Mehir ne kadar olmali?

"Mehri müeccel" islam dininde kadinin bosanma durumunda 3 ay gecinebilecegi bir miktartir. Bu miktari bosanmak isteyen erkek kadina öder.

Sizce bu ne kadar olmalidir? Ve miktari nasil belirlersiniz?

benim düsüncelerim söyle:
bosanma durumunda artik baba evine dönen pek fazla kisi olmuyor. Yani ayri eve cikacaksin tekrar, orda kira ödeyeceksin, evin ici de bombos olacak... Haliyle evde ocak yok diye her gün disardan yemek yemiyeceksin, ocak alscaksin, buzdolabi felan bu 3 ay icin bile ihtiyac... Ayrica belki dönülebilecek baba evi bile kalmamis olabilir öyle bir döneme kadar... Sizce cok mu detayciyim?

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• Mehir dinimizde var evet çünku kadın 1500 yıl önce kendi ekonomik özgürlüğü olmayan toplumda yeri olmayan insandı şimdi öylemi degil tabiki hersey gibi oda değişti kadın okuyor çalışıyor üretiyor kazanıyor kazanıyorki medeni kanunda bile kazanılan mallar eşit ayrılıyor ama tabiki hala kendini geliştirwmeyen hala erkeğin egimanyasından çıkamayan ya da çıkamaması işine gelen kızlar böyle sürdürur mehirmiş takılarmış eşyaymış kendim çalışıyım kazanıyım demez gider bir adamla bir iki yıl evli kaldı diye bir ömür adamın hayatında kenelik yaparlar haaa yeri geldimi çıkıp meydanlarda kadın erkek eşit diye bangır bangır bağırmayı ihmal etmezler

0|0
    0|0
    • 2ay

Eskiden de kadinlar calisabiliyordu. Kadinin kazandiginni kendi istedigi gibi harcama hakki var. Kocasi da buna hic karisamaz (di). Kadin haklari varislamda, yokmus gibi göstermeye calismissin ne yazikki. Günümüzde de öyle cogu türk kadini kendisi calismak istemiyor cünkü ev isleri ve cocuk bakmak da ona kaliyor birde bunun yanina calisinca cok geliyor. Erkekler bir tek ise gidip gelip eve karismak istemiyorlar artik.

• 2ay

O dediğin hakların hiçbiri yoktu kadın çalışır ama kazanamazdı kadın hep çalıştı çalışmadı demedim zaten ama kazanamadı ekonomik özgürlüğü olmadı dedim tabiki bu arap kültürü için öyleydi türk kültüründe öyle değildi tabiki kadın el üstünde tutulduğu için ana ve han+(ım) olduğu için hakkı verilirdi zaten kendi otağından çıkan kız kendi çeyiziyle sürüsüyle gelirdi o yüzden kocasının karşısında ezilmezdi degilmi ama arap kültürü öyle değildi tabiki o yüzden değilmidir ilk medeni kanun dinimizle insanlığa yön vermiştir ama biz yarım akıllı insanlar işimize geldiği gibi yorumladığımız için kadınları köle ettik evine kadın işkence gorse kocasını boşama hakkı var mı yok tabiki nerdeee ama kadınlarda alıştı bu kültüre seneler icinde ama dunya değişti kadın değişti artık kadının mehir istemesini gerektirecek bir dünya yok artık ulkemizde oyle en azından kanunlar gerektiğinin fazlasıyla pozitif ayrımcılık yapıyor kadınlar artık bir nikahla erkeği sürüm sürüm süründürebiliyor.

En İyi Kız Görüşü

• 15 bin aldi ablam

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Evlenmeden boşanmayı düşünüyor gibisiniz 🙃😂😂

1|0
    0|0
    • 2ay

Yokhayir yanlis anladin. Imam nikahinda bu herzaman belirlenir. Sadece bosanma degil, koca öldügünde de kadina o belirlenen miktar kalmali.

• 2ay

Ya doğrusu o haneye giren aylık gelir çarpı 3 olmalı. Madem yaşam standartları bu ona göre olsun

• 2ay

Okay thank you o zaman bende almanyadayim
      Ama isvicre biraz daha pahali buradan 😄😄

• Belli bir süre kimseye muhtaç etmeyecek kadar.

1|0
    0|0
  • Hayırdır kocada para çok galiba

0|0
    0|0
  • Yüreğim tükendi okurken, abiye de söyle ceketini alsın çıksın gitsin

1|0
    1|0
  • Ayrıca sen de boşanma durumunu isteyebilirsin. Sen istersin ve kocandan zengin olabilirsin. Veya başka binbir türlü durum olabilir.

İşte bu yüzden bu tarz durumlarda İslami hukuk değil de medeni hukuk kullanılır. Tavsiye ederim.

0|0
    0|0
    • 2ay

Ben kadinlari erkeklerden daha degerli görüyorum. :) ve medeni bir hukuk ta güzel hos ama bos yerleri cokvar.

• 2ay

İslam hukukundaki mehir buna çözüm mü peki? Bizim ülkenin basiretsizliği.

• 2ay

Ben sizin ülkede degilim.

• burda bizim arkadaş 50 bin tl verdi herkes keriz dedi bütçeye göre olmalı bence :)

0|0
    0|0
  • Belli miktarı Yök diye biliyorum

0|0
    0|0
    • 2ay

Evet yok kadin kendisi belirliyor o miktari. Sizce ne kadar uygun olur? Kadin isterse o istegini ilerde bagislayabilir

• 2ay

Yoo o sadece bosanma konusu icin gecerli degil. ama ben zaten bir yerde bosanacagim demiyorum. Sadece size sordugum soru ne kadari size göre uygun dur? Trib de atmadim kimseye. Zaten kadin bosanmak istedigi zaman mehiri geri vermeli.

• 2ay

100 gr ideal bence;)

• Bu sorunun yeri burası değil öncelikle onu belirteyim.
    Mehr-i muaccel ve mehr-i müeccel nikahta bildirilir. Bildirilmedi ise, Mehr-i misil verilmesi gerekir. Mehrin çoğunun bir sınırı yoktur. Fakat en azı, 5 gram altındır.

0|0
    0|0
    • 2ay

Evet ama sence ne kadar en uygunu olur?

• 2ay

Bence ne olduğu mühim değil. Nikahınız oldu mu, olmadı mı? Oldu ise bildirilmesi gerekirdi. Bildirilmedi ise mehr-i misil verilir. Kadının baba tarafından akrabasına verilen kadar verir. Bildirildi ise bildirilen miktar verilir. Yok henüz nikah arefesinde idiyseniz karşılıklı anlaşılmalıdır. Baba tarafından akrabaya verilen kadar miktar belirlenebilir. Eş adayının ileride boşamasından şüphe ediliyorsa yüksek tutulur. Bu, evliliğin devamı için kadına verilmiş bir sigortadır.

• mehir için itiraz edildiğinde kadın sahabe sanırım ayeti Hz. ömere okumuş, o da tasdik etmiş. kadın dilediği kadar ister alabilir

0|0
    0|0
    • 2ay

Peki senin gözünde ne kadar uygun olur?

Kızlar Ne Diyor 3

• bir insan evlenirken neden boşanma planı yapar ki çok ilginç... mehirin bir sınırı yok istersen yatlar katlar iste

1|0
    0|0
    • 2ay

Imam nikahi kiyarsan, belirtmen gereken birseydir. ama kiymaya bilirsin sen bilirsin yani herkesin kendine göre yasam din ve düsünce özgürlügü var.

• 2ay

"evlenirken neden boşanma planı yapar ki"
      Evlenirken bosanmak icin plan yapmiyoruz tabiiki de ama mehiri imam Nikahinda belirtmek gerekiyor.

• 2ay

ben sana belirtme demedim ki. mehir istemek en doğal hakkın. sadece mehiri boşanma planları yaparak hesaplaman garip geldi.

• Bu devir icin az bile dusunmussun

1|0
    0|0
    • 2ay

😄 sence ne demeliyim? 😄

• Bilmem ne kadar olmalı ama olmalı

0|0
    0|0
Yükleniyor...