Tesettürlu tesettürsüz ayrım yapanlar 2 dakika bakabilir mi?

Şu an bakıyorum genel olarak ülkede bu tür bir ayrım var. Tesettürsüzler (açıklar) tesettürlülerin (kapalılar) arkasından yobaz ya da canım derken tesettürlüler tesettürsüzlerin arkasından orspu ya da dinsiz tarzı yorumlarda bulunuyor. Ben tesettürsüzüm. Belki aşırı dinle alakam yok. Yalan söylemeyeceğim. Ama tesettürlülerin arkasından asla ama asla bu tür yorumlarda bulunmuyorum. Aynı şekilde çoğu tesettürlülerin tesettürsüzlerin arkasından dinsiz tarzı şeyleri söylemeleri cidden kabalık. Edepsizlik. Bir kişiden sırf o kapalı ya da açık diye soğumak çok yanlış bir şey. Buna ön yargı denir. Belki kapalı diye hiç konuşmadığınız kişi ile ileride çok yakın arkadaş olabilme potansiyeline sahipsiniz. Aynı şey kapalılar için de geçerli. Bir kişinin arkasından yorum yapmadan önce o kişi biraz olsun tanıyın. Dinde zorlama yoktur. Kapalı bir insan dinini iyi bir şekilde zaten biliyorsa onla arkadaş oldunuz diye sizi zorla tesettürlü olmaya zorlamayacaktır. Ya da tesettürsüz biriyle iyi anlaştığınız zaman size açıl artık falan demez. Tabi eğer saygılıysa. Geçenlerde de polislerde baş örtüsü serbestleşti diye bir şey çıkmıştı. Görüşlerin bazıları tesettürlülere kibar yoldan küfür eder gibiydi. Ülkede din ve vicdan özgürlüğü var zaten böyle bir şeyin serbest olması gayet normal. Sen onun başını açtın diye o kişi tesettürsüz mü oluyor? Tabiki hayır. Kimisi ülke İrana Irak'a döncek bu gidişle diyor. Demeyin böyle şeyler... Tesettürlülerin size ne zararı var? Eğer sizi kapanmaya zorluyorlarsa (bazıları hepsi değil) o kişilerden uzak durup görüşünüzü belirtin. 10 tesettürlüden 3'ü böyle diye bütün tesettürlülere yobaz demek çok yanlış. (Aynı şekilde 10 tesettürsüzden 3'ü ateist diye bütün tesettürsüzlere dinsiz demek de çok yanlış.) Umarım ağır bir dille yazmadan kendimi yeterince ifade edebilmişimdir. :) Okuduğunuz ve vaktinizi harcadığınız için teşekkürler.

• Yazdıkların beni biraz da olsa etkiledi. Ön yargılı olmamaya çalışacağım.
    32% (9)27% (7)30% (16)Oy Ver
  • Umursamıyorum.
    68% (19)73% (19)70% (38)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
2ay Bir kelimeyi canım diye düzeltmiş 😐😂

0|0
8|16

En İyi Erkek Görüşü

• kişi kalbine dünyasına ayrım yaparak biriblerini alıyor ya da dışlıyorsa bu insanlık dışıdır... bir kıyafetin insanın yapısı ve onun ahlaki ölçüsünü göstermez.. kötü bakarsan etrafıda kötü görürsün... önemli olan zihniyettir.. inanç kişiye ölçüt bir şeydir.. insanın iyi ve ya kötü olması ise onun ahlaki boyutun kapsar bunu karıştırıyoruz. doğru ve yalnışı ayırmak yerine insanları birbirinden ayıranlar... asla gerçeği anlayamacaklar

saygılarımla..

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Haklı olduğun taraflar olduğu gibi haksız olduğun taraflar da var. Belki yanlış biliyorsundur, bilemeyeceğim.
    Genel olarak ülkede böyle bir ayrım olduğu gibi fazlasıyla hoş görü de mevcutlaşmaya başladı. Eskiden tesettürlülere ucube gibi davranılıyordu fakat artık çok şükür bu ön yargıyı yendik. Ya da tesettürlüler tersleneceklerini düşündükleri için sadece tesettürlülere selam veriyorlardı ama artık herkes herkese selam vermeye başladı.

Fakat en büyük adım üniversitelerde atıldı. Eskiden en başta devlet tesettürlüleri dışlıyordu. Bu da ister istemez halka, öğrencilere yansıyordu. Şimdi ise açık öğrencilerle kapalı öğrenciler gayet samimi olabiliyorlar. Ya da artık açık hocalarımız gibi kapalı hocalarımız da var.
    Gerçi hala bazı hocalarımız tesettürlü olduğumuz için düşük not verebiliyor. O da ayrı bir konu.

Yani eskiye bakıldığında büyük bir gelişme var bu konuda.
    Ve hiç bir Müslüman, bir insan Müslüman değilim diyene kadar o kişiye dinsiz demez. Aksi taktirde kendi imanının sakatlanacağını bilir.
    İkincisi ise dinde zorlama olmadığı bahsi. Dinde zorlama yoktur sözü, din seçimi için geçerlidir. Dine girdikten sonra dinin yükümlülüklerini uygulamak zorundasın. Uygulayamadığın her şeyden günah alıyorsun.
    Ve şöyle de bir şey var, ben yeni kapandım. Fakat açıkken dahi giyimime dikkat eden biriydim. Çünkü Müslüman olduğumun bilincindeydim.
    Tüm insanlar bu bilinçte olmalı diye düşünüyorum.
    Battı balık yan gider diye bir şey yok bizim dinimizde. Yapabildiğin kadar yapmalısın hiç değilse.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Tesettür gericiliktir ama konu bu değil.

Devletin memurunun da hiçbir zihniyeti temsil eden bir imajda olmaması gerekir. Glamci kılığıyla gezen memur mesleğe nasıl uygun bulunmuyorsa, tesettürlü biri de bulunmamalıdır.

2016 yılında halen daha böyle şeylerle uğraşmamız saçmadır. Ki o tesettürlü baş komiser mesela, 'Oh oh ne güzel' diye sevindi mutaassıplar.

En son 'Tesettürlü rektör' diye orgazm oluyorlardı, kadın paralelci çıktı.

0|1
    6|0
    • 2ay

Bilim ve din arasında kocaman bir fark var. Sen biri tesettürlü diye ona sen gelişmemişsin diyemezsin. Biraz bu konu hakkında düşün bence 😐 tesettürlü olup senden zeki olan da vardır olmayan da.

• 2ay

😐 sen de biraz dinini bilsen keşke

• 2ay

Dini bilen kişi inanmaz zaten o dine.

Yani şu lafı söylemen bile millete 'Şunu şunu yapma, geri olursun, beynini kullanmayan olursun' deme ehliyetinin olmadığına delalet.

• Umursamıyorum, yemişim tesettürü.

0|0
    0|0
  • Beni tesettür ya da tesettürsüzler yerine afrikada kiclarina don bulamayan insanlar ilgilendiriyor. Bu insanların yaninda tesetturde mini etekte yeterince lüks

0|0
    0|0
  • Kimin nasıl giyindiği ilgilendirmiyor beni.

0|0
    0|0
  • Bence bu konuya takılmayın. Kim kimin arkasından ne söylerse söylesin siz kendi olmak istediğiniz şey olun.

0|0
    0|0
    • 2ay

Fazla takmıyorum zaten ama bugün ağlayan tesettürlü bir bayanla konuşunca kendi düşüncemi belirtiyim dedim 😐

• Tesettür bir giyim şeklidir. Dinle bir ilgisi yoktur. Ama bunu dini bir sembol olarak yansıtmak onu düzgün müslüman olduğunun ispatı olmadığına göre sadece giyim tarzı olmaktan öteye gidemez

0|0
    0|0
  • Umursamıyorum.

0|0
    1|0
  • herkesin kendi hayatı kim nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın

0|0
    0|0
  • okumadım çok uzun :D

0|0
    0|0
  • tesettürlü tesettürsüzü bırakın artık allah aşkına 2 dk insan olun insan şu devirde 2 dk insan ol desek kaç dakikam kaldı diye soracak insanlar var

0|0
    0|0
  • Beni ilgilendirmez ona kalmış bir şey

0|0
    0|0
  • beyin kapalı olmasın yeter

0|0
    0|0
  • kimin ne dediğinin çok önemi yok kendini nasıl mutlu hissediyorsan öyle yasa biz ne tesettürlü or.. lar gördük onlar göstermelik

0|0
    0|0
  • Amma yazmışsın okuma geregi bile duymadım. Boş konu

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 7

• Şimdi şöyle bir şey var. Müslümanım elimden geldiğince ibadetlerimi yapmaya çalışıyorum ama kapalı değilim. Bazı kapalılara karşı fazla önyargım var ve bunun nedeni dini sevmiyor olmam ya da kapalı olmamam değil. Bazı kapalı kızların ucuz davranışları yüzünden maalesef kapalılardan çok haz etmemeye başladım. Çünkü bir çok kapalı kapandığını sanıyor sadece baş örtüsü örtüyor ama altına dar pantolon giyiyor, toplu ayakkabı giyiyor ve erkekleri en tahrik eden şey topuklu ayakkabı sesiymiş. Bazı kapalıların benden çok makyajı var. Kapanıyorlar evet ama akılları erkekte veya ağızları küfür dolu. Ee kapalılığın ne önemi kaldı açık kadınlar gibi davranıp giyinince? Tesettür demek her manada ''örtünmek'' değil mi? Maalesef önyargım çok fazla arttı. Hele bu sitede de var kapalı ama erkek peşinde koşuyor ya da kurduğu her cümle sonuna a ve q harfi ekliyor ama kapalı 😂😂😂 ama herkes böyle değil hakkıyla kapandığını düşündüğüm insanlar da var bir elin beş parmağı bir değil

1|0
    0|0
  • Hiç bir zaman insanlar arasında ağrım yapmadım yapmam da kapali açık benim için önemi yok

0|0
    0|0
  • Şimdi tesettürlü birini getirsen o da 10 tesettürsüz bayandan 9 unun kendisine yobaz gözle baktığını söyler yani sen de az önce tüm tesettürlüleri yargıladın bir bakıma sanki hepsi sana edepsiz gözüyle bakıyor gibi. Ben tesettürlü değilim. Ancak karakterde sorun olduktan sonra tesettürlü veya değil herkesin birbiriyle ilgini atıp tuttuğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • 2ay

Nasıl yargıladım ki? Mümkün olduğunca tarafsız yazmaya çalıştım...

• 2ay

Zaten açık olup yargılayanlar da çok bunu biliyorum. Hatta genel olarak kapalıları savunmaya çalıştım 😐

• 2ay

Ben kendi fikrimi söyledim seninle ilgili değil durum senin kimseye bir şey dememen güzel bir şey ben de demiyorum

• Sadece saçını kapayıp ta açık olanlara laf edenleri de gördüm."şu kara çarşaflılara bak ya şeytan gibi dolanıyorlar sokakta"diyenleri de gördüm. gerçekten saçma bir toplum

0|0
    0|0
  • Haklısın fakat şu var müslüman bir kadın kapalı olmasi lazim tabi ALLAH onu arasında da söz dinde zorlama yok lafı kafirler dinde zorlama olmaz denir

0|0
    0|0
  • Ülke yobazlarla dolu

0|0
    0|0
  • cok haklısın.. düsüncen güzel

0|0
    0|0
Yükleniyor...