Gerçekten tanrı bu kadar sevilmeyi hakkediyor mu sizce?

Onun adına ilan edilen sayısız savaş varken, her gece binlerce çocuğun hayalleri solarken ki onu geçiyorum menfaat yüzünden hayatlarını kaybederlerken, keyfi olarak milyonlarca cinayet işlenirken, insanlar evlerine zar zor ekmek götürürken?
Bide üstüne "en büyük zulüm tanrıya inanmamaktır" diye ayet gelmiş. Ben burada adalet göremiyorum.
Peki madem bu kadar merhametli bu tanrı, neden cehenneme gidecek bütün insanların yolunu cennet yapmıyormuş? Bizim canımız, ruhumuz dünyanın içine atılmış bir piyon değildir.
Adaletli mi sizce?

2|1
7|19

En İyi Erkek Görüşü

• evet en büyük zulüm inanmamaktır çünkü bak gerçekten inanan gerçek anlamda inanan bunların hiçbirini yapmazdı.
    eğer bu kadar fazla zulüm varsa inanıyor gibi görünüp aslında inanmayanlar yüzündendir ve inanıyormuş gibi görünmelerinin sebebi de senin böyle düşünmeni sağlamak. az bişey fikir yürütsen aklına böyle bu gelirdi

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Tanrının varlığına inanmıyorum, ya da şöyle diyeyim inananlar kadar (hepsi değil) doğaya, çevreme ve insanlara zarar vermiyorum.

1|1
    1|0
    • 2ay

Birazdan kufur yiyeceksin yobazlardan. Ateist oldugumdan beri yemedigiim kufur kalmadi benim de :)

Erkekler Ne Diyor 18

• Az bir büyü beee. Çocukca fikirlerin az bir gelişsin. Biz insanız insan. İradenin ta kendisiyiz. Sebebi ne olursa olsun yaptığımız seçimlerde özgürüz. Evet aç kalabilirsin sürüne bilirsiniz. Ancak buna karşılık ölümüne namsulu olmak ya da açlıkta uyuşturucu satıp milleti zehirlemek senin seçimine kalmış. O saydığın şeylerin hepsinin sebep kaynağı insan. Tarihte 3-5 canım Tanrı adına savaş çıkardı diye millet birbirini düdüklüyor diye Tanrıyı mı suçluyorsun. O belli bir müddet sana ya da seçimlerine karışmayacak. Zaten A dan Z ye hayatımızı düzenleseydi yazılmış bir senaryoyu canlandıran kuklalar olurduk. Seçim bizim irade bizim. Sonuçlarına katlanmak da boynumuzun borcu. Akıllı olur efendi olur kötülüge bulaşmazsan mükafatını alırsın. Gtlük yapıp adileşirsen onun da cezasını alırsın. Sana düşen elinden gelenin en iyisini yapmak. 3 kuruşluk aklınla yaratıcını eleştirmeden önce onun ilk emrini azıcık bir uygula. Oku canım oku Oturduğun yerden ergen felsefesi yapma okuuuuuuuu.

0|0
    0|0
  • Geceleri yatağıma yattığımda camdan gökyüzüne bakarak onunla kavga ettiğim çok oluyor. Yani kendi içimden o kadar çok sitem edip, kızıyorum ki...
    God Of War misali Kratos olup isyan edesim geliyor :D

1|0
    1|0
  • Dünya insanın hilafetine yani emanetine verilmiştir. Tanrı ya da Allah sadece pasif müdahalelerde bulunur. Lakin ne yapmamız gerektiğini daha önceden belirtmiş. Yeryüzü cennetini inşa etmek. Öyle bir cennet ki Rızkı çok olan ihtiyaç fazlasını ihtiyacı olana infak etmek zorunda. Sizinle savaşanlarla Savaşın diyerek sadece savunma savaşını önermektedir. Kavimciliği kaldırarak Ümmet kavramını getirmiştir ki çoğu kişinin bildiğinin aksine Ümmet sadece müslüman birliği değildir. Bkz. Medine Sözleşmesi. Bu infak olayını toplumsal hatta bütün dünyaya yayabilirsek dünyada fakirlik kalmaz. Kapitalizmin mutlak çözümüdür. Yeryüzünde Allah veya Tanrı adına ilan edilen savaşlar ise Allah'ın değil onu anlamayı tercih etmeyen aksine onun dinini yozlaştırmayı tercih eden insanların suçudur. Bugün İslam'da bile Sonradan uydurulmuş Hadisler yoluyla saçma sapan inançlar oluşmuş, mantık dini bırakıp terketmiş. Adalet göklere çıkarılarak (İlahi Adalet) Dünya'da adalet gözetilmemiştir.

0|0
    0|0
    • 2ay

kapitalizm çözümdür dediğin an gitti bitti. kapitalizm ne biliyor musun? bugün hillary clinton hastalandı diye düşen borsalar yüzünden bazı insanlar aç yatacak.

• 2ay

bu konu da biraz aynı biraz farklı düşünüyoruz

• 2ay

Olabilir tabi saygı duyuyorum. Benim görüşüme göre herkes ihtiyaçtan arda kalanı infak ederse bankalara ihtiyaç kalmaz. Kredi köleliği oluşmaz. Burda ihtiyaç geniş bir kavram. Kesin sınırları yok. Bence ihtiyaçtan kast edilen şey, bir ev bir araba, eşyalar bir de gelecek için ayrılan bir miktar.

• Tanri yok. Eger varsa bile kendini bencil, sapik, egoist olarak tanittigi icin kendi suu

2|0
    0|0
  • Haklısın

1|0
    1|0
  • Ya siz bir örgüt falan mısınız? Bayramdan bayrama mantar gibi çoğalıyorsunuz? İnanmıyorsan inanma kardeşim, ne diye dinimize saldırıyorsun git yaşa, sanki zorla inandırmaya çalışıyoruz

0|0
    0|0
  • Şunu yap kendin için; bir gece yatağına yatığında her an mezarda yani kabirde olduğunu ve ne halt yiyeceğini? Kendini en çaresiz halinle düşün. Bak o zaman tabbine nasıl sesleniyorsun ve ihtiyaç duyuyorsun. Önemli olan iman dolu bir kalple bu dünyadan göç etmek. Allah kalplere ferahlık verendir. Sen sadece işini yap. Herkesin sınavı aynı değildir unutma kimine zor kimine kolay. Ödül ve mertebe de buna göre belirlenir.

0|0
    0|0
  • Sınav dünyası burası çalışan yol alır bu kadar basit
    Çalışan emeğinin karsılığını alır
    Vazgeçen kaybeder
    İyi oynamayan kaybeder
    Seçimini iyi yapan kazanır bu kadar basit :D

0|0
    0|0
    • 2ay

bu kadar basit değil. suriyeli mülteci bir çocuk doğduğu gün kaybetmiştir hayatını.

• 2ay

nasıl ailesinin elinde? çoğunun ailesi bile yok. tek örnek o da değil. hindistanda tek öğünü yumurta olan bir çocukla her gün et yiyen çocuklar yanyana yaşıyorlar ve yumurta yiyene hayat fırsat tanımıyor.

• 2ay

Bak soran! Herşey senin elinde olamaz ve herşeyi kontrol edemezsin. Allah bir karıncanın bile rızkını ne bir eksik ne bir fazla veriyor. Sen üstüne düşeni yap.

• Çalıştığın iş yerinde maaşını veren patronu tanımıyorum diyip, öyle biri yok inanmıyorum dersen seni iş yerinde tutar mı? Tüm kainatı yaratan sana sayısız nimet veren Allah'ı reddedersen bunun bir karşılığı olmaz mı?

0|0
    0|0
  • Öldüğün zaman çektiğin bütün acılar için teşekkür etmeyeceğini nereden biliyorsun? Islamda öldükten sonra en çok ödüllendirilenler fakirler ve hastalıklar vs. günahlara kefaret olabiliyor

0|0
    0|0
    • 2ay

ayrıca inanıp inanmamak senin elindeyken inanmamayı seçip cehenneme gidince suçlu kim oluyor bu durumda

• 2ay

her insan müslüman doğmuyor ama. insanın bir yapısı vardır bir şeyin içinde büyüyüp ona güvenince inkar etmesi zor gelir. adil mi bu?

• 2ay

Allah adildir. Biz ayet bilmeyen hadis bilmeyen cahilleriz bize garip gelebilir mantıksız gelebilir ama her şeyin cevabı var arayınca buluyosun

• ya senin bahsettigin seylet tanri yzuunden mi? insanlarin cikar yuzunden savasiyorlar ulan her seyide allaha baglamayin inanmiyorsan elestirceksen az mantikli gel ne sacma ne aptal ne spastik dusunce

0|0
    0|0
  • Bize uğramaz sadece biz dedim kendimi dusundum benden daha kötüleri var. Adalet olsaydı Hayat yolunda olsaydı herkes iyi olurdu.

0|0
    0|0
  • ya gelmişler uzun uzun bişeyler yazıyolar yaw he gözünüzle gördünüz
    not gözünüzle görmediğiniz şeye inanmayın bakara 784325

0|0
    0|0
  • özele gelsene lütfen sanma seni eleştirceğim ya da abazalık edeceğimi

0|0
    0|0
  • en basit örneği okulda sınava girerken sana bir süre veriliyor ve tonlarca kitap veriliyor şu konulara çalış, çalış ki geç sınıfını derler. Allah sana BİR KİTAP veriyor ve sadece bundan sorumlusun diyor :) şu güzelliğe bakarmısın :)

0|0
    0|0
  • ben bu olayları imtihan olarak görüyorum ve hayırlısı ile atlatmayı temenni ediyorum ama senin gibi isyankâr davranmıyorum nedeni inancım daha sağlam galiba

0|0
    0|0
  • peygamberleri bile katletmişler. sen neyden bahsediyosun

0|0
    0|0
  • hmm mantıklı da tum yetki onda yani oyun onun oyunu en karli sekilde cikmaya calis sen ;)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• sevgi kazanılan bişeydir ve bizi umursayan bir yaratıcıya denk gelmedim. haketmiyor sevmiyorum zaten dinlerin hiçbirine de inanmıorum

1|0
    0|0
  • Tanrının oyuncaklarıyız

1|0
    0|0
  • İste sana düsen bu dünya sinavindan gecip obur tarafta mükafatini almak. Nasil ki sinavdan gecerek iyi bir not alirsin calismazsan kalırsın bu da ayni böyle.

0|0
    0|0
  • Ne acıklı

0|0
    0|0
  • Ne diyon sen be Adaletli tabi.

0|0
    0|0
  • Canlarımız dünyaya atılmış piyonlar değil ki zaten. Bak kendin diyorsun onun adına yapılan şeyler bunlar insanların onun adını kullanarak nefislerine sahip çıkmadan hırslarıyla savaşmalarının sonucu olan olaylar. Allah insanlara irade vermiş onun adını kötüye kullanıp zulüm yapmak insanların seçimi Allah insanların iradesine karışıp olduğumuz kişiyi degistirseydi insan olmamızın ne anlamı kalırdı? Evet dünya adaletli bir yer sayılmaz ama burada okmamizin amacı da bu Allahım bize verdikleri ülke yetinmek ya da vermedikleri isyan etmemek için buradayız gerçek adalet öbür tarafta en ince ayrıntısına kadar işlenip hesabı sorulacak şekilde vardır. Bu dünyada hiçbir zaman tam anlamıyla bir adalet söz konusu olmaz çünkü burası varacağını yere giden bir otobüs gibi bu otobuse en beter insanından en iyi insana kadar herkes binebilir

0|0
    0|0
    • 2ay

tanrıya inanmayan biri de cennete gidebilir mi? hayır.. bu adil mi?

• 2ay

Ama şöyle düşün sen seni sevmeyen biri için bir şey yapar mısın? Allah kendine inanmayan biri için neden bir şey yapsın. Ama şu da var ki Allah belirtmiş can verdiği her kulu ondan uzaklaştıkça nasıl üzüldüğünü. Eger arayıp bulmayı anlamayı denersen ne demek istediğimi anlarsın tek bakıştan değil her bakıştan bakmalısın

• 2ay

https://youtu.be/TWdVuF4eeL8 Rica etsem bunu seyreder misin? Yanlış anlama kesinlikle sana saygım var ama sorunun cevabı burada

Yükleniyor...