Ülkemizdeki 20-24 yaş aralığındaki her iki kadından biri ne yapıyor?

20-24 yaş arası her iki kadından biri ne okuyor ne çalışıyor. Muhtemelen evde hayırlı bir kısmet bekliyorlardır. Ekonomiye katkıları yok. Bu alanda OECD rekoru bize ait. OECD 2016 araştımasının slide sunumunun tamamı: http://www.slideshare.net/OECDEDU/education-at-a-glance-2016-infographic?ref=http://www.oecd.org/education/education-at-a-glance-19991487.htm
Ülkemizdeki 20-24 yaş aralığındaki her iki kadından biri ne yapıyor?

5|0
49|37

En İyi Kız Görüşü

• Ksde cinsellik sorusu soruyorlardir 😂😂

1|4
    0|0
    • 2ay

O da lazım ama :D

• 2ay

Prestijli bir üniversitede okuyor, elit bir çevrede yaşıyorsan, bu istatistiki verilere anlam verememen çok normal :)

• 2ay

😕olabilir

En İyi Erkek Görüşü

• Hocam öncelikle çok teşekkürler , biraz böyle sorulara ihtiyaç var. Eğer bunu paylaşmış olmasaydınız , bu araştırmayı görmemiş olurdum.
    Sorunun cevabına gelmeden önce yorumlara kısmen katılıp , kısmen katılmıyorum. Yani Kızlarda filan tarlada , evde kayıt dışı çalışan çok kişi var diyorlar ama gerçekçi olalım , bu bence pek alakalı değil. Neden denilirse , yaş aralığına bakarsak 20-24 yaş arası deniliyor. Bu yaşta kı kizların yüzde kaçı tarlada çalışıyordur sizce? Yani bu yaşlarda çalışanlar genelde tezehtarlık , kasiyerlik gibi sigortalı ve kayıtlı işlerde çalışıyor diye düşünüyorum. Hele hele bu yaş aralığında kadınlarının çalışmamasının , okumamasının sebebi bence kadına önem verilmemesi değil. Artık 1990 türkiyesinde değiliz.
    Doğal olarak bu yaşta , okumayıp , çalışmayan bir kişi bence kayıt dışı çalışmak ya da ailesinin okula göndermemesi ile alakalı değil , çalışmaması. Biraz toplumda ki erkeğin daha fazla çalışması , gelire sahip olması ya da zengin koca profiline sahip olması gerektiği düşüncesi. En azından istisnalar muhakkak olsada %10 yüksek bir etkisi olmayacağı şüphe götürmez bence.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 48

• çünküü kadınlar temizlikten yemekten çocuk bakımı ve evin geri kalan tüm ihtiyaçlarından sorumlu biliniyor ve cahil kesimlerce buna göre yetiştiriliyor daha dogrusu programlanıyorlar, annelik bir kadına tercih olarak bırakılmıyor "anne olmayan kadın eksik kadındır" deniyor, universiteleri fuhuş yuvası olarak goren ya da bilimden ve uygarlıktan gozu korkan sağlık alanında bildikleri tek seyin deve sidigi icmek olan bu guruhtan cocuklarını okumasi ve meslek sahibi olmasi icin tesvik etmesini beklememiz hata olur ki bu yobaz guruh ayni zamanda "kiz cocugu okumaz" der ama hastaneye gittiginde esi icin hemen bir kadin doktor ister. ulkede fen lisesinden cok imam hatip lisesi açılmaya baslamisken ve tum kız cocuklari imam hatiplere gitmeye zorlanip psikolojik baski uygulanirken nasil meslek sahibi ekonomik ozgurluge sahip kadinlar olmasini bekleyebiliriz. kiz imam hatip sayisi bilmem kac kiz imam hatip mezunu binlerce ama kadin imam diye bir sey yok atama yapilabilen bir bolum yok belki tek tuk var o da yeterli degil, toplumun bu durumunun bir cok politik ve gecmisten bu yana gelmis bir cok sosyolojik nedeni var

5|1
    0|1
    • 2ay

Ülkenin hali pür melalini özet geçmişsin, teşekkürler.

• 2ay

Helal olsun ya bütün aklımdakileri söyledin

• 2ay

Altına imzamı atarım. Unuttuğun şey var yılda en çok vergi aldıkları yeri kurumu yazmamılsın. Fuhuşu yasal hale getiren yasayı çıkaranda kendileri bu arada. Bizim devlet erkeğin uçkurunu düşünürde. Kızlarımızı çocuklarımızı nasıl eğitime kazandırırsız dusunmez. Birde kız erkek imam hatipler ayrı ayrı konumlandırılmıştır. Böyle yapınca günahları silindi işte :)

• Lise bitsin ev kızı mantığında hepsi, sonra anneleriyle birlikte çeyiz hazırlığına girişirler.
    Biz çalışmayı seven değil, hazırı tüketmeyi seven bir toplum haline geldik.
    Kızlarımız hayatı güzel iki memeden, büyük bir kalçadan, silikonlu dudaklarından ibaret sandıkça da böyle devam eder.

2|6
    1|0
    • 2ay

Bizim millet hep böyleydi. Ama eskiden şehre falan gelenin algısında değişiklik olması beklenirdi. Şehirdekiler şehirli olacağına, şehirliliği köylüleştiriyorlar.

Kız İstanbul'da yaşıyor, hayatta en büyük hedefi evlenip düğün yapmak, sonra da çocuk sahibi olmak.

• 2ay

Böyle gitmez ama değişmeli bir yerden başlayıp.

• 2ay

@Ragnar_Lodbrok
      Evet eskiden büyük şehire gelen kendini geliştiren, öğrenmeye açık insandı.
      Şimdi herkes çalışmadan para kazanmanın, yan gelip yatmanın, lüxün peşinde.
      Keşke değişse bu algı ama bireyleri ailelerinin yönlendirmesi lazım.
      Toplumda tabulaşmış bir bekaret algısı ve özellikle kız annelerinin zengin damat arayışı sürdükçe değişmez bu algı.

• Ne alaka sadece ondan mı hemen bu kafaya girmek saçma. Bir kısmı okumasına rağmen işsizlikten, diğer kısmı "Kadın dediğin evinde olur" düşüncesinden dolayı çalışmıyor.

Evet hazırda koca parası yeme niyetinde evde bekleyen kızlar da var ama bence işsizliğinde çok etkisi var.

Ben ülkemizdeki büyük sorunlardan biri olduğunu düşünüyorum, ekonomi haricinde toplumsal sorunlara da yol açıyor.

Aynı zamanda yetiştirilmek çok önemli, aileler çocuklarını okumaya yöneltmeli. Kız olsun erkek olsun, bakıyorum bazılarının çocuğunun eğitimi umrunda değil.

Birçok etken var daha sayılabilecek. Ama temelde sıkıntı var. Eğitim sistemi de değişmeli.

2|1
    0|0
  • '' Otur kızsın sen ''
    '' Kızım bir çay dök''
    '' Kadının ne işi var dışarıda otursun evde kocasını beklesin''
    '' Okuyan kıza bizim burada kötü gözle bakarlar''
    '' Aşkım liseden mezun olup evlenelim ben sana bakarım''
    '' Çalışmanı istemiyorum''

4|4
    0|3
    • 2ay

Genellemenin dibine vurulmuş. Aksine artık kadınlar çalışıp kocalar yatıyor 😂

• 2ay

Ne eksisi ben kolay kolay eksi atmam. Eksiyi atan gelsin çabuk.
      İllaki oluyor benim çevremde de var öyle tanıdıklarım. Ama artık gördüğüm kadarı ile kadın çalışıp erkek yatıyor. Boşanmaların %30 u erkeğin yatıp kadının çalışmasından kaynaklı. Zoruma gider bir kadın olsaydım

• 2ay

@findlove Benim halam da çalışıyor eniştem işsiz. Ama çevremde 1 örnek var. Ötesi yok. Genelleme , çoğunluğu kapsar. Ben de durumu özetledim.

• Canım ülkemde kadınlar henüz daha yeterli değere ulaşmadıkları için çoğunlukla ya tarla ya merdiven altı çalıştıklarından böyle. Karadeniz olsun doğu olsun ege olsun çoğu kadın küçük bebekleriyle tarlalarda çay bahçelerinde vs..
    Bayan olarak çalışmanın zorluklarından da bahsetmek isterdim ama eminim biliyorsunuzdur. Çalışma ortamlarından tutun da toplu ulaşıma kadar bin bir zorluk çeken de biziz. Neyse en iyisi diplomayı al zengin kocayı bekle :) o da gelirse tabi

3|1
    0|1
    • 2ay

Gözlemler ve tespitler doğru :)

• 2ay

her durumda ki kadinin fikrini alsak belki sasilacak sonuclar cikar.
      tarlada calisan belki halinden cok memnun kızı da okumus etmis bir doktor.
      oda kizina uzulup durumuna agliyirdur belki.
      ben 25 imde 3 tane evladim vardı hepsi simdi buyudu kizi 30 undan sonra cokta sansli degilse yanliz bir hayata mahkum belkide sevmedigi biriyle lisedeki askini dusunerek evlenecek.

belkide calisan kadinlarin hor gordugu bayanlar da calisan yuva kurmadan yasayan kizlara üzülüyordur.

bence gercek bir ev hanimi olmak bilhisini kulturunu cocuklarini yetistirerek kullanmak bir yerde 8 saat calisarak hayatini yasamaktan daha zahnetli ve bir cok kariyerli bayanin yapamayacagi bir iş.
      misal benim kiz kardesim gayet basarili calisan tahsilli biri. isindede cok iyiydi.
      cok sukur cok gec olmadan evlendi sonra cocugu oldu. cocuk sevgisini tadinca ben isi birakiyorum diye kendi karar aldi. esim eve ne getirirse kafi dedi.
      simdi goruyorum ki ev hanimi olmak onu gercekten her anlamda zorluyor fakat mutlu

• Eğitim ve çalışma politikaları baştan aşağı yenilenmediği sürece, kadınlar olarak üzerimizdeki edilgenliği asla atamayız.

3|1
    0|0
  • Onlar evde zengin koca bekliyor büyük ihtimalle 😂😂

0|1
    0|0
  • Bence eğer okumuyorlarsa mutlaka çalışmalılar. Ekonomik özgürlüğe sahip olmak kadar güzel bir duygu yok. D

1|1
    0|0
  • Türkiye'deki kadınların yarısı oturduğu halde iş bulana kadar canı çıkıyor milletin. Teşvik edin de açlıktan nefesimiz koksun bari.

0|1
    0|0
    • 2ay

Gönlümüz cinsiyet ayrımı olmaksızın, herkesin ekonomiye katılması.

• Okula yollamazsan evlendikten sonra eve kapatirsan çalışmasına izin vermezsen o da oturur kısmet bekler

3|1
    0|4
  • Neyseki okuyorum.

0|1
    0|0
  • Türkiyedeki işsizlik oranından haberi yok galiba kimsenin. Üniversite mezunları bile iş bulamadığından atanamadığından evde. Bu devirde kadın erkek ayrımı kalmadı ama kadın her işi yapamaz. Gidip inşaatta çalışamaz ya da garsonluk yapıyım dese akşama kadar 10 kişi sulanır. Kadın ne yapsın.

2|1
    0|0
    • 2ay

Normalde işsizlik 25% yani her 4 kişiden 1'i işsiz. Okuyan nüfusta ise bu oran 33% yani her 3 kişiden 1'i. Haklısın, kadın her işi yapamaz. Atanamayan, iş bulamayan, negatif cinsiyet ayrımcılığına tabi tutulan kadın sayısı da çok fazla.

• 2ay

Kabul, herkes belki bir şekilde okuyor ama ülkedeki bilimsel bilginin niteliği ne? Üniversitelerden yılda kaç buluş çıkıyor, kaç patent alınıyor, kaç adet katma değeri yüksek ürün ihracı gerçekleştiriyoruz vs. Uzun yıllardan kastım bu.. Ancak 3-4 nesil sonra meyvesini görürüz bunların, o da şayet eğitim sektörünün yapboz tahtasına döndürülmesine daha fazla müsaade edilmezse.

• 2ay

Bu kadınlarla veya erkeklerle alakalı değil tamamen eğitim sistemi ve eğitimcilerle alakalı. Bu ülkede fikre değer verilmiyor, bilimin önü kapalı. Öğrenciler, gençler kafalarında ki milyonlarca icadı dile getiremiyor dile getirse bile bir anlam ifade etmiyor. Eğer ülke bu anlamda gelişecekse eğitim sistemininde baştan aşağı yenilenmesi gerekiyor.

• Okuyom ben

0|1
    0|0
  • Her iki kadından biri bile fazlaymış yani etrafımda o yaştakilere bakıyorum hepsi bana bunu ceyizime koysam mi ecemmm? diye mesaj atiyorlar...:///

0|2
    0|0
  • Beni kapsamıyormuş 😀

0|1
    0|0
    • 2ay

Ne mutlu sana!

• 2ay

Herkesin nasibi ayrı, çok da katılmadığım bir önerme.

• 2ay

Nasip kısmet ayrı konu. Gerçekçi yaklaşmak gerek

• Bu sorunu çözebileceğimizle ilgili yakın gelecekte maalesef ki umudum yok. Gün geçtikçe daha da kötüleşiyoruz.

0|1
    0|0
  • Ben bu kesme girmiyorum. Allah razı olsun ailemden okumamız için ellerinden geleni yaptılar, yapıyorlar

0|1
    0|0
  • Kendimizi gelistirmemiz sart

0|1
    0|0
  • Güzel bir soru. Anket de olsaydı keşke. Şimdi ''çoook meşkul'' kızlarımız üşenirler görüş belirtmeye.

1|1
    2|0
    • 2ay

Anket hazırlamak hep sonradan aklıma geliyor. Normalde değişik soru sormaya çalışırım hep ama anket kısmını es geçiyorum :)

• 2ay

Sizin yaş kaç, meslek ne?

• 2ay

Meşgul olacak o önce Türköeyi öğretmek lazım

• Hem okuyorum hem çalışıyorum kızlarımız malsef fazla tembrl

0|2
    1|0
  • işletme bitirenler işsiz dolaşıyor diğerleri çalışıyor işte nolsun.

0|1
    0|0
  • Şimdi ki nesil çok şanslı tabi ailede aman aman dediğinden Ohh mis gibi ne çalış ne ev işi yap evde otur anca yanlız bayanlar değil Baylar da öyle bende bayanım okul biter bitmez çalıştım 😊😊

0|1
    0|0
  • Peki bunun suçlusu sadece kadınlar mı? Ben de size bunu sorayım :)

0|1
    0|0
    • 2ay

Kadın çalışmamalı algısı kadında başlıyor. Çünkü bu ülkenin insanı çalışmak üretmek faydalı olmak ilişkisinden yoksun. Kadın çıkmış adam gibi adam bak karısını çalıştırmıyor diyor. İhtiyacım olmasa çalışmam diyor.

• 2ay

@Hasankaratut @babymosquito Hayat müşterektir arkadaşlar. Hem de her konuda :)
      Bir ailede hem kadın hem erkek çalışmalı, ikisi de evde işbirliği yapıp herşeyin üstesinden birlikte gelmeye çabalamalı.

• 2ay

Bende dile getirdim her ikiside bunu ayarlamalidir

• sizin arkanızı topluyoz

1|1
    0|0
  • Ben okuyanlardanim :)

0|1
    0|0
  • Hepsi koca ariyor bence 😂

0|1
    0|0
  • Çok kötü ya grafikteki yerlerimiz :(

0|1
    0|0
  • Oturup ağlıyorlar

0|1
    0|0
  • Yeni mezun oldum daha diplomamı almadım okuldan şu an o moddayım ne okuyorum ne çalışıyorum

0|1
    0|0
    • 2ay

Öyle dönemler insan hayatında olur bazen. Mühim olan bu durumun geçici statüsünde kalması.

• Ben çalışıyorum. Kısmet bekleyenler de evlilik programlarında eş arıyor 😄😄

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    18

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 36

• Her 2 kadından birinin bir kısmı okutulmuyor, bir kısmı liseden sonra üniversiteye gönderilmiyor, çalıştırılmıyor evlendiriliyor, bir kısmı kendi seçimini yapıp evde kısmetini bekliyor..
    Birinci kısım bizim kanayan yaramızdır. Büyük bir özenle üstüne gidilmesi gerekir.
    İkinci kısımın içinde okumaya devam etmek isteyen kızlarımıza her türlü desteği vermemiz gerekiyor.
    Üçüncü kısım.. boş bir kısım, hiç iyi bakmadığım, hoşlanmadığım bir kesim. Ellerindeki tek prim kaynağı memeleri ve kalçaları o kadar.

0|1
    0|0
  • calisanida hayirli kismet bulayim evde oturayim adam ne olsa bana bakar havasinda
    aslinda her kadin kendi ayaklari uzerinde durup hep kendi evine hemde ekonomiye katkida bulunmali

1|1
    0|0
  • Olum öyle deme, Avrupa bizi kıskanıyor la! Hele kadınları falan hasta bize.

0|1
    0|0
  • kadinlar calissin diye zalim kapitalist oyunudur. insanlar nekardar calistirirsak kar gutme. gidin bir zenginin karisini calistirin. sizi 1300 tl. ye mahkim edenlerin karisi 1300 tl. caslistirin. bak size ne diyor. kizlar okuyacak muhedis olacsk doktor olacak sonuna kadar ahlaki gunahlara girmeden. okusun. neden kendi kadinlarinizi onlar dan kuçük göruyorsunuz.

0|1
    0|0
    • 2ay

Herkes okusun hocam, meslek sahibi olsun. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin!

• 2ay

hayir cok buyuk paralar. dönüyor tahminin otesinde kendileri kadinlarina luks icinde bizin kadinlarimiz onun bunun lafini 1300 tl alacak diye yiyor. bunlari zorlamaniz lazım para cok merak etmeyin. acimayi.

• 2ay

bir erkek kadinin ezdiriyorsa daha da diyecek bir sey yok.

• Kadınlarımız maalesef çok geri durumdalar özellikle mental açıdan. Bu durumdaki insanların özgür bireyler olmaları çok zor.

0|1
    0|0
  • zengin koca hayali

0|1
    0|0
  • Türkiyede hala ataerkil toplum kafası devam ediyor işte. Kadınlar kendilerini sadece çocuk yapacak şahıslar olarak görüyor olsa gerek. Sırf şu kafa yapısından dolayı bıktım.

1|1
    0|0
  • Basiretsiz ülke yönetimi. Gençlerin enerjisini boşa harcıyor

0|1
    0|0
  • Genelde o yaşta evli ve yeni çocuklu oluyor okumayan kadınlar, okuyanlar da henüz iş hayatına atılmamış olanlar. Yeni nesil çalışmaya sıcak bakıyor.

1|1
    0|0
  • Kestirmeyi kullanıyorlar bizim kızlar😎

0|1
    0|0
  • Herkes hazıra konmaya alışmış. Çalışıp ne yapıcak. Zengin kocayı bulur yan gel osman. Geneli bunu kovalıyor. Böyle baslamış böyle gider.

0|1
    1|0
    • 2ay

Ben bir kızdığım konuşu,
      Evlendikten sonra dayak yiyen kadınlar kocakarından ayrılamıyor nedeni soruldugunda ne yapacagim cocukla bir basıma diyor. Kimsede sormuyor peki sen neden calsmadında kocanin eline baktın. Tamam kadına el kalkmayı bırakın canlı dövulmez ama sen kendini neden garantiye alnıyorsun.

• 2ay

Pardon :) Doğruluk payı yüksek, yazdıklarının.

• 2ay

gördüklerimi yaziyorum. Extra birsey yok hersey yasaniyor memleketimizde.

• Doğru valla ülkede mantık bu kadınlar çalışmayıp atarım bir kapak kocaya yoluma bakarım mantığında tabi hepsi değil

0|1
    0|0
  • Bir yandan calismalari lazim diyorum bir yandan da evlenince maddi sıkıntım olmazsa karımı calistirmam diyorum. Çelişkideyim.

0|1
    0|0
  • Zengin koca bekliyorlar 😁😁

1|3
    1|0
  • Türk milletinin kadınları tembelmiş onu resmileştirmişler.

1|1
    0|0
  • Iste sonra bu ulke nasil gelissin. Kadinlar is gucune katilmiyorlar.

0|1
    2|0
    • 2ay

İlaveten;ülkemizde çalışma koşulları da anneliğe pek uygun değil ne yazık ki. Bu konuda iyileştirmeler olursa kadınların ekonomiye katılım oranı yükseltilebilir diye düşünüyorum.

• 2ay

Mevcut politikalar kadini calismaya itmiyorki evde oturup annelik yapmaya itiyor ne yazikki.

• 2ay

Kısmen düzenlemeler var ama elbette yeterli değil.

• Miskinlik yapıyorlar ne olsun

0|1
    0|0
  • Üniversite okuyor çoğunluğu

0|1
    0|0
  • İtalya 1 mi vay be

0|1
    0|0
  • Çevremdeki çoğu genç kız çalışıyor. O yüzden bu soru benim çevremi kapsamıyor ^^

0|1
    0|0
  • Nufusuda hesaplasinlar...

0|1
    0|0
  • çin bile bizden iyidir

0|1
    0|0
    • 2ay

Bile mi? Çin en iyi ihracat ülkelerin en başında geliyor! Bu da ülke olarak top yekün üretime dayalı kalkınma modeli ile oluyor.

• 2ay

evet ve fakir değiller

• Evleniyor

0|1
    0|0
  • ne güzel

0|1
    0|0
  • Kızlar aşırı boş.

0|1
    1|1
  • :D kaçıyor

0|1
    0|0
  • Ülkece bilinçlenip çözüme ulaştırmamız gereken sorunlar var. Bunun sırası da gelir elbet

0|1
    0|0
  • Kadınların zaten hiç bir şeye katkıları yok.

0|1
    1|1
  • Ya çalışıyodur ya okuyodur ya da evlenmiş çoluğuna çocuğuna bakıyodur

0|1
    0|0
  • yan gel yatıyorlar :D

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    6
Yükleniyor...