Kapat

Cumhuriyet olmasaydı biz kadinlar ne yapardık?

Bu ülkede hala kadinlar okumalı mi çalışmalı mi kaç çocuk dogurmali bunlar tartışılıyor. Çok eşlilik yasal olsun diyenler var. Cumhuriyet varken bile böyle ya olmasaydı hiçbir hakkımız olmayacaktı. Siz ne dusunuyosunuz?

0|0
10|16

En İyi Erkek Görüşü

• Erkekler 4 kadınla evlenip keyfine bakardı, burada 4 kadınla öbür tarafta 72 huri ile parti yapardı. Kadınlar ise çalışma iş özgürlüğü falan yaşayamazdı, bir erkekle evlenip ona hizmet etmek zorunda kalırdı.
    İslam hoşgörü dinidir diyen kadına da selam olsun.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bir an Türkiye'de değil de 'şeriat'la yönetilen bir ülkede yaşadığınızı düşünün.

Kanunlara göre haklarınız şöyle:

"Her türlü motorlu vasıta kullanmanız yasak.
    "Bisiklete binmeniz yasak.
    "Yelkenli kullanmanız yasak.
    "Sokaklarda başınız açık gezmeniz yasak.
    "Bir topluluk içinde konuşmanız yasak.
    "Erkeklerin elini sıkmanız yasak.
    "Kocanız sizi döverse şikayet etmeniz yasak.
    "Siyasete girmeniz yasak
    "Derneklere üye olmanız yasak

Kocanızın veya aile büyüğü erkeğin izni olmadan şunları yapamıyorsunuz:
    "Seyahat etmeniz yasak
    "Otelde veya kiralık bir evde tek başınıza kalmanız yasak
    "Çocuğunuza istediğiniz adı vermeniz yasak.
    "Bir işte çalışmanız yasak.
    "Çarşafınızın rengini değiştirmeniz yasak.
    "Orta öğretim, lise veya üniversitede okumanız yasak.
    "Yüzünüzü göstermeniz yasak..
    "Kocanızdan boşanmanız yasak.
    "Sevdiğiniz kişiyle evlenmeniz yasak.
    "Boşandıktan sonra çocuklarınızı görmeniz yasak..
    "Sosyal toplantılarda konuşmanız yasak.
    "Kocasının ikinci bir kadınla evlenmesine itiraz etmesi yasak.

Kaynak; www.hurriyet.com.tr/islam-ve-seriat-toplumlarinda-kadin-haklari-6507652

0|0
    0|0
    • İnsanlara eğitimsiz deyip bunları yazıyor olman eğitimsizliğinin göstergesidir.

Erkekler Ne Diyor 15

• Sadece siz degil bizde bku yemisstik dusunsene sevmek sevilmek bile yasak belki sevdigimiz kizi varlikli bir admain 4. Karisi olarak vereceklerdii

0|0
    0|0
  • Sığırlar gibi yaşardınız. Hem de bunun farkına varmadan.

0|0
    0|0
  • Aslında bu sadece Cumhuriyet ile ilgili değil. Bkz: İran İslam Cumhuriyeti. Laiklik ve demokrasi ile bütünleşemeyen cumhuriyet farklı amaca hizmet eder. Ayrıca Türkiye, pek çok avrupa ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.
    #ruhunşadolsunMustafaKemal

0|0
    0|0
  • Yıllarca başörtü meselesi de tartışıldı, 2. sınıf insan gözüyle bakıldı, hiçbir kuruma alınmadılar haklısın.

1|1
    0|1
  • kumalarınızla beraber evde otururdunuz :)

0|1
    0|0
    • Bize yazık olurdu

• Kadınlara zaafın mi var

• yoooo birden fazla eş muhabbetiyle sinir etmek eğlenceli geldi :D

• Cumhuriyet ile alakalı kavramları yanlış anlamışsın. Cumhuriyet halkın başkanını seçmesidir. Geri kalan her şey sistemin iç yönetim biçimidir.
    Ben ise tamamından memnun değilim. İnşallah bir gün düzgün bir hâl alır.

0|0
    0|0
  • Ne alakasi var kizim. Osmanli zamanindaki ozgurluk simdi yok. Simdi ozgurluk adi altinda yemediginiz halt kalmadi. Artik kimse kimseye guvenemiyor

0|0
    0|0
  • Yaşasın Cumhuriyet

0|0
    0|0
  • neden hala kadınlar akapenin kölelik anlayışını savunuyor?

0|0
    0|0
  • kurulurdu yeniden sıkıntı yok

0|0
    0|0
  • İngiltere'. de Meşruti Monarşi var kadınlar ne yapıyorlar acaba vah vah

0|0
    0|0
    • O sembolik ama ona bakarsan suriye de de sözde Cumhuriyet vardi

• Bunu söylerken hepsinden bahsetmek istedim aslında neden çok eşlilige taktin

• Amacınız nedir? Cidden merak ediyorum. Çok eşliliğe örnek verdiğiniz için değindim yukarıda da kaç çocuk yapılacağı, kadınların çalışması ve okuması ile cumhuriyetin doğrudan bir bağlantısının olmadığına değindim. Sorunuz hepsinden bahsedecek şekilde genelse başlığınızı da ona göre seçin o halde. İyi akşamlar.

• Atatürk olmasa olmazdınız ne cumhuriyet ne demokrasi şimdi akp koyunluğu yapıyor millet ne yazıkki nerden nereye...

0|0
    0|0
  • Bu konular da sıktı artık...

0|0
    0|0
  • Benim haremimde olurlardı

0|0
    0|0
    • Hadi ya

• İyi ki yok hem bunun icin çok paran olması lazim

• Yeterince var şükür

• ingiltere başta olmak üzere cumhuriyetin olmadığı başka ülkelerde insanlar daha mutlu

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Aaah Ah dedigin gibi Cumhuriyet olmasaydi biz napardik Mustafa Kemal Atatürk olmasaydi biz napardik. O kadar önemli tartisilacak konular varken kadinin evde oturup 3 tane çocuga bakmasi daha dogru olur diyenlere... Ülkemizin hali kötü Kadinlar egitimsizler onlarda çocuklarini iyi egitemiyorlar... daha çok kötü olaylar olacak ama 😢😢

0|0
    0|0
  • İyi ki Cumhuriyet döneminde dünyaya geldim 😂

0|0
    0|0
  • Cumhuriyet olmasa bizim halimizi düşünemiyorum Atatürk sayesinde konuşma seçme seçilme hakkımız olduğunun farkına varmalıyız şu an ise boş beyinler kadınları bastırmaya çalışmakta ayrıca dini yönden kadın çalışmaz okuyamaz diyenler olursada ilk vahiyde de oku denmiştir erkek oku kadın okuma denmemiştir. nediyeyim daha aydınlık günlere fakat bu insanlar ayakta uyuyor azizim.

0|0
    0|0
  • Ticaret yapardım ne para kaldırırdım :D be

0|0
    0|0
  • Cumhuriyet olunca kapalı bayanlar da ne acılar cekti ağızları kapatıldı hatırlatırım. Atatürk'ten nefret ediyorum.

0|0
    0|2
  • Kapalıyım ama kadinin geri planda kalmasına soz Hakkı verilmemesine karsiyim cok eşlilik de kalkti onu hiçbir kadın istemez

0|0
    0|0
    • Kapalı olman buna karşı olduğunu göstermez ki herkes özgürce yaşasın ne guzel

• "Atatürk'ün bana verdiği hakları kimseye verecek değilim"
    👍

0|0
    0|0
  • düşünmek istemiyorum olmadığını

0|0
    0|0
  • Haklısın..

0|0
    0|0
Yükleniyor...