Arkadaşlar ben bu sûreyi anlamadım, kadınları niye eve kapatıyoruz? evcil hayvan mı bunlar?

arkadaşlar ben bu sûreyi anlamadım, kadınları niye eve kapatıyoruz ??? evcil hayvan mı bunlar ?? arkadaşlar kadınları hangi koşulllarda eve kapatmamız gerekiyor ilk ayetin anlamı ne? bizim onların üstünde nasıl böyle bir hakkımız olabiliyor?

0|0
8|1

En İyi Kız Görüşü

• Evden çıkarmamak ile "evden atmamak, kovmamak" vurgulanıyor. Boşanmaya karar verdiğinizde iddet müddetleri bitene dek bekleyin, soğukluk öfkesiyle hemen onları sokağa atmayın, buna hakkınız yoktur diyor. Meşru ölçülere göre ayrılın, ayrılmaktan ötürü sıkıntılı şartlara maruz kalmalarına sebep olmayın diyor. İddet müddeti ise, bir çocuğun doğacağı süre kadar beklemeyi ifade eder ki mevcut kocadan bir bebek olacak ise bu bebeğin ona ait olduğunun kesinlik taşıyabilmesi amacını güder. Bugün Türk Medeni Kanunu da (Md. 132) 300 günlük (10 aylık) bir bekleme süresini, kadının yeniden evlenebilmesi için şart koşmaktadır.

Diller arası çeviri farkları nedeniyle bu gibi anlam karışıklıkları meydana gelebilir. Sözgelimi Kuran'da "o gün herkes iyilik ve kötülüklerinin cezasını görecektir" suretinde bir ayet vardır. İyiliğin cezası olur mu? :) Olur. Çünkü ceza sözcüğü Arapça olup "karşılık"manasına gelmektedir. Biz bunu Türkçe'de "kötü karşılık" olarak kullanırız.

Bununla birlikte her dönemin hükümlerini değerlendirirken bugünkü değil o günkü kültür ve değer yargılarını ele almamız gerekmektedir. Bu bir tarih ilmi kaidesidir. Hükümler, zamanın koşulları hesaba katılarak verilmelidir.

1|0
    0|0
    • 2ay

yaa bişey diycem çok güzel açıkalmassın müthiş de kapak resmin ne oluyor pek Kur'an'a uygun bişey değğil heralde onu da açıklayabilir misin @iştekuzukuzugeldim

• 2ay

@iştekuzukuzugeldim

• 2ay

her şey bir yana o fotoğraf canımı ne kadar acıtıyor ne kadar yakıyor biliyor musun sen? hayal bile edebilir misin bunu?

En İyi Erkek Görüşü

• Tefsire bakmak lazım.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Karını boşamaya karar verdiğinde hemen ayrılma diyor. Kapının önüne koyma diyor.
    İddet dediği regl dönemi.
    Bekle regl olsun, senden hamile olduğundan habersiz halde başkasıyla nikahlanmasın diye.

Evden çıkarma dediği eve kapatmak değil
    Kovma anlamında

Belki İddet dönemi beklerken yeniden barışır evlilik kurtulur amacı da var
    Senden hamile olup olmadığı kesinlik kazanmadan boşanmayın, çocuğun babası belli olsun amacı da var.

0|0
    0|0
    • 2ay

hımm eyvallah teşekkürler

• 2ay

yaa işte şey iddet süresi bitene kadar evli kal diycek o kadar bütün spekülasyonları bitiricek böylece

• 2ay

Sonrasında demiş zaten
      O zamanlar okuma yazma bilen sayısı az
      Anlayacakları şekilde uzun uzun anlatmış

• Sözde kadını koruma amaçlıymış peh. Yersen.
    İslamda kadın daima 2. plan tutulup himaye edilmeye ve korunmaya tabi tutulmuştur.
    Anlatılmak istenen gayet net burda, ne bir açıklaması ne de kabul edilir ve inanılır yanı var.

0|0
    1|0
    • 2ay

Bence öyle değil çünkü korumak ve zor durumda bırakmamak ayrı şeyler

• Islama göre kadinlar 2. planda zaten. Afallamadim bunun karsisinda.

0|0
    0|0
    • 2ay

Bu ayet kadını koruma amaçlı kanka

• 2ay

açıkladı onu evden çıkarmadan kastettiği evli kal demek oluyo

• 2ay

evden çıkarma - evlilikten çıkarma yoksa istediği gibi günlük hayatına devam edebilir

• Azarsa kapat diyo nedenle okudun

0|0
    0|0
    • 2ay

bu cümleden hiçbişey anlamadım

• Onları evlerinden çıkarmayınız" mealindeki cümlede evlerin kadınlara İza­fe edilmesi, talâk öncesi paylaşılan yuvanın hâlâ kadının da yuvası olarak görül­mesi gerektiğini göstermektedir. İddet süresince kadının evinden çıkarılmaması ve çıkmaması hükmü, kocasından tamamen ayrılmadan hamile olup olmadığının açıklık kazanmasa, bu dönemde çevresi tarafından kendisine evlilik teklif edilebi­lecek bir aday olarak görülmemesi ve -henüz yeni bir evlilik yapamayacak durum­da olduğuna göre- bu dönemde himayeden ve ekonomik destekten yoksun bırakıl­maması gibi sebeplerle de açıklanmıştır.

Eksik bilgi vermemek icin tefsirden buldum umarim faydali olur

1|0
    0|0
  • orda bahsedilen normal evde tutun şeklinde değil anlamayabilmek için melai açıp okursan veya internetten açıklamalarını okursan düzgünce anlarsın. Ben ne demek istendiğini anlıyorum ama bunu yanlış aktarmak istemem sonuçta dini bir açıklama yapmış olucam bu sebeple açıklamıcam ama orda bahsedilen normal evde tutun anlamında değil. Yasak koyun anlamında değil

0|0
    0|0
  • Saptirmissin.

0|0
    0|0
    • 2ay

saptırmak? öyle yazıyo kadınları evden çıkarmayın onlar da çıkmasın yazıyo?

• 2ay

sen Allah'a inanıyosan niye gizli anlatsana biraz?

• 2ay

islamda eşler arasında problem olduğunda bununda meşru şekilde halledilmesi yolu açık tutulmuştur ve kişi eşini rıci talak ile boşar ve iddetini bekler sonra tekrar nikahına alabilir bu ölçüler ile ilgili şeyler anlatılıyor orda bunlar fıkhi meseleler el ihtiyar dan ya da dört mezheb fıkhından tafsilatı ile okuyabilirsin

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...