Sizce Turkiyeye bir gün şeriat gelir mi?

Gelir mi, nasıl olur?

0|0
5|19

En İyi Erkek Görüşü

• Şeriat İslam hukuku ve Yaradan'ın kanunlarıdır. Ben kendi adıma Yaradan'ın kanunlarını kabul eder ancak kulun uygulamasını reddederim. Zira kul kusurludur ve binlerce yıldır yaptığı gibi dayatma, hoşgörüsüzlük ve iktidar için dini kullanır. Ayrıca şeriat ile yönetilen ülkelerin durumu ortada. Bir tane bile sosyal adalet, huzur ve gelişmişlik örneği yok. Kimse kalkıp bana Osmanlı demesin zira Şeyh-ül İslam bile Padişahın emri dışına çıkmamıştır (bir kaç örnek hariç). Ayrıca Vekil sisteminde Padişah kimseye vekalet etmezdi. Sonuç, gelmez ama mevcut aşırı muhafazakar yapımız bile yeteri kadar can sıkıcı...

0|0
    0|1

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 18

• Gelmez mümkün değil çünkü sadece müslümanların yaşadığı bir ülke değil burası bakma sen burası islam ülkesi diye ortaya düşenlere yaşadıkları ülkede bir çok dine mensup insanların yaşadığın bir haberler..

0|0
    0|0
    • 2ay

Ezan çan hazzan üç kavramın bir arada olduğu bir ülke burası nüfus cüzdanında islam yazması bile çok saçma ben müslümanın benim için sorun değil ama yan komşum hristiyan ve yıllardır bu ülkede yaşıyor ve nüfus cüzdanında islam yazıyor..

• 2ay

Fatih Sultan Mehmet döneminden beri böyle bu topraklar hiçbir zaman şeriat ile yönetilmedi
      Sadece hilafet makamı Osmanlının eline geçti Arapların Osmanlıyı istememelerin sevmemelerinin nedeni ise bundan kaynaklanıyordu.
      Şeriat ile yönetilen ülkelerde tek söz sahibi halifedir.
      Osmanlıda şeriatın idarecisi padişah ama hükmünü yerine getiren şeyhülislamdı yani padişah şeriat ile ilgili kararlar ile ilgilenmiyor ve şeyhülislamın fetvası padişahı bağlamıyordu divanda son söz padişaha aitti o ne öksürürse o oluyordu.
      Şeyhülislam sadece şeriata uygun olup olmadığını söylüyordu o kadar yani osmanlı teokratik bir devlet değildi...

• kim getirecek seriati turkiyeye? faizle para veren hacilar mi? jeeple son ses muzik dinleyen tesetturlu ablalar mi?

0|2
    0|0
  • Gelebılır kanks

0|0
    0|0
  • Keşke nerde insan gibi yaşardık belki o zaman burdakilere bakma sanki bu sistem çok düzgünde ondan sebep her gün sövüyorlar...

0|0
    0|0
  • yemez

0|0
    0|0
  • Gelmez

0|0
    0|0
  • Gelmez

0|0
    0|1
  • O mümkün değil :)

0|0
    0|0
  • Her zaman her şey mümkündür.

0|0
    0|0
  • Belli olmaz.

0|0
    0|0
  • İnşallah ama zor

0|1
    1|2
    • 2ay

Neden istiyosun?

• 2ay

Yönetenler tarafından

• 2ay

Mesela şeriata uygun değil diye kafalarına göre kayyum atama cezalandırma falan yapılabilir haklısın o konuda. Güvenilir nitelikli bir yönetici lazım onun için şu an o mevcut değil zaten. Ama cezai durumlarda şeriata göre hareket edilmesini herkes istiyor. Tecavüzcülerin teröristlerin idamı vs. en azından o konularda uyulmalı şeriata diye düşünüyorum

• Sanmam

0|0
    0|0
  • Bizim toplum şeriatında bokunu çıkarır. Aynen muhafazakarların yobazlığa dönüştüğü gibi

0|0
    0|0
  • Gelmez

0|0
    0|0
  • Gelmez gelemez burası islam devleti değil

0|0
    0|0
  • bence zor

0|0
    0|0
  • Gelmesin laiklik neyimize yetmiyor

0|0
    0|1
  • Gelirse ne suç işleyen asılır ne de vatan haini. Olan senin benim gibi garibana olur.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Bu zamana kadar gelmediyse ilerde de gelmez.

0|0
    0|0
  • Gelmez gelmesin de

0|0
    0|0
  • Gelir

0|0
    0|0
  • öyle birşey mümkün değil.

0|0
    0|0
Yükleniyor...