İyi bir insanın ne gibi özellikleri olmalıdır?

Dürüst olması, yalan söylememesi, başkalarına karşı nazik olması gibi şeyleri çokça duyduk. Bu klişelerin dışında bir insan gerçekten iyi olması için nasıl bir özelliğe sahip olmalıdır.

"Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur... Çünkü kötü insanların türküleri yoktur..." Neşet Ertaş.

0|0
16|1

En İyi Kız Görüşü

• mesela bana göre iyi insan sabahları kalkıp aç hayvanları dusunebılen, kusurunla dalga degil kusurunu örtücek. bahaneeler degil çareler arıyacak. insanlara ufak tefek iyilik yap denize at misali yardımlar edicek bu illa maddi acıdan degil, karsıdan karsıya gecirme olayı kucukken işledigimiz bir konu ama sımdı herkesin insanların arkasından kuyu kazar olmuş yani pek rastlanmaz bir topluluk o iyi insanlar

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında iyi insan-kötü insan kalıpları birer illüzyondur. Çünkü bir insan aslında iyi ya da kötü olamaz. Yani hiç kimse, herkese ya da çoğunluğa göre bile iyi ya da kötü değildir. Çünkü insanların hayat anlayışları, inançları, politik siyasi görüşleri, önemli meseleler üzerine fikir ve yaklaşımları, ahlak anlayışları öylesine farklılaştı ve farklı kutuplar da birbirinden uzaklaştı ki artık ortak iyilik algısı tamamen tuz buz oldu. Sen şu şu kişi dünyanın en iyi insanı dersin, emin ol senin çok sevdiğin ve saygı duyduğun bir başka kişi, o kişiyi hiç de iyi bulmayabilir.

Ve zaten felsefede de iyilik-kötülük kavramları biraz fludur ve iyinin güzelin tanımı değişkendir.

İnsan için dürüstlük, nezaket vs. gibi kavramlar iyi-kötü insanı ayırt etmede çok yetersizdir. Hitler gayet nazik ve dürüst biriydi.

Bana göre, eğer iyi insan diye bir şey var ise, o kişinin sahip olması gereken öncelikli vasıf: Mütevazilik. Her şey kendini değerli, üstün vs. görmemekle başlar. Bir insanda bu dürtü zayıfsa o kişi asla ve asla iyi olamaz çünkü bu kibirden sayısız sorun ve çirkinlik doğar. Onlarca kötü huy, sadece bu temel hisse bağlıdır. Doğaya, insana, çevreye, eşine, çocuğuna, her şeye ve herkese iyi davranmanın anahtarı budur. Mütevazi olursan hiç bir konuda çok ısrarcı olmazsın ve asla kavga etmez, şiddet uygulamaz, savaşmaz hatta fazla öfkelenmezsin.

Ve "gerçek" kelimesine hassasiyet. Gerçeklere saygı. Yalan söyleyip söylememek bu başlık altındadır örneğin. Gerçeği kabullenmede insan saplantı derecesinde istekli olmalıdır. Böyle olmadığında olay, "içine şeytan girmiş bu kadının, hadi kazığa bağlayıp yakalım şunu" durumuna varır. Okul kapısında uyuşturucu satar, 7 yaşındaki çocuğa tecavüz edersin, yakalandığında gerekçe olarak "allah beni böyle yaratmış" dersin. İnsan, kabullenemediği gerçekler için yalan dünyalar/gerçekler uydurur. BU onun aciz bir yaratık olduğunun ilk ve en güzel göstergesidir. Gerçeklerden şaşmamak, iyi bir insanın kaçınılmaz vasfıdır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Tanrı insanın içindeki merhamet derim her zaman. Zalimin eline düşmedikçe tabii bu da bir klişe kalır bilmem kaç milyar insanlar tarafından.
    Yemek yedin mi sorusuna ağlayan mülteci çocuklar doymadıkça, iyi insanlar yaşıyor değil zaten. Tanımı da manasız kalır.

0|2
    0|0
  • iyi insan denilince aklıma evi barkı olmayan kıt kanaat geçinen ama yine de halinden mutlu ve huzurlu olduğunu söyleyen... biliyorum çok salakça diyorsunuz belki ama daha fazlası varken kazanabilecekken fazlasından korkmaları onların başka şeylere değer veriğini gösteriyor insanlığa mesela bu insanlar bana saf temiz ve iyi geliyor

0|1
    0|0
  • İyi insan benim gibi olmalı 😂😂😂😂

0|0
    0|1
  • Dürüst ve merhametli olsun yeter

0|0
    0|0
  • İyi insan, gülüşünü sevdiğiniz kişidir

0|0
    0|0
  • Yanında iyi hissettiğin , düşüncelerine önem veren , rahat konuşabildiğin- tartışabildiğin , seni anlayan insandır iyi insan.

0|0
    0|0
  • kalp kırmaya çekinen, bencil olmayan, sözünün eri'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

0|0
    0|0
  • Merhamet ve öz eleştiri.

0|0
    0|0
  • Birisiyle tartışırken karşı taraf senin kusurlarınla dalga geçse bile senin asla kusurlarla dalga geçmemen, bişey konuşurken karşı tarafı kırmaktan çekinen, merhametli, yalanı sadece insanları üzmemek için kullanan, yemek yerken mutlaka karşısındakine de ikram eden almasa da bir tane alması için ısrar eden, ve hayvanlara asla zarar vermeyen bunlar geliyo aklıma 😃😃

0|0
    0|0
  • Kendine ve tabii ki başkalarına saygısı olmalı...

0|0
    0|0
  • Hayvansever 💁

0|0
    0|0
  • iyi insan mı kalmış allah aşkına ya özelliğinden bahsediyosunuz😂

0|0
    0|0
  • iyi empati yapabilen ve buna uyan insanlar genelde iyidir

0|0
    0|0
  • Merhamet.