Müslümanın Müslümanı uyarmasının farz olduğunu biliyor muydunuz?

Bu sorumluluk da tıpkı oruçtan namazdan farkı yok ve her insan çevresinde ki insanları uyarmakla yükümlüdür. Bu halde uyarma yapınca başkaları neden kendine bak der neden bu olayı anlayamazlar o kadar uyarmanın farz olduğunu dememize rağmen?

2|0
10|14

En İyi Kız Görüşü

• Valla yengemi milyon defa uyarıyorum kadin anlamiyo birakiym. diyorum bazen icim rahat etmiyo

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Müslüman kızlar yeterince uyarıyorlar beni zaten ;)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• evet biliyordum. Ama insanlar baskalarini yargilar gibi uyariyorlar, veya insanlarin arasinda yapinca, kücük düsürmeye geliyor "ben ama uyardim hakliyim" diyemessin burda mesela. Belki de kendi kararlarinin cok iyi farkindalar, baskalari karissin istemiyorlar. Bu da sorunumuz degil. Sorarsin, böyle böyle niye yapiyorsun, nasil hissediyorsun ne düsünüyorsun. Ordan ip ucu alip, belki böyle böyle sence daha güzel olmaz mi? Tabiki sana kaldi diye söylince, daha iyi uyarma olur Insanlar bir takim seyleri bildigi halde yaparlar, yani hepimiz, simdi bizim onlarin yanina gidip, öyle böyle yapamassin, su bu yanlis, diyemessin mesela, herkez özgürdür.
    Uslup cok önemli, uslupa dikkat edersek herkesi herseyden uyarabiliriz kimse fazla kizmaz umarim.
    Dinine deger veren yapmaya calisir, vermeyenin uyari isine gelmez. Ama bazen insanlar neyin nesi görmeden, sen söyle böyle yanlis yaptin diyorlar, ama mesela dedigi seyi yapmadin, veya o yanlis sekilde yapmadin, bu da iftiraya, yargilanmaya geliyor, benden bundan cok rahatsiz olurum, genelde de bu tip "uyarmalar" duyuyorum. Bazen insanlar hata yapar, hatali davranislar, ve fark etmezler, bunu baskasi fark ederse, kenara ceksin, böyle böyle oldu, belki farkinda degilsin diye söylerim mesela. Aynisini beklerim, ama arkadan dedikodular herkese daha tatli geliyor bazen.

0|1
    0|0
  • Kimsenin inancı ya da müslümansa da yaşantısı beni ilgilendirmez, karışmam. Mesela uyarmak derken nasıl?
    Örnek ver.

0|1
    0|0
    • 2ay

Açık birine kapanmalısın demek uyarmaktır ve eklersin işte anlatırsın

• 2ay

@TesettürlüGenc, bunu anladim, okuyanlar belki bunu dedigin sekilde dogru oldugunu algiliyabilir diye yazdim, bildiginden süpem yok, ayrintilik yaptim

• Dinin yüzünden insanları rahatsız etme hakkın yok

1|2
    0|0
  • Beni kimsenin uyarmasına gerek yok. Böyle bir sorumluluğun altına girmek zorunda değilim. Eğer uyarıyorum diyorsan, o tepkilere kızman yersiz. Senin gibi düşünmek zorunda değiller. Rahatsız etme hakkında yok.

0|1
    0|0
  • Farz değil arkadaşım farz olsaydı islamin şartları arasında olurdu. Yanlısı tatlı bir dille uyarmak gerekir.

0|1
    0|0
  • başkalarının yanında yapılan nasihat hakarettir öyle bir söz var

0|1
    0|0
  • Uyarımı yaparım gerisi ona kalmış.

0|0
    0|0
  • hangi ayette yaziyor acaba? yazar misiniz

0|1
    0|0
  • İlk haftam

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• eskimo ilkez hristiyanlığı öğrendiğinde papaza sormuş dini hiç bilmeseydim yinede cehenneme gider miydim? gitmezdin demiş papaz eskimo demiş ki o zaman neden anlattın

0|2
    0|0
  • Biliyorum ama şu da var:Uyarmak başka şey ahlak bekçiliği yapmak başka şey. Demek istediğim:Elbette dinin emrettiği gibi güzelce uyanırsın. Ama kendini en iyi Müslüman belleyip diğerlerini küçümseyerek uyarı yapamazsın...

0|0
    0|0
  • Farz?
    Önce dini güzel bir şekilde öğren sonra yaz olur mu?
    Farzlar bellidir.
    Senin dediğin insanlık görevi sayılabilir.
    Zaten insan dini düzgün bir şekilde biliyor ise karşısındakini yanlışa karşı uyarır. Ama bu yine de farz değildir.

0|1
    0|0
    • 2ay

Eleştiriler fazla geldi sanırım?
      Ben de insanlık görevimi yapıyorum ve seni uyarıyorum. Uydurma kurallar yaratmayın yıllarca insanların dini zaaflarını kullanarak bir şeyleri yaptırmaya çalıştığınız gibi!
      Dini zaafları kullanarak dini siyasete alet edenler gibi!
      Kendi düşüncelerine insanlar da katılsın diye dini saçmalıklar uydurmayın!
      Ne olduğun belli , daha fazlasını da yazarım ama örümcek ağları sıkıntı önce onları temizlemen gerek. Bir de at gözlükleri umarım yakışmıştır.

• 2ay

Gelseydi bende o kdar yazardım :p

• evett

1|0
    0|0
  • Bunun için ilim lazıM. InsanlarI incitmemek lazım güzel ahlakla örnek olması lazım. gençliğin verdiği ateşle insanları uyarayım derken uzaklaştırma. hayatınla örnek ol

0|0
    0|0
  • Uyarinin nasil olduguna bagli kaldiki ben uyarmanin da hos oldugunu dusunmuyorum herkesin kendi akli var dusunmeye de yetecek beyni

0|0
    0|0
  • Evet farzdır.

1|0
    0|0
  • Evet. Herkesin bir uyarıcıya ihtiyacı vardır.

0|0
    0|0
  • bu farzı yerine getirdiğimiz de yobaz damgası yiyoruz ya en çok da o zoruma gidiyor

0|0
    0|1
  • Peygamber efendimiz direkt değil dolaylı anlatırmış kırmamak için konuşma tarzı önemli

0|0
    0|1
  • müslüman değilim o yüzden sorun yok

0|0
    0|0
  • Bu sadece bir görevdir. Zorlamamak, üstelememek lazım. Müslüman olarak bu vazife üstümüze bir kez düşer. Bunu da ben belirtmek istedim. Ayrıca müslüman güzel ahlakı yaymayı bilinç edilmeli. Sadece dini konularda hatırlatma yapmak yerine tüm meselelerde bu duyarlılığı göstermelidir.

0|0
    0|0
  • bılmıyordum bunu

0|0
    0|0
Yükleniyor...