesk , sokaklarda yankılan korku ve hüznü aşılayan müzikler yerine çoğu cafe vb. ortamda klasik müzik çalıyor.

5. İnsanlar kural baskısı altında değiller, bizzat kuralları uygulayan takendileri
Toplum düzeni için bir takım kurallara uymak gerekir. Lakin Londra da Türkiyede olduğu gibi yere tükürmek yasaktır, birinin yanında şunu yapmak yasaktır gibi şeyler yok. Bu serbest olduğu anlamına gelmiyor tam aksine , insanlar zaten bunun bilincinde. Trafikte sizi sollamaya çalışan bir aracı çok zor görürsünüz. Herkes bir düzen içerisinde yaşıyor.

Bu yaşam koşullarında gerçekten kendisini gereksiz şeylerden soyutlayıp gelişmek istiyorsunuz.

Asla kendi ülkemi aşağılayıp bir başka ülkeyi yükseltme politikasın da değilim. Asla da olmam. Sadece gözlemlerim..

• Katılıyorum İngiltere İyi Bir Yer
    73% (11)55% (12)62% (23)Oy Ver
  • Hayır Katılmıyorum
    13% (2)32% (7)24% (9)Oy Ver
  • Diğer
    14% (2)13% (3)14% (5)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
2ay update

0|1
2|19

En İyi Erkek Görüşü

• çok güzel bir analiz etmişsiniz, zaten Türkiyeden ayrıldığında o farklılığı gözlemlek dikkatini çekecektir, yaşayış kültürel farklar insanların davranış şekilleri... nihayetinde kimse vatanından ayrılmak istemez, ama Turkiye gerçekten yaşanılacak bir ülke değil. . insanların özgürce barış içinde kardes gibi yaşadığı yerler bizden çok ileride bir yapıya sahipler, zaten avrupanın en medenî ülkesinden birinde yaşıyorsunuz buda doğal, imkanım olsa bende yurt dışında yaşamayı çok isterdim

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Merhaba. Ben de bu sene mecburiyetten Avusturya'ya taşındım. Kesinlikle dediğin her cümleye katılıyorum. Dağlar kadar fark var. Burda insana değer veriliyor ve sokağa çıktığımda Türkiye'de yaşadığım o korku yok.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• trafikte araçlar seni sollamıyor çünkü ingilterede şeritler tersten :D dfgdgdg
    yani sağlıyorlar :D dfg

2|0
    0|0
  • Şu Türkiye deki dilencileri İngiltere ye yollasak asarlar onları

1|0
    0|0
  • İngiltereye gittiğin için mutlu oldum.

1|0
    0|0
  • İngiltere hakkında oldukça olumlu duyumlar almıştım. Daha fazla bilgi verir misin arkadaşım?

1|0
    0|0
  • Çok haklisin keşke bende orda yaşasam ama imkânsızlık işte

1|0
    0|0
  • tükürüğe de razıyım ama şu arabesk olayı beni bitiriyor; arabesk müzik duygu sömürüsüdür ayrıca insanların morallerini sıfırlar. hiç derdi olmayan adam bu müziğe maruz kalınca 3 çocuğuyla beş parasız ortada kalmış, eşi terkedip başka biriyle gitmiş triplerine giriyor.
    alt tarafı face'deki kız veya sınıfta ki kız hayır dedi :D

0|0
    0|0
  • Görmek lazım hiç gitmedim..

1|0
    0|0
  • 5 Sene Usa/Colaroda da Yaşadım Türkiye nin Nerde Ne Olduğunu Bilmeyenler Gördüm

1|0
    0|0
  • ingiltere demir dökümün en iyi yapıldığı yer bunun dışında dünyaya bir üstünlükleri yok. toplum çok umrumda değil bizim kadar olmasada orada da cahiller vardır

0|0
    0|0
  • Sömürgeci İngiltere'nin sömürgeci halkının şu an ki refah düzeylerini oluşturan sanayisi ve sömürdüğü ham maddeleri olmasaydı hali ne olacaktı acaba?

0|0
    0|0
    • 2ay

Dediğiniz durumu doğru olduğunu varsayalım. Bence rahat yaşayabilmek için gereken yol insanlar tarafından bilinseydi bu kullanılırdı. Bunu kullanamayan toplumların her zaman bahanesi oluyorsa buda kullanmayan toplumlarda eksiklik var demektir.
      Dediğiniz durumu yanlış olduğunu varsayalım. Bu durumda o toplumun karşısında bir refah karşıtı durum varsa , refah olmayı beceremeyen bir eksikliktir. Buda yine (-) veriyor.
      Dediğiniz durumu hem doğru hem yanlış olduğunu varsaysakta bu bizim eksikliğimizi gidermiyor.
      Bu durumda temel sorun , sömürgecilikte değil içimizdeki eksikliği oluşturan sorunlardır.
      Benim görüşüm bu.

• 2ay

bak biz toplum olarak onlardan aşağı felan değiliz bizim problemimiz onlar gibi rahat olamıyoruz ki gelişelim rahatlıktan kastım şudur bukadar önemli coğrafyada buluna bu kadar önemli kaynaklara sahp tarihte yaşamadığı sorun ve savaşlar kalmayan bir ülke olarak aslında gayet iyiyiz şayet türk ırkında bunlar ki gibi diğer ülkelerin özgürlüğüne müdahale etme görüşü olsaydı emin ol daha iyi olurdu ama biz beceremiyoruz olmuyor ve ayrıca türkiyede o insanlarda ki gibi dediğiniz üzere eğitim ve gelişmişlik yok buda çok önemli etkiliyor ama emin ol türk ırkı o insanlardan hiç bir zaman saygı göremeyecek bence sende çok fazla şimdiden hayallere kapılma ykaında kendini türk sokaklarında bulursun oralardada

• Robotlaşmanın alemi yok ingiltere iyi ama robot gibi yaşıyorlar

0|0
    1|0
    • 2ay

Aksine bence zekanın gerektirdiği gibi yaşıyorlar. Kandırmacaya ve hayatı berbatlaştıran hüzünsel durumlara izin vermiyorlar. Gelişim üzerine yaşıyorlar.

• Sadece şunu söylicem: İngiltere 'de daha doğrusu Birleşik Krallık 'da trafikte bir aracın diğerini solladığını ASLA göremezsiniz. Çünkü orada trafik zaten soldan akar. Yani önlerindeki aracı sollayamazlar ama SAĞlayabilirler. Ve bunu da yaptıklarından eminim. Ha kurallar dahilinde yapıyolardır o ayrı.

0|0
    0|0
    • 2ay

bahsetmek istediğim oydu. Malesef çok azınlıkta bu durumlar. Neden malesef diyorum çünkü artık ana vatanımda yaşamıyor olsamda kıskanıyorum.

• Bir Kızılderili Atasözü derki. Bir suda iki balık kavga ediyorsa oradan 5 dk önce bir ingiliz geçmiştir. He bide ingiltere şu biz türkleri kötüleyen heykelleri gördün mü?

0|0
    0|0
  • senin türkiyeyi afrikayla kıyaslaman lazım yanlış gelmişsin mql zaten gelişmiş ülkeleride türkler gibi mqllar arkadaşım ediyo kalk afrikaya sktr git

0|0
    0|0
  • Gayet güzel ingiltere

0|0
    0|0
  • Tebrikler guzel yazin icin.
    Ilk once bende senin gibi dusunmustum bazi yabanci ulkeleri gorunce sonra biraz biraz dusuncelerim degismeye basladi :)
    Bunun en buyuk nedeeni olayin ekonomik boyutu..
    Mesela usa uk gibi ulkeler ekonomik merkz, yabanci yatirimci icin iseal yerler :) ve bu ulkelerin en buyuk ozellikleri zamani da somurgecilik yapmak!
    Bir yerden okumustum hangi zamn tam hatirlayamadim ama osmanli zamaninda ortalama 49 yilda 1 insan oldurme olayi oluyormus, ve zamaninda londra sokaklari da yollar patates tarlasi, paris cok rezil bir durumdayken osmanlida yollar cok guzelmis hatta bir ara kita avrupasinda osmanlilarin giyimini kendilerine ornek aliyorlarmis.
    Soylediklerim tazdiklarini elestirmek icin degil, malesef su an durum tam tersi!
    Bu durum ekonomik doygunluktan kaynaklaniyor

Guzel yazin tskler, yuregine saglik :)

0|0
    0|0
  • Hayır Katılmıyorum

0|0
    0|0
  • Sana katılıyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• katılıyorum yurt dışında yaşamak güzel istersen bunu bir bence yap