İlk Türk devletlerinde kadınların konumu neydi?

Kadınların yönetimde söz sahibi olduğunu ve asker olarak yetiştirildiğini erkeklerle beraber çarpıştıklarını duymuştum. Acaba bunlar doğru mudur?

Bu konuyla ilgili bir kitap veya makale önerebilir misiniz?

0|0
5|19

En İyi Erkek Görüşü

• Hocam özellikle ilk Türk kavimlerinden İskit'lerde kadın hükümdanral vardır ve bunların en ünlüsü Tomris Katun diye bilinir, ayrıca iskitler ataerkil değillerdir. Birçok savaşçıları kadınlardan oluşur. Sonraki dönemlerde yavaş yavaş ataerkilliğe doğru bir ilerleyiş vardır.

1|0
    0|0
    • 2ay

Kitap veya makale önerebilir misiniz?

• 2ay

Teşekkürler

• 2ay

rica ederim.

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 18

• Kadınlar savaşlarda hep erkeklere yardimci olup cepheye mermi tasimistir bunun en açık örneği Çanakkalede yaşanmıştır bir kadin top mermisi islanmasin diye cocugunun üstündeki battaniyeyi alip top mermisine örtmüştür kadinlar bu ülke icin fedakarlik yapanlar bas tacidir.

1|0
    0|0
  • Kadın yönetime katılabilir gerektiğinde savaşta çarpışırdı. herkes at binmeyi ok atmayı bilirdi. Eski Türklerde çok eşlilik de pek yaygın değildi. Genelde erkekler tek kızla evlenirdi. Bir dönem Mete Han bunu yasalaştırdı bile ama hakanlar hariç tabi. Eski Türk Tarihine merak duyuyorsanız Ali Ahmetbeyoğlu/Sorularla Eski Türk Tarihi kitabını öneririm.

1|0
    0|0
  • tabiki doğru, tomris hatun var İskit Türklerinde. hatta bu dizilerdeki zeyna karakterinin de bundan esinlendiği söyleniyor. Hatun kişiler aynı zamanda pek çok göreve sahipler kaan veya sultan merkezde olmadığı sıralarda bu görevleri artıyor. Kpss tarih kitabı okumanı öneririm. sana da faydası olur hem sınavlarda

1|0
    0|0
  • şu anki durumundan iyiydi ve kadınların da hakları vardı. daha fazlasını söyleyebilmek için elimde halil inalcık veya ilber ortaylıdan makale olması gerekir. maalesef bulamadım

1|0
    0|0
  • evet doğru hatta hükümdardan sonra en yetkili kişi onlardı ki bu yüzden hatun kelimesi ordan gelmektedir.

1|0
    0|0
  • Erkeklerle carpismazlar elbet fakat gocebe toplum yasaminda avcilik oldugu icin ve her an dusman tehdidi icin ordu millet anlayisi vardir. Gerekirse savasirlar da. Bu yeteneklere sahiptirler.

1|0
    0|0
  • Uygur İmparatorluğu'nu araştırman yeterli. Zaten bayrakları açıklıyor herşeyi.

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • Doğrudur.

1|0
    0|0
  • Kadınlar Baştacı

1|0
    0|0
  • İlişkilerden biliyorum hükümdarları bir kadındı artemis adında yanlış hatırlamıyorsam ismini

1|0
    0|0
    • 2ay

İskitler telefon otamatik değiştirmiş kelimeleri ilk kadın hükümdar iskitlerden

• Erkek varis doğurmazsan, ölürsün doğurursan yine ölürsün.

0|0
    1|1
  • Konumsuz

0|0
    0|0
  • Arap kültüründeki kadınların tam tersi diyebilirim. :)

0|0
    0|0
  • Yalan kadın evinde oturup erkegini beklerdi Türklerde hep böyle olmustur

1|0
    2|3
  • Kadındılar

0|0
    0|0
  • Hiç bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Google amca