Sizce Türkiye, Endonezya'nın bir kesimindeki gibi anaerkil yani kadın egemenliğinde bir yer olsaydı nasıl olurdu?

Endonezya'nın Batı Sumatra bölgesinin dağlık kesimlerinde Minangkabau etnik grubu dünyanın en büyük anaerkil toplumu. Bu eşsiz ve karmaşık toplumsal düzende, miras kızlara kalır. Çocuklar annelerinin soyadını alır; erkekler ise karılarının evine taşınır ve misafir olarak görülür.İslami kurallara göre yeni evlenen kadın kocasının evine taşınması gerekirken Minanglarda damat kadının evine taşınır ve onun ailesiyle birlikte yaşar. Başlık parasını damadın eğitim ve meslek durumuna göre gelinin ailesi belirler. Minang kadınları evlenince sosyal ve ekonomik imtiyazlar kazanır. Ev halkı ve varlığı yaşlı kadınların idaresi altındadır. Evin reisi olarak toprak mülkiyeti ve akrabalık ilişkileri onlardan sorulur, anlaşmazlıkları çözmede, evlilik ilişkilerinde ve törensel olaylarda önemli rolleri vardır. Sizce Türkiye, bu şekilde anaerkil yani kadın egemenliğinde bir yer olsaydı nasıl olurdu?

1|1
47|76

En İyi Erkek Görüşü

• Simdi bazi arkadaslar kadinlar cok guzel yonetir bariscil olur falan diye sacmalamasinlar. Bunun yakin tarihte ornekleri vardir. Mesela bizde tansu ciller. Tamamen bir yuz karasidir. Oglu askerlik yaparken cikartirip eglencede goruntulenmistir , basbakanlik yaptigi donemde illegal aktivitelerde artis olmustur ve feto ile samimilerdi. Avrupa diyenler icinde buyrun ingiltere. Demir Lady olacak arkadaa vefat edene kadar ingilizlerin anasi aglamistir. Kadin olunce sokaklarda dans edenler olmustur. Bir de hic kleopatra var sezara verip devletini isgal ettiren. Daha sayayim mi?

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bu Türkiye'de olsa bizim kadınlarımızın birçoğu - alışmış kudurmuştan beter durumu - kazandığı hakları yine elleriyle erkeğe teslim ederken diğer bir kısmı ise bunu erkeği sıkıp suyunu çıkarmak amacıyla kullanır anaerkilliğin yine sonunu getirirlerdi.

1|2
    0|2

Erkekler Ne Diyor 75

• http://listelist.com/yeni-gelinlerin-sunum-telasi/

Bu ülkenin kadınlarından böyle şeyler çıkıyor. İyi birşey olacağını sanmam.

0|0
    1|1
  • Ataterkil yapıyı tek tarafın agir basmasından dolayı eleştiren bazı kadınların , anaerkil sistemi yüceltmesi objektiflikten ne kadar uzak olduklarını ve aslında fırsatını bulsalar eleştirdikleri erkeklerden farksız olacaklarını gösteriyor

0|0
    1|1
  • o kadar uzağa gitmeye gerek yok İsrail de anaerkil. gelelim Türkiye böyle olsaydıya. iyi olurdu bence

0|1
    0|0
  • Bence toplumlar artık paraerkil. Eğer ülkede anaerkillik yani kadın egemenliği üstün olsa toplum düzeni açısından daha uygun olabilirdi fakat dışişlerinde ezilirdi çünkü sadece bizim milletimizde böyle bir yapı olması diğer toplumları değiştirmiycektir. Dünya türkiyedeki egemen kadını mesela başbakanı önemsemiycek ataerkil bir bakış açısıyla dışardan hor görücektir. Mesela putin bunu kesinlikle yapardı. Ayrıca kadınların güc gerektiren ağır işleri yapması çok zor. Bu yüzden erkekleri bu işlerde çalıştırırlardı ve bu seferde köle imajı yaratılırdı. Ağır işlerde erkekler diğer işlerde kadınlar ağırlık gösterirdi. Anaerkil toplumlar tarihde de çok başarı gösterememişlerdir ses getirselerde şimdi onlardan eser yok mesela amazonlar. Kadın daha çok söz sahibi olursa bu dünyada kabul edilebilir ama anaerkil bir toplum kabul edilip de başarı gösteremez. Bu ataerkil dünyada olmaz.

0|0
    0|0
  • Türkiyede metropollerin artık ataerkil bir yapıda olduğunu hiç zannetmiyorum. Hala ataerkil aileler baskın olabilir ama fark çok fazla değil baya bir kapandı. Hatta kadınlara birçok konuda pozitif anlamda ayrıcalık tanınıyor (pozitif ayrımcılık) Toprak mülkiyeti ve akrabalık ilişkileri konusunda da dünyanın yüzde 95 inde zaten erkek üzerinden giden bir sistem var bunun sebebi ise erkeklere tanınan bir ayrıcalık değil tam tersine ilkel hayattan beri süre gelen erkek dinamizminde ve reisliğinde giden doğal hayattır. Anaerkil yapı Türkiyede egemen olsaydı ne olurdu? Kadın askere gider çalışır işçilik yapar işten gelir yorgunum erkek bana yemek yap der erkekler ise çocuk bakar ev temizler ev adamı olur sonra kadın erkek eşitliği diye mavi kravatla eylem yaparlardı.

0|0
    0|0
    • 2ay

Anaerki ataerkinin tam zıttı değil aslında. Memurlar mesela. Bütün sorumluluk yine kadınlarda, erkekler sadece kadınlara tarlada falan yardım ediyor onun dışında oturuyor, ataerkideki kadınlar gibi ezildikleri falan yok sadece sosyal statüleri kadınlardan düşük.

• 2ay

@Jodienaiden Bu bir ön yargıdır ! Değişmiştir diyebilirsiniz ama evrimini tamamlayıp tamamlamadığı hakkında sosyolojik anlamda bir kanıya varamazsınız. Cinsiyetlerin rolü değişebilir ama anaerkillik ya da ataerkillik açısından baskın olanın değişeceği gibi dolaylı bir kanıya varmamızı sağlamaz.

• 2ay

Son yüzyılda bile her şey yeterince açık bence, ataerki yok oluyor. Fiziksel güçle üstünlük kurulacak çağ geride kaldı, erkeklerin baskın olması için hiçbir sebep yok.

• kadının otorite kurduğu yerde huzur vardır ataerkil toplumların hali ortada kırbaçla taşla pazarda sat keşke bizde anaerkil olsak

1|0
    0|1
  • Güzel olurdu.

0|0
    0|0
  • bahsettigin olay kücük bölgelerde olabilir..
    Türkler Tarihleri boyunca ataerkil bir toplum olmuştur aksini düşünmek hayaldir

0|0
    1|0
  • Ana erkile karsiyim ama bazi yerlerde kabulum evli olursam aldigim maasi direk esime veririm kadin bu konuda daha iyi ve tecrubeli oluyor tasarruf vs bu konuda evde onun sozu gecer

0|0
    0|0
  • kültürel bir aktarım var orada böyle bir kıyas vaya türkiye için böyle bir model oluşturma çabası boşuna
    bu topluluğu biliyordum
    daha öncede
    iyi bir kültürel farklılık diyorum
    bizim kadınlarımız daha kendi aralarında anlaşamazken ailesini idare edecek zor şeyler bunlar

0|0
    0|0
  • Turk kadını da erkeği kadar ayı olduğundan sosyal bazı yaklaşımların tersine dönmesi dışında bir farklılık olmazdı. Eşitlikten yanayız.

2|0
    0|0
  • Sen ülkendeki terörü bitirdinde, efenim Endonezyadaki bilmemneyerkil kesim falan.
    Sen Türkiyede git oluştur karılar topluluğunu. 3-5 azgın gelip alayınızın üstünden geçer, görürsünüz ozaman ananızın erkilini.

1|0
    4|1
  • Başka bir geri kalmış topluluğa doğru gideriz bir şey değişmez.
    Bu seferde erkek cinayetleri artar , bir toplumda cinsiyet üstünlüğü varsa daima suistimal edilmeye hazır ortamlar oluşur ben bu görüşteyim.
    Her zaman olduğu gibi kadın-erkek eşitliğinden yanayım kimse kimseden üstün değildir.

0|0
    0|0
  • Siz nasıl Anaerkil istiyorsanız bizde Ataerkil istiyoruz. Hepsi bu.
    Olacak olan belli zaten ozondan yukarda yaşıyorsunuz, evrenin hakimi gibi davranırdınız.

0|0
    2|1
  • Bana uyar evde otura bilirim onlarda askere gitsin ve maden ocaklarında veya hamallık yapsın ben ev temizlemeye razıyım. Ki zaten bekar olduğum için kendi evimi çok iyi yönete biliyorum.

0|0
    2|0
  • çok renkli 😖😖

0|0
    0|0
  • Ataerkil de olmamalı anaerkil de. Toplumun baskın cinsiyete ihtiyacı yok.

2|1
    0|0
  • Kadınların insan değeri gormedigi bir ulke icin fazla hayalci bir yaklaşım değil mi :)

1|0
    0|0
  • Güzel olur

0|0
    0|0
  • Ne anaerkil. ne ataerkil. olsun

0|0
    0|0
  • Ne oluyor lan

0|0
    0|0
  • Dinciler ayaklanır, din elden gidiyor çığırtkanlığı çoğalır.

0|0
    0|0
  • Olmaz

0|0
    0|0
  • Şuankinden daha berbat olurdu.

0|0
    0|0
  • Herkes birbirini yerdi 😂

0|0
    0|1
  • türkiyede sanılanın aksine zaten anaerkil bölgeler var.

yani karadenizde bazı yerlerde , egede, trakyada anaerkil bir toplum düzeni var.
    ama güneydoğu için aynı şey söylenemez. oralar ataerkil...

0|1
    0|0
  • farketmez ama orda bir çelişki var eğer o kadınlar ya da o bölge müslümansa yaptıkları çelişki

0|0
    0|0
    • 2ay

Türkler gibi asimile olmadan din değiştirmişlerdir

• 2ay

Araplar katliam yaptı zaten, hem de Türklere. Bu yüzden arap seviciler çoğu zaman vatan haini oluyor.

• 2ay

@Jodienaiden nerde gördün katliam yaptıgını? ateistler gtlerinden uydurdukları zırvalık
      kaç devlet kurmuş çin sarayını basmış türkler 3-5 arapa boyunmu eyiyor? ya da insanıuniçinden inancı sökemezsin sana diyorumki araplar umrumda değil olmayan beyninizle şurda tartışmayın artık biraz mantıklı düşünüp tartışın ,
      2000 bin yıllık göktanrtıya ait bilgiler yok sırf islamdan kaçmak için bahane palavra

• Ben sürekli kadınları aşağılıyorum :( beni halkın içinde linç ederler kesin.

0|0
    0|0
  • Güzel olurdu...

0|1
    0|0
  • gene kötü olurdu
    ataerkil de anaerkil de ikiside kötü

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    45

5 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 46

• Kadın cinayetleri, taciz - tecavüz olayları, kadın saldırıları olmazdı. Çünkü bu insanlar toplum yapısına uygun olmadığı ve zarar verdiği için ciddi cezalar alırlardı. Şimdi de toplum yapısına zarar veriyorlar ama ataerkil bir toplum olduğumuz için, erkek nedensiz yere yüceltildiği için ciddi cezalar almıyorlar. Caydırıcı bir yaptırım yapılmıyor. Bence olması gereken anaerkil toplum düzeni. Çünkü erkekler bizi korumuyorlar ve bir şekilde kendimizi koruyabileceğimiz bir düzenimiz olmalı.

1|1
    0|1
  • Güzel olmazdı.
    Biz yani feministler kadın ve erkek eşitliğini savunur isteriz. Bir tarafın egemen olması her zaman kötüdür. Bizlerin istediği tek şey; bu dünya üzerinde yaşayan her insanın eşit haklara sahip olması ve ayrıca tüm canlılalara da insancıl haklar, yaklaşımlar yapılmalı.

1|0
    0|0
  • valla kadınların hiçbir zaman
    erkeğini seks objesi olarak göreceklerini
    erkeğin oralarını buralarını kapatacaklarını
    erkekleri toplumdan dışlayacaklarını
    ezeceklerini
    erkeklere tecavüz edeceklerini
    daha az hak vereceklerini sanmıyorum
    keşke anaerkil bir toplum olsaydık
    o zaman toplum refahı daha yüksek olurdu

0|0
    0|0
  • Bakıyorumda sistemi beğenen ve başka bir değişle işine gelen cancağız erkeklerimiz, şu varsayımsal soruda bile tepkili hatta durumu kaldıramaz bir tavır takınmışlar. Bu duruma korku mu demeliyiz, suçluluk psikolojisi mi yoksa işine gelen sisteme tapma mı? Bence her üçü de..

2|1
    0|2
  • Evlenmezdim. Oyle erkek mi olurmus :)

0|2
    2|2
  • Burda toplumsal bir kabul var ama Türk kadınları da genel olarak ev içinde kocalarını yöneten pozisyondadir. Evin reisi sözde erkek gibi görünsede son sözü kadın söyler. Erkekler bu durumu orda olduğu gibi kabul ederse yaşanan bu rezaletlerin önüne geçilebilir.

0|0
    0|0
  • Değişik Bir durum

0|0
    0|0
  • Ilk defa duydum. Demkki mantikli bir sey degil. Mantikli olsaydu duyulurdu

0|3
    2|1
  • endonezya zaten %88 lik müslüman nüfusuyla dünyanın en çok müslümanın yaşadığı bir ülke ve müslümanlıkta kadına önem verilir bunu ülkemizde biz yapamıyoruz ama endonezya da hem kadına değer veriliyor hem de buna önem verildiği için her türlü hakkada sahip olabiliyolar her türlü sözleri de geçiyo..

0|0
    0|0
  • Ay ne guzle

1|1
    0|2
  • Ne anaerkil ne de ataerkil toplumlari sevmiyorum

0|4
    0|0
    • 2ay

Seviyorum* olmalı

• 2ay

Devamını şimdi okudum. Kolay gelsin.

Lakin ben bir erkek olarak anaerkil sistemi ataerkil düzene tercih ederim.

Erkekler ataerkil düzenin erkek için daha iyi olduğuna şartlanmış ama işin gerçeği bence öyle değil. Biz erkekler ataerkil düzen içinde mahvoluyoruz beraberimizde kadınları da mahvediyoruz, farkında değiliz.

• 2ay

Anaerkil veya ataerkil toplum düzeni yerine insanların eşit olduğu bir toplum düzeninin insanları daha mutlu edebileceğini düşününüyorum

• Git artık soru git😤😤

0|2
    0|0
  • tanıdığım bir ailede mirasın büyük çoğunluğu kızlara bırakılıyor

0|0
    0|0
  • Buda çok saçma bişey ki yani kimse kimseden üstün değil neden her iki tarafin esitligini savunan toplum yok anlamıyorum :)

0|0
    0|0
  • Kocamın şort giymesine izin vermezdim. çok hassasım bu konuda.

2|1
    0|0
  • Iyimis bu, ben sevdim

0|0
    0|0
  • Erkegin disarda olan gozunu daha iclere sokarlardi.

0|0
    0|0
  • İlginçmiş ama savaş , gelir eşitsizliği vs durumlar yaşanmıyordur.

0|0
    0|0
  • Bizim köy hala anaerkil :D gelinler ve erkekleri köle olarak kullanıyor sultanlar

1|0
    0|0
  • Ohaa Endonezya ya taşınıyoğrum

1|0
    0|0
  • daha guzel olacagi kesin

2|0
    0|1
  • Harika

1|0
    0|0
  • Bir cins diğerinden üstün olcağına neden eşitlik aranmıyor illa bir cins üstünlük kurmaya çalışıyor, anlamıyorum..

0|0
    0|0
  • Endonezyaya gidicem :D

1|0
    0|0
  • Öyle bişey olmazdı

0|0
    0|0
  • Endonezyalı arkadaşım var ama öyle bişi olmamış onlarda. Bölgeye göre değişiyor demek ki

0|0
    0|0
  • Bizim kadınlardan da bir halt olmaz

0|2
    2|0
    • 2ay

Bizim kadınlarımız erkek egemen kültürün meyvesidir. Dolayısıyla onların kadın olduğuna bakma aslında İstedikleri erkek gibi kadın (erkek Fatma) olabilmektir. Bu ifade bizde bir kadın için övgüdür.

• Tam babamin kafasi :D Damadim bize gelsin diyor :D

0|0
    0|0
  • Çok güzelmiş

0|0
    0|0
  • İstemezdim ataerkil bir aile yapısı seviyorum.

0|1
    2|0
  • Kızlar Devam
    16
Yükleniyor...