Mezhepler insanların çıkarları doğrultusunda mı ortaya çıkmış?

#İslam dininde #Hanefilik, #Şafiilik, #Malikilik ve #Hanbeli olmak üzere dört sahih mezhep bulunmakta. Bu mezheplerin temel amacı Kur'an ve sünnet ışığında ibadetleri ve hükümleri açığa kavuşturmak. Örneğin Peygamber 4 farklı şekilde namaz kılmıştır. Yine Peygamber ''Benden gördüğünüz şekilde namaz kılın.'' buyurmuşlardır. Bu duruma göre mezhepler taklit sonucu ibadetlerin yapılışlarını ve diğer hükümleri öğretmede bize rehber olmuştur.

#Sünniler günümüzde inanç açısından #Maturidilik ve #Eşarilik, fıkhi açıdan da Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine bağlıdırlar.

#Şiiler ise Caferiyye'ye bağlı. Ki zaten bu ve bundan sonrası tamamen kendi çıkarları üzerine kurulmuş. Örneğin; Şiilik, #Alevilik, #İsmaililik, #Caferilik... Kendi çıkarları doğrultusunda ortaya atılmış ve beyin yıkayıcı hükümler ile bunlara bağlı olan insanların saf ve masum beyinlerini yıkama girişiminde bulunmuşlardır. Bu hükümler ile Kur'an hükümlerinin ayrıştığı görülmekte. Bu durum kendi çıkarlarını gözeterek kolaylık sağlamaları açısından ortaya atıldıklarını gösteriyor.

#Hristiyanlık dininde ise daha koyusu var. Yüz kızartıcı ve geçmişe utançla bakmaya zorlayan bir #Katolik mezhebi var. Ki bunlardaki hükümlerinde tamamen insan beyninden çıktığını görebiliyorsunuzdur.

En hassas yerden safları kendilerine çekmeyi amaçlamışlardır. Günümüzde de bariz bir örneği mevcut.

Mezhepler insanların çıkarları doğrultusunda mı ortaya çıkmış ?

Güncellemeler:
2ay ''Peygamber 4 şekilde namaz kılmıştır'' cümlesi hatalı. 4 mezhep dediğimden karıştırıp 4 şekilde namaz kılar dedim. Kaç çeşit namaz kıldığını bilmiyorum bu sebeple oradaki rakamı dikkate almayın.

1|0
2|5

En İyi Kız Görüşü

• Dinlerini parçalara ayırıp grup grup olanlarla senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır; sonra onlara durumlarını haber verecektir.
    (EN’ÂM 159)

Hepiniz tek bir milletsiniz. Ben de sizin Rabbinizim. Öyle ise, hepiniz yalnızca Bana kulluk edin. Fakat milletler aralarındaki ilişkilerde, ayrılığa düştüler, bölündüler. Ama hepsi Bize döneceklerdir. (ENBİYA 92-93)

KUşkusuz tüm milletler bir tek toplumdur. Ben de sizin Rabbinizim. O halde Bana karşı saygılı olun. Fakat insanlar, işlerini kendi aralarında parçalayıp, çeşitli kitaplara ayırdılar. Her hizip / grup kendi yazdıkları kitapla övünüyor.
    (MÜ’MİNÛN 52,53)

Ortağı olmayan Allah’a yönelin ve hepiniz O’na saygılı olun, Allah’ın dosdoğru dinine bağlanın ve ortak koşanlardan olmayın. Ortak koşanlar dinlerini parçaladılar ve mezhep mezhep oldular. Her mezhep kendi bağlandıklarıyla sevinip övünmektedir.
    (RÛM 31,32)

Sakın, kendilerine apaçık kanıtlar geldikten sonra, gruplara ayrılıp, anlaşmazlığa düşenler gibi olmayınız. Mezheplere bölünüp ayrılığa düşenler için büyük bir azap vardır.
    (ÂLÎ İMRAN 105)

1|1
    0|0
    • 2ay

Tabiiki bu "mezhepler" anlamı farklıda olabilir kuranda farklı olaylar yaşandığında ayetler oluşmuştur belkide o bahsedilen şey bir olay hakkında bir ayetdir. Önceki ve sonraki ayetleri araştırmak lazım.

• 2ay

@Cilekreceli123 Mezheplerin hepsini araştırdım.
      4 hak mezhep var deniliyor.
      Her biri için haram-helal konusunda farklı görüşler var.

Bazı ibadetlerin şartları konusunda da ayrılıklar var.

En İyi Erkek Görüşü

• Bunu kaç defa yazdım ve Amir Khanın PK adlı filmini de izleyin dedim.. Allah bir istediği 10 madde ama din ucubeleri kendi şahsi emelleri doğrultusunda şekllendirmiş durumdalar.. Bir hıristiyanlık 6 incil, bir Kuran iki İslam Sünni ve Şii 94 mezhep 4 hak deniyor ki Araplar bunun dışında Vahabi..152 tarikat sayısız cemaat.. Konu ne Allah ile insanları aldatmak ve işte dünyayı yaşanmaz hale getirmek.. Peki hiç düşündünüz mü, neden Yahudilerde bir tevrat var ve bir din var? Çünkü tüm bu farklılıklar siyonist köpeklerin yarattığı ortam.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 4

• Mezhep kavgası 1500 yıllık kavga burda çözleceğini sanmıyorm.

0|1
    0|0
  • evet öyle

0|0
    0|0
  • Magazin mantığı ile anlayamazsın. Amelin var mı? Yoksa zaten amel edenler düşünsün. Sen niye takıyon. Derdin bu mu?

0|0
    0|0
    • 2ay

Evet sırf bunun için birbirini öldürenlere tahammül edemiyorum. Sadece benim değil, herkesin derdi olmalı.

• cıkarlar ıcın cıkmıs evet

0|0
    0|0
Yükleniyor...