Uğraşmaya değer mi?

Sizce bir toplumdaki cahiller aydınlatılarak toplum geliştirilmeye mi çalışılmalı yoksa o cahil muhatap bile alınmayıp cahilliğinde ölüme mi terk edilmeli?

2|0
33|14

En İyi Kız Görüşü

• Şimdi bu sorunu şöyle ikiye ayırmak lazım. .
    Cahiller ve kara cahiller..
    Cahil: insan henüz öğrenip bilmediği herşeyin cahildir. (bu insanlarda umut vardır. Uğraşmaya deger)
    Kara cahil: bilgisi (sıfır) çenesi (1milyon) el bombası gibidir sessizce yere bırakıp hızla uzaklaşın. Çünkü bir süre sonra sabrınız havaya uçabilir..

3|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Keşke cahil olunsaydı cahil ne dersen inanır haklısın der. Birde bunun herşeye fikri olupta hiç bir şey bilmeyen kesimi var orası daha sıkıntılı.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 32

• bence cahilliklerinde olume terkedilmeliler. cunku cahil olduklari icin yeni bilgilere veya elestirilere de acik olmuyolar ama kendileri istediklerini soyluyolar baskalari icin. bilgiye acik degiller. degistirilemiyolar da insan ne kadar degistirmeye calissa da onlari hep o kotu huylari kaliyo iclerinde bir yerde. belki denenmeli, degistirilmeye calisilmali ama sadece 50-100 kisi degiller ki, milyonlarca var onlardan. hepsi egitilemez.

0|1
    0|0
  • Cahilliğine göre. Mesela bir kara cahil var onlar karadelik gibidir onlarda kaybolursun ama bide bilmeyen cahil var onlar boş bir arazi gibidir ne ekersen onu biçersin

2|1
    0|0
  • Cahil insanlar yaşama enerjimi söndürüyor, dışarı dahi çıkmak tv seyretmek istemiyorum. Ama vasatın üstünde aile, eğitim, para, statü sahibiyseniz bu Türkiye'de kaçınılmaz oluyor. Ebeveyn olmayı hayatım boyunca istemediğimi, ateist olduğumu, asgari düzeyde lükssüz de mutlu yaşanabileceğini, düşünmenin ve sorgulamanın çok önemli bir iş olduğunu o cahil insanlara anlattığımda anlamıyorlar. çünkü dinleri imanları para ve güç olmuş. hırsızı öven zalimi yücelten cahil bir toplumla karşı karşıyayız.

0|0
    0|0
  • Hiç kimse kimsenin fikrini kolay kolay değiştiremez. Cahil olarak gördüğün kesimi aydınlatman da çok zor olur bu yüzden. Boşuna kürek çekmektense cahil insanı sonsuza kadar kendi haline bırakman daha iyi olacaktır. 😂

0|0
    0|0
  • Bazen öyle cahil insanları görüyorum ki muhatap olmaya çaba sarfetmeye değmez diyorum ama bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Kesinlikle değmez.

1|0
    0|0
  • Muhatapa bile alınmamalı cahil zaten ıq seviyesi düşüktür ki cahildir 10 yaşındaki çocuğun bile gündemde olan olaylara seviyesi yetiyor artık böyle insanlarla uğraşılmamalı.

0|0
    0|0
  • Aydinlatilmali , hem de Turkiye'de. Cahiligine terk edilecek gibi degiliz. Bu bir umutsuz vaka degildir. Calismaliyiz calismaliyiz ve milletimize inanmaliyiz , gaza gelmis olabilirim :)

1|0
    0|0
  • Ölüme terk edin.

0|0
    0|0
  • Ben uğraşıyorum. Asla denemeden vazgeçmem

1|0
    0|0
  • Hicbirseye uğraşmaya değmez

1|0
    0|0
  • Senin cAhilik olcutun nedir

0|0
    0|0
    • 2ay

Bilmemek değil bilgiye kapalılık, kişi bilgiye kapalıysa, bir yerden alıp kendi düşüncesi yaptığı düşüncenin yanlış olabileceğine farklı yanları olabileceğine karşı çıkıyorsa o insana cahil derim

• Herkes bilgili olmak zorunda değil birakin cahil olalim ne var

1|1
    1|0
  • Onları cahil diye terk edersek olmaz çünkü onların birgün çocukları olacak ve cahiller çoğalmış olacak o yüzden aydınlatmalıyıZ

1|0
    0|0
  • ölüme terk edilmeli :D evlenmeyin çoğaltmayın onları gerçi kendi aralarında oldukça hızlı türüyorlar

0|0
    0|0
  • Değmiyor ya vallahi

0|0
    0|0
  • Eskiden bir şeyleri anlatmaya çalışırdım ama şimdi pff 😄

0|0
    0|0
  • Uğraşma bile.

1|0
    0|0
  • Okumuş cahillerle ugraşmak daha zor

1|0
    0|0
  • Hangisi hayirliysa o olsun iman power

1|0
    0|0
  • Cahillik yine aileden kaynaklı birşeydir yani demek istediğim ailesi nasıl bir yapıdaysa insanda ona göre şekillenir hayatını ona göre şekillendirir yani uğraşılmalı ama olmuyorsa da zorlamaya gerek yok.

0|0
    0|0
  • Bence toplum geliştirilmeli

1|0
    0|0
  • kör cahilse aydınlanamz zaten

0|0
    0|0
  • cahile ne dersen de anlamaz ölüme terk et

0|0
    0|0
  • Değer tabii , bir cahilden bile etkileniyor toplum

1|0
    0|0
  • Degmez

1|0
    0|0
  • Değer tabi

0|1
    0|0
  • Cahil olan kişi fikirlerle aydınlatılmali tabi isterse

1|0
    0|0
  • Cahiller laftan anlamaz. Bence hiç uğraşma derim.

1|0
    0|0
  • tabikide aydınlatılmaya çalışılmalı.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    2

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 13

• Aydın bir insan hiçbir insanı ayırmaksızın bildiği konularda ona yol göstermek için elbette bir ışık tutacaktır zaten... Bu yapılan fikir alışverişinde hem karşı tarafa hem kendinize farklı bir bakış açısı katarak sizin bir adım önde olmanızda işe yarayacaktır. Karşı tarafla konuştuğunuzda onu daha iyi anlayacak ve bir sonraki yaptığınız konuşma bir başkası için daha ikna edici olacaktır...

0|1
    0|0
  • Hangi cahil bu ama? Okumuş cahil mi , okumamış cahil mi? Okumamış cahilse anlat, aydınlat parası yoktur okuyamamıştır gariban dır. Ama okumuş cahilse kaç oradan

0|1
    0|0
  • Değmez bence.

0|0
    0|0
  • cahile birsey ögretmen kolay ama bizde okumus cahil cok onlari ne yapacaksin simdi :)

0|1
    0|0
  • Cahillerle uğraşmayın
    Uzaktan bakıldığında
    Sizi cahil sanarlar

0|0
    0|0
  • Yıllardır uğraşıyorum dostum. Kimi gerçekten öğrenmeye açık olduğu için zamanla gelişiyor, kimide kafasında öyle şartlandırmış ki kendini bir adım yol bile gidemiyor. Hiçbir zaman vazgeçmedim ben, halada devam ediyorum inandığım şeyi yapmaya.

0|0
    0|0
  • Değmez

0|0
    0|0
  • Yok herkes kendini geliştirsin.

1|0
    0|0
  • Ağaç yaş iken eğilir

0|0
    0|0
  • Koskoca alimin biri herkesi yendim ama şu cahili yenemedim demis

0|0
    0|0
  • Aydinlatilmaya calismali cunki nesli tukenmez hizla uruyorlar.

0|0
    0|0
  • Cahile laf anlatamazsin

0|0
    0|0
  • Cahilliği ölüme terk et evet , ama cahilleri terk etme...
    Ne alaka dersen cahillik bilgisizliktir , cahiller ise insanlardır. İnsanı eğitebilirsin ama bir kavram olan bilgisizlik kavramını eğitemezsin.

Kısaca şunu demek istiyorum bir ülkenin büyük cogunluğu cahilse senin onları kendi hallerine terk etmen kendi cocuklarını cahilliğe terk etmektir. O cahilleri de eğitmelisin.

0|1
    0|0
Yükleniyor...