Kapitalizm'in Kadınların omzunda yükselen bir sistem olduğunu düşünüyorum bu konudaki fikriniz nedir?

Kapitalizm'in Kadınların omzunda yükselen bir sistem olduğunu düşünüyorum bu konudaki fikriniz nedir?
Bu belgeseli izlediğimden beri kadın erkek ilişkilerine bakış açım oldulça değişti. Freud'un insanın bastırılmış duygulardan ibaret olduğunu ve oldukça tehlikeli bir varlık olduğunu açıklaması 19. ve 20. yüzyılın başlangıcında romantikler tarafından oldukça eleştirel karşılanmıştı fakat günümüzde bu tezlerin ne kadar doğru olduğunu görmekteyiz. Dünyayı yönetmede ataerkil yapının baskın olduğunu belirtsekte ataerkil yapıyı baskılamak ve onu istediği gibi köleleştirmek için Kadın tüketimin merkezine oturtuldu. Hayvani iç güdüler ile daima en iyisini seçmeye programlı ve rakiplerini saf dışı etmeyi bir görev olan ataerkil yapı erkekleri daima acımasız bir ekonomik mücadeleye itti. Bu sebeble modern kadın daima kapitalizmin ön gördüğüne göre şekil almalı ve doyumsuz olmalı modayı takip etmeli, erkekte aynı şekilde kendini daima eksik ve mücadele içerisinde görmeli asla tek kadınla yetinmemeli ve daima en baskın erk olmaya çalışmalı, içinde yaşadığımız bu yarış hali ve daima mutsuzluğumuz bundan kaynaklanmakta. Kapitalizm erkeklerin kalbine giden yolu kadının ihtiraslarına bağladı ve bir daha da onarılmayacak şekilde sevgi bağını ortadan kaldırdı.

0|0
12

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• Evet içinde bulunulan yaris hali ihtiraslardan kaynakliyor belki ve kadin- erkek rekabetine donustu fakat kadınlar eski yasantilarinda olsaydi durum kölelik gibi devam ederdi. Yani konu kadin- erkek eşitliğine geliyor ki kapitalizm aslinda kadinlarin bir savasidir eşitlik için cikarimi yapılabilir. Tabi bundan erkeklerin etkilenmesi normal. Ayrica rekabet her zaman baski yaratir ve baskin olmayan tarafta tabiki mutsuzluğa yol acar. Zaten evren zitliklarla savaşlarla mucadelerle dolu. Bu nedenle bu yarisin içine kadinlari da koymak acayip degil. Mutsuzluk bundan kaynaklanmiyor bence.

0|0
    0|0
    • Mesela feminizm adı altında yürütülen birçok faaliyet aslında kapitalizmin kendine yeni alanlar açma mücadelesi örneğin bu belgeselde üstteki sigara fotoğrafındada göstermeye çalıştığım şey 19 yüzyılda kadınların sigara kullanmasının bir tabu olması hatta bazı kadınların bunu oral seks ile özleştirmesinden dolayı sigara satışı yapılamıyor bu dönemde bu ticari olumsuzluğu ortadan kaldırabilmek için yapılan şey ise feminizmi savunan kadınları bir araya toplayıp toplu halde sigara içmelerini sağlamak bu sayede feministler kendi haklarını savunduklarını düşünürken diğer taraftan sigara şirketleri ise satışlarını arttırmanın sevincini yaşıyorlardı çünkü o dönemden günümüze her kadın özgürlüğünün bir nişanesi olarak sigara tüketiyor bunu bir mücadele aleti olarak görüyordu. Aslında sistem kadınlara kendi izin verdiği kadar özgürlük şansı tanıyor

• Ama bu aslında onlarında tükendiği bir yarış hali ama insan hırslı bir varlık kapitalizmde bunu kullanıyor.

• Yeni bir sistem olmalı ben sürekli göz önünde olmayı beceremeyen bir kişiyim ve geleceğim hakkında endişeliyim. Nasıl bir ailem olacağı eşimle ilişkilerimin nasıl olacağı acaba kazandıklarım aileme yetecek mi bu sorular beni oldukça zorluyor. İnsanların sürekli yarıştırıldığı bu sistemde daima benden ve eşim olacak olan kadından daha üstün bireyle olacak peki ben ve eşim buna nasıl karşılık vereceğiz bizde bu acımasız yarışa girip yok olana kadar mücadele mi edeceğiz ya da birbirimizden vazmı geçeceğiz beni bunlar çok endişelendiriyor açıkçası

Erkekler Ne Diyor 2

• Farkındayım ve suçlu olarak kadınları görüyorum tabii bu doğru değil farkındayım.
    Elden ne gelir?
    Paraya illede muhtacız her türli devam..

0|0
    0|0
  • Guzel yazi belgeseli bende izleyecem merak ettim

0|0
    0|0
Yükleniyor...