Evliliklerde sözleşme devri! Artık nikaha gitmeden önce, oturup kuralları belirleyeceksiniz. Nasıl bir uygulama sizce?

Adana Barosu avukatlarından Sernur Sayar, son dönemde yeni evlenen çiftlerin kendi aralarında yaptıkları evlilik sözleşmeleri ile doğacak çocuklarının adından, evlerine alacakları eşyaların markasına kadar bir çok şeyi garanti altına aldığını söyledi. Doğacak çocuğun adının bile yazdığı sözleşmelerden bahsediyorlar. Noter onaylı, tasdikli sözleşmelerle evliliğe adım atılmasına siz ne diyorsunuz?

8|4
165|178

En İyi Erkek Görüşü

• Zaten ülkemizde evlilikler genellikle ticari işletmeler gibi. En azından artık resmi bir yönü olmuş olur.
    Hatun görücü usulü evlenmiş, aşk evliliği yaptık diyor :D
    20 tane burma bileziğe satılmış, severek evlendim diyor :D
    Adamın işine, parasına arabasına vurulmuş, adı aşk olmuş :D

4|3
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Niye? Karşımdaki benim köpeğim mi?
    Ne kuralı? Evlilik bu ya. Ne sözleşmesi?
    Daha evlenmeden bu hesaplara giren bir insandan bir b. k olmaz.
    Ayrıca kurallarla bir ilişki yürümez, yürüse bile öyle ilişki de istenmez.
    Ben bu kafada biriyle muhattap bile olmam, başkaları ise evleniyor. İlginç.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 177

• Devlet yasaları kadınları bu kadar fazla kayırıyorken ziyadesiyle yerinde bir olay bu sözleşme mevzuğusu.. Karıyı boşuyorsun ne var ne yok alıyor senden, hukuk hep kadını kayırıyor, nafakasıydı tazminatıydı bilmem neyiydi.. Ulan zaten sabahtan akşama kadar evde yatmış, 2 tane çamaşır yıkadı diye bu neyin tazminatı? Asıl tazminatın erkeğe verilmesi icap eder.. Adam evi çekip çeviriyor, faturaları ödüyor, eve ekmek getiriyor, kadına yedirdiği paraları verseler sadece zaten tazminata gerek kalmayacak.. Evlenirsem yapmayı düşünüyorum bende evlilik sözleşmesi..

0|2
    3|0
    • 2ay

iyi sende sabahtan akşama kadar yatan iki çamaşır yıkayan birini bulursun

• Sevgi, aşk, saygı vb insanı insan yapan şeylerin önemsizliği sürekli vurgulanyor artık.. ve materyalist olarak çiftleşme parasal kazanç ikilisi öncelik haline gelmiş. Sanki kalın bir sicimle eş yerine dar ağacıyla sözlenilmiş gibi.. Benim en tasdik etmediğim durum.. karşı tarafın hiç bir şeye katkıda bulunmaması. Allah göstermesin ama bu hayat. 1 kaç yıl sonra ayrıldığınız zaman nafaka diyerek kendi kazanmışcasına sizin malınızı sahipleniyor diğer taraf. Tabi ki dünya malı açgözlü değilim ama bana göre doğru değil. Daha en başından sizinle sorumluluk alamayan bir insan ilerleyen zamanlarda nasıl olur da aynı hayatı omuzlayabilir bu çok yanlış bir kavram benim için.

0|0
    0|0
  • Canımı, yüreğimi, her şeyimi paylaşacağım insanla oturup bunlar konuşulmaz. Aradaki gönül bağı, sevgi, saygı ve iyi niyet varsa zaten benim malım eşimin malıdır. Benim param, eşimin parasıdır. Her şey ikimizindir. Bunu kağıda dökmenin manası ne? Garanti yürekteki duygular, dildeki sözlerdir. Eğer bunlar bir çift için garanti değilse ve kağıda dökülüyorsa hiç evlenmeyin ve o evlilikten de hayır beklemeyin.

4|0
    0|0
  • Kesinlikle gerekli, ayrılan insanlar bunu öngörüyor muydu evlenirken? Güven başka, realite başka, insan ilişkileri başka. Evlendiğiniz kişinin harika biri olduğuna dair bir kanıt olamaz. Ortalık aldatılan insan kaynıyor

1|1
    0|0
  • Farkettinizmi? hiçbir şeyde ruh kalmadı herşey tamamen kapitalist düzenin sermayesine döndü. Futbolda ruh bitti endüstriyel futbol geldi, aşkı bitirip seks arkadaşına aşk dediler, sanatçılığın bile ruhunu öldürdüler boy mankenlerini para karşılığında sanatçı diye ortalığa sundular, şimdide sıra evliliğe geldi. Kasmayın bu kadar kardeşim hayatı olduğu gibi yaşayın. Ben şayet bir kızla evlenmeye karar verdiysem onun için canımı bile feda edecek kadar sevmişimdir, iki buzdolabının anlaşmasını yapamayan insanlar hiç evlenmesin zaten.

1|2
    0|0
  • çok saçma ne demek istediğin eşyanın markasına kadar sözleşme yapılacak, kimse kimseye gül bahçesi vaad edemez, bugün sağlıklı olabiliriz ama Allahla aramızda yarın için bir senedimiz mi var? saçma bir uygulama..

1|0
    0|0
  • Ülkemizde sözleşmelerin hukuki geçerliliği mal paylaşımından öteye gitmez. Yani çocuğun ismi vb. maddelerin hukuken bir bağlayıcılığı yok.

0|0
    0|0
  • Şirket mi kuruyoruz, evleniyor muyuz?

3|1
    0|0
  • Olumlu diyorum. Kadınlar bu işlere çok üzülecekler ama işin doğrusu bu. Artık para peşindeki menfaatçi bıyıklı hatunlara dur demek lazım.

1|2
    2|0
  • Benim fikrim nikah uc yilda bir yenilensin.. isteyen ciftler gitsin uzatsin on dkda iki imza ile... biri istemiyorsa bitsin.. zaten zorla yuruyecek en son mekanizma evlilik.. bahsedilenlerse Sacmasapan sey.. evlilik boyle makine gibi olmamali, monotona donmemeli.. insanlar uzlasmak istedikten sonra kanaat ettikten sonra basarilmayacak sey degildirki evlilik

1|0
    0|0
  • Kimse kimsenin parasına göz dikemez bazı kadınlar evlenip ayrılıyor mal mülk alıyor nafaka alıyor hakkı yokken... Bence sözleşme çok güzel olur ben çok sevdim kimse kimsenin malına göz dikmez devlet garantili rahat bir evlilik😎

0|1
    0|0
  • Hayatımda böyle saçma bir şey görmedim. Sonrada gel evlen diyorlar.
    Artık insanlara güven kalmamış.
    DNA'larımı ve kromozomlarımı kimseyle paylaşmak istemiyorum :D

0|0
    0|0
  • Tabiki iyi. Mesela boşanmalarda nafaka ve tazminat olmamalı. İsteyen istediği zaman boşamalı... Nasıl ama

1|2
    0|0
  • Sozlesme yapacak kadar guvenmedigim kisiyle evlenmem

0|0
    0|0
  • İş anlaşması gibi evlilikler kurallara uyulmadıgı an boşanmalara neden olur
    biraz rahat olmalı insanlar sanki.
    evlenirken

0|0
    0|0
  • Etik değil. Türk aile yapısına da uygun olmaz. İstismara açık bence.

0|0
    0|0
  • Uygulanabilirligi tartisilir...
    30-35 yas araligi, gunluk gundem sorulari, ama hep gizli kullanici. Pek bir dikkatimi cekiyor bir suredir. Niye ki?

1|0
    0|0
  • Bence güzel bir uygulama.

0|0
    0|0
  • sevgilisine her türlü fedakarlığı yapıp kölesi olan kızlar evleneceği adama kan kusturup baş düşmanı oluyorlar. bu devirde evlenen erkek ağır s.. alaktır. sevgili olarak takılıp bakacan keyfine hadi o zamanda sözleşme yapsınlar bakalım. resimle sende onaylıyorsun zaten

0|0
    0|0
  • Evleniyorum ulan evleniyorum bu devirde ne evlenilir ne başka birşey böyle yaşantımı olur mk herşey önceden belirlenmiş evliliğide mi kurallara göre yaşıcaz? Robotlar icat edilmiyor. Biz robot oluyoruz mk.

0|1
    0|0
  • bir ticari evlilik kalmıştı zaten, o da oldu.
    Bu anlaşmayı yapanlar birbirlerine aşık olduklarını söylemesin.

1|0
    0|0
  • benden sozleşme ısteyek hatunu bir ömür surundururum :)

1|0
    2|0
  • Sözleşmeli evlilik yapıyorsam bana aylık maaş vermeli

1|0
    0|1
  • Buna evlilik değil ortaklık denir

2|0
    0|0
  • içinde güven olmayan ilişkilere delalettir.
    doğru bulmam. güvenmeyeceğim adamla da işim olmaz zaten.

0|0
    0|0
  • Güvensizlikte varılan son nokta. Nasıl bir evlilik anlayışı bu ya. Benüm evlilik hayatımı o kağıtmı belirlicek yani eşime güvenmicem o kağıdamı güvenicem. Kalsın öyle evlilik hiç olmasın daha iyi...

2|0
    0|0
  • saçmalık.. evliliğin amacı paylaşmaktır onu mannevi durumlaral ayrımlaştırarak bir kural koymak evliliğin büyüsünü bozar...

0|0
    0|0
  • Nerede kaldı gönül bağı. Söz uçar yazı kalır eski kafalıların işi gibi çok garantici insanlar, ben eşime böyle bir şey teklif etmem kesinlikle yapanlar varsa da saygı duyarım ama garip geliyor bana. Bir Adanalı olarak Adana olmasına da şaşırmadım ayrıca.. :)

0|0
    0|0
  • sorunlu bir evlilikten ya da ilişkiden sonra bunun daha iyi olacağını düşünecek çok kişi olabilir ama hayatı bu kadar kısıtlanmış kalıba sokulmuş bişeyi yaşamak bana göre değil pek daha birlikte olmak planı yapılmadan ayrılık planı yapmak bu resmen

0|0
    0|0
  • Çok samimi gelmiyor bana bu tür hareketler. Fazla içten pazarlıklı bir yaklaşım gibi sanki. Neticede şirket değil yuva kuruyoruz.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    147

Kızlar Ne Diyor 164

• How I met your mother da barneyin robine yaptigi ve kavga ettiği şeydir evlilik bu değildir sozlesmeli bir işe girmiyorsun paylasabilecegin bir hayat kurmaktır. Kağıtta cocugunun ismini yazmak değil 9 ay bir isim kararlastirip son anda yeni bir isim bulup bu olsun demektir

0|0
    0|0
  • evlilik lan bu şirket kurmuyoruz saçmalığa gel ne sözleşmesi ya evde ne varsa evlenen iki kişinindir. ne kadın kocasından bir şey esirgeyebilir ne de erkek karısından esirgeyebilir

1|0
    0|0
  • planlı bir yaşam söz konusu o zaman? doğacak çocuğun adını bile aylar önceden planlamak! bana göre değil.. doğaçlama yaşıyorum.

0|0
    0|0
  • yıllar önce de vardı zaten.
    medeni usul de bellidir çizgi evlilikten sonra ( miras kalmayan vs. istisnlar dışında ) kazanılan tüm haklar ortaktır. o yüzden saçma bişi.

0|0
    0|1
  • Saçmalık o ne öyle para ya dökülmüş.. seven kişiler arasında mal sözleşmesi olmaz

0|1
    0|0
    • 2ay

mihriban abla bişe soracam kız olmak istiyorum kestireceğim bir er var mı

• Güzel olabilir 😂 farketmez 😂

0|0
    0|0
  • evlilik sözleşmesi zaten eski dönemlerden beri var. dileyen yapar kime ne.. aşk evliliği yapanlar zaten böyle şeylere takılmaz.

0|0
    0|0
  • İyi olmuş bence

0|0
    0|0
  • Hahahah mantıklı :D
    -O çoraplar kirlilerden başka bir yere atılırsa boşanırım!
    falan..

0|0
    0|0
  • Sözleşme "ben sana güvenmiyorum" demektir.

0|0
    0|0
  • Sasirmamak lazim

0|0
    0|0
  • Evde kalasıcalar

0|0
    0|0
  • Yok yapmam ben.

0|0
    0|1
  • Bilemedim ki bence abartı

0|0
    0|0
  • Karşıyım. ben ölen e. kadar evleniyorum. olduktwn sonra umrumda. degl. bosanacak olsak bile ben ölen e kadar evleniyoruevleniyorum

0|0
    0|0
  • Hayatimda böyle saçma birsey görmedim , guvenmiyorsak neden evlenelim :/

0|0
    0|0
  • Abartmakta sınır tanimayan bir halkiz harbiden.

0|0
    0|0
  • Mantıklı :)

0|2
    0|0
  • en iyisi haha :DD

0|1
    0|0
  • Berbat bir uygulama, sözleşmeye evraklara gereksinim varsa zaten evlenmem o kişiyle.

0|0
    0|0
  • Çok saçma. transferi borsaya da bildirelim mi?

0|0
    0|0
  • cok sacma daha evliligin basinda aklindan bosanma gecen ve kendini garantiye alan veya evlenince onun parasini yiyecegimi dusunup kendini garantiye alan bir adam ile evlilik olacaksa hic olmasin , evliligin temeli guvendir , Evlilik sözlesmesi degil !!

0|0
    1|1
  • Hic ugrasamam usengec insanimn ben

0|1
    0|0
  • Eşimle deilde iş ortagimla yaşayacakmiş gibi hissederim herhangi olasi iflasta (ayrilikta) karli çikmaya ugraşan insanlar gibi garip buluyorm

0|0
    0|0
  • Çok saçma.
    Başlığı okuyunca kötü gelmiyor ama içeriğe bakınca cidden saçma. Yani ben o an hangisi güzelse onu alırım, ya da insanın zevkleri sürekli değişir.
    Diyet listesi değil ki bu evleniyosun sonucta

0|0
    0|0
  • Gayet mantıklı ben varım. Ama yapmadan önce iyi ölçüp tartılmalı

0|1
    0|0
  • Mantık evliliği yapanlar için doğru bir uygulama olabilir ama severek evleniyorsanız güven duymalısınız güven eksikliği ya sizin ya da aradaki ilişkinin içinde bir sorun olduğunu gösterir

0|0
    0|0
  • Bu zamana kadarki orf, adet ve geleneklere oldukca ters bence ve cogu kisinin de dedigi gibi guven kavramiyla biraz da ters dusuyor bence..

0|0
    0|1
  • Benim evlilik anlayışıma ters. Ama elin hanzosu, maçosuyla evlenen kadınlar için faydalı olabilir

0|1
    0|0
  • Abarti degil''mi? Cocuk ismi o cocuga göre özel olmali.

Kanun genel bir hak hukuk vermis en dogrusu bu bence.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    134
Yükleniyor...